Dnešní recenze bude trošku specifická. Vybrali jsme pro vás dvoje herní sluchátka od CZC, která si společně zrecenzujeme. Jedná se o dva velmi oblíbené modely – CZC Hellhound a CZC Seraphim. Jsou sluchátka dostatečně kvalitní, aby si zasloužila vaši pozornost?
Obsah balení
Obě sluchátka jsou dodávána v boxu, který můžete snadno přenášet. To se hodí zejména v případě, kdy budete se sluchátky často cestovat. Vedle obalu na přenášení nás čeká také bohatý obsah uvnitř. Počítat můžete s náhradními náušníky, odnímatelný mikrofon a kabely pro připojení do PC jacků s koncovkou pro sluchátka i pro mikrofon.
To ale není všechno. Se sluchátky dostanete také redukci. Ta umožňuje připojení sluchátek k počítači pomocí UBS portu. Redukce pak disponuje také ovládáním hlasitosti, a to jak pro mikrofon, tak pro samotná sluchátka. V podstatě se jedná o slušnou externí zvukovku.
Co se týče obsahu balení, jsme s ním nadmíru spokojeni. Balení je bohaté, navíc je barevně uzpůsobené konkrétnímu typu sluchátek. Hellhoundy jsou červené, takže balení obsahuje červené prvky, zatímco Seraphimi jsou modré, takže i balení je uzpůsobeno do modra.
Nastavitelnost sluchátek
Sluchátka samozřejmě disponují nastavitelnou výškou hlavového mostu. To znamená, že dokonale padnou prakticky na jakýkoli typ hlavy. Při delším používání pak u sluchátek oceníte velmi příjemné náušníky, které nikde netlačí.
Hlavový most je velmi pohodlný, měkký. Ani při delším používání sluchátek vás nijak netlačí. Hmotnost sluchátek je pak 288 gramů. Díky pohodlnosti ale prakticky nepoznáte, že s nimi hrajete již několik hodin v kuse.
Design sluchátek
Jak jsme zmínili výše, sluchátka mají velmi pohodlné náušníky, které zároveň díky svému zpracování uši dokonale obepnou. Provedení sluchátek je více matné, takže se nemusíte obávat, že byste si sluchátka nějakým způsobem ušpinili při běžném používání. Také na nich nebudou ulpívat otisky prstů.
S designem pak samozřejmě souvisí také zpracování sluchátek, které nepatří mezi to nejhorší, co jsme testovali. Je vidět, že jsou z nižší cenové kategorie, takže sluchátka trošku skřípou, mají větší vůli, zkrátka, nejedná se o prémiová sluchátka. Na běžné hraní a nenáročné používání jsou ale dokonalá.
Software ke sluchátkům
Software k jednotlivým sluchátkám budete muset stáhnout přímo z e-shopu CZC. Je pravda, že co se softwaru týče, design není nijak špičkový, samo o sobě to ale vůbec nevadí, hlavní je, aby dobře fungoval.
V první záložce EQ si můžete nastavit ekvalizér. Celkem si můžete připravit 4 různé profily. Pravdou je, že se nám při poslechu zdálo, že ekvalizér prakticky nefunguje, což je škoda. Druhá záložka jsou „Efekty“. Zde si můžete nastavit různé efekty jako třeba „Divadlo“, „Obývák“ a tak dále. Efekty vám do zvuku přidají různé ozvěny a samo o sobě to není příliš příjemné. Doporučujeme je proto nechat vypnuté.
V další záložce „Mic“ můžete nastavit citlivost mikrofonu, případně jej zde můžete také vypnout. Samotné vypnutí nebo zapnutí mikrofonu je pak možné také přes ovládání na kabelu. Poslední záložkou je virtuální prostorový zvuk 7.1, ten si vyzkoušíme později.
V samotném softwaru pak můžete nastavit různé efekty mikrofonu tak, abyste zněli jako kluk, holka, příšera nebo třeba dítě. Jako sranda skvělé, nicméně doporučujeme nechávat toto nastavení spíše vypnuté.
Kvalita zvuku sluchátek
Kvalitu sluchátek jsme testovali ve Valorantu, kde už od začátku bylo slyšet, že jsou sluchátka docela kvalitní. Navíc slyšíte prakticky každý krok, který uděláte, což je velké plus. Jen úplně nevíte, z které strany na vás někdo střílí. To je u těchto her podstatné mínus, prostorovost tedy dobrá není.
Suma sumárum je jejich zvuk i s ohledem na cenu přijatelný. U spousty her je využijete a zážitek si uděláte maximální. Při poslechu hudby není zvuk tolik čistý, a proto bychom sluchátka doporučili hlavně pro hraní. Na dražší sluchátka bohužel kvalitou nedostačují.
V rámci hraní jsme také zkoušeli prostorový zvuk. I když si s nastavením trošku pohrajete, není to úplně ono. Je to samozřejmě zajímavá funkce, nedostanete z ní ale asi úplně to, co byste čekali. V případě, že o prostorový zvuk stojíte, doporučujeme sáhnout po dražších sluchátkách.
Pokud byste chtěli sluchátka, která nestojí o tolik víc a přitom nabídnou o úroveň lepší kvalitu zvuku, podívejte se na naší recenzi cenově dostupného headsetu SteelSeries Arctis Nova 1.
Kvalita mikrofonu (eso v rukávu)
V rámci testování mikrofonu jsme byli velmi nadšeni. Mikrofon má poměrně čistý zvuk a opět, vzhledem k tomu, že se jedná o sluchátka v nižší cenové kategorii, je mikrofon naprosto úžasný a potěší každého, kdo chce hrát multiplayery s kamarády. Headset má daleko lepší mikrofon, než většina herních sluchátek za dvojnásobnou cenu.
Podporované platformy
Sluchátka mají výhodu, že jsou podporované na většině herních platforem. CZC Hellhound nebo Seraphim tak můžete připojit například k PS4, PS5 ale také k Xboxům nebo Switchi. To je velká výhoda, nebudete tak muset na každou platformu kupovat nová a nová sluchátka.
Závěrečné hodnocení
Než se pustíme do negativ, musíme ještě jednou pochválit komfort sluchátek. Zde bychom se nebáli udělit hodnocení 9 bodů z deseti. V rámci zpracování to není úplně ono, kvalita šla v tomto případě lehce dolů. Na stranu druhou, vzhledem k cenovce je to pochopitelné.
Po stránce zvukové hodnotíme sluchátka jako 5 bodů z deseti. Ano, nabízejí zajímavou zvukovou kulisu, ale není to úplně ono. To stejné při poslechu hudby. Pokud ale patříte k audiofilům, pak si pořídíte spíše dražší sluchátka.
Velmi kvalitně, prakticky 10 z 10 hodnotíme, hodnotíme mikrofon. Ten se opravdu velmi povedl. Mohli bychom hodnotit také software, který není úplně dokonalý, v některých místech až nefunkční. Přišlo nám to ale zbytečné, protože u této cenové kategorie se to dá pochopit.
Výhody
- Velmi bohatý obsah balení (pouzdro, náhradní naušníky, různé typy připojení)
- Pohodlné náušníky, které nijak netlačí
- Velmi nízká cena, která zaujme nenáročné hráče
- Jeden z nejlepších mikrofonů ve své kategorii
Nevýhody
- Šetřilo se na kvalitě zpracování
- Pokulhávající software