ASUS TUF Dash F15 - Vhodný budget herní notebook? (Recenze) ASUS TUF Dash F15 - Vhodný budget herní notebook? (Recenze)

ASUS TUF Dash F15 - Vhodný budget herní notebook? (Recenze)

Jakub ZichJakub Zich
Jakub | Upraveno 8.4.2023 Informace

Nedávno jsme vám přinesli recenzi na Lenovo IdeaPad Gaming 3. Dnes si představíme ASUS TUF F15, který by se měl řadit mezi „levné“ herní notebooky. Je tomu ale skutečně tak? V rámci dnešní recenze budeme tento notebook srovnávat s Lenovo Legion 5. Pojďme se tedy společně podívat, co vám ASUS TUF F15 reálně nabídne.

Displej
2,9/10
Zpracování
7,9/10
Výkon
5,6/10
Výbava
8,2/10
Baterie
7,3/10

VIDEORECENZE

Můj názor na "levné" notebooky ASUS TUF.

Zpracování a výbava

Už při prvním pohledu si všimneme, že je notebook velmi dobře zpracovaný. Vzhledem k tomu, že se jedná o prémiovější notebook, není se ani čemu divit. Ačkoli je konstrukce plastová, nemá tendence nikde skřípat. Zdá se také poměrně pevná, takže nemusíte mít strach, že by se notebook tzv. rozpadal pod rukama.

Ve středu víka se nachází vykrojená část, díky které můžete víko velmi pohodlně otevřít. Samotný kloub víka je pak stabilní, nemá tendenci se jakkoli viklat, takže také v tomto ohledu je notebook pěkně zpracovaný. Stejně tak se můžete spolehnout na to, že obrazovku můžete otevřít v dostatečném úhlu tak, aby bylo hraní co nejvíce pohodlné.

Ve víku se nachází také vestavěna webkamera. Ta sice nepatří mezi ty nejkvalitnější, na jaké u notebooků narazíme, přesto je ale dostačující například na pracovní meetingy a pohovory, zkrátka taková „nouzovka“.

asus-tuf-f15-obrazovka.webpasus-tuf-f15-web.webpasus-tuf-f15-web2.webpasus-tuf-f15-konstrukce.webp

Hmotnost a adaptér

Pokud bychom se podívali na hmotnost zjistíme, že ta je spíše průměrná. Notebook váží 2 028 gramů, což není ani moc ale ani málo. V tomto ohledu je na tom velmi podobně jako většina herních notebooků této cenové kategorie.

K hmotnosti je potřeba připočítat také nabíjecí adaptér, který budete velmi pravděpodobně nosit s sebou. Ten nabízí výkon 200 W a svými rozměry je rozhodně příjemnější než obrovské 300W nabíjecí adaptéry u Lenova.

asus-tuf-f15-nabijecka.webpasus-tuf-f15-hmotnost.webp

Kvalitně zpracovaná klávesnice

ASUS TUF F15 nabídne také kvalitně zpracovanou klávesnici. ASUS se rozhodl pro tzv. chicletovou klávesnici. Ta se vyznačuje tím, že je tvořena malými plochými obdélníčky, které jsou vyrobeny z plastu nebo gumy. Svým vzhledem připomínají tvar žvýkaček Chiclets, odtud pak plyne název této klávesnice.

Samotné psaní je na klávesnici velmi pohodlné. Výhodou je také podsvícení, díky kterému můžete s počítačem pracovat nebo na něm hrát také v horších světelných podmínkách. Najdeme zde také bíle zpracovaná tlačítka „WSAD“, která jsou všem hráčům velmi dobře známá.

Touchpad

Co nám nabídne touchpad? Musíme uznat, že ASUS si dal na touchpadu poměrně záležet. Je proto hezky plynulý, nemá tendenci se sekat. Minimálně na kancelářskou práci není vůbec špatný, takže v případě, že nebudete mít po ruce myš, touchpad je ideálním řešením.

asus-tuf-f15-klavesnice.webpasus-tuf-f15-touchpad.webpasus-tuf-f15-klavesnice2.webp

Test herní obrazovky

Začneme nejdříve technickými parametry. Rozlišení IPS panelu je v tomto případě 1 920 × 1 080 px, tedy FullHD. Maximální svítivost je 259 nitů a obnovovací frekvence činí 144 Hz. Její velikost je pak 15,6". Na první pohled nevypadá obrazovky svými parametry nijak špatná. Je tomu ale skutečně tak?

Naše testy obrazovky ale naznačují, že to zase tak slavné bohužel nebude. Odezva obrazovky je totiž velmi špatná. Při našem testování jsme naměřili odezvu okolo 22,8 ms, což rozhodně není ideální. Zvláště když odezvu porovnáme s „nejhorším herním notebookem“ Alza Gamebookem, kde byla odezva nepatrně lepší. Tohle se za nás ASUSU příliš nepovedlo. Na stranu druhou, pokud se podíváme na ROG SCAR 15 od stejného výrobce, zde je odezva poměrně slušných 8,8 ms. Takže ASUS umí dodávat i dobré displeje.

Druhým problémem u obrazovky je svítivost. Maximum 259 nitů je opravdu málo. Většina herních notebooků dosahuje hodnot alespoň přes 300. Druhým problémem je slabé pokrytí barevného gamutu. Hodnota sRGB je pouze 62,6 %, což je stejný výkon jako u zmiňovaného Alza Gamebooku. Notebook tak není ideální pro konzumaci obsahu ani pro jeho tvorbu.

Důvodem slabší obrazovky pak může být zejména fakt, že ASUS TUF F15 je spíše budgetový notebook, čemuž musí částečně odpovídat také jeho výbava. I proto možná výrobce sáhl po nejlevnějším IPS panelu, jak se na trhu v současné době vyskytuje.

asus-tuf-f15-info.webpasus-tuf-f15-graf.webpasus-tuf-f15-jas-graf.webpasus-tuf-f15-gamut-graf.webp

Výkon herního notebooku

Když už jsme si řekli něco o obrazovce, je na čase se podívat na to, jaký výkon notebook nabídne. Uvnitř je notebook vybaven procesorem Intel core i7 12650H s 16 vlákny. Sám o sobě je tento procesor velmi kvalitní a v porovnání s ostatními notebooky si vede opravdu excelentně. A to praktiky po všech ohledech.

Vede si výborně v rámci single core výkonu, tak i v multi core výkonu. Špatně si nevede ani v testu PCMARK10, tedy testu produktivity a digitální tvorby obsahu. Z pohledu procesoru je tedy vybaven skvěle.

Výkon v rámci her

Hráče samozřejmě zajímá, jaký výkon bude mít notebook v rámci hraní her. Pojďme se proto podívat na to, jak si notebook vede. Na CS:GO jsme nastavili vysoké detaily a 1080p rozlišení. S ASUS TUF F15 jsme se dostali na hodnotu 421 FPS, zatímco druhý notebook, Lenovo Legion 5, „pouze“ na 353 FPS.

Lepší výsledky než konkurence pak notebook dosahoval také ve hrách jako Shadow of the Tomb Raider nebo Forza Horizon 5. U těchto her notebook trápí především nízké FPS, kde lehce zaostává, nejedná se ale o nic vyloženě drastického.

Horší výkon než Lenovo Legion 5 podal námi testovaný ASUS u hry Cyberpunk 2077, kde zastával asi o 10 FPS. Nestačil ani na hru Dirt 5, kde zaostával hned o 20 FPS. To je velmi zvláštní vzhledem k tomu, že ASUS TUF F15 disponuje grafikou RTX 3070, zatímco Lenovo Legion 5 nabídne RTX 3060.

Důvod propadu výkonu můžeme hledat v technických parametrech. Grafika u ASUS TUF F15 je pouze 80W, zatímco u druhého zmiňovaného notebooku je výkon grafické karty 130 W. Abych vše shrnuli, v rámci herního výkonu na tom není notebook vůbec špatně. Na stranu druhou, za velmi podobnou cenu seženete herní notebooky, které mají lepší výkon a vyšší FPS v náročnějších hrách. Například zmiňovaný Legion 5.

Jak to vypadá uvnitř

Aby byla naše recenze opravdu co nejlepší, notebook jsme také otevřeli. Uvnitř uvidíme, že má ASUS TUF F15 osazenou pouze jednu 16 GB DDR5 RAMku. Dříve bylo pro využívání dual chanelu a vůbec pro lepší výkon ideální mít alespoň dvě DDR4 RAMky. U novější DDR5 již nemusejí být osazené dva sloty pro operační paměť, ale postačí i jedna, podobně, jako to má řešen tento notebook. Nic vám případně nebrání si notebook upgradovat o další operační paměť.

Dále uvnitř nalezneme 512 GB SSD disk, který je umístěný v M.2 slotu. Rychlost čtení je v tomto případě 3 555 MS/s, což je velmi slušný výkon. Rychlost zápisu je pak 2 945 MB/s, což by se také dalo považovat za dobrý výsledek. ASUS TUF F15 pak nabízí ještě jeden volný M.2 slot, takže můžete velmi jednoduše interní paměť rozšířit.

O to, aby se notebook nepřehříval a byl dobře chlazený se pak stará pětice heat pipes a dvojice ventilátorů. Vzniknuté přebytečné teplo se pak odvádí za obrazovku monitoru ale také do stran notebooku. A to je trošku kámen úrazu. V případě, že se rozhodnete zahrát si nějakou náročnější hru, notebook se začne zahřívat a teplo vám půjde na ruku s myší. Co do výkonu to ničemu nevadí, je to spíše problém v rámci komfortu. Zároveň je ale potřeba si uvědomit, že se jedná o tzv. budget variantu, kdy do popředí jde spíše finanční stránka než výkon a dokonalost. Takto řešené chlazení se dá proto pochopit.

Na klávesnici nalezneme tlačítko, s jehož pomocí můžeme měnit různé výkonnostní režimy. Nalezneme zde celkem tři profily:

  • Turbo – nejvýkonnější režim
  • Performance – střední výkonnostní profil
  • Silent – minimální výkon pro co nejmenší zahřívání

Každý režim pak nabídnou jinou úroveň hluku. V režimu Silent je hlučnost 34,3 dB, u Performance o sobě dává notebook vědět s 39,1 dB a na nejvýkonnějším režimu, Turbo, pak uslyšíte hluk na úrovni 49,7 dB. Pravdou je, že téměř 50 dB není úplně ideální, doporučujeme proto zůstat spíše na režimu Performance.

asus-tuf-f15-hlucnost.webp

Výdrž baterie

ASUS TUF F15 disponuje 76 Wh baterií a musíme uznat, že notebook skutečně něco vydrží. Při práci v Chrome při svítivosti 200 nitů nám notebook vydržel 5 hodin a 4 minuty, což rozhodně není marný výkon.

V případě hraní her už to ale tak slavné není. Notebook jsme testovali na hře Metro Exodus při 200 nitech. Notebook vydržel odpojený od sítě 1 hodinu a 1 minutu. V případě, že budete chtít na cestách hrát, napájecí adaptér je zkrátka nutností.

Obecně můžete říct, že se jedná spíše o průměrnou výdrž baterie. Na stranu druhou, vzhledem k cenové hladině notebooku se jedná o výkon, který není vůbec špatný a za kterých se ASUS TUF F15 nemusí stydět.

asus-tuf-f15-baterie.webpasus-tuf-f15-vykon.webpasus-tuf-f15-hrani-graf-vydrz.webp

Konektory

U notebooků nás také velmi často zajímají konektory. Notebook jich nabídne hned několik a rozhodně vás potěší. Na levé straně najdeme hned dvojici konektorů USB-C. Jedno z nich je Thunderbold 4, druhý zvládne tzv. power delivery (napájení přes USB-C) a přenos obrazu. V tomto ohledu je výbava velmi slušná.

Dále zde nalezneme prakticky povinné porty, jako je HDMI, ethernetový port, USB-A port, výstup pro sluchátka a samozřejmě nabíjecí konektor, bez kterého by to nešlo. Na pravé straně pak nalezneme jeden USB-A port, které využijete především v případě, kdy budete používat drátovou myš.

asus-tuf-f15-konektory.webp

Závěrečné hodnocení

A jsme na konci naší recenze. ASUS TUF F15 se oproti svým předchozím generacím výrazným způsobem zlepšil. Snadno můžete přepínat mezi dedikovanou a integrovanou grafickou kartou. Velmi se nám líbilo zpracování klávesnice i samotného touchpadu, to jsou rozhodně výborné základy. Potěší vás počet konektorů a špatně si nevedou ani reproduktory.

Co je ale horší, tak je to herní výkon, který není úplně ideální a rozhodně není ideální ani obrazovka. A to je i přesto, že se jedná o budget verzi herního notebooku, špatně. A to i s ohledem na cenovku, kterou ASUS TUF F15 nabízí. V tomto ohledu udělá mnohem více práce a užitku spíše Lenovo Legion 5 a to i s ohledem na výborně zpracovanou obrazovku.

Výhody

  • Plus Povedená klávesnice
  • Plus Dobře zpracovaný touchpad
  • Plus Možnost rozšířit paměť
  • Plus Výborná konektivita
  • Plus Decentní design

Nevýhody

  • Mínus Slabší výkon u grafické karty RTX 3070 (omezená na 80 W)
  • Mínus Nekvalitní displej s pomalou odezvou displeje
Displej
2,9/10
Zpracování
7,9/10
Výkon
5,6/10
Výbava
8,2/10
Baterie
7,3/10

Celkové skóre

ASUS TUF Dash F15 (FX517ZR)
Skóre
6,4/10
Nadprůměrné
Displej
2,9/10
Zpracování
7,9/10
Výkon
5,6/10
Výbava
8,2/10
Baterie
7,3/10

Zajímavé alternativy

  • Plus Lepší obrazovka
  • Plus Vyšší výkon
  • Plus Lepší cena
  • Mínus Těžší adaptér
Alza Gamebook (NH55HKQ4)
  • Plus Vyměnitelná baterie
  • Plus Delší záruka
  • Mínus Horší výkon
  • Mínus Slabší výbava
Lenovo IdeaPad Gaming 3 (15ARH7)
  • Plus Nižší cena
  • Plus Méně hlučnější
  • Mínus Horší displej
  • Mínus Bez OS