Creative Aurvana Ace 2 – Nádherná sluchátka se skvělým zvukem? (Recenze) Creative Aurvana Ace 2 – Nádherná sluchátka se skvělým zvukem? (Recenze)

Creative Aurvana Ace 2 – Nádherná sluchátka se skvělým zvukem? (Recenze)

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Zbyněk | Publikace 17.1.2025

Společnost Creative není žádným nováčkem, ale poměrně dlouho se schovávala spíše ve stínech a vody TWS sluchátek navštívila opravdu jen nedávno.

Předchozí sluchátka Creative však dopadla nad očekávání dobře, takže nějaké předpoklady tu přece jen jsou. Zopakuje se situace i na poli TWS? To zjistíte z naší recenze Creative Aurvana Ace 2.

Tvar a design
7,6/10
Zpracování
7,2/10
Kvalita zvuku
8,6/10
Mikrofon
7,9/10
Funkce
5,8/10

Balení

Na malé krabiččce najdeme natisknutou fotku sluchátek samotných, takže si je můžete prohlédnout ještě před vybalením. Na přední straně jsou také samolepky s oceněními od některých recezních serverů.

Na boku je dále několik piktogramů, co sluchátka umí, jako je například Snapdragon Sound, podpora aptX a celková výdrž baterie.

img20241028150859.webp

Uvnitř je pak docela běžná výbava v podobě krátkého nabíjecího USB-C kabelu, velmi příjemně zpracovaného návodu, který obsahuje spoustu obrázků a ilustrací, a trojicí náhradních silikonových nástavců.

Proč je ale každý pár v samostatném plastovém sáčku? To je za mě akorát zbytečný odpad navíc. Naštěstí alespoň krabička a vnitřní výplň je z papíru.

img20241028150441.webpimg-20241028-150634.webp

Design sluchátek

Creative se u designu Aurvana Ace 2 vydal trochu kreativní cestou. Hned na první pohled velmi zaujme kouřová úprava poloprůhledného plastu. Aby se efekt ještě umocnil, vnitřek pouzdra je probarvený na měděnou barvu a musím uznat, že to má rozhodně co do sebe.

Není to jen nudný kus černého či bílého plastu, ale o dost zábavnější balení pro sluchátka. Možnost vidět různé části elektroniky a konstrukce uvnitř je taky fajn.

img20241028151913.webp

To samé z části platí i pro sluchátka samotná. Do těch sice není vidět tolik, jako do pouzdra, ale pořád se dá zjistit, jak vypadají nabíjecí piny, jak je nakloněný driver a pár dalších drobností.

Kromě toho se ale jedná o vcelku běžnou konstrukci a design, který jsme všichni viděli už alespoň stokrát. Nabíjecí krabička má vespod nabíjecí USB-C konektor, párovací tlačítko a stavovou LED. Na levém boku je pak zdířka pro upevnění poutka, a to je víceméně vše.

img20241028151817.webpimg20241028152039.webpimg20241028152024.webp

Sluchátka jsou běžné hybridní konstrukce, sedí tedy spíše jen na okraji zvukovodu a nezasouvají se hlouběji, jak je u IEM sluchátek zvykem.

Jejich nožička je složena ze dvou částí – jeden díl je neprůhledný a druhý naopak průhledný, jako u pouzdra. Na vrchu nožičky je malá několikabarevná stavová LED a v tom samém místě je i dotyková plocha.

img20241028151837.webp

Zajímavým prvkem je horní část s měděným plastem. Ten jako by posunul plast na nožičce, který tak končí dříve, než je konec zbytku těla. Když to vezmu kolem a kolem, je to asi jediná část, která se mi na sluchátkách nelíbí. Sluchátko kvůli tomu vypadá zvláštně, jako by bylo neukončené.

Zpracování sluchátek

Bohužel u kvality konstrukce a použitých materiálů sluchátka trochu ztrácí. Plast pouzdra je fajn a působí v rukou docela dobře. Jediné, co by snad stálo za zmínku, je jeho schopnost snímat otisky prstů. 

img20241028151442.webp

Konstrukce víka je naprosto běžná, jakou známe ze všech možných TWS. Pant má sice kovovou osu, ale zbytek je plastový, z čehož pramení hned dvě věci. Pant kvůli chybějící pružině nemá při otevírání jakýkoli odpor, a ani nemá aretaci v otevřené poloze. 

Pant samotný je pak spíše volný a při položení pouzdra se sluchátky je slyšet zachrastění. A i když je pouzdro zavřené, vůle je stále znát. Magnet, který drží víko v zavřeném stavu je průměrný, zatímco magnety na sluchátka jsou velmi silné. Tady by si mohli v Creative vzít příklad třeba od Huawei.

img20241028151524.webp

Sluchátka nemají nic, co by se hýbalo, takže popis je přece jen o dost jednodušší. Neodpustím si ale připomínku ke kvalitě černého plastu, který je dost laciný a jeho lícování není nejlepší. Byť s přihlédnutím k ceně to není zas tak špatné.

Výbava a hardware

Creative Aurvana Ace 2 jsou sluchátka, která se nijak nevymykají dnešnímu standardu, takže u nich najdeme vše, co je s pohlédnutím na konkurenci potřeba.

img20241028151409.webp

Moderní Bluetooth 5.3 s podporou duálního připojení, ANC, dotykové ovládání a podpora kodeků SBC, AAC, aptX, aptX Adaptive a LC3. Je jen škoda, že tu není i LDAC, aby byl balíček kompletní. Poměrně překvapující je bezdrátové Qi nabíjení, které se v této cenové kategorii nevidí často. Aktivní uživatele také potěší krytí IPX-5 proti stříkající vodě.

Čím se ale výrobce chlubí, a dost oprávněně, je kombinace driverů. První je poměrně běžný 10 mm dynamický měnič a tím druhým je měnič z dílny MEMS s názvem xMEMS.

img20241028151739.webp

Jedná se o tzv. Solid-State Driver, který pracuje na jiném principu než klasický dynamický, Balanced Armature, planární nebo elektrostatické měniče. Pracuje totiž na principu piezoelektrickém, což znamená, že po aplikování elektrického proudu se, do té doby pevná část, dokáže prohnout.

Principiálně se jedná o velmi starý systém, ale jeho nasazení bylo až donedávna velmi omezené, a to z důvodu jeho limitů rozsahu zvuku, v jakém dokáže takový měnič operovat. Dost mě překvapuje, že moje první setkání se Solid-state měničem, probíhá u poměrně levných TWS sluchátek.

Kvalita zvuku

Když se řekne Creative, moc lidí si asi zrovna nevybaví etalony ve kvalitě zvuku. Ale už předchozí model velkých uzavřených sluchátek Zen Hybrid SXFI mě přesvědčil, že Creative ještě zdaleka není za zenitem. Firma má své know-how a velmi dobře ví, jak jej má používat.

img20241028151450.webp

Už jen použití hybridní konstrukce měničů s jedním 10 mm dynamickým a velmi neobvyklým solid-state měničem vypovídá o tom, že Creative chce přinést kvalitu, stůj co stůj.

Aurvana Ace 2 se nesnaží o co nejvíce neutrální a přesný přednes, ale spíše naopak o zábavný a velmi detailní zvuk. MEMS měnič je naprosto excelentní a počet mikrodetailů ve výškách je až zarážející, vzhledem ke konstrukci sluchátek.

Zároveň je zvuk posílený v basách, takže se jedná o celkem moderní V-zvuk, který celkem následuje Harman křivku s několika drobnými odlišnostmi.

Frekvenční odezva

Měřeno průmyslovým standardem IEC 711

Creative Aurvana Ace 2 frequency responseDalší měření

Velmi potěšující je rovněž schopnost vykreslit prostor, která dalece překonává jakákoliv TWS, která se mi dostala do uší. Při testování s dalšími TWS jsou prostě Creative o notný kus dál. 

Umístění jednotlivých nástrojů v prostoru je dobré a scéna má i nějakou tu hloubku. Levopravé rozlišení je také velmi příjemné a atakuje i některá drátová IEM sluchátka, která mám ve sbírce, a separace jednotlivých nástrojů dosahuje kvalit, které jsem u TWS sluchátek snad ještě neslyšel.

Celkový tuning je pak spíše teplejšího charakteru a je velmi přirozený. Ihned po prvních minutách poslechu jsem byl “jako doma”.

Basy

Zábavné podání zvuku je podpořeno slušnou dávkou basů, které ale nejsou v takovém objemu, aby uspokojily pravověrné bassheady. Bas je však trochu dunivý a je posílený kolem 200 Hz, takže zasahuje do středů.

Zároveň bas zasahuje dost nízko, takže ani frekvence kolem 30 Hz nejsou větší problém zahrát. I záležitosti, jako je Entropyyy od Lorn, si můžete slušně vychutnat.

img20241028151548.webp

Svou povahou se sice nejedná o zrovna vysoce technický, transparentní a rychlý bas, ale jeho objem je do jisté míry náhradou, která uspokojí většinu běžných uživatelů. Rozhodně se ale jedná o příjemnou dávku, která se nesnaží přehlušit všechno ostatní.

Středy

Středy jsou v nižších frekvencích trochu zabarvené a lehce teplejší, než je úplně neutrální ideál. Na druhou stranu je příklon k zábavnějšímu podání zvuku zkrátka slyšet.

Tělo kontrabasu je trochu větší a objemnější, ale ještě si udržuje svůj tvar. Zpívané litanie od Jana Dismase Zelenky to ale nijak neruší a tonalita nástroje je stále velmi přirozená.

img20241028152014.webp

Preparované piano od umělce Hauschka zní také trochu větší, nicméně v tomto případě je to spíše ku prospěchu. Dodává to hudbě příjemný charakter, který by u jiného tuningu byl spíše plochý.

Vyšší středy mají jeden malý pokles ve frekvenční odezvě, což bohužel trochu odnesly mužské vokály. Zní více vzdáleně a občas i dutě. S tím se pojí i některé nástroje, jako jsou bicí, které zasahují do stejného registru, také zní vzdáleně. Nejedná se sice o nějak velkou vzdálenost, ale přeci jen je znát. 

Výšky

Nyní se dostáváme k MEMS měniči, který se stará výhradně o vyšší frekvence. Jeho rozlišení je opravdu vynikající a neuniknou vám jakékoli nuance, i ty nejjemnější zvuky činelů a smyčců uslyšíte.

MEMS dělá svou práci naprosto znamenitě a také přináší velmi solidní prodloužení frekvenční odezvy, které přináší kýžený efekt prostoru. Ten je opět v podání nových měničů, na poměry TWS, velmi slušný.

Není problém vykreslit scénu, ve které dokážete určit směr i umístění jednotlivých nástrojů. Opět, o znatelný kus více než u konkurence. Dobrým příkladem je skladba Reaching for the sky od Peabo Bryson, která se rozezní poměrně do široka.

img20241028151651.webp

Například v Here comes the rain again od Eurythmics zní synťáky jasně a prokresleně, až vám to cinká v hlavě. Slipknot ve skladbě Unsainted jsou přesně na té hranici, za kterou by byly bicí až moc pichlavé.

Také kvůli tomu prodloužení frekvenční odezvy a výraznějšímu naladění, mají výšky jednu teoretickou vadu – je jich hodně. Jejich objem by opravdu mohl některým uživatelům vadit nebo bude přímo na hranici snesitelnosti. Nikdy se sice nepřehoupnou do ostrých sykavek, ale jsou tomu velmi blízko.

Mikrofon a volání

Na každém sluchátku jsou umístěny tři mikrofony, které slouží pro snímání hlasu a zvuků z okolí pro aktivní odhlučnění. V tomto ohledu jsou tedy sluchátka poměrně standardně vybavena a po otestování volání a nahrávání hlasových poznámek to mohu jen potvrdit.

Test mikrofonu

Creative Aurvana Ace 2
Srovnání mikrofonů

Odhlučňovací algoritmus je poměrně účinný, takže ani hlučné prostředí ulice nedělá sluchátkům problém a obě strany se při hovoru slyší dobře. Zvuk je samozřejmě prohnaný výraznější kompresí, ale to je docela běžné. Akorát chvíli trvá, než se po začátku hovoru odhlučnění zapně, pak už ale funguje dobře.

ANC

Je rok 2024 a najít TWS sluchátka která nemají ANC, je téměř nemožné. Creative se pohybuje ve vysoce konkurenčním prostředí, takže si nemůže dovolit takovouto vynechat funkci. Sluchátka nabízí dva režimy ANC, adaptivní a tranparentní. Aktivní odhlučnění lze také samozřejmě vypnout plně.

Bohužel se ale jednotlivé režimy nedají nijak nastavit, můžete je pouze vypnout nebo zapnout, žádné nastavení kupříkladu intenzity tady nenajdete. Při používání, například cestou vlakem nebo při procházce městem, je ale ANC fajn věc. Musím však přiznat, že jeho účinnost není nejlepší.

img20241028152151.webp

I velmi tichý vlak typu EC nebyl úplně odhlučněný, a to ani ty rytmické hluboké zvuky, se kterými si jiná sluchátka poradí. O ostatních cestujících nemluvě. Dunivý hluk samozřejmě zmizel, takže izolace byla přece jen lepší než bez ANC, ale konkurence je v tomhle rozhodně dále.

Co se transparentního módu týče, ten je poměrně čistý, ale přeci jen je v něm slyšet nějaký šum. Celkově propouští spíše jen trochu středů, takže nečekejte takový ten přirozený zvuk, přefiltrovaný přes sluchátka. Hlasům je nicméně rozumět poměrně dobře, byť zní jak kdyby někdo mluvil zpoza zástěny.

Aplikace Creative

Aplikace ke sluchátkům, s velmi nápaditým názvem Creativem, je dostunpá si můžete stáhnout na Android v Google Play nebo na Apple v App Store.

V aplikaci toho zas tak moc není k nastavení, nicméně nutný základ tu je. Po spárování sluchátek vás přivítá jednoduché rozhraní, kde snadno najdete procentuální nabití sluchátek, avšak chybí stav pouzdra, a tři funkce – ekvalizér, ANC a nastavení ovládacích zkratek.

aplikace-1.webp

V záložce ekvalizér je dostupný běžný ekvalizér s možností výběru až 16 přednastavených profilů a manuální úpravou kteréhokoliv z nich. Dva posuvníky pro úpravu basů a výšek fungují podle očekávání, takže pro rychlé upravení jednoho nebo druhého regionu toto základní nastavení stačí.

aplikace-2.webp

Druhá záložka s názvem Ambient Control slouží pro nastavení ANC. Zde nenajdete nic jiného kromě tří již zmíněných možností - adaptivní, ambientní a vypnuté. Je opravdu škoda, že výrobce nenabídl něco víc.

Třetí a poslední záložkou je nastavení gest sluchátek. Zde si všechna dostupná gesta, kromě úpravy hlasitosti, spolu s jejich funkcemi můžete upravit.

aplikace-3.webp

Gesto Funkce levého sluchátka Funkce pravého sluchátka
Dvojité poklepání Přepínání řežimů ANC Pozastavení/spuštění hudby
Trojité poklepání Aktivace hlasového asistenta Přeskočení skladby
Podržení Zvýšení hlasitosti Zvýšení hlasitosti

Dále už aplikace nabízí jen takové ty drobnosti v podobě aktualizace firmwaru, zapnutí režimu nízké latence, změny názvu zařízení a tak podobně. Celkově tedy toho mnoho není, ale běžnému uživateli to postačí. Konkurence nicméně mívá nabídku pestřejší.

Aplikace SXFI

Na vrchu nabíjecího pouzdra sluchátek najdeme nápis "SFXI Ready", což by mělo znamenat, že je pro sluchátka dostupná tato proprietární funkce prostorového zvuku. Tuto funkci ale musíte hledat v samostatné aplikaci, a to ještě s nutností registrace.

Následně si skrze kamery telefonu naskenujete své uši, přičemž pak máte k dispozici aplikaci SXFI coby přehrávače hudby s možností zapnutí onoho prostorového zvuku. Funkce skenování uší je však pochopitelná spíše pro velká sluchátka, jako jsou Creative Zen Hybrid SXFI, u IEM mi to moc smysl nedává.

app-2.webp

A právě u sluchátek Zen Hybrid mi tahle funkce překvapivě docela seděla, když jsem se trochu zaposlouchal. U malých TWS sluchátek mi to ale moc nefunguje. Zvuku přibyl výrazný efekt ozvěny, a i když to opravdu zní, jako nahrávka z koncertu, je to nahrávka možná tak z nějakého telefonu.

Na druhou stranu je to funkce zadarmo a používat ji nemusíte, takže proč ji nevyzkoušet. Jen nečekejte, že se kouzlem přesunete z obýváku na koncert vaší oblíbené kapely.

Baterie a výdrž

Výrobce velmi pěkně popisuje, jak dlouho sluchátka vydrží, a dokonce i s jakými nastaveními. Zdá se ale, že v Creative neudělali úplně všechny domácí úkoly, protože už papírová výdrž je spíše průměrná a reálně je ještě o trochu horší.

Při nastavení hlasitosti kousek nad průměr a s vypnutým ANC jsem se dostal jen lehce nad 5 hodin nepřetržitého přehrávání. To není zrovna hvězdná výdrž, i když se k tomu připočte rychlé nabíjení v pouzdru - 10 minut nabíjení zajistí 1 hodinu přehrávání.

img20241028151429.webp

Se zapnutým ANC byla výdrž přibližně tři a půl hodiny, což je opravdu mizerný výsledek. Celková výdrž s nabíjecím pouzdrem by pak měla být 24 hodin, ale ani na tu jsem se nedostal, a to o několik hodin.

Nicméně ten celkový rozdíl není až tak velký a jsem rád, že se Creative nesnaží balamutit uživatele papírovou výdrží, která by byla znatelně přestřelená. Výdrž ale zkrátka není silnou stránkou Aurvana Ace 2. 

img20241028151945.webp

Pokud byste si je kupovali třeba jako sluchátka na cvičení, nebude to problém, ale třeba s celodenním použitím v práci přibudou značné komplikace. Abych ale skončil na trochu lepší notě, velmi mě potěšila možnost bezdrátového nabíjení přes Qi nabíječku.

Používání v praxi

Naprostá většina moderních bezdrátových sluchátek má už vyřešené neduhy a u modelů s vyšší cenovkou, jako je tento, by to mělo platit s jistotou. Takže jsem očekával, že u Aurvana Ace 2 bude vše v pořádku fungovat. 

img20241028151512.webp

Přece jen se ale nějaké drobnosti našly. Prvním, a asi nejvýraznějším mínusem, jsou gesta. Jejich rozpoznávání není zrovna nejlepší a často se mi stávalo, že jsem je musel opakovat, někdy i několikrát za sebou.

Dotyková plocha je jen v okolí LED na horní straně sluchátek, kde končí černý plast. Obecně mám raději, když je plocha po celé nožičce sluchátka, což umožňuje i používání gesta swipnutí.

img20241028151701.webp

Kromě toho ale všechno fungovalo bez problémů. Mohl jsem se vzdálit od telefonu na deklarovaných 10 metrů, vybraný kodek byl vždy ten nejvyšší a sluchátka se nikdy neodpojila, nepřeskakoval zvuk a neděly se ani žádné další nekalosti.

Pak je tu otázka pohodlí a u mě, jako obvykle, to není úplně nejlepší. Hybridní systém mi není nejpohodlnější, takže po přibližně dvou hodinách už začínám sluchátka v uších nepříjemně pociťovat.

img20241028152144.webp

Co mě ale na sluchátkách štvalo při používání nejvíce, je zcela jistě nepřítomnost senzoru přiblížení. To také znamená, že se hudba automaticky při vyndání sluchátka z ucha nezastavuje a člověk musí ještě vždy sáhnout po telefonu a hudbu ružně zastavit.

Závěrečné zhodnocení

Creative se snaží uzmout si kousek z toho velkého koláče na trhu TWS, což je přirozené. Má v ruce ale vůbec nějaké eso? Má, ale jen jedno, a není pro všechny. Nejprve bych ale začal negativy, protože jich není zrovna málo a dost mě to mrzí.

První je rozhodně absence senzoru přiblížení. Je skoro až neuvěřitelné, že se u sluchátek za takové peníze nenašlo pár centů na víceméně základní funkcionalitu.

img20241028150812.webp

 Další je kvalita pantu a dvířek nabíjecího pouzdra. Pouzdro by si zasloužilo alespoň nějakou aretaci, a hlavně pevnější pant. Kvalita probarveného černého plastu také není zrovna světová.

Výdrž baterie je bohužel také mínus, byť i těch 5 hodin na jedno nabití není úplně špatných. Konkurence je ale na tom zkrátka lépe. Přítomnost ANC je spíše tak do počtu, není nejlepší, něco málo ale dokáže odfiltrovat. Není to vyloženě mínus, ale mezi plusy bych jej nedával.

img20241028151626.webp

Teď ale přichází na řadu hvězda celých Creative Aurvana Ace 2 – zvuk. Jestli něco v Creative umí, je to zábavný tuning. A když k tomu připočtu xMEMS měniče, máme v rukou TWS sluchátka, která si nepotřebují hrát na Hi-Fi jen samolepkou na balení.

Rozlišení ve výškách, podání prostoru, separace nástrojů a počet detailů, vše je naprosto špičkové, a to nejen v kategorii bezdrátových sluchátek, ale i v porovnání se spoustou drátových IEM sluchátek. Je sice pravda, že by výšky mohly kvůli svému množství být potenciálně i jedním z mínusů, ale kvalita provedení je prostě skvělá.

Dalším plusem je podpora všech možných bezdrátových kodeků, i když zrovna rozšířený kodek LDAC chybí. AptX a jeho odnože si ale myslím, že ho dokáží nahradit.

img20241028151509.webp

Hodně mě také potěšila přítomnost bezdrátového Qi nabíjení, a když to vezmu kolem a kolem, tak i poloprůhledný plast jak na pouzdru, tak na sluchátkách, je celkem fajn.

Na konec bych tu však měl jednu nepříjemnou zprávu. Creative prodává tento model za 129$ a pokud jste byli rychlí na konci října, mohli jste je sehnat za 89$. Za takové peníze bych neměl problém sluchátka i se všemi mínusy doporučit.

img20241028150835.webp

Jenže česká cena se pohybuje kolem 200$, tedy 4599 Kč, a to je teritorium daleko lépe vybavených TWS, jako jsou Samsung Galaxy Buds 3 Pro nebo dokonce nové Apple AirPods 4. A těch dobrých a lépe vybavených TWS je za takovou cenu opravdu nemálo.

Doporučení za českou cenu tedy ode mě nedostanou a pokud, tak jen pro ten zvuk. Jestli vás zajímá pouze ten, Creative Aurvana Ace 2 jsou skvělé, jen neočekávejte výbavu a kvalitu konkurence. To mě dost mrzí, protože zvuk je pro mě u sluchátek vždy priorita číslo jedna a Creative ví, co dělá, a ví to velmi dobře.

Výhody

  • Plus Velmi zábavný a technicky zdatný zvuk
  • Plus Vynikající xMEMS měnič
  • Plus Dobře podaný prostor a separace nástrojů
  • Plus Poloprůhledné plasty
  • Plus Bezdrátové Qi nabíjení
  • Plus Podpora aptX kodeků

Nevýhody

  • Mínus Ne příliš účinné ANC
  • Mínus Volný pant víka
  • Mínus Zpracování některých plastů
  • Mínus Podprůměrná výdrž na jedno nabití
  • Mínus V Česku vysoká cena
  • Mínus Špatné rozpoznávání gest
  • Mínus Chybějící senzor přiblížení
Tvar a design
7,6/10
Zpracování
7,2/10
Kvalita zvuku
8,6/10
Mikrofon
7,9/10
Funkce
5,8/10

Celkové skóre

Creative Aurvana Ace 2
Skóre
7,4/10
Doporučujeme
Tvar a design
7,6/10
Zpracování
7,2/10
Kvalita zvuku
8,6/10
Mikrofon
7,9/10
Funkce
5,8/10

Najít nejlepší cenu

Zajímavé alternativy

  • Plus Lepší ANC
  • Plus Lepší výdrž
  • Plus Nižší cena
Nothing Ear
  • Plus Zajímavý design
  • Plus Lepší výdrž
  • Plus Nižší cena