Výběr správné klávesnice je nejen pro hráče velmi důležitý. Klávesnice vám totiž musí vyhovovat ve všech směrech. Ať už se jedná o její velikost, typ spínačů nebo její rozložení. To vše dokáže ovlivnit nejen pohodlnost hraní ale také rychlost, s jakou budete klávesy mačkat.
Podívejte se společně s námi na nejlepší herní klávesnice, jaké jsme v roce 2024 otestovali a považujeme je za dobrou investici.
- Nejlepší herní klávesnice do 1 000 Kč
- Nejlepší herní klávesnice do 1 500 Kč
- Nejlepší herní klávesnice do 2 000 Kč
- Nejlepší herní klávesnice do 3 000 Kč
- Nejlepší herní klávesnice do 4 000 Kč
- Nejlepší herní klávesnice do 6 000 Kč
- Nejlepší herní bezdrátové klávesnice
- Nejlepší herní 60% klávesnice
- Nejlepší herní 65% klávesnice
- Nejtišší klávesnice
- Závěr
Nejlepší herní klávesnice do 1 000 Kč
Začneme tím nejlevnějším, co trh nabízí. V případě, že hledáte klávesnice do 1 000 Kč, je v tomto segmentu trh poměrně bohatý. Ale z naší zkušenosti valná většina klávesnic do 1 000 Kč nabízí nekvalitní spínače, odfláklé zpracování a často i vysokou poruchovost.
Proto jsme pro vás v této kategorii vybrali pouze jeden model, za který dáme ruku do ohně. Modelů v této cenové kategorii jsme otestovali spoustu, ale podle nás jen jeden stojí za investici.
CZC.Gaming Halfling
CZC.Gaming Halfling je velmi povedená cenově dostupná mechanická klávesnice, která překonová konkurenci ve stejné cenovce. Provedením se jedná o plastovou klávesnici, přesto je její provedení dostačující. Klávesnice nemá tendenci nikde vrzat nebo se jakkoli deformovat nebo ohýbat. V tomto ohledu si CZC dalo záležet.
Klávesnice se řadí do velikosti 70 %, to znamená, že je výrazně zmenšená oproti rozšířeným full-size klávesnicím. V roce 2024 je tento malý formát u hráčů velmi rozšířený. Umožňuje vám myš a klávesnici přimáčknout blíže k sobě, což je ergonomické. Také nabídne více prostoru pro myš a to ocení každý, kdo hraje rychlé FPS hry.
Výhodou je, že na klávesnici najdete dedikované šipky, několik funkčních tlačítek a jediné co chybí, je pravá numerická část. Hráči ji ale dnes téměř nevyužívají, proto se bez ní obejdete.
Součástí je také syté a výrazné podsvícení celé klávesnice. To pak lze libovolně přepínat i na samotné klávesnici, nepotřebujete tak chodit do programu.
Ani po designové stránce nejde na klávesnici poznat, že by byla z nižší cenové kategorie. S tichými spínači Cherry MX Silent Red nabízí nádhernou kombinaci černých a červených kláves. Ve verzi se spínači Kailh Red pak výrobce nabízí jednu ze dvou variant, bílé nebo černé klávesy. Je super, že i v takto nízké cenové kategorii máte na výběr z více barevných variant.
Bonusem je také LED podsvícení na boční straně klávesnice, které se bude odrážet na herním stole. Je to hezký designový prvek, který dělá klávesnici o něco prémiovější. Toto podsvícení je opět možné přizpůsobit a sladit s celkovým podsvícením klávesnice.
Jediný neduh této klávesnici jsou méně kvalitní klávesy, které jsou hladké a chybí jim textura vhodná pro potivé jedince. Prsty mají tendenci na klávesnici zanechávat nečistoty a po klávesách klouzat. Dalším nedostatkem pak jsou poměrně vysoké tóny, když po klávesách přejíždíte. To vše je způsobeno méně prémiovými klávesami, které výrobce musel z důvodu nízké ceny klávesnice použít. Ale vzhledem k tomu, že jsou keycapy vyměnitelné, můžete tento neduh vyřešit zakoupením nových kláves a jejich výměnou.
Co se týče bezdrátového připojení, klávesnice podporuje pouze bluetooth, což je škoda. Lepší klávesnice nabízí 2,4 GHz technologii, která je spolehlivější a nabízí nižší odezvu pro hráče. I tak je ale bluetooth v této cenové kategorii nadprůměrný bonus.
V případě, že váš počítač bluetooth nemá, nemusíte zoufat. V balení je USB dongle, který jednoduše umístíte do PC a přidá vám tuto bezdrátovou technologii dodatečné. Na stranu druhou, baterie uvnitř klávesnice je poměrně malá, takže klávesnice s podsvícením vydrží nabitá jen přibližně 10 hodin. Většinu času tak budete mít klávesnici k počítači stejně připojenou USB-C kabelem.
Pokud o klávesnici CZC.Gaming Halfling uvažujete, můžeme říct, že děláte správně. Ve své cenové kategorii nemá totiž konkurenci. Nabízí kvalitní spínače, má promazané stabilizátory, přehledný český software a hlavně i český layout klávesnice. To je také spíše výjimkou na poli mechanických klávesnic, které se u nás prodávají.
Nyní jen potřebujete vědět, zda vybrat spínače Kailh Red nebo Cherry MX Silent Red. Ve většině případů bych doporučil spínače Kailh Red, které jsou krásně "smooth" a mají minimální odezvu pod prsty.
Spínače Cherry MX Silent Red jsou pak primárně určeny pro ty, kteří chtějí co nejtišší klávesnici. Tento spínač má ale daň ve zvýšené hrubosti při stlačení. Již není tak příjemný při hraní jako spínač Kailh Red. Ale jakákoliv volba bude vhodná a ve výsledku se tak rozhodněte dle vašich preferencí, zda potřebujete tichou klávesnici či nikoliv.
Za cenu okolo 1 000 Kč je tak CZC.Gaming Halfling bezkonkurenční volbou, které je málo co vytýkat. Pokud vás tato klávesnice zajímá blíže, máte možnost si na našem webu přečíst její kompletní recenzi.
Nejlepší herní klávesnice do 1 500 Kč
Máte již nepatrně vyšší rozpočet a chcete klávesnici, která toho nabídne již trochu více? Kategorie do 1 500 Kč je pro vás jako dělaná. Jedná se o klávesnice s lepší výbavou a zpracováním.
Dark Project One KD87A
Dark Project je nováčkem na trhu a musíme říct, že šlape na paty i těm nejlepším značkám na trhu. Přináší prémiové funkce a zpracování i do nižších cenových kategorií, což ocení každý hráč i milovník mechanických klávesnic. A model One KD87A je nejlevnější vstupenka do herních klávesnic Dark Project.
Esteticky jde o odvážnou klávesnici. Fialová barva v kombinaci s bílou není zcela běžná. Rozhodně se může jednat o zajímavý designový kousek do vašeho pokoje nebo kanceláře. Konstrukce "floating keys" pak odhaluje spínače, což může být vizuálně velmi zajímavé.
Nedávno byly představeny nové barevné varianty, které vypadají doslova nádherně. Jediným mínusem je německý layout klávesnice, který má menší levý shift, než na který jsme u nás zvyklí.
KD87A je klávesnice typu TKL, což znamená absenci numerické části klávesnice. Je to populární volba, zvláště pro ty, kdo chtějí ušetřit místo na stole, ale zároveň nechtějí dělat příliš kompromisů v absenci kláves. RGB podsvícení je silné a výrazné, což bude pro mnohé plusem. Ale opět je to věc osobních preferencí.
Klávesnice využívá jednoduché "tray mount" upevnění PCB, což je levné a efektivní. Výrobce raději finanční prostředky investoval do promazaných spínačů a stabilizátorů, což pomáhá v zvukovém projevu a při celkovém používání klávesnice. Musíme uznat, že udělal velmi dobře, protože klávesnice zní za svou cenu doslova úžasně.
Použité spínače G3ms sapphire jsou lineární a jak jsme zmínili tak také nalubované, což nabízí jemnější stisk. Tyto lineární spínače jsou nejen vhodné pro hráče z důvodu, že nenabízí pod prsty minimální hmatovou odezvu, ale zároveň se jedná o jedny z nejpříjemnějších lineárních spínačů na trhu. Výrobce je totiž zkopíroval ze své klávesnice za 3,5 tisíce Kč.
Klávesy jsou pak z ABS plastu, což není nejvyšší kvalita, ale za tuto cenu není možné očekávat žádné prémiové materiály. Klávesnice má integrovaný kabel, což snižuje flexibilitu. Také chybí některé 'luxusní' prvky jako silikonové nožičky nebo hot-swap výměna spínačů, kterou by mnozí uživatelé jistě ocenili. Ale v ceně do 1 500 Kč nemůžeme očekávat vše.
Dark Project One KD87A je klávesnice, která se snaží nabídnout výbavu z prémiového segmentu a to za cenu, které nepřesáhne 1 500 Kč. Jak se výrobci takové ceny podařilo docílit, úplně nechápeme. Pravdou ale je, že po zvukové a funkční stránce není modelu KD87A co vytknout. Některé kompromisy jsou pak vidět ve zpracování, ale pokud hledáte levnou a stylovou klávesnici, mohla by právě tato být trefou do černého.
V případě, že vás Dark Project KD87A zaujala, neváhejte si přečíst také naší detailní recenzi.
CZC.Gaming Dwarf
CZC.Gaming Dwarf je další povedená klávesnice z dílny e-shopu CZC, která nabízí parádní výbavu za velmi přijatelnou cenu. Disponuje sice plastovou konstrukcí, přesto nikde neskřípe nebo nemá větší vůli. Na spodní straně klávesnice jsou pak gumové protiskluzové podložky a zároveň také nožičky, pomocí kterých můžete upravovat výšku klávesnice. Velikostně se pak jedná o klávesnici TKL – chybí tak pravá numerická klávesnice. Ideální kompaktní formát pro hráče.
Ačkoli u klávesnice „chybí“ numerická číst napravo, můžete se spolehnout na českou diakritiku, která je vítaným bonusem. Samozřejmostí u klávesnice je RGB podsvícení. To se v tomto případě hodně povedlo, není zbytečně moc výrazné, naopak působí poměrně decentním dojmem. Vcelku pozitivně hodnotíme také použitý herní font, který najdeme na jednotlivých klávesách.
Spínače jsou zde mechanické lineární od výrobce Kailh, které se nám během testování osvědčily. Nejsou nijak hrubé a nabízí velmi příjemný chod. Jen už nejsou tak prémiové jako u předchozí klávesnice Dark Project.
Další velkou výhodou je, že pomocí snadného napárování jste schopni klávesnici bezdrátově propojit například s tabletem, televizí nebo notebookem. Propojení je na bázi bluetooth, tedy bude mít vyšší odezvu než 2,4 GHz, a proto není vhodné pro hraní. Ale pro práci se jedná o zcela dostačující typ připojení. Dokonce v balení najdete USB-A dongle pro případ, že váš počítač bluetooth nepodporuje.
Celkovým zpracováním a výbavou je na tom klávesnice CZC.Gaming Dwarf velmi podobně jako klávesnice Halfling ze sekce do 1 000 Kč. Hlavním rozdílem je velikost, zatímco Dwarf je o velikosti TKL, Halfling je dostupná v kompaktním 70 % formátu. Hlavní nevýhodou Dwarf jsou opět méně kvalitní klávesy, které se lepí na prsty, ale je možné je časem vyměnit.
CZC.Gaming Dwarf splňuje základy mechanické klávesnice velmi dobře. Nabízí lepší spínače, než většina levných mechanických klávesnic. Pochválím také českou diakritiku, příjemný zvuk klávesnice a odnímatelný USB-C kabel.
Pokud sháníte cenově dostupnou klávesnici, která vám neudělá hanbu na stole, ale zároveň s ní budete spokojeni po mnoho let, pak jste na správné adrese. Kompletní psanou recenzi klávesnice Dwarf si můžete přečíst na našem webu.
Akko 3098S
Akko 3098S je klávesnice, která se pyšní unikátním londýnským designem a působivým kompromisem mezi kvalitou a cenou. Ve své cenové kategorii 1 390 Kč je těžké najít klávesnici s podobným balíčkem vlastností.
Layout klávesnice je 96%, což je něco mezi full-size klávesnicí a TKL klávesnicí. Tento "odlehčený" formát vám umožní ušetřit trochu místa na pracovním stole, kde vznikne více prostoru pro myš.
I když je klávesnice vyrobena z plastu, její konstrukce je robustní a stabilní. Díky výklopným nožičkám a gumovým podložkám zůstane klávesnice pevně na místě i během intenzivního psaní nebo hraní her. Kvalitní stabilizátory kláves také zvyšují komfort při psaní.
Klávesy mají ASA profil, což je hybridní forma mezi SA a Cherry profily. Tento profil je známý pro svůj komfort a efektivitu. Klávesy jsou vyrobeny z odolného PBT materiálu a jsou DoubleShot, což zaručuje jejich dlouhou životnost. Konečně zde tedy máme prémiovější klávesy než u předešlých klávesnic.
Co se týče spínačů, klávesnici jsme testovali s taktilními spínači Akko Jelly Purple, které jsou řádově lepší oproti rozšířením spínačům Cherry MX Brown. Je to jako rozdíl mezi jízdou na okruhu v Dacii Duster nebo AMG ONE.
Taktilní odpor je výrazný a zřetelný i pod prsty a vždy víte, zda jste klávesu aktivovali nebo ne. Taková charakteristika spínače je ale vhodná pro psaní, nikoliv pro hraní. Proto se klávesnice dodává i se spínači Akko Jelly Pink, které jsou již lineární a vhodnější pro gaming.
Akko 3098S je skvělá mechanická klávesnice, která nabízí fantastickou hodnotu za svoji cenu. Její jedinečný design a londýnská tématika ji odlišují od konkurence a nabízejí něco, co byste normálně očekávali od klávesnic výrazně dražších.
Naše zelená londýnská varianta již ale v České republice není vůbec dostupná, proto doporučíme variantu Akko 3098B, která se dělá v elegantnější modré nebo bílé barvě. Tato "B" verze již nabízí i bezdrátové připojení Bluetooth nebo 2,4 GHz, bohužel za cenu vyšší cenovky nad 2 000 Kč. Pokud vám toto zvýšení ceny váš rozpočet dovolí, tak si myslíme, že tato klávesnice opravdu stojí za investici.
Více o kvalitách této klávesnice se dočtete v naší samostatné recenzi na webu.
Nejlepší herní klávesnice do 2 000 Kč
Pojďme se nyní podívat na ty nejlepší klávesnice, jejichž cena nepřesáhne 2 000 Kč. Řeč bude o klávesnicích, které již nabídnou velmi pěknou výbavu, kvalitní zpracování a prémiové funkce.
Akko 3068B Plus
A máme tu opět značku Akko, která klávesnice zkrátka umí. Hned na začátku upozorníme, že Akko 3068B Plus je v Česku stále poměrně špatně dostupná klávesnice. Doporučujeme si proto hlídat skladové zásoby na jednotlivých e-shopech, abyste případně nepropásli možnost si klávesnici pořídit. V posledních měsících Akko drtí konkurenci a není divu, že se všechy jejich klávesnice vyprodávají.
Akko 3068B Plus je klávesnice o velikosti 65%, tedy chybí jí řada F tlačítek, numerický blok a pár kláves k tomu. Jedná se o populární formát, který vyhovuje většině hráčům, protože mohou klávesnici přimáčknout blíže k sobě.
A v čem jsou tedy Akko klávesnice tak dobré? Je to zpracování. Výrobce používá kvalitní PBT klávesy s ASA profilem, promazané stabilizátory a také promazané Akko Jelly Black spínače. Ty mají extrémně jemný chod a jsou doplněny o nepatrně těžší pružinku, takže se jedná o zajímavý hybridní spínač pro hraní, ale zároveň i časté psaní.
To vše je doplněno o bezdrátové technologie, takže nemusíte mít klávesnici napojenou přes kabel. Pro bezdrátové připojení je k dispozici jak Bluetooth technologie, tak i možnost 2,4 GHz připojení přes USB-A přijímač.
Musíme vyzdvihnout také to, že v samotném balení klávesnice najdete balíček nádherných novelty kláves, které si můžete snadno na klávesnici přidat. Příjemný je také bonus v podobě Hot-swapu, takže můžete spínače kdykoliv zaměnit za jiné.
Pokud se podíváme na drobné nevýhody a mínusy, určitě by mezi ně patřil menší jas podsvícení, což ale někomu úplně nevadí. Trošku nás zlobila také výdrž, která je i s podsvícením okolo 25 hodin.
Akko 3068B je vzhledem k ceně absolutně bezkonkurenční. Jediná škoda je, že za 1 690 Kč je aktuálně klávesnice bohužel vyprodaná a musíte jí objednat ze zahraničí. My kdyžtak doporučujeme oficiální evropský e-shop, odkud klávesnice dorazila za pár dní.
Kompletní psanou recenzi vám přinášíme na našem webu.
Endorfy Thock Compact Wireless
Endorfy Thock Comact Wireless je další povedenou klávesnici do 2 000 Kč. Má příjemný 60% rozměr, takže se hodí pro každého, kdo chce na stole více místa pro myš nebo chce klávesnici často přenášet. Nevýhoda těchto ultra malých klávesnic je absence šipek, která se skrývají pod sekundární vrstvou.
Jak samotný název napovídá, jedná se o bezdrátovou klávesnici, která umožňuje rychle vyměnitelné spínače. Pokud vás po nějaké době přestanou bavit spínače, které výrobce v klávesnici použil, není problém si zakoupit nové a pomocí "hot-swap" socketu je vyměnit.
Spodní strana klávesnice je vcelku povedená. Výhodou jsou zhotovené drážky, díky kterým můžete pohodlně umístit kabel pod klávesnici a nikde nebude překážet. Součástí klávesnice pak je také místo pro USB dongle. Na boku klávesnice je tlačítko, pomocí kterého můžete přepínat z drátového na bezdrátový režim. Klávesnice je ale vybavena také Bluetooth, takže je možné ji připojit také k některým mobilním zařízením nebo například televizi.
Samotná klávesnice je neuvěřitelně kompaktní, takže spousta kláves má hned dvě funkce. Vše samozřejmě vidíte zepředu kláves, takže máte přehled o tom, co která klávesa dělá. A ačkoliv na fotkách vidíte pouze US layout klávesnice, výrobce začal prodávat také model s českou diakritikou.
Klávesnice je vybavena několika klávesovými zkratkami. Abyste si je nemuseli pamatovat nebo třeba tisknout, nachází se na zadní straně klávesnice nálepka. Na ní pak najdete všechny zkratky, které budete při používání klávesnice potřebovat.
V balení vedle klasického kabelu pro nabíjení klávesnice najdeme také pomocníky na vytahování a výměnu jak kláves, tak právě spínačů. K tomu se váže jedno drobné upozornění. Spínače jsou v klávesnici umístěné hodně napevno, dávejte si proto při jejich výměně pozor, ze začátku půjdou vytahovat ztuha.
Klávesnice nese označení Thock, což ve světe mechanických klávesnic znamená hlubší zvuk klávesnice. V tomto se ale s výrobcem neshodneme. Klávesnice zní určitě lépe než jiné odfláklé klávesnice v podobné cenovce, ale k označení Thock má ještě hodně daleko.
My jsme v redakci klávesnici Endorfy testoval se spínači Kailh Box Black, které jsou lineární, ale mají těžší pružinku. Klávesy tak není lehké stisknout a jedná se o spínače vhodné pro psaní a občasné hraní. Pokud máte klávesnici primárně na dlouhé herní bitvy, rozhodně doporučuju verzi se spínači Kailh Box Red, které jsou odlehčené.
Na to, že značka Endorfy není na trhu příliš dlouho, se jí daří přinášet zajímavé produkty, které dosahují vyšších kvalit. A za to jí patří jisté díky. Již není potřeba vyhazovat peníze za nekvalitní klávesnice Niceboy, ale můžete si ve stejné ceně zakoupit kvalitní Endorfy klávesnici s dobrým zvukem, bezdrátovou technologií, vyměnitelnými spínači a kompaktním formátem.
Pokud by vás o klávesnici Thock Compact zajímalo více informací, pak navštivte naší videorecenzi na YouTube.
HyperX Alloy Origins
Klávesnice HyperX jsou zcela legendární. Pokud si pod spojením "kvalitní klávesnice" mám představit nějaký model, jsou to právě klávesnice Alloy Origins od značky HyperX. Konstrukce těchto klávesnic je celohliníková, což je velké plus. Klávesnice tak nikde nevrže a nemá tendenci se jakkoli deformovat. S hliníkovou konstrukcí pak přímo souvisí také váha, která je poněkud vyšší. U Alloy Origins máte dojem, že jste opravdu dobře investovali své peníze, klávesnice působí nádherným dojmem. Součástí konstrukce klávesnice je také USB-C konektor, ke kterému můžete připojit kabel který naleznete v balení.
Klávesnice disponuje herním fontem, který většinu hráčů na první dobrou zaujme. Stejně tak vás zaujme výrazné RGB podsvícení, které je dostatečně jasné a zajímavé. Na pravé straně pak objevíme malý displej, na němž se zobrazují informace o tom, zda máte zapnutý například CAPS LOCK nebo třeba numerickou klávesnici. Ačkoli klávesnice disponuje programem do počítače, spoustu věcí zvládnete ovládat ze samotné klávesnice, což je velké plus.
Výraznou výhodou klávesnice Alloy Origins jsou pak dvěci. Zaprvé fakt, že se jedná o full-size klávesnici, tedy nechybí ji numerický blok ani jiné důležité klávesy. I přes to, že v tomto srovnání párkrát zmiňujeme, že kompaktnější klávesnice jsou pro hráče lepší, někdo stále ocení velkou klávesnici. A přesně toto místo Alloy Origins vyplňuje.
Zadruhé, mechanické spínače si HyperX vyrábí své, což umožňuje vyšší možnosti přizpůsobení. HyperX své klávesnice marketuje primárně hráčům a proto spínače uzpůsobily tak, aby byly pod prsty co nejlehčí. Červené lineární spínače tak mají lehčí pružinku a při hraní je to opravdu znát. Pohybujete se rychleji, klávesy nehrajou tolik proti vám a nižší hmatová odezva je přínosem.
Záleží tak především na vás, jaký ze spínačů je pro vás nejvhodnější. Rozhodně ale za nás můžeme tuto klávesnice doporučit pro každého. Je nadstandardně zpracovaná, přináší odlehčené spínače a má nádherné podsvícení. Jediná škoda je, že klávesnice nezní zvukově tak dobře, jako výše zmíněné alternativy. Naší videorecenzi této klávesnice najdete u nás na YouTube.
Nejlepší herní klávesnice do 3 000 Kč
Je načase si představit klávesnice, které vás budou stát méně jak 3 000 Kč. Nacházíme se již v prémiovějším segmentu, kde můžete očekávat již velmi kvalitní spínače, odhlučňující prvky a velmi příjemný zvuk klávesnic.
CZC.Gaming Reaper
Obchod CZC již pár let provozuje velmi úspěšnou privátní značku CZC.Gaming, která se věnuje hernímu příslušenství. Model Reaper patří do této rodiny a zaujme vás na první pohled, a to svým vzhledem. Nechybí mu numerická klávesnice, šipky ani jiná tlačítka, dokonce ani český diakritika, a přesto si drží svou kompaktnost. Nese to s sebou určité kompromisy jako je chybějící tlačítko „End“, jednořádkový „Enter“ nebo menší „0“ na numerické klávesnici. Nejedná se ale o nic drastického.
Na klávesnici pak najdete líbivý ale velmi jednoduchý herní font, který dodávat klávesnici ten správný geekovský rozměr. Každý z keycapů pak velmi dobře propouští RGB podsvícení, takže za nás v tomto směru není klávesnici co vytknout, obzvláště když je klávesnice vybavená českou diakritikou. Efekty navíc můžete měnit přímo na klávesnici, takže si každý najde to své.
Výborná u této klávesnice je také výbava. Podporuje bezdrátové připojení přes USB-A dongle 2,4 GHz a přes Bluetooth. Dá se tak připojit prakticky k jakémukoliv zařízení, i když doporučujeme USB-A přijímač pro co nejnižší latenci. Zespod klávesnice pak najdete praktické místo, kam si přijímač můžete schovat na cesty.
Spousta z vás také ocení funkci hot-swap, tedy výměnu spínačů, čímž klávesnice opět dostává prémiový dojem. Pokud vás po 2 letech přestane klávesnice bavit a budete chtít vyzkoušet nový typ spínačů, není to žádný problém.
Když už jsme u spínačů, u klávesnice CZC Reaper jsou spínače TTC Red. Jedná se o osvědčenou značku se skvělou plynulostí. Spínače TTC Red jsou pod prsty velmi lehké a proto jsou tyto spínače ideální pro hráče. Výrobce CZC.Gaming navíc nezapomněl na gumovou vrstvu pod spínači, díky které jsou pak spínače při používání krásně tiché.
Samotná klávesnice má jako hlavní materiál plast, naštěstí se ale jedná o pevný plast, který se hned nezničí, takže je samotná klávesnice vcelku bytelná. I přes použití plastu je klávesnice poměrně těžká.
Ještě něco k baterii. Klávesnice má včetně zapnutého podsvícení výdrž asi 34 hodin. Pomocí kláves FN + Enter snadno zjistíte, na kolik procent je baterie nabita. Na řádcích diakritiky se zeleně podsvítí čísla podle toho, kolik procent baterie je aktuálně na klávesnici k dispozici. To je velmi hezký detail.
Cena okolo 2 500 Kč je rozhodně v rámci této klávesnice vynikající cenovka. Za ni získáte klávesnici s vyměnitelnými spínači, dobrým zpracováním, bezdrátovou technologií a velmi zajímavým formátem, který si stále ponechává numerickou část.
Obecně se značkou CZC.Gaming v kategorii klávesnic špatně neuděláte. Často nabízí za nižší cenu daleko lepší výbavu než ověřené značky typu Logitech nebo Razer.
Pokud vás zajímá více informací o klávesnici Reaper, můžete se podívat na kompletní psanou recenzi.
Dark Project KD68B
Značku Dark Project jsme si již představovali. Jedná se o nováčku na trhu, který chápe potřeby uživatelů a vyrábí prémiovější klávesnice s větší péčí. KD68B je opravdu zajímavým kouskem v aktuální nabídce klávesnic. Formátem se řadí mezi 65% klávesnice, takže je velmi kompaktní a vhodný hlavně pro hráče. Jeho konstrukce je vysoce kvalitní a navíc má skvělý designový prvek v podobě průhledného spodního krytu klávesnice. Můžete se tak sami přesvědčit o kvalitě zpracování jednotlivých spínačů ale také celé klávesnice jako celku.
Klávesnice se pak může pyšnit také skvěle zpracovanými pudinkovými klávesami, které jsou navíc podsvícené. To dává klávesnici neodolatelný vzhled, který si prakticky okamžitě oblíbíte.
Ačkoli se jedná o klávesnici do 3 000 Kč, dokáže přinést také něco málo z prémiového segmentu. Řeč je hlavně o silikonových výplních a nalubovaných spínačích G3ms. Ty řadíme mezi jedny z nejpříjemnějších lineárních spínačů, které u mechanických klávesnic najdete. Kombinace promazání spínačů a další péče v klávesnici pak zajišťuje velmi dobrý zvuk, který kazí jen hlasitější mezerník. To se ale dá oželet.
Co ovšem oceňujeme je možnost výměny spínačů. Do budoucna tak můžete pořídit celou řadu nových spínačů, se kterými můžete libovolně experimentovat. Výrobce dokonce přidává pár spínačů do balení, ať můžete zaexperimentovat.
Klávesnice Dark Project KD68B je velmi povedená. Přináší malý kompaktní formát doplněný o nádherné pudinkové klávesy, syté podsvícení, průhledné tělo a k tomu se přidává příjemný zvuk s kvalitními spínači G3ms Sapphire. Ve své cenové kategorii toho splňuje spoustu dobře.
Nevýhodou ale je, že Dark Project KD68B nenabízí žádnou variantu bezdrátového připojení k počítači. Vždy tak musí být připojena pomocí kabelu. Osobně mi ale kabel u klávesnice nikdy nevadil a proto jeho absenci považuju jen jako drobnou nevýhodu.
Více informací o klávesnici si pak můžete přečíst také v rámci psané recenze na našem webu.
HyperX Alloy Elite 2
HyperX Alloy Elite 2 je klávesnice jako stvořená pro hráče. První, čeho si všimnete, jsou pudinkové klávesy, které vypadají opět dokonale. S ohledem na podsvícení jsou polopropustné, takže podsvícení vidíte nejen skrze font na klávesnici ale také ze strany. Samotné podsvícení je pak velmi syté, což je věc, kterou většina aktivních hráčů doslova zbožňuje, i když lepší herní schopnosti vám to samozřejmě nenabídne.
Součástí klávesnice jsou spínače, které si HyperX navrhlo samo. Jedná se o spínače s lineárním pohybem, tedy nejvhodnější typ pro hráče. Zajímavostí je, že spínače HyperX Red jsou přizpůsobeny tak, aby byly co nejlehčí. Při hraní tak máte pocit, že pod prsty máte opravdu minimální odpor. To pomáhá s rychlejšími reakcemi a mrštnějšímu pohybu ve hrách, což může být značná kompetitivní výhoda.
Co ovšem stojí za zmínku je zpracování. Klávesnice je velmi pevná, HyperX Alloy Elite 2 vyniká svým robustním zpracováním. Nikde neslyšíte žádné vrzání nebo jiné nelahodící zvuky. Samotná klávesnice je se svými 1,5 kilogramy poměrně těžká. Váha ale plně odpovídá samotnému zpracování.
V levém horním rohu klávesnice se nacházejí tři tlačítka. První slouží k ovládání jasu samotného podsvícení klávesnice. Druhým tlačítkem můžete přepínat profily podsvícení a třetí slouží k zapnutí herního módu. Ten například vypíná Windows tlačítko, aby nedošlo k nechtěnému přerušení hry.
V pravém horním rohu má klávesnice schovaná multimediální tlačítka a jedno rolovací kolečko. To slouží k ovládání hlasitosti a je zajímavým prvkem, který u klávesnic zbožňuju. Kolečko budete využívat na denní bázi.
Abychom ale ukázali také nevýhody HyperX Alloy Elite 2, musíme zdůraznit, že klávesnice má poměrně tlustý opletený kabel. Díky tomu je opravdu složité kabel jakkoli přizpůsobit na vašem stole.
Za cenu přibližně 3 000 Kč dostanate klávesnici, která má vyjimečně dobré zpracování, upravené HyperX Red spínače pro rychlejší reakce, rolovací kolečko, nádherné pudinkové klávesy a také spoustu multimediálních tlačítek.
Může být rozhodně dobrou investicí, ale vyčkal bych na zajímavé akce. Značka HyperX pravidelně zlevňuje své produkty a ve správný čas se dá klávesnice Alloy Elite 2 zakoupit i o tisícovku levněji.
Klávesnici jsme také recenzovali v jednom starším videu.
Nejlepší herní klávesnice do 4 000 Kč
Opět o cenovku dál. Nyní se podíváme na nejlepší klávesnice do 4 000 Kč, které si můžete pořídit. Přinášejí něco speciálního, nebo už se jedná o spíše zbytečnou investici?
Dark Project K083A
Drátová klávesnice Dark Project K083A je novinkou na českém klávesnicovém trhu a hned se dostala do našeho žebříčku nejlepší klávesnice do 4 000 Kč. Nedá se přehlížet, že splňuje spoustu věcí na jedničku.
Klávesnice má hned na první pohled trošku neobvyklé rozložení kláves, na které si budete možná chvíli zvykat. Konkrétně se jedná o rozložení 75 % a je podobné jako má například Keychron K2 nebo ASUS ROG Azoth. A protože má Dark Project KD083A místo jedné z kláves LED indikátor, najdeme zde pouze 83 namísto běžných 84 kláves. Výsledkem je pak kompaktní a povedená klávesnice.
Oproti ostatním mechanickým klávesnicím od Logitechu, HyperX nebo Razeru, se pyšní výborným zvukem. Klávesnice má lepší stabilizéry než ostatní rivalové, také disponuje silikonovou výplní pro zlepšení akustiky. Bonusem je, že spínače G3ms Sapphire (nebo Gateron Cap Teal) mají nádhernou lineární dráhu pohybu a jsou promazané již přímo z výroby.
Verze s G3ms Sapphire spínači pak disponuje netradičními CSA klávesami, které jsou přirozeně prohnuté pro lepší ergonomii. Zde nám výrobce dává trochu nahlédnout, jak se to dělá v našem hobby u dražších keycaps setů. Chválíme.
Klávesnice se vyrábí buďto s modrobílým designem a nebo s šedým designem. Osobně spíše doporučíme modrobílou variantu, která disponuje lepšími G3ms spínači a také výraznějším fontem, který je na klávesách dobře vidět.
Zajímavým bonusem je kolečko pro ovládání hlasitosti, které najdete ve druhé třetině klávesnice na jejím levém boku. Pod ním pak nalezneme USB-A konektor. Do něj můžete zapojit například USB dongle pro herní myš nebo flash disk. USB port tak slouží jako propouštějící, což je rozhodně velká výhoda a to zvláště v případě, kdy nemáte v počítači dostatek volných portů.
Co je ale potřeba zmínit je to, že kolečko na ovládání hlasitosti má tendenci se viklat a skřípat, alespoň u našich dvou testovacích kusů. Po pár měsících si sice kolečko sedlo a již žádné zvuky nevydává, ale bereme jako povinnost vás o tomto neduhu informovat.
Na zadní straně klávesnice je k dispozici USB-C konektor pro připojení kabelu. Na spodní straně zase nalezneme nožičky s gumovými výztužemi. Můžete si tak klávesnici na stole lehce vyvýšit. Spousta uživatelů pak samozřejmě ocení také RGB podsvícení jednotlivých kláves.
Dark Project K083A disponuje možností hot swap výměny spínačů, takže si časem můžete klávesnici upgradnout a obměnit ji úplně novými spínači. Navíc v balení najdete také čtyři druhy spínačů pro vyzkoušení. To je příjemný bonus od výrobce.
Ke klávesnici je pak možné si stáhnout také software, ve kterém lze nastavit prakticky cokoli. Efekty RGB podsvícení, makra a spoustu dalšího. Super funkcí je podsvícení funkčních kláves. Jakmile stisknete FN tlačítko, podsvítí se ty klávesy, které pod sebou funkci skrývají. Opět příjemný detail.
Celkově je za nás klávesnice Dark Project K083A velmi povedená. Už nemíří pouze na hráče, ale také na milovníky kvalitních mechanických klávesnic, kteří ocení příjemný zvuk. Jedinou nevýhodou může být "vrzající" kolečko, které si u většiny uživatelů po 2-3 měsících sedne. A také je škoda, že se klávesnice po naší recenzi ihned vyprodala, takže není zas tak dobře dostupná. Pokud se vám jí ale podaří ulovit, tak věříme, že s ní budete spokojeni.
Více detailů o klávesnici pak najdete v naší psané recenzi Dark Project K083A.
Nejlepší herní klávesnice do 6 000 Kč
Pojďme se nyní podívat na nejprémiovější herní klávesnici roku 2024, kterou je za nás ASUS ROG Azoth. Ta je ve spoustě věcech zcela speciální.
Asus ROG Azoth
Bezdrátová herní klávesnice Asus ROG Azoth vás zaujme hned po rozbalení krabice. Naleznete zde totiž mnoho netradičního příslušenství, které se vám nadšencům bude hodit. Jednou z obrovských výhod je možnost rozebrání spínačů a následně nalubování pomocí přiloženého maziva. Samozřejmostí pak jsou také náhradní spínače, které můžete kdykoli vyměnit.
V rámci klávesnice jsou pak použity lineární spínače, které si vyvinul přímo Asus, s pojmenováním NX Red. Ty jsou promazané již z výroby a musíme říct, že velmi dobře. Mazivo je naneseno rovnoměrně a konzistentně a jejich chod jde opravdu jako po másle.
Svým rozložením a velikostí se řadí spíše do segmentu 75% klávesnic, takže je menší než TKL klávesnice. Na klávesnici ale najdeme všechna tlačítka, která potřebujete nejen k hraní ale také k práci s počítačem. Horní část je zpracovaná z hliníku, zatímco spodní část tvoří plast.
Velkou výhodou je hned několik režimu připojení. Na výběr máte Bluetooth připojení, drátové připojení a nakonec i 2,4 GHz připojení, které zajistí nízkou latenci. Příjemné používání klávesnice je zapříčiněno také parádními stabilizátory, které jsou oproti konkurenčním klávesnicím na vysoké úrovni.
Samotné klávesy pak mají decentní vzhled i font. Nevýhodou ale může být, že v šeru je klávesnice bez podsvícení prakticky nepoužitelná. Povrch kláves je pak poměrně hrubý, což je ale dobře, alespoň se vám při hraní nebudou lepit spocené prsty na klávesy. Navíc oceníte krásný zvuk klávesnice, který je na míle vzdálený ostatním mechanikám. Když se výrobce nebojí investovat do konstrukce a použije "gasket" uchycení, vycpe klávesnici silikonovem a ještě promaže spínače z výroby, zvuk hned zní lépe. Díky tomu je ASUS ROG Azoth opravdu naším top výběrem.
Klávesnice Asus ROG Azoth také disponuje černobílým OLED displejem. Dynamicky může zobrazit přehrávanou hudbu, systémové informace v podobě teploty nebo frekvence CPU a GPU, datum a čas nebo vlastní text. Zvládne i spustit animaci či vlastní gif. Takový displej je v rámci klávesnic poměrně raritní.
Díky displeji se pak také můžete podívat, jakým způsobem je klávesnice k PC připojena, aktuální stav nabití baterie, upozorňuje na zapnutý Capslock nebo zobrazuje systémové informace. K jeho ovládání slouží malý joystick, který najdete na pravé straně mini displeje. Páčka je programovatelná, takže ji můžete využít například ke spuštění nějakého makra.
V cenovce okolo 5 500 Kč najdete dnes již také prémiové custom klávesnice, které budou mít ještě o trochu lepší zvuk. Záleží ale na vašem vkusu. Asus ROG Azoth má výhodu v tom, že je zaměřená hlavně na hráče. Podporuje bezdrátové připojení, má OLED displej, elegantní vzhled a k tomu i příjemný kompaktní formát.
Za nás tedy ASUS ROG Azoth doporučujeme všem, kteří si mohou dovolit o něco vyšší rozpočet. Podívat se můžete na kompletní video recenzi, případně na psanou recenzi, kde se této klávesnici věnujeme podrobně.
Nejlepší herní bezdrátové klávesnice
Spousta hráčů si v posledních letech oblíbila bezdrátové technologie připojení svých klávesnic. A není vůbec divu, bezdrátová klávesnice přináší větší flexibilitu a možnost jí jednoduše odložit jinam, když si na stůl potřebujete odložit školní učebnice, výkresy nebo třeba něco k snědku. Pojďme se proto společně podívat na to, jaké klávesnice obecně doporučujeme jako ty nejlepší na poli bezdrátů.
Logitech G915
Logitech G915 se řadí mezi prémiové klávesnice, čemuž odpovídá také samotné provedení. Tomu odpovídají použité materiály v podobě slitiny hliníku a hořčíku. S tím jde ruku v ruce také vyšší váha samotné klávesnice. Sehnat ji můžete jak v klasické verzi, tak ve verzi TKL. Druhá zmiňovaná se hodí zejména pro ty, kteří hledají menší klávesnici.
Propojení klávesnice probíhá přes vlastní Logitech protokol, který má svůj základ v radiových 2,4 GHz vlnách. Toto bezdrátové připojení je spolehlivé a nemá žádnou odezvu. Klávesy mají sami o sobě velmi nízký profil, což je něco, s čím se běžně nesetkáme. K tomu jsou uzpůsobené také nízkoprofilové spínače.
Horní část klávesnice patří dalším tlačítkům, které slouží pro přepínání mezi jednotlivými profily klávesnice, k přepínání režimu bezdrátového připojení (vlastní Logitech protokol nebo Bluetooth), tlačítko k zapnutí herního módu nebo ovládací tlačítko jasu. Součástí jsou také multimediální tlačítka s rolovacím kolečkem pro ovládání hlasitosti.
Klávesnice má, jak je z textu patrné, také podsvícení. To se Logitechu velmi povedlo. Není zbytečně agresivní, a naopak vypadá velmi elegantně. Bohužel má ale podsvícení velký vliv na celkovou výdrž baterie. Pokud tedy budete používat klávesnici bez podsvícení, získáte výdrž okolo 1 200 hodin, což vás vyjde na několik měsíců bezproblémového provozu. S podsvícením se výdrž omezí jen na 40 hodin provozu. Nevýhodou pak je, že se klávesnice dobíjí přes starší microUSB.
I když jsem z klávesnice Logitech G915 přesedlal na jiné modely, můžu říct, že mě její testování nesmírně bavilo. Nízkoprofilové klávesy vypadají elegantně, klávesnice mi vydržela měsíce bez dobíjení a hlavně má příjemné rolovací kolečko, kterým můžete ovládat hlasitost ve hrách.
Zvuk klávesnice není nijak perfektní, micro USB už je v roce 2023 také spíše k výsměchu a klávesnice je poměrně dražší, ale pokud vám zmíněné nevýhody nevadí, pak je Logitech G915 rozhodně vhodnou volbou.
Akko 3068B Plus
Klávesnici Akko 3068B Plus jste již mohli spatřit v kategorii výše. Zaslouží si ale i místo ve výběru nejlepších bezdrátových klávesnic. Musíme vás ale upozornit na to, že klávesnice je v České republice hůře sehnatelná. Proto pokud máte zájem o nákup, radím vám pravidelně kontrolovat české e-shopy, abyste mohli mít jeden kousek také u vás doma.
Ale co to vlastně činí tuto klávesnici tak speciální? Začněme s tím, že obsahuje Akko Jelly Black spínače. Tyto spínače zaručující precizní a pohodlné stisk kláves. Navíc, tyto spínače jsou "dobře promazané," což znamená, že při psaní nebudete slyšet nepříjemné vrzání či klepání.
Stabilizátory kláves jsou dobře ošetřené, což eliminuje nepříjemné vibrace nebo pohyby kláves během psaní. A pokud jde o materiál kláves, klávesnice využívá prémiové PBT klávesy, což je typ plastu odolného proti opotřebení. Při správné péči tak klávesnice vydrží jako nová hodně dlouho.
Nebudeme se zde příliš rozepisovat, protože klávesnici jsme již jednou zmiňovali v sekci do 2 000 Kč. Odkážeme vás rovnou na naší detailní psanou recenzi, která obsahuje vše důležité, co potřebujete znát před koupí.
Nejlepší herní 60% klávesnice
60% klávesnice jsou zpravidla plnohodnotnou klávesnicí, které chybí numerická část, řádek F tlačítek a také několik systémových kláves. Díky tomu je klávesnice krásně kompaktní a nechá vám vedle sebe spoustu prostoru pro ovládání myši.
Pro práci je takto malá klávesnice rozhodně nevhodná, ale pro hráče, kteří převážně využívají jen kombinaci kláves WASD, je tento formát zcela ideální. Pojďme se nyní společně podívat na ty nejlepší klávesnice v tomto segmentu.
Endorfy Thock Compact Wireless
Na klávesnici Endorfy Thock Compact Wireless jsme byli opravdu hodně zvědaví a v našem testu se skvěle osvědčila, proto si zaslouží místo v tomto žebříčku. Její kompaktní rozměry naznačují, že je ideální pro ty, kdo potřebují klávesnici často přenášet. A věřte mi, kompaktnost zde není na úkor funkcionalit. Klávesy i spínače jsou snadno vyměnitelné, což je rarita, kterou obvykle vidíme jen u dražších modelů.
Design je zde velmi povedený, spodní strana klávesnice je více než jen estetická záležitost. Obsahuje drážky, které vám umožní elegantně skrýt kabel, pokud se rozhodnete pro drátové připojení. A ano, pokud máte rádi možnost výběru, tato klávesnice nabízí jak klasické drátové, tak i bezdrátové připojení s využitím Bluetooth či 2,4 GHz. Dokonce tu je místo pro USB dongle, takže máte jistotu, že jej neztratíte.
Co se týče samotných kláves, některé mají dvojité funkce. Nebojte se, není to nic složitého. Každá klávesa má čitelné označení, takže budete vědět, co děláte. Například pro zpřístupnění šipek nebo řady F tlačítek musíte zmáčknout klávesu s logem Endorfy, tím se dostanete na druhou vrstvu.
Pouze pozor, ať si vyberete model s českou diakritikou, který výrobce také nově nabízí. České rozložení kláves se vám bude hodit, pokud chcete na klávesnici dělat také kancelářskou práci a neumíte psát všemi deseti.
Jestliže máte strach, že si nezapamatujete všechny klávesové zkratky, Endorfy má pro vás řešení. Na zadní straně klávesnice je nálepka s přehledem všech zkratek. Za nás je to výborný prvek, který má skvělou funkčnost.
A nyní k zvuku. Náš testovací vzorek je vybaven spínači Kailh Box Black, které jsou zajímavým hybridem pro psaní i hraní. Spínače mají lineární charakteristiku, ale mají tužší pružinku a tím pádem i vyšší odpor. Jsou tak o něco vhodnější pro psaní než jiné lineární spínače určené čistě pro hráče. Pokud vám ale o prožitek ze psaní nejde, pak pro hráče doporučím spíše verzi se spínači Kailh Box Red.
Vzhledem k označení "Thock," by člověk očekával, že klávesnice bude akusticky prakticky dokonalá. Zde je však drobné zklamání. Není to špatné, ale není to ani to, co byste od klávesnice s označením "Thock" očekávali. Vzhledem k nízké ceně klávesnice je ale zvuk velmi dobrý a vezme do kapsy většinu mechanických klávesnic ve stejné cenovce. Jediné, s čím máme problém, je ono označení "thock", které si zaslouží až dražší a odladenější klávesnice.
Celkově, pokud hledáte kompaktní, flexibilní a snadno použitelnou klávesnici, která přináší i funkce z dražších cenových kategorií, jako je hot-swappable PCB nebo bezdrátová technologie, Endorfy Thock Compact Wireless by mohla být jako dělaná pro usilovné hráče.
Více informací před koupí vám poskytne naše videorecenze na YouTube.
Razer Hunstman Mini
Razer vyrábí zpravidla spíše dražší produkty a klávesnice Huntsman Mini není výjimkou. Ale v našem testu si místo určitě zaslouží, protože se jedná o jednu z těch lepších herních 60% klávesnic, kterou na trhu najdete.
Největším přínosem této klávesnice jsou optické spínače, které dnes nabízí málo výrobců. Výhoda optických spínačů je taková, že nemusíte řešit žádný debounce time, tedy prodloužení odezvy při každém stisknutí klávesy. Z toho důvodu jsou optické klávesnice jako dělané pro hráče, protože nabízí téměř instantní odezvu, která je při hraní klíčová. Více o zkušenostech s optickými spínači najdete v našem článku.
Už na první pohled je vidět, že toho na klávesnici chybí dost. Na klávesnici nenajdeme šipky, F tlačítka ani numerickou klávesnici. Díky tomu si drží svou kompaktnost. Mnohá tlačítka tak mají hned dvě funkce, které jsou vysvětleny pomocí jednoduchých piktogramů na boku konkrétních kláves. Abyste mohli aktivovat druhou vrstvu tlačítek, stačí stisknout „Fn“ a tím můžete druhou vrstvu používat.
Ačkoli je větší část klávesnice z plastu, její zpracovaní je povedené, což rozhodně oceňujeme. Vrchní část je ale z kovu, takže je klávesnice také poměrně odolná. Na výběr pak máte dvě barevné varianty, a to konkrétně černou a bílou.
Font na klávesnici je poměrně jednoduchý, není přímo herní a celkově je velmi líbivý. Na výběr pak máte jak spínače lineární (Red), tak klikavé (Purple). Více vám ale doporučujeme právě ty lineární, které nevydávají tak hlasité zvuky při psaní a hraní.
Protože klávesnice disponuje nastavitelným podsvícením, je jasné, že spousta z vás bude chtít nastavit různé profily. Klávesnice naštěstí umožňuje nastavení a uložení jednotlivých profilů přímo do klávesnice. Jednoduše je pak možné mezi nimi snadno přepínat.
Když to tedy shrneme, klávesnice Razer Hunstman Mini si rozhodně místo v našem žebříčku zaslouží, ale je bohužel dražší oproti ostatním konkurentům, kteří mají stejnou nebo lepší výbavu. Z toho důvodu není tak jednoduché klávesnici Huntsman Mini doporučit, ale pokud jí najdete v hezké akci, rozhodně po ní šáhněte.
Více se o Razer Hunstman Mini můžete dozvědět v našem srovnání na YouTube.
HyperX Alloy Origins 60
HyperX Alloy Origins 60 je kompletně vyrobená ze slitiny hliníku, stejně jako všechny další klávesnice od HyperX s označením Alloy. To dodává klávesnici krásný moderní vzhled. Především je ale klávesnice velmi odolná, nikde neskřípe a zkrátka něco vydrží. Součástí je samozřejmě líbivé RGB podsvícení, které na první pohled vypadá úžasně.
Protože se jedná o menší klávesnici, na boku tlačítek nalezneme opět natištěné znaky, tzv. druhou vrstvu, kterou můžete také používat. Samotné klávesy jsou velmi kvalitní nejen svým zpracováním ale také na dotyk, což není vždy samozřejmostí.
Spodní část klávesnice pak patří gumovým podložkám, které zajišťují, že se klávesnice nebude po stole pohybovat. Výhodou je také nastavitelný sklon, který můžete jednoduše upravovat pomocí nožiček, které jsou na typickém místě na spodní straně klávesnice.
Pokud se podíváme na spínače, jedná se o HyperX Red spínače, které si značka vyrábí přímo sama. Speciálně jsou upravené tak, aby měly co nejmenší odpor a vy jste tak pod prsty měli co nejmenší hmatovou odezvu při hraní. Spínače jsou perfektně plynulé, což opět hráči ocení. Pocit ze spínačů je tak velmi dobrý. To se samozřejmě podepisuje také na zvuku, který je velmi líbivý.
Osobně za největší výhodu této klávesnice považuju právě HyperX Red spínače, které patří k těm lepším, které si hráči mohou dopřát. Velkým benefitem je také kovové zpracování, syté RGB podsvícení a odnímatelný USB-C kabel.
Za cenu 2 500 Kč je klávesnice HyperX Alloy Origins 60 opět o něco dražší, než konkurenti. A nejsem si jist, zda bych si jí za tuto cenu pořídil. Ale HyperX dělá pravidelné akce, které srazí cenu klávesnice pod 2 tisíce Kč a tam už se velmi vyplatí.
Nejlepší herní 65% klávesnice
65% klávesnice jsou stále kompaktní klávesnice, které již mají dedikované šipky. Oželet samozřejmě musíme numerickou část, řadu F tlačítek, ale již nemusíme dělat kompromis v absenci šipek v pravé části. Jaké jsou tedy nejlepší 65% klávesnice na trhu?
CZC.Gaming Halfling
Halfling je mechanická klávesnice od firmy CZC, která je cenově dostupná a proto již byla zařazena v sekci top klávesnic do 1 000 Kč. Zaslouží si být ale i ve výběru nejlepších 65% klávesnic.
Ačkoli je konstrukce klávesnice plastová, je poměrně robustní a stabilní, což znamená, že nemá sklony k vrzání nebo deformacím, jako tomu je u levných klávesnic.
Velikostí spadá klávesnice do kategorie 70 %, což zjednodušeně znamená, že má stejné rozložení jako 65% klávesnice, ale má delší shift a je nepatrně protáhlejší. Klávesnice má také výrazné a syté podsvícení, které můžete jednoduše upravit přímo na klávesnici, aniž byste museli použít software.
Designově je klávesnice elegantní, s dalším dekorativním podsvícením na bočních stranách. Klávesy jsou hladké, což je sice esteticky příjemné, ale z praktického hlediska to znamená, že prsty na nich snadno klouzají a zanechávají otisky nebo nečistoty. Tento problém je způsoben použitím méně prémiových kláves, ale vzhledem k tomu, že klávesy jsou vyměnitelné, může tento nedostatek zmírnit zakoupením a výměnou za nové klávesy.
Klávesnice podporuje pouze Bluetooth připojení, což může být nevýhodou pro ty, kteří by dali přednost připojení skrze radiové vlny. Pokud však váš počítač Bluetooth nemá, balení obsahuje i USB dongle pro snadné bezdrátové připojení. Na druhou stranu, integrovaná baterie klávesnice má poměrně malou kapacitu, takže při používání podsvícení baterie vydrží jen několik hodin.
Balíček CZC Halfling je překvapivě bohatý. Kromě klávesnice zde najdete podrobný manuál s užitečnými klávesovými zkratkami, nástroj na odstraňování kláves a odnímatelné magnetické nožičky, díky nimž si sami rozhodnete, zda chcete klávesnici mít v nakloněné poloze nebo ne. Více informací na vás čeká v rámci podrobné recenze.
Dark Project KD68B
Dark Project KD68B je klávesnice, která si zasloužila vaší pozornost již ve výběru top klávesnic do 3 000 Kč a zaslouží si vaši pozornost znovu. A to nejen pro svůj atraktivní design, ale také kvůli řadě prvotřídních funkcí, které obvykle nalézáme v prémiových modelech.
Začněme s tím, co vás na první pohled upoutá. Průhledný spodní kryt klávesnice. Nejde jen o designovou vychytávku. Tento prvek vám umožní vidět vnitřní mechanizmy a spínače, což je zároveň dokladem vysoké kvality zpracování.
Pokud jste milovníkem podsvícení, Dark Project KD68B vás jistě potěší. Pudinkové klávesy (tj. klávesy s průhlednými okraji, které umožní světlu prosvítit) jsou doslova třešničkou na dortu, co se týče estetiky a celkového designu samotné klávesnice.
A jak je to s funkcionalitou? Klávesnice nabízí prvky, které byste čekali spíše v prémiovém segmentu, například silikonové výplně pro lepší zvuk klávesnice a speciální nalubované spínače G3MS. Tyto spínače často označujeme jako jedny z nejpříjemnějších lineárních spínačů na trhu, a nestydíme se to zmínit ani zde. Jedná s o opravdový high-end. Jen škoda, že si výrobce nevyhrál s mezerníkem, který má tendenci rachtat.
Co se týče softwaru, KD68B je snadno nastavitelná, což je vždy plus. Avšak je zde jedna výrazná nevýhoda, kterou bychom nemohli opomenout.
Absence bezdrátového připojení. Ano, tato klávesnice je k dispozici pouze v drátové verzi, což může být pro některé uživatele zásadní problém.
Celkově je Dark Project KD68B skvostem ve své cenové kategorii. Nabízí vysokou kvalitu konstrukce, skvělý design a některé prvky, které byste čekali pouze u dražších modelů. Klávesnice je navíc doplněná o prémiové lineární spínače, které jsou jako dělané pro hráče.
Pokud vám nevadí drátové připojení a hlasitější mezerník, mohl by tento model být tou pravou volbou pro vás. Kompletní recenzi klávesnice Dark Project KD68B naleznete u nás na webu.
HyperX Alloy Origins 65
HyperX Alloy Origins 65 je ideální menší klávesnicí pro hráče, jakou můžete na trhu 65% klávesnic objevit. Již jsme si v kategorii výše ukázali jejího menšího bratra, Alloy Origins 60. Verze s označením 65 má ale navíc dedikované šipky, po kterých spousta hráčů prahne.
Součástí klávesnice jsou červené lineární spínače, které si HyperX samo vyrábí. Jedná se o velmi lehké spínače, což znamená, že následně máte minimální hmatovou odezvu. To je věc, která je mezi hráči velmi vyhledávaná. Naopak se tato klávesnice nehodí pro častější psaní. Pro to jsou určeny spíše Aqua spínače, které výrobce také nabízí.
Na spínačích jsou pak double PBT klávesy, které jsou hrubé, takže při hraní vám nesklouzávají prsty. To celé je nasazeno na hliníkovém rámu, který je pevný a odolný. Tomu napovídá také váha klávesnice, která je 1 kilogram.
Na klávesách najdete pěkný font, zepředu jsou vyvedeny také piktogramy druhé vrstvy klávesnice a spolehnout se můžete také na pěkné podsvícení, které je opravdu povedené. Není nijak agresivní a působí velmi vlídně.
Klávesnice má také svůj vlastní program do počítače, ve kterém si můžete následně nastavit úplně vše, co vás napadne. Nastavit můžete podsvícení ale také přemapování jednotlivých kláves.
Finálně, HyperX Alloy Origins 65 je jedna z našich nejoblíbenějších 65% mechanických klávesnic. Má nadčasové zpracování, lehké spínače pro hráče a téměř vše splňuje na výbornou. Zamrzí jen absence bezdrátového připojení.
Srovnání s dalšími 65% klávesniceme najdete v našem nedávném videu na YouTube.
Nejtišší klávesnice
Pojďme se nyní podívat na poslední segment klávesnic, mezi které zařadíme tu nejtišší klávesnici, jakou jsme recenzovali a jakou můžeme vřele doporučit.
CZC.Gaming Halfling (Cherry Silent)
CZC.Gaming Halfling se v tomto žebříčku několikrát opakuje a zaslouží si i místo v kategorii nejtišších klávesnic. Klávesnici totiž můžete sehnat se dvěma typy spínačů, buďto s Kailh Red nebo Cherry MX Silent Red. A právě druhé zmíněné spínače jsou vhodné, pokud sháníte co nejtišší klávesnici na trhu.
Spínače Cherry MX Silent Red jsou speciálně upravené tak, aby dělaly co nejmenší dozvuk. Obsahují gumové dorazy, které jsou na obou stranách, takže i když spínače narazí do spodního nebo horního krytu, nebudou vydávat zvuk.
V našem testu hlučnosti klávesnic se CZC.Gaming Halfling umisťuje na podobnou úroveň jako Logitech nízkoprofilové klávesnice s nůžkovými spínači, které jsou obecně také velmi tiché. Jen už to nejsou herní klávesnice.
Pokud píšete dlouho do noci a nechcete budit vaše spolubydlící, je verze klávesnice s Cherry MX Silent Red ideálním nástrojem. Bohužel ale musím vyzdvihnout jedno negativum a tím je hrubost nebo drsnost při stlačení. Kailh Red spínač je krásně plynulý, zatímco Cherry spínač už je nepatrně cítit pod prsty a je slyšet, jak plasty uvnitř spínače třou s odporem.
Více informací o klávesnici CZC.Gaming Halfling a srovnání obou verzí spínačů si můžete přečíst v naší samostatné recenzi na webu.
Závěr
Na tomto žebříčku nejlepších herních klávesnic jsme pracovali několik měsíců a naše práce rozhodně nekončí. Na trh přichází každým dnem nové zajímavé modely, které stojí za investici a zaslouží si naší pozornost. Z toho důvodu budeme toto srovnání neustále aktualizovat a v průběhu času se může pořadí produktů průběžně měnit.
Ačkoliv to nemusí být znatelné, trh mechanických klávesnic je v poslední době velmi progresivní. Výrobci implementují nové technologie a experimentují s neotřelými designy. Možnosti přizpůsobení a personalizace jsou větší, než kdy jindy. Za zmínku stojí například magnetické spínače, které způsobují revoluci pro hráče. I toto téma budeme brzy prozkoumávat a vy se můžete na detailní testy.
Pokud bychom ale měli dát nějaké obecné doporučení, tak většině hráčům bude vyhovovat malý formát klávesnice. Nejpopulárnější jsou formáty 65 % a TKL, které jsou ideálním kompromisem mezi kompaktností a praktičností. Jakožto hráči určitě vyhledávejte lineární spínače a v případě, že vám vadí kabel na stole, tak koukejte po bezdrátovém 2,4 GHz připojení. Doba pokročila a bezdrátové připojení je velmi spolehlivé a nabízí nulové zvýšení odezvy.