Chytrý prsten není pouhým ozdobným doplňkem, ale praktickým pomocníkem. Z mé osobní zkušenosti se jedná o gadget, který je schopen dávat vhledy a postřehy z hlediska mého zdraví, kvality spánku a každodenních návyků. A pokud to s vyhodnocením dat nepřeháníte, chytrý prsten má potenciál výrazně vylepšit vaše celkové zdraví, spánek a nakonec i produktivitu.
V dnešním článku se s vámi podělím o své zkušenosti s několika chytrými prsteny, které jsem měl možnost testovat v posledních měsících. Probereme, které prsteny nabízejí nejlepší doporučení na základě sběru dat a který sám osobně používám.
RingConn 2
DOSTUPNÝ chytrý prsten
RingConn. Nenápadná čínská značka, která se v roce 2022 prosadila první generací svého chytrého prstenu. Fanoušci si ji oblíbili především díky tomu, že za nízkou cenovku nabízí k prstenu propracovanou aplikaci s kvalitní a spolehlivou podporou.
Druhá generace prstenu RingConn, uvedená na trh v létě 2024, přináší oproti první verzi významná vylepšení. Na platformě Kickstarter byla k dostání za cenu 209 dolarů (přibližně 4 720 Kč nebo 190 eur), což tento chytrý prsten činí jedním z cenově dostupnějších.
RingConn je vyroben z titanu, stejně jako například prsten Ultrahuman, ten má ale povrch dodatečně zesílen. RingConn dále nabízí certifikaci IP68 a je s ním možné plavat až do hloubky 100 m.
Co RingConn odlišuje od ostatních chytrých prstenů je vlastní nabíjecí kolébka, která zároveň slouží jako cestovní pouzdro a powerbanka. S kapacitou 500 mAh umožňuje prsten dobít až 15krát bez potřeby dalšího zdroje elektřiny. Tento nápad byl tak dobrý, že se ním inspiroval i Samsung u svého Galaxy Ringu.
Nová verze prstenu se celkově zaměřuje na hardwarová vylepšení nežli softwarová. Aplikace zůstává v podstatě stejná, jen s několika novými funkcemi, ke kterým se ještě vrátíme.
U nové generace byla snížena hmotnost a tloušťka, díky čemuž se nyní prsten řadí mezi nejlehčí chytré prsteny na trhu.
Citelná změna přišla také u baterie. Druhá generace vám zajistí velmi nadstandardní výdrž 10-12 dnů. V tomto ohledu je RingConn opravdu výjimečný. Této dlouhé výdrže bylo dosaženo i díky technologii MCU čipu, která vznikla pouze díky tomu, že RingConn nepřebrandovává senzory jiných výrobců, jako to dělají jiní, ale vyvíjí své vlastní.
Co se sledování zdravotních funkcí týče, RingConn si vede dobře. Nabízí všechny základní statistiky sledování spánku, stresu, aktivity, kroků a dalších údajů, obdobně jako konkurence.
V aplikaci došlo od naší recenze předchozí generace prstenu k několika vylepšením. Uživatelské rozhrání bylo lehce upraveno, díky čemuž je přehlednější, vylepšilo se zpracování dat a byly přidány nové funkce jako sledování abnormalit životních funkcí, sdílení naměřených dat s přáteli či propojení s aplikacemi Google Fit a Apple Health.
S druhou generací prstenu přibyla také novinka v podobě detekce spánkové apnoe. Jde o měření, které zkoumá, zda během spánku správně a bez přerušování dýcháte. Funguje spolehlivě, ale je velmi náročné na baterii.
Jak jsme zmínili v naší recenzi druhé generace RingConnu, prsten zaostává v poskytování praktických rad, které by vycházely z naměřených dat. Doporučení jsou často jen obecná, nicméně je vidět určitý pokrok.
Celkově Ringconn nepatří s aplikací a funkcemi k úplné špičce. U značek jako Oura nebo Ultrahuman není potřeba manuálně spouštět sledování aktivit, protože prsten je natolik chytrý, že je dokáže sám rozpoznat. To bohužel RingConnu neumí.
Ultrahuman navíc dokáže na základě informací o spánku, stresu a dalších údajů určit váš biologický věk a nabídne vám "kofeinové okno", časový interval, během kterého můžete konzumovat kofein, aniž by negativně ovlivnil váš spánek.
Ultrahuman tedy dokáže data zpracovat do podoby pro uživatele srozumitelnější než je tomu u RingConnu.
Rád bych se ještě vrátil k ergonomii prstenu. Prsten je čtvercový s vyčnívajícími senzory a svým tvarem překvapivě dobře kopíruje anatomii prstu, takže je velmi pohodlný. K tomu se přidává bezkonkurenčně nízká hmotnost a nejpohodlnější prsten je na světě.
Pokud hledáte prsten, který vám poskytne data, na které se občas ze zvědavosti nebo když pocítíte přicházející nemoc podíváte, RingConn může být skvělou volbou. Po ukončení kampaně na Kickstarteru je cena prstenu 6 750 Kč (270 eur), což je vzhledem k jeho funkcím přijatelná částka.
Náročnějším uživatelům a sportovcům bych nicméně doporučil podívat se po jiném prstenu, který dokáže poskytnout hodnotnější vyhodnocení a konkrétní doporučení.
Oura Ring
studiemi ověřený prsten
Oura Ring je průkopník v oblasti chytrých prstenů. Na trhu je již dlouho, a proto není divu, že toho má hodně co nabídnout. Cena prstenu je o 1 400 Kč (60 euro) vyšší než u konkurenčního modelu Ringconn, ale podle mého názoru se tato investice vyplatí.
Co se týče aplikace, Oura je oproti předchozímu prstenu Ringconn na úplně jiné úrovni. Je vidět, že vývojáři myslí na detaily a berou v potaz různé potřeby uživatelů. Ať už chcete rychlý přehled o svém zdraví, spánku či aktivitě, nebo se chcete ponořit do podrobných statistik, Oura nabídne vše.
Veškerá data vám aplikace přehledně shrne, dá vám konkrétní doporučení a udělá takovou tu "tvrdou" práci za vás. Není potřeba dělat detailní analýzy, stačí jen sledovat doporučení od Oury. V případě hlubšího zkoumání ale prsten nabízí podrobné vysvětlivky a často i odkazy na vědecké studie, abyste daný pojem mohli lépe pochopit. Edukační materiály má Oura zvládnuté perfektně.
Funkčně Oura nabízí podobné metriky jako Ringconn – například spánkový tep, variabilitu srdečního tepu a teplotu. Osobně oceňuji, že teplotu zobrazuje pouze v odchylkách a nikoliv v absolutních hodnotách. Pro vyhodnocení zdraví je to praktičtější a uživatel se tak nemusí zbytečně ztrácet v nepřehledných datech.
Díky dlouhé přítomnosti na trhu byla Oura otestována v několika nezávislých studiích, které potvrzují kvalitu jejich senzorů. To je dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí mít jistotu, že se na data mohou spolehnout.
Osobně se mi i líbí jejich spolupráce s výzkumnými středisky, kdy se Oura snaží vymyslet další využití prstenu pro detekci nemocí nebo otěhotnění. Díky těmto studiím a testům by se do budoucna mohlo v aplikaci objevit i spoustu nových funkcí, které dokážou rozpoznat některé aspekty vašeho zdraví.
Pochválit musím i existenci webového rozhraní, kde si můžete statistiky prohlížet i bez telefonu. Webový přístup umožňuje export dat, což je další výhoda pro náročné uživatele.
Osobně se mi i více líbí design prstenu, který je kulatý a je daleko příjemnější na nošení než předchozí Ringconn. Oura dokonce vyrábí dvě verze prstenu, buďto kompletně zakulacený model Horizon a druhá varianta je prsten se dvěmi výčnělky s označením Heritage.
Z mé zkušenosti ale musím říct, že se mi levnější varianta Heritage hrozně rychle opotřebila a je na ní vidět spoustu škrábanců. Prsten je sice z titánia, ale není ničím pokrytý. To ho činí o něco horší volbou než prsten Ultrahuman, který si za chvilku představíme.
A nesmím zapomenout ani na luxusní edici Oura Ring X Gucci. Ta vás bude stát přibližně 27 tisíc Kč (1 100 euro) a měla by mít o něco lepší odolnost proti škrábancům. Jedinou další výhodou této drahé edice je pak doživotné předplatné.
Obecným mínusem chytrých prstenů je pak životnost baterie, která se postupem času zkracuje. Po roce používání mi prsten Oura Ring vydržel už pouze čtyři dny namísto původních pěti až šesti. To je dost problematické, protože baterii nelze vyměnit a po několika letech jste nuceni zakoupit úplně nový prsten.
Za zmínku stojí, že nabíjecí kolébka má kompaktní rozměry a to je příjemná změna oproti předchozímu prstenu Ringconn, který měl kolébku o velikosti malé koblihy. Nabíječka Oura Ringu se dá klidně vložit i do peněženky.
Co se týče ceny, je nutné zohlednit i předplatné aplikace, které stojí 150 Kč (6 euro) měsíčně. Ačkoliv nemění skutečnost, že se jedná o kvalitní produkt, mění to celkové náklady na jeho používání. Samotné Oura Ring prsteny pak stojí následovně:
- Oura Ring (Heritage): 7 600 Kč / 320 eur
- Oura Ring (Horizon): 10 100 Kč / 420 eur
Kdyby neměla Oura konkurenci, tak bych předplatné dokázal přehlédnout. Statistiky jsou hodnotné, pomáhají mi pochopit zdraví a tím ve výsledku mohu zlepšit jak svojí kondici, spánek, ale i produktivitu. Byla by to tedy skvělá investice do svého těla. Avšak s příchodem značky Ultrahuman, která nabízí stejné funkce a bez předplatného, je pro mě těžké Oura prsten doporučit.
Celkově Oura Ring nabízí nádherně zpracovanou aplikaci, krásný design prstenu a například i webové rozhraní, takže s jeho koupí rozhodně špatně neuděláte. Ale pokud bych si nyní měl koupit chytrý prsten, který mi nabídne nejvíce funkcí, šel bych do chytrého prstenu Ultrahuman, který si představíme v další kapitole.
Galaxy Ring
Lehký, pohodlný a tenký
Galaxy Ring je jedním z prstenů, které zatím nejsou dostupné přímo v České republice, ale v zahraničí sbírá jednu pozitivní recenzi za druhou. My jsme ho vyzkoušeli a upřímně řečeno se tomu vůbec nedivíme – je lehký (váží jen 2,4 gramu, kdežto třeba Oura váží hned 4 gramy), velmi pohodlný i při každodenním nošení a nabízí nadstandardní výbavu co se týče biometrik.
Samozřejmostí je akcelerometr pro počítání kroků, měření okysličení krve pomocí senzoru PPGO, dvě zelené LED diody pro měření tepu a jedna infračervená monitorující teplotu i noční tepovku. Galaxy Ring navíc disponuje atypickým konkávním tvarem, díky kterému je pohodlný na nošení a jelikož jsou senzory zapuštěné dovnitř, vnitřní i vnější povrch prstenu je hladký. Jen na vnější straně má Galagy Ring jednu vystouplou čárku, která vám pomáhá s přesným umístěním prstenu na ruce.
Díky ní se pak můžete jednoduše přesvědčit, že máte prsten správně nasazený, což je důležité pro co nejpřesnější měření. Senzory, které čárka označuje, totiž musí vždy směřovat do dlaně. Zde je velký rozdíl oproti prstenu Oura, jehož senzory jsou vystouplé a u některých variant tvar není vyloženě kulatý, ale je například zploštělý ve dvou bodech.
Nadprůměrná je rovněž výdrž baterie – Galaxy Ring by měl na jedno nabití zvládnout fungovat hned týden, což je více než u mnoha konkurenčních prstenů. Tuto dobu lze navíc podle dostupných informací ještě prodloužit spárováním s některými chytrými hodinkami od Samsungu, protože některé biometriky budou namísto prstenu měřit zmíněné hodinky. Můžete se tak dostat až na 10 dní. Nehledě na to, že při používání dvou zařízení může být měření některých biometrik přesnější.
Oproti konkurenčním produktům je velkou výhodou také nabíjecí kolébka se zabudovanou baterkou, díky které můžete Galaxy Ring několikrát nabít i bez připojení skrze USB-C kabel. Zároveň se jedná o velmi kompaktní prsten, protože široký je pouze 7 mm a tloušťka dosahuje pouze 2,6 mm. Ačkoliv tloušťka je podobná jako u konkurenčních produktů, konkávní tvar prsten opticky zužuje a nepůsobí tak mohutně ani na menších prstech. Zajímavou funkcí, která Galaxy Ring odlišuje od konkurence, jsou také gesta. Například poklepáním dvou prstů můžete odložit či vypnout budík nebo třeba na dálku spustit fotoaparát telefonu.
Skrze aplikace Galaxy Wearable a Samsung Health je pak možné nastavit nejrůznější gesta i monitorovat naměřené biometriky. Velikou konkurenční výhodou Galaxy Ringu je také možnost připojení do celého ekosystému zařízení Samsung. Pomocí chytrých hodinek můžete například monitorovat sportovní aktivitu, kdežto prsten je možné využít na optimální monitoring spánku. V konečném důsledku vám tak chytrá zařízení od Samsungu mohou poskytnou komplexní a přitom přesný pohled na statistiky vašeho zdraví i výkonnosti.
Na druhou stranu nutno podotknout, že aplikace je prozatím poměrně strohá a dost věcí nám připadá nedotažených – například konkurenční prsteny jako Ultrahuman ukazují u naměřených dat rovnou i barevné zvýraznění (červené, oranžové či zelené), ať máte rovnou přehled, zda jsou dosažené hodnoty dobré či nikoliv. Zatímco zmíněný Ultrahuman dopočítává třeba i řadu dalších indexů, Galaxy Ring se v tomto směru zatím úplně nechytá.
V první fázi prodeje ovšem není Galaxy Ring dostupný přímo v České republice, z evropských destinací je aktuálně možné jej zakoupit v Anglii, Německu či Francii. My jsme si ho však přivezli z Francie a bez sebemenších problémů fungoval. Ke spárování s telefonem došlo okamžitě a všechny funkce běžely, jak měly. Jedinou komplikaci mohou zaznamenat majitelé starších Androidů, u kterých je párování někdy trochu problematické.
Zájemci o tento prsten však musí počítat rovněž s poměrně vysokou cenovkou – aktuálně se prodává za 450 euro, tedy zhruba 11 500 korun. To je samozřejmě výrazně více, než kolik stojí například Ultrahuman, Ringconn nebo základní varianta prstenu Oura. Zároveň Samsung navzdory očekáváním prsten prozatím nevybavil možností bezkontaktního placení, což je za nás velká škoda. Aktuální situaci však pečlivě monitorujeme a budeme vás o ní informovat v našem samostatném článku o dojmech z Galaxy Ringu.
Podtrženo sečteno je Galaxy Ring jeden z nejhezčích chytrých prstenů, které jsou aktuálně k dispozici a pozitivně vnímáme i nízkou celkovou hmotnost. A když se k tomu přidá i možnost propojení s chytrými hodinkami a potenciál těžit z rozsáhlého ekosystému Samsung, je Galaxy Ring právem jeden z nejlepších chytrých prstenů na trhu.
Ultrahuman Air
nejlepší chytrý prsten
Začátkem tohoto roku jsem si pořídil Ultrahuman prsten prostřednictvím Indiegogo kampaně za 5 500 Kč / 230 euro a rozhodně nelituji. Měl to být zabiják předchozího Oura Ringu. Bez předplatného, s kvalitními senzory, elegantním designem a uživatelsky přívětivou aplikací. První dojmy těsně po vydání byly více než pozitivní. Aplikace byla skvěle navržena a poskytovala uživatelsky přívětivá textová doporučení. Na to, že se jednalo o beta verzi aplikaci, luxus.
Avšak po pár měsících mohu říct, že chytrý prsten je ještě lepší. Přibyly nové funkce, které nemá ani několik let vyvíjený Oura Ring. Vždy ocením typ zařízení, který se časem stává lepším a lepším.
Například nově dorazil denní rozpis a doporučení pro synchronizaci cyrkadiálního rytmu. Aplikace mi odpočítává okno, ve kterém je ideální si dát kávu, aby to neovlivnilo můj spánek. Také mi na míru ukazuje, kdy je vhodné se vystavit venkovnímu světlu pro sjednocení vnitřních biorytmických hodin. Toto jsou nezbytné aspekty, které ostatní prsteny vůbec neřeší, takže chválím.
Dále oceňuji způsob, jakým Ultrahuman pracuje s daty. Vše je zvýrazněno barvami, což zjednodušuje interpretaci informací. Zajímavá je také funkce porovnání statistik s dalšími uživately Ultrahuman, abyste věděli, zda máte lepší skóre než ostatní majitelé prstenu.
Výhodou oproti Oura Ringu je pak velmi rychlá synchronizace dat, která probíhá zcela automaticky. U Oura prstenu se mi často stává, že jdu do aplikace a statistiky se několik desítek sekund načítají. Prsten Ultrahuman se dokáže k telefonu párovat častěji a tím synchronizovat data na pozadí, což je velké plus.
Senzory v Ultrahuman prstenu nijak nezaostávají za Oura Ringem. Dle mého měření je přesnost snímání senzorů velmi podobná, alespoň pokud jde o spánek. Aplikace vám přehledně ukáže fáze spánku, variabilitu srdeční frekvence, nejnižší tepovou hodnotu při spánku a také odchýlení teploty. Dokáže tedy predikovat nemoci a vyhodnocovat vaše zdraví úplně stejně, jako chytrý prsten Oura.
Začátkem června 2023 jsem ale přešel jsem na novou verzi Ultrahuman Air, která je nyní jediným modelem, který Ultrahuman prodává. A výhoda této verze? Váží pouhých 2,4 gramu, čímž se řadí mezi nejlehčí prsten na trhu. A musím říct, že Ultrahuman Air je opravdu jeden z nejpříjemnějších chytrých prstenů na nošení. Pokud se bojíte chytrých prstenů z důvodu, že mají širší rozměr a na prstu budou cítit, tak se tohoto u Ultrahuman Air vůbec nemusíte obávat. Je lehký téměř jak pírko, a to nepřeháním.
Zajímalo mě, kde udělal výrobce kompromis, aby zajistil takto nízkou váhu. A po 2 měsících můžu říct, že nikde. Výdrž baterie je úplně stejná, tedy průměrně se dostanu na 6 dní provozu. Senzory jsou zcela totožné a prsten si zachoval i stejné prémiové materiály.
Prsten je stále vyráběný z titánia a povrch je pokrytý karbidem wolframu. To je pravděpodobně i důvod, proč prsten po několika měsících používání vypadá stále jako nový. Oura Ring bez povrchové úpravy se mi za pár týdnů poškrábal a tolik nevydržel.
Nabíjecí kolébka je kompaktní, což je praktické na cestách. A co se týče podpory aktivit, zde je Ultrahuman na tom opět lépe než Oura. Umí zaznamenat i pokročilé aktivity jako je HIIT, posilovna nebo badminton. A ačkoliv mi chybí synchronizace s aplikací Strava, většina smart hodinek umožňuje párování s Google Fit, takže to řeším přes tuto aplikaci. V aplikaci pak najdete i propojení s hodinkami Garmin, Fitbit, Polar nebo Suunto.
Má Ultrahuman prsten vůbec nějaké nevýhody? Mohl bych zmínit, že na přesnost senzorů zatím neexistují nezávislé studie. Z mého měření ale Ultrahuman ukazuje při měření spánku velmi podobná data jako Oura Ring. Někomu pak může chybět webové rozhraní pro správu statistik na počítači, ale to je pouze drobnost.
Celkově Ultrahuman nabízí více funkcí, je odolnější a hlavně nevyžaduje žádné předplatné pro zobrazení dat. Třešničkou na dortu je nejnižší váha ze všech testovaných prstenů. A cena? Podobná jako u prstenu Oura Ring ve verzi Heritage, tedy 7 700 Kč (320 euro). To je důvod, proč bych si v dnešní době koupil raději Ultrahuman prsten, než dlouho doporučovaný Oura Ring s měsíčním předplatným.
Levné chytré prsteny
Jde to i levně?
Na řadu přichází samozřejmá otázka: "Jaký nejlevnější chytrý prsten se dá koupit?" Já měl příležitost otestovat dvojici velmi levných prstenů, které se dají pořídit do pouhých tří tisíc korun – EQ Ring R3 a Nova Ring.
EQ Ring R3
Levnější z dvojice, EQ Ring R3, který lze zakoupit za 1600 Kč (65 euro), vypadá velmi slibně. Fyzické zpracování působí kvalitně, prsten obsahuje všechny potřebné senzory a i hmotností se blíží prémiovým prstenům.
To je ale asi tak všechno, co je na tomto prstenu dobré. Prsten je tlustý a nepohodlný, mnoho měření neprovádí automaticky, a když už je provádí, naměřené hodnoty jsou značně nepřesné. Nošení tohoto prstenu je tedy vesměs zbytečné. K tomu všemu se už pak jen přidává zvláštní aplikace, která na Android telefonech ani nefunguje.
Nova Ring
Druhý z dvojice, Nova Ring, můžete pořídit za 2300 Kč (95 euro). Obdobně jako EQ Ring R3 se zdá být dobře zpracovaný, a tento je i příjemný na nošení. K prstenu také dostanete elegantní nabíječku, která opravdu dodává dojmu, že se dodatečná investice oproti předchozímu prstenu vyplatila.
K prstenu je dostupná krásná aplikace, která dobře prezentuje naměřená data a obsahuje širokou nabídku sportovních aktivit. Celkově prsten působí skvělým dojmem, ale kamenem úrazu je přesnost měření. Prsten úplně špatně vyhodnocuje REM fázi spánku, naměřený tep je často zcela nesmyslný a měření teploty vůbec nefunguje.
Přestože je tedy tento prsten pěkný, na získaná data se vůbec nemůžete spolehnout, takže opět ztrácíte hlavní funkci chytrého prstenu.
Tudy zatím cesta nevede
I když mohou levné chytré prsteny vypadat na první pohled velice lákavě, a některé weby je dokonce doporučují, tudy za mě v součastnosti cesta nevede. Vytvoření samotného prstenu je věc jedna, ale správné nastavení a odečítání dat ze senzorů, dobrá funkční aplikace a především správné vyhodnocování dat je hodně nákladné.
U levných prstenů musí výrobci na něčem ušetřit a chytře šetří na tom, co si všimnete jako poslední. Na kvalitě senzorů a výpovědní hodnotě dlouhodobých měření. Vše správně odladit není vůbec snadné, a proto je nabídka chytrých prstenů stále poměrně malá.
V případě, že si takovýto chytrý prsten pořídíte, bude se podle mě jednat pouze o mezikrok, než přejdete k některé z dražších alternativ, které jsme si zde uvedli. Pokud by vás ale přeci jen tyto levné prsteny zajímaly, můžete si přečíst mé dojmy z testování, kde jsem jejich silné a slabé stránky rozebral podrobně.
Co umí chytrý prsten?
1. Predikce nemocí
Chytré prsteny dokáží měřit teplotu, variability srdeční frekvence a klidový tep během spánku. Co to pro vás znamená? Možnost předejít nemocem, než vás plně zasáhnou. Díky těmto parametrům a algoritmům dokáže prsten zjistit, zda se na vás blíží chřipka či jiná nemoc, a může vás na tuto skutečnost upozornit v aplikaci v telefonu.
Byl jsem překvapen, když mi několik dní dopředu chytrý prsten odhalil symptomy chřipky a také mi jeden den dopředu odhalil otravu jídlem na burger festivalu, což mi umožnilo včas zařadit preventivní opatření. Samozřejmě vám prsten přímo neřekne, jaká nemoc na vás přesně leze, ale díky skóre a zvýšené teplotě můžete sami odhalit, že vaše tělo není úplně v pořádku a do 1-2 dní na vás něco přijde. Pokud si dáte odpočinkový režim, průběh nemoci nemusí být tak intenzivní.
2. Zlepšení spánkových návyků
Velmi dlouho jsem měl problémy se spánkem a rozhodl jsem s tím něco začít dělat. Znal jsem nějaké obecné rady, ale nevěděl jsem, kterým změnám návyků bych měl dát prioritu a co na mě má největší vliv. Proč si ale nepomoct chytrým prstenem?
Vyzkoušel jsem tedy zařadit krátké experimenty, které jsem si vyhodnocoval přes statistiky chytrého prstenu. Jeden týden jsem se zkoušel vyhnout externím stimulantům před spánkem, tedy vyřadil jsem telefon a hraní na počítači hodinu před spaním. Druhý týden jsem vyzkoušel jíst naposledy tři hodiny před spánkem. Zkoušel jsem také experimenty s blokováním modrého světla, časnému vystavění se venkovnímu světlu nebo snížení teploty v ložnici.
Musím říct, že poznatky jsou k nezaplacení. Zjistil jsem, že brýle proti modrému světlu večer příliš nepotřebuji, nijak mi pozitivně neovlivňují statistiky mého spánku. Snažím se večer jen snížit jas světel a také si nastavit filtr modrého světla na obrazovkách.
Naopak největší vliv na kvalitu spánku pro mě má, co dělám hodinu před usnutím. Dost mi pro kvalitu spánku pomohlo omezit večerní hraní na počítači. A také v domácnosti pomalu zhasínám všechna světla již hodinu před spánkem.
3. Hýbete se za den dostatečně?
Díky senzorům a akcelerometru mohou chytré prsteny efektivně vyhodnotit, zda se přes den dostatečně hýbete. Některé prsteny, jako Oura Ring, dokonce mohou pravidelně posílat upozornění do chytrého telefonu, ať se zvednete ze židle a jdete se hýbat. Až takovou "motivaci" nemusím, ale rozhodně přijde vhod, že prsteny dokážou měřit ušklé kroky, hladinu tepové frekvence přes den a dokonce umožní manuálně spustit aktivitu, alespoň v případě Oura Ringu a Ultrahuman prstenu.
Ultrahuman Air umí manuálně spustit jednu z desítek aktivit, abyste prstenu dali znamení, že má nyní tepovou frekvenci měřit pravidelněji. Do jisté míry může chytrý prsten nahradit sportovní tracker, ale například v posilovně je nošení chytrého prstenu spíše na obtíž.
V takovém případě raději šáhnete po chytrých hodinkách a data si propojíte přes Google Fit, Stravu nebo jiné externí aplikace. Tuto synchronizaci dat s hodinkami chytré prsteny umožňují. Přece jen data o aktivitách jsou potřeba pro vyhodnocení vašeho zdraví a spánku.
4. Co mě stresuje? Prsten napoví...
Digitální wellbeing je stále častější téma. Všude slyšíme, ať jsme v pohodě, nestresujeme se a relaxujeme. I s tím může chytrý prsten pomoct, protože dokáže detailně monitorovat stres pomocí biometrických dat. Díky měření srdečního tepu, variability srdečního tepu a teploty zvládne chytrý prsten efektivně odhadnout, kdy se nacházíte v relaxačním či stresovém stavu.
Například Oura Ring se stresem nádherně pracuje. Ukáže vám denní graf se zelenými tečkami, které znamenají regenerační čas. V tomto období vaše tělo a mysl nejvíce regeneruje. Nejčastěji se mi toto regenerativní okno vykreslí k večeru, kdy jsem mimo práci a relaxuji. Chytrý prsten vám tak dokáže napovědět, které dny se vám daří relaxovat a které nikoliv. Díky vlastní analýze pak dokážete vytěsnit ty nepříjemné vlivy ve svém životě, které vaše tělo blokují v důkladné regeneraci.
5. Těžce chrápete? Nebo trpíte spánkovou apnoí?
Nízké okysličení krve (pod 95%) neznamená nic dobrého. Může se jednat o spánkovou apnoi, nebo jinou poruchu, která vám zastavuje dech a tím i snižuje procento kyslíku v krvi. Srdce pak musí pracovat více, aby dopravilo dostatečný kyslík do tkání a orgánů, což může vést ke kardiovaskulárním problémům.
Chytré prsteny již dnes dokážou změřit % zastoupení kyslíku v krvi počas noci. Slouží k tomu senzor, který emituje světlo skrz kůži a měří, jak se světlo odrazí zpět. V závislosti na množství odraženého světla může zařízení odhadnout hladinu okysličení krve. Pokud zjistíte, že vám okysličení krve pravidelně klesá pod 95 %, stojí za to si udělat detailní spánkovou studii.
Jak vybrat velikost prstenu?
Nejčastější otázka, která mi ve spojitosti s chytrými prsteny chodí, je správný výběr velikosti. Je to velmi jednoduché. Při zakoupení chytrého prstenu nejdříve dorazí testovací kit. Jedná se o plastové makety různých velikostí, které jsou označení patřičnými velikostmi. Ty si po dobu 1-3 dnů zkoušíte nosit na ukazováčku, prostředníčku nebo prsteníčku. Výrobci doporučují právě tyto tři konkrétní prsty, ať máte co nejpřesnější data z chytrého prstenu.
Až zjistíte, která velikost plastové makety vám vyhovuje, zadáte ji do objednávky a do 2-3 týdnů vám dorazí již zcela funkční a originální chytrý prsten. Ve výsledku je tak výběr velikosti zcela triviální záležitostí. Jen je potřeba vyčkat na doručení testovací sady.
Při výběru velikosti vám dám ale vhodný tip. Vybírejte takovou velikost, která vám je spíše trochu na těsno. Pokud by mezi vaší pokožkou a prstenem vznikala až velká mezera, nemusel by prsten zaznamenávat data. Je lepší, když prsten máte opravdu tak akorát. Dejte pozor, ať vám na prstě neplandá a zároveň vás příliš netlačí.
Nejčastější otázky
1. Nošení prstenu do bazénu a sauny
Chytré prsteny jsou voděodolné i vodotěstné, takže s nimi můžete bez problémů plavat. Výrobci také uvádí, že jsou přizpůsobené pro nošení do sauny. Osobně bych se ale sauně vyvaroval, protože zahříváním baterie moc nepřispějete dlouhodobé výdrži tohoto zařízení.
Také bych se vyhnul nošení prstenu v posilovně. Prsten může překážet při manipulaci s činkami a navíc se odře o hrubou osu u benche nebo mrtvého tahu. Takže pokud chcete, aby váš prsten dlouho vydržel, saunu a posilovnu raději vynechte.
2. Výměna baterie prstenu
Mám chytré prsteny rád, ale je tady jedna věc, kterou si nemůžeme namlouvat - výměna baterie je komplikovaná. Po dvou letech s Oura Ringem mi klesla výdrž baterie z původních 5-6 dní na pouhé 3-4 dny. Malá baterie v prstenu je často vystavena různým teplotám, takže životnost baterie není jejich silnou stránkou.
Jedině Ultrahuman nabízí něco jako trade-in program, kde můžete starý prsten vrátit a dostat slevu na nový. Ale sleva je malá. Rád bych viděl, že by výrobci umožnili výměnu baterie za drobnou částku, abych nemusel kupovat nové zařízení. Ale zatím tato možnost neexistuje.
3. Na jakém prstě mám nosit chytrý prsten?
Pro co nejpřesnější měření se doporučuje chytrý prsten nosit na prsteníčku, prostředníčku nebo ukazováčku. Je také důležité, ať vám mezi prstenem a prstem nevzniká příliš velká mezera.
Chytrý prsten rozhodně nemusí být "na doraz", ale větší mezera by mohla způsobit, že vám chytrý prsten nebude zaznamenávat data a v aplikaci uvidíte hluchá místa. Kromě tedy nošení na správném prstu si také ohlídejte, ať máte správnou velikost.
4. Nevyplatí se více chytré hodinky?
Řekl bych, že určitě vyplatí. Chytré hodinky jsou všestrannější zařízení a umí toho daleko více. Se značkami hodinek jako Garmin, Samsung, Fitbit nebo Apple můžete bez problémů zaplatit v obchodě. Přes displej hodinek také můžete odpovídat na příchozí notifikace či telefonáty.
Když tedy vezmu v potaz cenu, která je u chytrých hodinek jen nepatrně vyšší, je určitě výhodnější si pořídit smartwatch místo chytrého prstenu. Na druhou stranu se jedná o zcela odlišné zařízení. Při spánku mi osobně chytré hodinky překáží. Chytrý prsten je malé zařízení, které na prstě vůbec necítite. A z toho důvodu jsou tak oblíbené pro měření kvality spánku.
Osobně si tedy myslím, že každé zařízení má něco do sebe a osobně využívám jak chytré hodinky, tak i chytrý prsten. V hodinkách využívám aplikace pro diktování poznámek, NFC placení, věrnostní kartičky nebo třeba měření aktivity v posilovně. A chytrý prsten pak využívám hlavně pro měření kvality spánku a celkové zdravotní kondice.
5. Umí NFC či bezkontaktní placení?
Ačkoliv přidání NFC čipu do chytrého prstenu je velmi jednoduché, zprovoznění Google/Apple Pay či jiné platební metody je již daleko složitější. A to je i důvod, proč zatím neexistuje chytrý prsten, který by umožnil bezkontaktní NFC placení v obchodech.
Věřím tomu, že se této funkce jednou dočkáme. Již pár let se šušká o chytrém prstenu Apple nebo Samsung. Tito výrobci by určitě NFC bezkontaktní placení integrovat zvládli, ale nikdo neví, jak vzdálené takové produtky jsou.
6. Má vliv tetování na správné měření?
Pokud máte tetování a chcete vyzkoušet prsten z důvodu, že vám chytré hodinky němeří tep, tak vás pravděpodobně zklamu. Chytré prsteny tímto problémem také trpí. Pro měření tepu se využívá zelená LED, která má často problém s tmavými tetováními a senzor pak bohužel neměří správně.
Na druhou stranu, většina tetování na prstech bývá na vnější části dlaně. Stačí si tedy ohlídat, aby senzory prstenu směřovali na vnitřní část prstu. Pak vám měření bude probíhat zcela bez problémů.
7. Platí se CLO/DPH při doručení do ČR?
Jako u většina zboží ze zahraničí, ani u chytrého prstenu se nevyhnete placení CLA a DPH. V mém případě jsem u Ultrahuman prstenu doplácel přibližně 1 500 Kč za poplatky spojené s importem zboží do České republiky. U dalších chytrých prstenů to bude velmi podobné.
Jediný, kdo vyřeší DPH za vás, je Oura Ring. Při objednávce je v ceně rovnou zahrnuta i částka VAT, tedy DPH. Nemusíte se tak o nic starat a chytrý prsten vám dorazí až přímo domů, bez jakýchkoliv dalších poplatků. Je škoda, že takovým servisem nedisponují i další prsteny.
8. Umí vibrovat na budík či přicházející hovor?
Ani jeden z výše testovaných prstenů bohužel touto funkcí nedisponuje, ale po dodatečné rešerši jsem si všiml, že existuje chytrý prsten Circular, který vibrace podporuje.
Vibrace pak tento chytrý prsten dokáže využít k probuzení v době lehkého spánku. Díky tomu vás tak budík nevzbudí zrovna v době, kdy hluboce sníte. Asi znáte ten pocit, kdy vám zazvoní budík nevhod a vy byste nejraději ještě hodinu spali. Přesně s tím Circular prsten pomůže, protože vás vzbudí jen v lehké fázi, ze které se jednoduše probudíte. Vibrace pak prsten také využívá k upozornění na příchozí notifikace, ale to mi přijde spíše zbytečné. Chytrý budík ale zní fajn.
Circular prsten jsem zatím netestoval, ale dle recenzí na internetu má velmi negativní hodnocení. Uživatelé si stěžují na téměř neexistující podporu, levné zpracování prstenu nebo na nedodělanou aplikaci. Chytrý prsten Circular tak nabízí unikátní funkce, ale zatím se ještě jedná spíše o produkt, který má stále co dohánět.
9. Do jaké míry používat chytrý prsten?
Hodně lidí, kteří používají chytré prsteny, dělá jednu základní chybu. Berou data ze svého prstenu jako absolutní pravdu a adaptují svůj životní styl podle skóre v aplikaci. To je ale špatný přístup. Aplikace by měla sloužit spíš jako doplňkový nástroj, ne jako něco, na co se budete neustále spoléhat.
Já to mám tak, že do aplikace nekoukám každý den. Spíš si jí otevřu po nějaké párty, když mě zajímá, jak moc jsem naspal, nebo když chci prověřit dlouhodobé statistiky. A právě v tom je síla chytrého prstenu. Přináší vám možnost sledovat dlouhodobé trendy ve vašem zdraví a kondici, jako je variabilita srdeční frekvence nebo nízký tep během noci.
Myslete na to, že chytrý prsten je skvělý pomocník, ale nepřehánějte to s jeho využíváním.