Maximální a minimální jas
V tabulce měříme maximální a minimální jas displeje v SDR režimu. Pokud na notebooku pracujete nebo hrajete převážně večer, pak vám zcela bude dostačovat displej s jasem 250 nitů. V případě, že s notebookem často cestujete a používáte jej i za denního světla, je vhodné se dívat po co nejvyšším jasu, ideálně s hodnotou 400 nitů a více.
Pro mě osobně je důležitá hodnota i minimálního jasu. Ve večerních podmínkách si snižuji jas displeje notebooku (20 nitů a méně) a je zajímavým zjištěním, že některé notebooky nedokážou jít na takto nízké hodnoty.
SRGB, AdobeRGB a DCI-P3
Toto jsou barevné gamuty, které symbolizují, kolik % barev dokáže displej notebooku pokrýt v daném spektrum. Čím větší pokrytí, tím samozřejmě lépe. SRGB režim je dnes nejčastější, jedná se o defaultní režim ve Windows a využívá se k zobrazení SDR obsahu. Od webových stránek přes fotky až po YouTube videa. Vyhledávejte tedy displej se 100% pokrytím barevného profilu sRGB, je to důležité. Bohužel se stále najdou notebooky, které ani tento základní parametr nesplňují.
AdobeRGB je určen primárně pro tisk. Tento barevný gamut využívají především grafici v programech jako je Adobe Photoshop nebo Adobe Illustrator. Pokud v těchto programech pracujete, je dobré se podívat po notebooku s co největším pokrytím.
DCI-P3 je poté standard pro natáčení videoobsahu. Využívá se pro produkci filmů a seriálů. Vysoké pokrytí se ale hodí všem, kteří na takový obsah také koukáte. Pro správné zobrazení HDR obsahu je potřeba mít displej s pokrytím DCI-P3 profilu.
Co je to Delta E?
Tato hodnota značí, jak dobře je nakalibrovaný displej notebooku přímo z výroby. Čím vyšší Delta E je, tím má monitor větší odchylku od referenčních hodnot a nabídne méně věrohodné barvy.
Pokud má displej vysokou Deltu E, dokážete jej softwarově zkalibrovat s mým ICC profilem nebo vlastní kalibrací, ale nejspolehlivější je kalibrace přímo z výroby. Ideální je vyhledávat notebooky s hodnotou Delta E okolo 3 a níže, takový notebook nabídne přesné barvy.
Co je to kontrast?
Kontrastní poměr je číslo, které udává rozdíl mezi nejtmavší a nejsvětlejší částí obrazovky. Čím vyšší kontrast displeje je, tím nabídne vyšší dynamický rozsah a tím bude pro sledování filmů nebo hraní her příjemnější.
Většina displejů se pohybuje v kontrasním poměru 1000:1, avšak OLED panely mají kontrasní poměr nekonečný. Je to z důvodu, že jejich nejtmavší část je hluboká černá. Úplné zhasnutí. A nulou se nedá dělit. Z toho důvodu jsou OLED panely tolik doporučované pro sledování filmů, protože nabízí nekonečný kontrast.