K čemu slouží ICC profil?
ICC profil obsahuje důležité informace o vašem monitoru. Bez něj počítač neví, jakých barev je monitor schopen docílit. Proto pokud chcete využít plný potenciál monitoru, je potřeba PC poskytnout informace o vašem displeji (ICC profil).
Kromě šířky barevného gamutu obsahuje ICC profil tzv. color mapping, tedy informace o drobných posunech v zobrazení některých konkrétních barev. Pokud má notebook nebo monitor vychýlené barvy, ICC profil dokáže vychýlení zmírnit a barvy zkalibrovat.
Každý displej je jiný a měl by být kalibrován individuálně, proto ICC profil nemusí vyhovovat vašemu konkrétnímu displeji. Má osobní zkušenost je taková, že rozdíl mezi dvěma stejnými monitory je zpravidla tak malý, že ICC profil udělá dobrou službu a vylepší obrazovku. Stejně se ale vždy řiďte svým zrakem a tím, zda cítíte pozitivní změny. Po aplikování ICC profilu byste měli zpozorovat věrohodnější barvy displeje a to především při sledování videí (YouTube, Windows Media Player) či tvorbě obsahu (Adobe Photoshop). Zkuste ICC profil používat delší dobu, protože spousta displejů je přesaturovaných a je potřeba své oči překalibrovat na méně výrazné barvy u ICC profilu.
Jak profil nainstalovat?
Ve Windows jděte do nastavení "Správa barev" a vyberte displej, na který chcete ICC profil aplikovat. Zajděte do "Upřesnit", povolte "Použít kalibraci obrazovky systému Windows" a nastavte můj ICC profil jako defaultní.
V případě aplikace ICC profilu pro monitor je nutné změnit OSD nastavení monitoru, které přikládám v textovém souboru u každého ICC balíčku. Toto nastavení zajištuje, aby byl ICC profil co nejefektivnější. Je jedno, zda OSD nastavení aplikujete před ICC profilem, nebo až po něm. V každém případě je potřeba kromě instalace ICC profilu pozměnit také RGB hodnoty, podle kterých jsem monitor kalibroval. Toto neplatí u notebooků.
Videonávod: