Jak testuju frekvenční odezvu?
Frekvenční odezvu sluchátek měřím na průmyslovém nástroji IEC 711, který je ověřeným standardem ve světě audia. Tento nástroj odposlouchává různé frekvence puštěné do sluchátek a následně přes software REW (Room EQ Wizard) vykreslý graf, který vidíte v testech nahoře.
Graf frekvenční odezvy velmi přehledně a objektivně ukáže, jak sluchátka zní. Z grafu se dá vyčíst, zda jsou sluchátka přebasovaná nebo mají nedostatek středů či vyšších frekvencí.
Jak číst grafy?
V grafech vidíte spoustu čar, jak se tedy v měření vyznat? Pět plných šedých čar značí surové měření frekvenční odezvy sluchátek. Dělám pět měření z důvodu, že pokaždé zkouším trochu jiné zasunutí sluchátek. Každé ucho je jiné a proto je vhodné naměřit více různých úhlů a data zprůměrovat.
Černá čárkovaná čára nahoře je Harmanova křivka. Ta symbolizuje, jak by ideálně sluchátka měly znít. Na Harmanovu křivku probíhalo spoustu výzkůmů a jedná se o frekvenční odezvu, kterou preferuje většina uživatelů. Bude perfektní i pro vás? Nemusí. Ale jedná se o statisticky nejlíbivější zvuk u největšího počtu posluchačů. Správně by se tedy horní šedé čáry a černá čárkovaná čára měly překrývat, což by znamenalo, že sluchátka mají stejnou frekvenční odezvu jako Harmanova křivka a budou se líbit většině uživatelům. Příkladem mohou být sluchátka Moondrop Blessing 2, která téměř kopírují Harmanovu křivku a na zvuku je to opravdu znát.
Modrá čára dole je vypočítaný rozdíl mezi surovým měřením sluchátek a Harmanovy křivky. Na modré čáře se můžete jednoduše podívat, jaké frekvence sluchátkám chybí nebo přebývají. Co je pod čárkovanou čárou, v takovém frekvenčním pásmu mají sluchátka deficit. Co je nad čárkovanou čárou, to mají naopak sluchátka navíc. Správně by modrá čára měla být v jedné linii s dolní čárkovanou šedou čárou.