Akko je v komunitě klávesnicových nadšenců dobře známá firma. Značka má několik významných milníků a vyrábí si své vlastní komponenty, které jsou velmi dobře přijímány.
Do redakce nám dorazila Akko 3068B Plus, která zastupuje tu levnější část z nabídky. Jak obstála při každodenním používání se podíváme v dnešní recenzi.
Balení
Měkčí kartonová krabice s papírovým přebalem je poměrně pevná, i když bych si dokázal představit i pevnější materiál. Kromě obligátní klávesnice, obsahuje také keycap puller, bezdrátový dongle, USB-C kabel, plastový protiprachový kryt s embosovaným logem a tzn. Novelty keys, což je menší sada kláves s jinou barvou nebo například s piktogramy.
Akko navíc přibalilo 20 kláves ve žluté barvě s černými znaky. Set obsahuje kromě standardních kláves, jako je mezerník, escape, enter a šipky, také pět kláves z F řady. A jednu opravdu zvláštní klávesu, kterou jsem na první pohled ani nepoznal. Tou je enter pro numerický blok.
Co mě ale trochu mrzí je, že výrobce nepřidal i switch puller, přestože klávesnice podporuje hot-swap.
Formát
Akko 3068B Plus je opět jedna z klávesnic, která se spoléhá na menší velikost. V tomto případě 65% a 68 klávesami. Tedy ideální pro ty uživatele, které trápí malý stůl nebo prostě nemají pro více kláves využití. Klávesnice je jen o nějaký ten centimetr větší, než nedávno testovaná CZC Halfling.
Formát typu 65% nemá F řadu kláves, ani nemá numerický blok a funkční blok je hodně omezený na delete, page up a page down. Ale na druhou stranu přidává šipky a díky nim je klávesnice o dost lépe použitelná.
Počet 68 kláves se tváří jako hodně, ale s přihlédnutím k tomu, že klasická full-size klávesnice má 104, je to o dost méně.
Klávesnice je opravdu malá a lehká, takže je fajn jako pracovní nástroj, když například často cestujete a nechcete nutně klávesnici nízkoprofilovou.
Je to samozřejmě trochu o kompromisu a také o tom, co daný uživatel potřebuje.
- Váha klávesnice je 640 gramů
- Rozměry jsou 316 x 107 x 39 mm
Design a zpracování
Akko je pověstné svou kvalitou zpracování u vyšších řad. Nicméně Akko 3068B Plus je jedna z těch nejlevnějších, kterou výrobce nabízí.
Za cenu kolem 90$, tedy v přepočtu zhruba 2000 Kč, nabízí celoplastovou konstrukci, což je v této cenové relaci běžné.
Samotná kvalita plastů je také spíše běžná, nejedná se o nic výjimečného. Rámeček je poměrně malý a na pravé straně jsou tři LED, které ukazují zapnutý Caps Lock, nabití baterie a WinLock. Napravo je pak logo Akko, jak je to dnes také v módě.
Na rámečku mě ale trochu zamrzel otřep, který se táhne vlastně přes celou klávesnici tam, kde je takový ten malý zlom dole. Není to zas tolik nepříjemné při používání, ale výrobce mohl otřep alespoň trochu zabrousit.
Dno klávesnice je standardní plastová vana s výklopnými nožičkami ve dvou velikostech. Kromě pogumovaných výklopných nožiček, jsou k dispozici i samotné gumové nožičky. To aby klávesnice necestovala po stole. Také se zde nachází přepínač ON/OFF pro bezdrátový chod.
Konstrukčně je klávesnice klasický “sendvič” s nacvakávacím rámečkem, takže pro časté úpravy a klávesnicové kutilství jí spíše nemůžu doporučit. Což ale platí pro všechny klávesnice, které mají nacvakávací součástky.
Nikde v těle ale není žádný otvor, kam by šel uložit dongle, který je potřeba pro 2,4 GHz bezdrátové připojení. Takže pozor při přenášení, nebo raději využijte integrované Bluetooth konektivity, který donglík nepotřebuje. K hraní je ale 2,4 GHz připojení nezbytné pro plynulejší chod a nižší latenci.
Akko 3068B Plus nabízí také RGB podsvícení. To si lze nastavit buďto v aplikaci, kterou si probereme později, nebo lze nastavit částečně i rovnou na klávesnici. Samo o sobě ale RGB nesvítí moc výrazně a mezi tmavějšími klávesami se trochu ztrácí.
Zpracování klávesnice je tedy spíše takové lehce nemastné a neslané, ale ne vyloženě špatné. Klávesy, které si rozebereme hned v další kapitole, ale situaci docela slušně zachraňují. Protože jejich kvalita je naopak skvělá. A to platí i pro switche.
Prémiové klávesy
Použité klávesy jsou přímo z dílny Akko a výrobce je také prodává i samostatně. Jedná se o jejich vlastní ASA profil, který, jak název napovídá, má SA profil. Ten je známý jsou vysokým, zakřiveným profilem a skulpturálním tvarováním, které poskytuje pohodlné psaní a atraktivní vzhled. Naštěstí se ale nejedná o stejně vysoké klávesy, jako SA, ale o jejich sníženou variantu. Nicméně při porovnání s klasickým Cherry, je ASA o dost vyšší a celkově robusnější.
Klávesy jsou vyvedeny z mimořádně příjemného PBT plastu s hrubší povrchovou úpravou, na které nemají šanci ulpívat nečistoty. Samotné klávesy jsou 1,6 mm silné, což je takový zlatý standard kláves. Znaky jsou dobře vycentrované a velmi dobře čitelné. Konzistence znaků, a to nejen písmen, ale také piktogramů a sekundárních znaků, je opět příkladná.
Celkové zpracování kláves nemohu hodnotit jinak, než skvělé. A s přihlédnutím k ceně klávesnice, opravdu stěží dostanete někde jinde lepší klávesy, než právě u Akko.
Spínače Akko Jelly Black
Spínače, stejně jako předešlé klávesy, jsou také z dílny Akko. Jedná se o Akko CS Jelly Black Switch. Spínače jsou lineární a s 50 gramovou vahou pružinky, tedy poměrně standardní provedení. Co tak úplně standardní není, je samotný slider, posuvník, chcete-li. Ten má kromě Cherry křížku kolem sebe klec, která snižuje výkyv při stlačení, takže se klávesy tolik neviklají.
Spínače jsou také promazané a Akko dokonce tvrdí, že jsou promazané ručně a ne jen strojově. Po rozdělání několika spínačů jsem ale přišel na to, že je promazání hodně nekonzistentní. Někdy je promazaná jen jedna strana, někdy to ani není poznat, ale všechny spínače měly promazanou dotykové plochy mezi plechovými kontakty a sliderem.
Naštěstí to ale nic nemění na tom, že mají extrémně jemný chod, který se vyrovná i doma promazaným spínačům. A díky konstrukci se viklají méně, než klasické Cherry spínače. Spínače, ač ne perfektní, jsou dalším bodem, kde Akko prostě válcuje svojí konkurenci.
Příjemný je také bonus v podobě Hot-swapu, takže můžete spínače kdykoliv vyměnit za jiné. Samotné PCB podporuje spínače s pěti piny. Výjimku tvoří dvě pozice kolem USB-C konektoru, které jsou pouze tří-pinové.
Kvalita stabilizátorů
Stabilizátory jsou často tím, na co se zapomíná. Poslední dobou ale výrobci přicházejí na to, že stačí málo, a stabilizátory mohou najednou znít daleko lépe a celkový pocit z používání se radikálně zlepší.
V Akko tohle samozřejmě moc dobře ví a připravili si pro uživatele velmi štědrou dávku vazelíny. Takže všechny velké klávesy, v tomhle případě levý shift, mezerník, enter a backspace, mají stabilizátory dobře ošetřené. Stabilizátory nerachtají, nezasekávají se a ani neklepou.
V tomhle ohledu ví Akko dobře, jak postupovat a na co se zaměřit. Dávám palec nahoru.
Kabel, Bluetooth i 2.4 Ghz
Pro všechny, kdo hledají bezdrátovou klávesnici, mám dobrou zprávu. Akko 3068B Plus podporuje jak kabelové připojení, tak Bluetooth a dokonce i rádiové 2,4 GHz připojení. Jedná se tedy o univerzální možnosti, jak klávesnici připojit k PC, tabletu, televizi a dalším zařízením.
Pro 2,4 GHz je potřeba připojit ještě dodávaný dongle, jinak klávesnici nelze v tomto režimu spárovat. Takže dávejte pozor, kam jste malý fialový donglík založili, protože v klávesnici není místo, kam jej schovat.
Kabelové připojení je tak nějak všeříkající. Stačí vzít přibalený kabel USB-A do USB-C s trochu divnou koncovkou, resp. velkým plastem kolem USB-C, a připojit k požadovanému zařízení a hotovo.
Klávesnice se dá přepnout do kabelového módu pomocí zkratky Fn+U.
Bluetooth má možnost spárovat až tři zařízení, mezi kterými se dá přepínat zkratkou Fn+E/R/T. Bluetooth připojení mi fungovalo bez jediného problému a ani jsem nezaznamenal nějak velkou odezvu. Připojení bylo stabilní až do odhadem 8 metrů od zařízení.
Menší nevýhodou je delší odezva při probuzení klávesnice, pokud se uspí. Odhadem tak 2-3 sekundy, na to je dobré myslet a začít například psát, až je klávesnice skutečně připojená.
Rádiové 2,4 GHz je přece jen o trochu rychlejší, než Bluetooth a vstupuje mezi něj také méně interferencí. A hodí se i na hraní FPS her, což bych, coby hráč, určitě preferoval. Jeho nevýhodou je ale vyšší spotřeba. Takže pokud klávesnici používáte například jen pro psaní textu, je asi lepší zvolit klasické Bluetooth, díky kterému má klávesnice vyšší výdrž.
Do 2,4 GHz módu se klávesnice přepne zkratkou Fn+Y.
Software
Aplikace se jmenuje Akko Cloud Driver a dá se stáhnou přímo na webu Akkogear.com. A přestože má v názvu slovíčko “cloud”, nejedná se o cloudové řešení. Alespoň jsem nebyl schopný přijít na to, jak například svůj profil přesunout “do oblaků” a následně jej stáhnout na jiném zařízení. Aplikace totiž nepodporuje přihlášení pro různé uživatele. Akko Cloud Driver bych celkově označil za to lepší ze softwarového řešení, na které jsem za ty roky narazil. UI je jednoduché, rozdělené do záložek a vše je dobře čitelné.
Na výběr jsou všechny možnosti, které vás napadnou. Takže vytváření maker, vlastních klávesových zkratek a dokonce i vlastní vrstvy příkazů. Nastavení RGB je samozřejmostí a na výběr je dokonce 20 módů a jeden vlastní. Zamrzí jen to, že nelze samostatné efekty kombinovat, takže si musíte vystačit jen s jedním v jednu chvíli.
Ve stejné záložce Light, je také možnost nastavit Standby režim. Tam lze zvolit, po jaké době se při připojení přes Bluetooth nebo 2,4 GHz klávesnice uspí a kdy se jí vypne podsvícení. Minimální hodnota je 1 minuta, maximální 60 minut.
Tohle je jedna z položek, která mi u mnoha bezdrátových klávesnic chyběla a ještě takhle pěkně rozdělené pro každé připojení samostatně.
V aplikaci lze také provést update firmware i samotné aplikace. Dalším bodem je také ukazatel nabití baterie, který zobrazuje i přesné procento, než třeba jen ikonu.´Příjemné na aplikaci je také to, že je dostupná pro systémy Windows a Mac.
Klávesnici lze nastavovat přes aplikaci jen v případě, kdy je připojená přes kabel a nebo přes 2,4 GHz. V bezdrátovém módu má ale chvílemi docela výrazné prodlevy, někdy i několik sekund a práce, například při nastavování jednotlivých funkcí nebo podsvícení, tak není moc rychlá. Lepší je klávesnici připojit přes kabel.
Baterie a výdrž
V šasi je ukrytý článek s kapacitou 1800 mAh. To se sice na první pohled netváří nijak zázračně, ale pro takovouhle malou klávesnici to je celkem běžná kapacita, která bohatě stačí. Klávesnici jsem používal převážně připojenou přes 2,4 GHz a na jedno nabití mi vydržela asi 3 dny se zapnutým RGB a 10 minutovým stand-by režimem. Kdybych to měl převést na hodiny, tak zhruba 25 hodin.
Výdrž se ale rapidně zlepšila při připojení přes Bluetooth, kdy mi klávesnice vydržela téměř celý pracovní týden.
V manuálu je napsáno, že prostřední LED na pravé straně rámečku, slouží jako “battery level indicator”. Bohužel k tomu není nikde žádný popisek nebo klávesová zkratka, kterou by se LED aktivovala. Jediný čas, kdy se LED rozsvítí, je tehdy, když je baterie skoro vybitá.
A docela náhodou, protože to tak měly některé další klávesnice, jsem kombinací Fn + mezerník přišel na to, že se rozsvítí LED ve spínači zelenou nebo červenou barvou. Takže pokud nebudete mít nainstalovanou aplikaci v PC, můžete alespoň takto zkontrolovat, jestli má klávesnice šťávu nebo je už vybitá. Proč to ale není nikde uvedené mi je trochu záhadou.
Výdrž se dá výrazně ovlivnit také nastavením stand-by režimu a časem, kdy se vypne RGB při nečinnosti. A z pár hodin se dá posléze udělat možná i několik týdnů.
Konstrukce a zvuk
Akko 3068B Plus je konstrukčně velmi jednoduchá klávesnice. Plate s PCB drží jen tři šroubky, pak stačí vycvaknout horní rámeček, odpojit baterku a je hotovo. Šroubky jsou bohužel samořezné, takže pozor při manipulaci, plast nemá moc velkou životnost. Mezi plate a PCB je pevnější pěnová fólie a jedna hodně tenká pěnová fólie dokonce i v těle samotné klávesnice. Obě by se měly postarat o lepší zvuk při používání.
Hot-Swap potěší všechny, kdo rádi experimentují s novými spínači. A také to pomůže, pokud byste si chtěli například vyměnit nebo vyndat pěnovou fólii mezi plate a PCB.
Zvukově je na tom Akko relativně dobře díky promazaným spínačům a dobře ošetřeným stabilizátorům. Ty jsou “plate-mounted”, tedy pouze nacvaknuté do plate.
Co jí ale dělá problém, je rezonance, tzv. ping. Ten se rozléhá při psaní poměrně výrazně a alternuje zvuk spíše směrem k těm levnějším klávesnicím, které mi prošly pod rukama.
Na vině je zmíněná konstrukce. Plate totiž dopadá rovnou na plastové výstupky bez jakéhokoliv odhlučnění v podobě nějakých silikonových kroužků nebo gumových vložek, takže se vše rozléhá po celém těle. Sice to na první poslech není tak moc slyšet, ale zkušené ucho pozná horší zvuk poměrně rychle.
Pokud hledáte klávesnici s lepším zvukem, můžete se podívat na recenzi Dark Project K083a.
Seznam zkratek
Zkratky, které se skrývají na sekundární vrstvě příkazů, jsou dostačující. Ale přece jen jim chybí například ovládání multimédií, když už mají ovládání hlasitosti. To se naštěstí dá přidat přes custom profil.
- Fn + 1 až = - F1 - F12
- Fn + PgUp - Home
- Fn + PgDn - End
- Fn + I - Insert
- Fn + P - Print Screen
- Fn + C - Calculator
- Fn + M - Mute
- Fn + < - Snížit hlasitost
- Fn + > - Zvýšit hlasitost
- Fn + W - prohození WASD za šipky
- Fn + Windows - Uzamčení Windows klávesy
- Fn + ~ - podržení 3 sekundy - Reset klávesnice
- Fn + pravý Ctrl - Změní pravý Ctrl za Nabídku/Menu
- Fn + Q - podržení 3 sekundy - Uspořádání pro systém Windows
- Fn + O - podržení 3 sekundy - Uspořádání pro systém Mac
- Fn + \ - změna barvy pro jednotlivý efekt
- Fn + Del - Výběr efektů (1-20)
- Fn + L - Vypne nebo zapne podsvícení
- Fn + [ - Zpomalení animace
- Fn + ] - Zrychlení animace
- Fn + šipka nahoru a dolů - Zvýšení a snížení jasu
- Fn + šipka vlevo a vpravo - změna směru animace
- Fn + E/R/T - Bluetooth zařízení 1/2/3
- Fn + Y - 2.4 Ghz
- Fn + U - kabelový mód
- Fn + 1 - Snížení jasu displeje
- Fn + 2 - Zvýšení jasu displeje
- Fn + 3 - Spustit Misson Control
- Fn + 4 - Spustit Siri
- Fn + 5 - bez funkce
- Fn + 6 - bez funkce
- Fn + 7 - Předchozí stopa
- Fn + 8 - Přehrát/Pauza
- Fn + 9 - Další stopa
- Fn + 10 - Ztlumení zvuku
- Fn + - - Snížení zvuku
- Fn + + - Zvýšení hlasitosti
Závěrečné zhodnocení
Akko 3068B Plus je pro mě trochu rozporuplná, abych se přiznal. Protože má spoustu plusů, v čele se skvělými PBT klávesami, výbornými spínači, možnostmi konektivity, PCB s Hot-Swapem, fajn stabilizátory a dobrým ovládacím softwarem.
Radost mi ale nedělalo zpracování plastů, předně rámečku, nevyřešené místo pro přenos bezdrátového donglu v klávesnici a hlavně zvuk, který bych i přes nesporné kvality ostatních komponent, označil za spíše průměrný, ale ve své cenovce nemá konkurenci. Stejně tak, jako je průměrná výdrž a podsvícení, které by mohlo být trochu intenzivnější.
I přes tyto nedostatky ale klávesnici vřele doporučím. Její klady jsou daleko větší, než zápory a kvalita některých komponent je za tak nízkou cenu téměř obdivuhodná. Klávesnice se plánuje brzy prodávat za 1 690 Kč na CZC.
Výhody
- Skvělé klávesy, spínače i stabilizátory
- Propracovaný software s užitečnými funkcemi
- Podpora připojení 2,4 GHz a Bluetooth ve 3 profilech
- Hot-Swap PCB (možnost vyměnit spínače)
Nevýhody
- Zpracování by mohlo být lepší, ale odpovídá cenovce
- Klávesnice je hlučnější oproti prémiovým klávesnicím
- Chybí přihrádka pro přenos 2,4 GHz dongle