Příslušenství od CZC je nějaký ten pátek na trhu a dnes se podíváme na klávesnici, kterou si bude pořizovat převážně někdo, komu chybí místo na stole. Nevšední, ale dobře vybavenou klávesnici CZC.Gaming Halfling.
Na test jsem dostal dvě verze klávesnice - jedna vybavená spínači Kailh Red a druhá spínači Cherry MX Silent Red.
Balení
Jelikož je klávesnice menší, má i krabice menší rozměry, než mají klasické full size klávesnice. Přesto je v balení vše, co je potřeba a dokonce i pár drobností navíc. Dostanete uživatelský návod, který musím za jeho zpracování pochválit, opletený USB-C kabel, magnetické nožičky, Bluetooth dongle, náhradní červené klávesy pro modifikátory a systémové klávesy a také kombo keycap puller/switch puller.
V bílé verzi klávesnice bohužel výrobce nepřidává náhradní klávesy, jinak je balení stejné.
Netradiční formát
Jak je z fotek vidět, na první pohled se nejedná o standardní velikost, kterou byste u klávesnice očekávali. Není to ani 60%, ani 75%, ani TKL. Klávesnice má neobvyklých 70%.
A co to vlastně znamená? Znamená to, že některé funkce se musely schovat pod funkční tlačítko, aby se daly vyvolat, ale zároveň, na rozdíl od malých 60% klávesnic, máte k dispozici i šipky a systémové klávesy. Chybí tedy jen samostatná F-řada a numerický blok.
Výhody a nevýhody při používání jsou tedy nasnadě a je jen na osobní preferencí uživatele, zda mu samostatná čísla budou chybět nebo ne. Nespornou výhodou je ale celková velikost klávesnice. Pokud máte menší stůl nebo menší prostor pro pohyb myši na podložce, CZC Halfling by vám měl celkem výrazně pomoci k lepší ergonomii v tomto směru. Menší klávesnice je o větších kompromisech, takže záleží opravdu na každém, jestli je dokáže přijmout.
Ještě by se slušelo uvést rozměry a váhu, které činí 330 mm x 46 mm x 102 mm a 650 gramů.
Design a zpracování
Hned v úvodu bych rád nalil čistého vína. CZC Halfling není originální klávesnice z české dílny, ale jedná se o přeznačenou klávesnici jiného výrobce. Na druhou stranu se CZC postaralo o několik příjemných změn, které obzvláště českému uživateli zpříjemní život.
V první řadě se jedná o klávesy s českými znaky, českým návodem a počeštěným softwarem. Vybraný font je spíše tlustějšího rázu a má takový ten “gamer” nádech. Opět jsme v teritoriu osobního vnímání designu, takže jeho hodnocení nechám spíše na vás.
Příznivce barevného podsvícení jistě potěší přítomnost RGB podsvícení, které se dá nastavit jak v softwaru, tak rovnou na klávesnici kombinací Fn+Home/End.
Na obou bocích klávesnice je menší překvapení v podobě vnějšího RBG podsvícení, které je spíše ale jen tak do počtu, protože je na zkosené hraně a při používání není ani vidět. Nicméně i to se dá nastavit přes Fn+Ins.
K dispozici je několik přednastavených efektů a u každého lze měnit samostatně i barvu, takže by si měl každý vybrat. A pro ty, kteří netouží po barevném RGB, je možnost vybrat statickou barvu. K tomu jen dodám, že většina samostatných barev podsvícení je sytá a dokonce i bílá barva vypadá jako bílá.
Klávesnice je vyrobená z plastu a to nejen v obvodu, ale i spodní části. Nejedná se o žádný highendový plast, ale svou práci zastane bez potíží. Plast je poměrně silný a pevný, takže se nekroutí a vydrží i horší zacházení.
Na spodní straně klávesnice je přepínač mezi bezdrátovým a drátovým připojením. Kdo by hledal výklopné nožičky, tak ty zde nejsou. Výrobce je přidává jako magnetické příslušenství, které se připevní na místo gumových samolepek.
Trochu zvláštní je místo pro připevnění bluetooth donglu. Přestože se v místě skrývá magnet, nejde dongl do prohlubně připevnit, má totiž jiný tvar. Takže je dobré na něj nezapomínat, pokud byste klávesnici brali s sebou například do práce.
Přestože je klávesnice celoplastová jen s kovovým plate, je zpracování s přihlédnutím k ceně kolem 1 000 Kč dobré.
Klávesy, spínače a stabilizátory
Samotné klávesy, které jsem již nakousnul výše, jsou vyrobené z poměrně tenkého ABS plastu s laserovým gravírováním českých znaků. U takto levné klávesnice jsem samozřejmě neočekával prémiovou kvalitu kláves, ale i tak jsem zklamaný z celkové kvality zpracování. Klávesy působí lacině a lacině i zní. Mají vysoko posazený zvuk, který není úplně příjemný. Je to daň za nízkou cenu klávesnice.
Nicméně díky tomu, že se jedná o klávesnici s rozšířenými spínači typu Cherry MX s klasickým křížovým krčkem, není problém si klávesnici osadit jedním z desítek klávesových setů. Jen bych podotkl, že díky nestandardnímu bloku systémových kláves by bylo dobré vybrat set s neutrálním profilem jako je XDA, nebo set s rozšířeným výběrem kláves.
Jak je v úvodu zmíněno, dostal jsem k recenzi dvě verze CZC Halfling. Jednu s Kailh Red spínači a druhou s Cherry MX Silent Red spínači.
Kailh Red je lineární spínač, který je osazený 50 g pružinkou s celkovým chodem 4 mm. Je tedy o něco málo tužší než například Cherry MX Red. Kailh je poměrně velkým výrobcem a v poslední době se hodně zlepšuje a i přes to, že je Kailh Red jedním ze základních spínačů, mile mě překvapil. Chod není zdaleka tak hrubý, jak jsem si původně představoval. Pružina není progresivní, to přidává na dobré odezvě a rozhodně se jedná o jedny z lepších spínačů, které jsem za poslední dobu zkoušel.
Na druhé straně tu máme Cherry MX Silent Red, slavného výrobce a vynálezce “Cherry style” spínačů. Jak je patrné z názvu “Silent”, bavíme se o ztišených spínačích malými gumovými dorazy. Na rozdíl od klasických gumových kroužků, které se používají pro snížení hluku pod samotnou klávesu, silent spínače mají ztišený chod nejen dolů, ale také nahoru. Gumové dorazy jsou totiž na obou stranách, takže i když spínač narazí do spodního nebo horního krytu spínače, nebude vydávat zvuk.
A funguje to znamenitě. Rozdíl mezi ztišenými a normálními spínači je obrovský. Pokud píšete dlouho do noci a nechcete budit vaše spolubydlící, je verze klávesnice s Cherry MX Silent Red ideálním nástrojem. Sluší se také dodat, že se jedná o upravený Cherry MX Red, tedy 45 g pružina, lineární chod a lehce zmenšený celkový chod na 3,7 mm.
Bohužel ale musím vyzdvihnout jedno negativum a tím je hrubost nebo drsnost při stlačení. Kailh Red je krásně “smooth”, ale u Cherry je hodně cítit pod prsty a dokonce i slyšet, jak se o sebe plasty uvnitř spínače třou s odporem.
Co se týče kvality stabilizátorů, byl jsem velmi mile překvapený, že obě dvě klávesnice mají stabilizátory promazané a rachtají jen opravdu výjimečně. To je velké plus, protože většina levných klávesnic má stabilizátory strašné a významně ovlivňují celkový dojem z používání.
Bluetooth nebo kabel
Značnou výhodou CZC Halfling také to, že kromě kabelového připojení dokáže operovat i přes Bluetooth 3.0. Bezdrátový USB dongle je samozřejmě součástí balení, ale klávesnice bude fungovat na kterémkoliv zařízení, které podporuje Bluetooth. Tedy jak desktop, tak notebook, tablet i telefon.
Rozdíl v odezvě mezi kabelem a bluetooth je při normální práci skoro neznatelná. Pokud hodně píšete a nechcete mít na stole zbytečné kabely, je bezdrátové připojení rychlé a spolehlivé.
Nicméně pokud byste chtěli klávesnici používat pro hraní e-sport titulů nebo rychlých FPS her, jako je například Doom Eternal a podobné, doporučoval bych v rámci lepší odezvy spíše přejít na zmíněný kabel. Přece jen je odezva pak už trochu znát a není nic horšího, než když vás ve hře zabije nějaký ten lag.
Software
Aby se klávesnice dala v softwaru nastavit, je potřeba jí propojit kabelem, což je trochu nešťastné. Po připojení se klávesnice automaticky v programu načte a uživatel tak může měnit nastavení.
Lze změnit například nabindování kláves a jejich funkce, podsvícení, makra, profily a také herní mód, ve kterém si můžete upravit chování zkratek, jako je ALT+F4 nebo ALT+TAB a uzamknout klávesu Win.
Program je to spíše jednoduchý, ale pro základní nastavení to postačuje. Drobnou výhodou je lokalizace do českého jazyka, takže je nastavení přístupné komukoliv. Osobně mi chybí jen indikátor nabití baterie.
A menším mínusem je také podpora operačního systému pouze od Microsoftu. Linux nebo MacOS má bohužel utrum. Na druhou stranu, pokud se obejdete bez maker nebo bindování, dá se klávesnice používat na všech operačních systémech.
Baterie
CZC sice nikde kapacitu baterie neuvádí, ale na spodu klávesnice se uvádí 1000 mAh článek. Což sice není úplně zázračná kapacita, ale klávesnice je malá a podsvícení není zase tak jasné, aby jí to za dvě hodiny vybilo.
Je trochu škoda, že nikde není indikátor nabití, ani v softwaru, ani na klávesnici samotné. A dokonce mi jej nereportuje ani nastavení ve Windows. Jediné místo, kde se nabití dá zjistit, jsou aplikace třetí strany, jako je Bluetooth Battery Monitor. To ale není moc schůdné řešení, protože se jedná o placený program. Klávesnice na vybitou baterii upozorní až při nějakých 10% blikáním mezerníku červeným podsvícením a v tu chvíli už může být pozdě.
Co se výdrže při zapnutém RGB podsvícení týče, při běžné práci a hraní vydrží zhruba 8-10 hodin. Hodně záleží na tom, jak kdo klávesnici používá, což platí pro všechny bezdrátové příslušenství.
Mrzí mě, že se u klávesnice nedá nastavit, kdy se přepne do úsporného režimu. Ten je nastavený natvrdo na 3 minuty a to jak pro bezdrátové připojení, tak i pro drátové, kde mě to zarazilo. Protože pokud je klávesnice připojená kabelem, není potřeba jí uspávat. V manuálu se sice píše o zkratce Fn+P, který by měla klávesnici přepnout do drátového/bezdrátového režimu, ta ale v případě CZC Halfling, nic nedělá.
Seznam zkratek
Ne vždy si člověk musí nutně pamatovat všechny zkratky, které klávesnice nabízí, obzvláště v případě menších klávesnic. Pro lepší přehled přidávám jejich seznam.
Multimediální zkratky
Tady bych si dovolil jednu poměrně důležitou poznámku. Zkratky pro hlasitost, ovládání multimédií a další, fungují pouze pod MacOS a nelze je používat pod Windows, což považuji za hrubou chybu. Kombinace Fn + F1-F12 spustí příkaz pro F klávesu, ale ne pro sekundární funkci a tato nejde ani nijak přehodit na jiné klávesy. Není tedy možné si přehodit například hlasitost na O a P, coby sekundární vrstvu, což klávesnici dost stěžuje její pozici pro multimediální systémy, kdy je fajn na klávesnici ovládat pohodlně vše z gauče.
Zkratky pro windows
- Fn + Q/W/E/R/T – Pozice pro BT zařízení
- Fn + F1-F12 - Funkce F kláves
- Fn + Ins - Podsvícení boků
- Fn + Home - Módy podsvícení
- Fn + End - Změna barev podsvícení
- Fn + ↑ - Zvýšení jasu
- Fn + ↓ - Snížení jasu
- Fn + ← - Zpomalení efektu podsvícení
- Fn + → - Zrychlení efektu podsvícení
- Fn + Win - zamknutí Win klávesy
- Fn + A - Windows mód
- Fn + D - Mac mód
- Fn + P - nefunkční, funkce není ani na klávese uvedená
- Fn + Tab - Makro klávesy
- Fn + Mezerník (po dobu 3 vteřin) – Obnova původního nastavení
Zkratky MacOS
- Fn + 1 - Snížení jasu displeje
- Fn + 2 - Zvýšení jasu displeje
- Fn + 3 - Spustit Misson Control
- Fn + 4 - Spustit Launchpad
- Fn + 5 - bez funkce
- Fn + 6 - bez funkce
- Fn + 7 - Předchozí stopa
- Fn + 8 - Přehrát/Pauza
- Fn + 9 - Další stopa
- Fn + 10 - Ztlumení zvuku
- Fn + 11 - Snížení zvuku
- Fn + 12 - Zvýšení hlasitosti
Závěrečné zhodnocení
Kdo hledá mechanickou klávesnici v cenou kolem 1 000 Kč, není CZC Halfling špatnou volbou. Její předností je malá velikost, nízká cena, skvěle ošetřené stabilizátory a nabízí i bezdrátové připojení přes Bluetooth 3.0 a nějakou tu funkci navíc v softwaru. Dobré RGB také potěší.
Co mě naopak moc netěšilo jsou laciné klávesy, horší výdrž baterie a hrubší chod Cherry MX Silent Red spínačů.
Výhody
- Skvělá cena
- Dva typy spínačů
- Promazané stabilizátory
- Český layout
- RGB prvky z boku klávesnice
Nevýhody
- Nekvalitní ABS klávesy
- Chybí bezdrátové 2,4 GHz připojení