V dnešní recenzi si představíme klávesnici CZC Dwarf, která je poměrně slušně vybavená, a přitom nabízí nízkou cenu. Jedná se o bezdrátovou podsvícenou klávesnici, která má hráčům rozhodně co nabídnout. Podívejte se, v čem klávesnice vyniká, a naopak jaké má nedostatky. Vyplatí se ji pořídit?
Obsah balení klávesnice
Poté, co dojde k rozbalení krabice, hned nahoře na vás čeká návod, v obalu je pak nachystaná samotná klávesnice a součástí balení je také další vybavení. Setkat se tak můžete s opleteným kabelem (s délkou 180 cm) určeným k nabíjení, ale také nástrojem na vytahování kláves. To se může hodit například v případě, kdy budete potřebovat svoji klávesnici vyčistit.
Hned v úvodu jsme psali, že klávesnice je bezdrátová, s pomocí přiloženého kabelu z ní ale můžete udělat klávesnici drátovou. To se hodí v případě, kdy chcete na klávesnici především hrát. Díky Bluetooth totiž vykazuje vyšší latenci v bezdrátovém stavu. Klávesnice bohužel nepodporuje nízkolatenční 2,4 GHz připojení přes dongle.
Zpracování klávesnice
CZC Dwarf má velmi povedené zpracování, které se povedlo. Hlavním materiálem je plast, ničemu to ale zásadně nevadí. Klávesnice neskřípe ani nemá tendence někde nedoléhat. Na spodní straně je klávesnice vybavena gumovými podložkami, takže při hraní nebo práci necestuje po celém stole.
K dispozici jsou také nožičky, které můžete vyklopit, čímž si klávesnici na stole nadzvednete. Designově je klávesnice již lehce nadzvednutá, takže nožičky prakticky nemusíte používat. Vždy ale záleží na tom, co je vám pohodlnější.
Co se týče samotné velikosti, jedná se o tzv. TKL klávesnici. To znamená, že na její pravé straně nenajdete numerickou klávesnici. Díky tomu je klávesnice skladná, nezabere příliš mnoho místa a pro hráče je ideální. Díky menší velikosti můžete při hraní více přimáčknout klávesnici a myš k sobě, čímž budete u stolu více vycentrovaní. Ještě doplníme, že klávesnice nabízí ANSI rozložení s českými znaky. To znamená, že máte v horním řádku pod F tlačítky natisknuté háčky, čárky a další českou diakritiku.
Podsvícení klávesnice
Klávesnice CZC Dwarf je také podsvícená, a musíme říct, že podsvícení se hodně povedlo. Jedná se o klasické RGB podsvícení, které není nijak agresivní. Světlo pak proniká také samotnými písmeny, což dělá klávesnici celkově zajímavější.
Samotnému podsvícení ještě napomáhá font jednotlivých kláves, který je laděný do herního stylu. Klávesnici totiž dodává herní vzhled, který ocení nejeden hráč nebo geek.
Hlučnost a spínače
Pokud bychom se zaměřili na hlučnost klávesnice, můžete podotknout, že klávesnice nezní špatně. Není zbytečně hlučná, což se bude hodit zejména v případě, kdy klávesnici budete používat na práci. Její hlučnost je dobrá také v porovnání s ostatními klávesnicemi, které jsme testovali v minulosti.
Klávesnice pak disponuje červenými spínači Kailh Red, které se hodí pro hráče díky lineární dráze pohybu. Narozdíl od modrých nebo hnědých spínačů zda nemáte žádný hmatový předěl, přes který se musíte prstem dostat, z toho důvodu jsou červené spínače pro hry vhodnější. Nabízí nejrychlejší a "bezodporové" stisknutí ve hrách. Kailh je poměrně kvalitní výrobce spínačů a Kailh Red nejsou žádnou výjimkou. Jsou příjemně plynulé, nepůsobí "scratchy" a můžou se rovnat i ověřeným spínačům od německé značky Cherry.
Nastavení klávesnice
Klávesnice disponuje tlačítkem FN, tedy Function. To znamená, že spoustu funkcí nebo nastavení můžete udělat přímo na klávesnici. Nemusíte tak chodit nutně do softwaru, ale vše zvládnete na samotné klávesnici.
Nastavit tak můžete nejen úroveň podsvícení, ale také jeho efekty. Nutno podotknout, že efektů podsvícení zde najdete nepřeberné množství. Přes zkratku FN + funkční klávesu pak můžete ovládat hudbu, zvyšovat nebo snižovat hlasitost a tak dále.
Bezdrátové připojení
Abyste mohli klávesnici napárovat k notebooku, tabletu nebo televizi, budete k tomu potřebovat spodní tlačítko. To má dva režimy – ON a OFF. ON bezdrátový režim zapne, OFF jej zase vypne. Připojená klávesnice pak vydrží díky integrované baterii asi 10 dní, což je takový standard.
Bezdrátový režim pak nastavíte pomocí stisku kláves FN + TAB. Jakmile režim aktivujete, stisknete znovu FN + P, tuto kombinaci pak budete držet asi tři vteřiny. Poté začne klávesa P blikat. V tuto chvíli je klávesnice připravena k párování k dalším zařízením.
Na tabletech, počítačích nebo televizích se pak bude klávesnice zobrazovat jako GK700. Vybereme tedy tuto klávesnici pro párování. Jakmile párování proběhne, můžete začít klávesnici na daném zařízení používat.
Až tři zařízení zároveň
Klávesnice umožňuje napárovat až tři zařízení do tří různých profilů. Můžete tak mezi jednotlivými zařízeními jednoduše přepínat. Díky tomu si můžete CZC Dwarf napárovat k počítači, k vašemu tabletu a například k televizi. Nebudete tak muset vždy řešit nové párování.
Klávesnice pak pracuje pouze s Bluetooth 3.0, to znamená, že připojená klávesnice bojuje s vyšší latencí než v případě klávesnic s donglem, který podporuje 2,4 GHz připojení. Při hraní bychom proto doporučili, abyste měli klávesnici spíše připojenou drátem. Ten zajistí, že latence bude minimální.
Software klávesnice
Klávesnici pak můžete různě nastavovat také v aplikaci CZC. Jedná se o relativně obyčejný software, ve kterém ale zvládnete pohodlně nastavit většinu věcí. Na klávesy můžete v softwaru nastavit nejrůznější makra a další vychytávky, které vám usnadní ovládání počítače.
Dále můžete v softwaru nastavit také podsvícení. To ale účinně nastavíte také na samotné klávesnici. V aplikaci také můžete nastavit věci jako herní mód nebo nejrůznější makra, která následně nastavíte na jednotlivé klávesy.
Test klávesnice při hraní
Klávesnici jsme samozřejmě vyzkoušeli také při hraní. Je pravda, že klávesnice se na hraní dokonale hodí, v drátovém režimu nebyla pozorována žádné větší latence. Drobnou nevýhodou ale je, že v případě, kdy se vám zpotí prsty, mají tendenci po klávesnici klouzat, což může být v průběhu hraní velmi nepříjemné. Je to způsobeno tím, že klávesnice nemají hrubší povrch, který by takovému klouzání zamezil.
Závěrečné zhodnocení
A jsme na konci naší recenze. Musíme říct, že se nám klávesnice rozhodně líbila. Vzhledem k ceně se jí dají odpustit některé nedostatky, kterými klávesnice trpí. Namátkou zmíníme nekvalitní klávesy, které jsou častou nevýhodou klávesnic CZC.
Rozhodně vás ale potěší povedené podsvícení, které se za nás opravdu hodně povedlo. Líbí se nám také použití prémiovějších spínačů Kailh Red oproti laciným Outemu Red, které najdeme u většiny klávesnic okolo 1 000 Kč. A nemůžeme si stěžovat ani na hlučnost klávesnice. V případě, že hledáte relativně levnou herní klávesnici, CZC Dwarf můžeme rozhodně doporučit.
Výhody
- Lepší Kailh Red spínače oproti Outemu Red u ostatních výrobců
- Povedené podsvícení
- Bezdrátové připojení skrze Bluetooth
- Ideální TKL velikost pro hráče
- Česká diakritika
Nevýhody
- Vyšší latence při bluetooth připojení
- Kluzké a nekvalitní klávesy