Na český trh přichází nová značka mechanických klávesnic Dark Project. Firma, která za touto značkou stojí, je FS Holding. Vyrábí různé PC příslušenství, sběratelské předměty a herní doplňky. A to i pro velká jména jako je Warner Bros., Bandai Namco nebo Blizzard, takže se o úplného nováčka nejedná.
A stejně, jako v předchozí recenzi na CZC Halfling, jsem dostal k otestování dvě verze klávesnic. První se spínači Gateron Cap Teal, Cherry klávesami a šedým designem. Druhou s g3ms teal spínači, CSA profilem kláves a modro-bílým designem. Obě dvě v ANSI provedení, v anglické jazykové mutaci. Názvy jsou sice až překotné, ale jediné, co klávesnice od sebe odlišuje, jsou jejich klávesy a spínače.
Balení
Balení jako takové je poměrně skromné. Samotná krabice je vyrobená z tenkého kartonu a přes ní najdete papírový kryt. Je trochu neobvyklé, že na papírovém přebalu jsou všechny informace o klávesnici, kdežto na samotné krabici není kromě nápisu Dark Project vůbec nic.
Uvnitř balení pak naleznete opravdu spíše základní výbavu a to v podobě USB-A to USB-C kabelu, relativně dobrého manuál, vyndavače kláves/spínačů a sadu 4 dalších spínačů na vyzkoušení.
Verze klávesnice s g3ms spínači má k dispozici pouze lineární spínače a kromě zeleného, který je těžší, jsou všechny stejné. Tato verze ještě obsahuje klávesu Escape navíc v tyrkysové barvě.
Verze klávesnice s Gateron spínači poskytuje takovou tu klasiku mezi spínači - lineární těžší černý, taktilní hnědý, lineární lehčí červený a klikací modrý.
Co bych trochu vytkl manuálu je absence odkazu nebo informace, kde stáhnout software ke klávesnici. Nikde u piktogramu není vidět webovka ani QR kód. Jen vzadu na poslední straně je velkým písmem web společnosti a toho si ne úplně každý musí nutně všimnout.
Opět netradiční formát
Jak jste si určitě všimli z fotek nebo videa, má Dark Project KD83A neobvyklý formát rozložení kláves. Stejně jako v případě již zmiňované CZC Halfling, se jedná o netradiční layout, se kterým se budete muset coby uživatel trochu sžít.
Rozložení se nazývá 75% a je stejné jako má například Keychron K2 nebo Epomaker EP84. S jedním menším rozdílem, že KD83A má místo klávesy F1 vyhrazené místo pro indikační LED a má tak 83 kláves, místo obvyklých 84.
Výhodou tohoto rozložení je hned několik podstatných bodů. Tím první je kombinace malé velikosti a zároveň téměř všech kláves, kromě numerického bloku. Klávesnice má tedy šipky, téměř celý systémový blok kláves a F-řadu kláves.
Jedná se tedy o velmi dobrý kompromis mezi vybaveností a velikostí. Za mě je to ideální možnost pro všechny uživatele, kteří by rádi přešli z full-size klávesnice na něco menšího. Nebo si vyzkoušeli prostě jen něco jiného, než jen klasické TKL.
- Váha činí 1550 gramů
- Rozměry klávesnice jsou 324 x 133 x 43 mm
Design a zpracování
Dark Project není žádný high end vyvedený v eloxovaném hliníku, ale ani použitý plast se neztratí. Tělo klávesnice je ze silnějšího plastu, který je příjemný na omak a který i dobře vypadá na pohled. Logo výrobce je vyvedeno pěkným fontem vpravo na rámečku klávesnice, je decentní a jen podtrhuje minimalistický design.
A co že je tedy zajímavého na této klávesnici? Z pohledu designu je to jen silnější rámeček a kolečko hlasitosti. Že jej nikde nemůžete najít? Nebojte, klávesnice jej opravdu má na trochu neobvyklém místě - ve druhé třetině na levém boku, hned pod USB-A konektorem.
Ano, Dark Project KD83A má propouštějící USB port, což je, alespoň pro mě, velmi vítané. A bylo by skvělé, kdyby tohle měla každá klávesnice. Do propouštějícího USB portu můžete zapojit flash disk nebo třeba dongle pro herní myš. Praktičnost platí i pro ovládání hlasitosti kolečkem.
Když jsem u kolečka, to vykazovalo u obou dvou kopií klávesnice závadovost. Na jedné se točilo skoro volně a výrazně se viklalo a u druhé klávesnice se kovový kroužek odlepil od plastového vnitřku. A při pokusu o nastavení hlasitosti až neuvěřitelně hlasitě škvíkalo. Podle výrobce by se mělo jednat o neduh prvních verzí klávesnice, ale je dobré na to upozornit i tak.
Na spodní straně klávesnice jsou dvoje výklopné nožičky, takže se dá nastavit náklon pro lepší ergonomii při psaní. Velké nožičky mají překvapivě silnou aretaci a dobře drží ve vyklopené pozici. Což se ale nedá říct o těch nižších, které se poměrně snadno zacvaknou dovnitř. Ale to je jen drobnost, většina uživatelů klávesnici zas tolik neposouvá po stole.
Ještě v rychlosti zmíním podsvícení, které se dá nastavit jak v softwaru, tak na klávesnici samotné. Uživatele přivítá klasika v podobě 15 přednastavených efektů a jeden custom profil. Podsvícení je samozřejmě v plném rozsahu RGB, takže lze nastavit vlastně cokoliv. V softwaru se pak dá nastavit i podsvícení kolečka hlasitosti. To ale svítí jen dolů na stůl, takže není moc vidět.
Celkové zpracování reflektuje cenu, která se zastavila lehce přes 3000 Kč. Tělo nemá žádné otřepy nebo nedostatky z formy a když odhlédnu ono rozbité kolečko, tak ani nemám moc vytknout.
Klávesy a spínače
Klávesnice podporuje hot-swap, takže není problém si pořídit vlastní sadu spínačů a vyměnit si je v řádu několika minut. To dodává klávesnicím Dark Project na hodnotě pro určitou skupinu uživatelů. Tady u nás, v české kotlině, nejsme na takovou výbavu komerčně dostupných klávesnic ještě moc zvyklí.
A jelikož jsou k dispozici různé kombinace klávesnic, bude nejlepší si rozdíly rozebrat pěkně pro každou komponentu zvlášť.
Cherry profil kláves
Cherry verze klávesnice (s Gateron Cap Teal spínači) disponuje prosvícenými PBT klávesami v šedo-černém provedení. Zvolený font je naštěstí normální a žádný ”gamer” font se nekoná.
Vytknout ale musím čitelnost, která ani s podsvícením není kdovíjak skvělá a pro šedé klávesy to platí dvojnásob.
Trochu mi také vadila nekonzistentnost fontu. Všechny klávesy s plným popiskem nebo s několika znaky (jako je Enter, Shift, PgUp, Print a další) vypadají skoro jako z jiné sady kláves. Ano, je to běžné, ale i tak by bylo fajn sjednotit nejen samotný font, ale také jeho velikost.
Povrch kláves je příjemně hrubý, neulpívá na něm nepořádek a jedná se o nejběžnější profil, který na klávesnici naleznete. Snad kromě OEM profilu, ale ten je jen o trochu vyšší, než Cherry. Takže přechod z jiné klávesnice nebude nijak náročný.
CSA profil kláves
Zato druhá verze klávesnice (s g3ms spínači) má klávesy, které jsem až do doby psaní recenze neznal. Jedná se o typ CSA a ve zkratce se jedná o XDA naroubované na profil, jako u Cherry kláves. Takže se nejedná o ploché klávesy, ale přirozeně zahnuté pro lepší ergonomii s tím, že mají větší plochu a jsou kulaté, podle XDA.
Tyto klávesy jsou znatelně kvalitnější a dávají uživateli tak trochu nahlédnout, jak se to dělá v našem hobby u dražších keycaps setů. Díky velké ploše mezi sebou nemají moc prostoru a klávesnice s nimi vypadá daleko “hutněji”.
Klávesy jsou vyrobené z PBT plastu s technologií DoubleShot, tedy dva probarvené plasty vstříknuté do formy. Takové klávesy s tloušťkou 2mm se vám pravděpodobně neprodřou do konce života. Design je samozřejmě o tom, co se komu líbí a za mě jsou daleko lepší volbou právě CSA klávesy, než Cherry.
Spínače Gateron Cap Teal
Když jsem obě klávesnice dostal, ani o jednom ze spínačů jsem neslyšel. A neslyšel jsem o nich z toho důvodu, že Dark Project a Gateron dali hlavy dohromady a upekli si spínače na míru.
Gateron Cap Teal je prelubed spínač, tedy promazaný už z výroby a používá Cherry styl pouzdra. Nicméně vnitřnosti jsou přece jen opravdu jiné. Pružinka je delší a širší a trn slideru nezajíždí dovnitř, ale okolo protikusu na spodní straně spínače. Už díky tomu, že jsou spínače promazané z výroby, je jejich chod extrémně hladký a mají díky tomu trochu nižší frekvenci zvuku při psaní.
Musím ale zmínit jednu věc a tou je nekonzistence promazání. Některé spínače jsou promazané tak akorát a jiné jsou příliš. Chvílemi až trochu “mlaskají” a je slyšet, jak se při plném zmáčknutí trochu přilepí. Časem si samozřejmě spínače sednou a mazivo se rozprostře mezi dosedací plochy, ale nějakou dobu to bude trvat.
Parametry spínačů Gateron Cap Teal jsou taková klasika - lineární chod, 45g a 4 mm celkového chodu s bodem spínání ve 2 mm.
Spínače g3ms Teal
I tyto spínače jsou vyrobené na zakázku pro Dark Project. Rozdíl je, oproti Gateronům, že používají konstrukci těla ala Kailh. Tedy dvě velké nožičky a vnitřek je standardní Cherry. To znamená kratší a tenčí pružinka a trn zajížší dovnitř protikusu na spodním krytu.
Opět se jedná o spínače promazané už z výroby a zdálo se mi, že nejsou tak nekonzistentní, jako Gaterony, takže celkově mi byly o trochu příjemnější.
Parametry spínačů g3ms Teal - lineární chod, 50 g a 4 mm celkový chod s bodem spínání ve 2 mm.
Pokud bych volil jednu z variant, byly by to právě spínače g3ms.
Stabilizátory
Dark Project se samozřejmě honosí ve svých webových stránkách tím, že se postarali také i stabilizátory, které by tady měly fungovat podle vyššího standardu. Pravdou je, že jsou skutečně promazané už z výroby a jsou na sto honů vzdálené klávesnicím, u kterých se stabilizátory nijak neřešily a prostě nahlas rachtaly.
Nicméně nejen mazivo musí nutně stačit. Vyrovnávací dráty nejsou úplně rovné, takže přece jen jsou velké klávesy trochu slyšet a ještě by potřebovaly nějakou tu dodatečnou “lásku”, aby byly perfektní. I tak je jejich zvuk na hony vzdálený klávesnicím, které stabilizátory promazané nemají. Dobře promazané, nebo celkově ošetřené stabilizátory, jsou vlastně jeden z velmi důležitých bodů z pohledu dobrého zvuku při používání klávesnice.
Samotné stabilizátory jsou tzv. screw-in, takže jsou připevněné šroubky rovnou skrze PCB. A to je to krok správným směrem a Dark Project má u mě rozhodně plus.
Konstrukce a zvuk
Klávesnice je sice celoplastová, ale i tak přináší pár docela zajímavých řešení a úprav. Vrchní kryt je nasazený na klipsech do spodního krytu. Klipsy jsou ale od pohledu (a ze zkušenosti) malé a nevydrží moc rozebrání a složení dohromady.
Samotný plate a PCB je pak upevněný šesti samořeznými šrouby. Je škoda, že výrobce neosadil protikusy kovovou vložkou, protože plast se rychle zničí a praskne. Životnost takového řešení je velmi nízká. To samozřejmě platí za předpokladu, že budete někdy klávesnici rozdělávat.
Uvnitř těla se nachází vylitý silikon pro zlepšení akustiky při psaní, který vyplňuje úplně celý prostor. Bez něj by klávesnice zněla lacině a dutě. Silikon je také použitý mezi plate a PCB, což opět mění akustický profil. A na samotném PCB je použitá tenká vrstva také ze silikonu, takže se spínače nedotýkají přímo PCB a opět se jedná o snižování hluku. Samotná vrstva silikonu má po okrajích takové packy, na které dopadá PCB a eliminuje tak přenosy vibrací při psaní.
Zvuk klávesnice je samozřejmě ovlivněný celou řadou aspeků, od použitých materiálů, přes uložení PCB až po typ výplně a v neposlední řadě také použitými spínači a klávesami. Obě klávesnice Dark Project mají příjemný hlubší zvuk, který je ještě umocněný klávesami CSA. To bude pro mnoho uživatelů, kteří se s custom klávesnicemi nesetkali, poprvé, co podobný zvuk slyší.
Software
Aplikace klávesnice si můžete stáhnout přímo na webu výrobce Darkproject.eu v záložce Downloads. Vyhledávání klávesnice není úplně přímočaré, protože ve výčtu klávesnic jsou z nějakého důvodu i jednotlivé varianty spínačů a kláves a to není uživatelsky moc přívětivé. Ne každý si musí nutně pamatovat, že má na stole “DP KD83A Black/Grey Mechanical Gateron Cap Teal”, když i ostatní varianty software fungují úplně stejně, protože klávesnice mají stejnou výbavu i PCB. Výjimkou je samozřejmě použití optických snímačů, které jsou použité u klávesnic KD87A a pár dalších. Tam skutečně nemusí software fungovat s klasickými mechanickými spínači.
Po nainstalování softwaru, s názvem Dark Project, je možné upravovat vlastně skoro cokoliv, co vás napadne. Od překotného množství RGB efektů, přes makra až po bindování jednotlivých kláves na jiné funkce nebo spouštění programů.
Program umí také trochu složitější funkce, jako je kombinace kláves pro vyvolání funkce a také emulace pohybu myši i s jejími tlačítky.
Mezi možnostmi úprav se dá také najít profil, který se neukládá do aplikace v PC, ale do klávesnice samotné, což je další krok k vylepšení uživatelského zážitku.
Ovládání aplikace je jednoduché a ani uživatel bez zkušeností se v něm neztratí.
Seznam zkratek
Ještě před závěrečným zhodnocením sem hodím zkratky, které na klávesnici můžete používat. Co mě hodně potěšilo je, že při zmáčknutí klávesy Fn se bíle prosvítí klávesy, které pod sebou nějakou funkci mají a ostatní zhasnou. Takže je daleko jednodušší si funkce zapamatovat.
- Fn + F1 - Můj Počítač
- Fn + F2 - Email
- Fn + F3 - Hledání
- Fn + F4 - Domovská stránka
- Fn + F5 - Kalkulačka
- Fn + F6 - Multimediální přehrávač
- Fn + F7 - Předchozí skladba
- Fn + F8 - Play/Pause
- Fn + F9 - Další skladba
- Fn + F10 - Ztišit (Mute)
- Fn + F11 - Snížení hlasitosti
- Fn + F12 - Zvýšení hlasitosti
- Fn + F1 - Zvyšování jasu obrazovky
- Fn + F2 - Snižování jasu obrazovky
- Fn + F3 - Mission Control
- Fn + F4 - Vyvolání Siri
- Fn + F7 - Předchozí skladba
- Fn + F8 - Play/Pause
- Fn + F9 - Další skladba
- Fn + F10 - Ztišit (Mute)
- Fn + F11 - Snížení hlasitosti
- Fn + F12 - Zvýšení hlasitosti
- Fn + Home - přepínání RGB barev
- Fn + Delete - přepínání RGB efektů
- Fn + šipky nahoru a dolů - jas podsvícení
- Fn + šipky doleva a doprava - rychlost efektu
Závěrečné zhodnocení
Obě dvě klávesnice od Dark Project mají mnoho kvalit, které přináší zlepšení uživatelského zážitku z používání. Osobně bych volil verzi s CSA klávesami a g3ms spínači. Přece jen jsou lepší, než Cherry klávesy i Gateron spínače.
Použití silikonu, nejen co by výplně těla klávesnice, ale také mezi plate a PCB, je rozhodně krok k lepší akustice. Promazané spínače se také velkou měrou podepisují na dobrém zvuku při psaní. A hot-swap PCB dává uživateli možnost experimentovat s mnoha a mnoha dalšími typy spínačů, kterých na trhu existuje.
Kolečko hlasitosti je pro mě trochu problematické. Ani jedna z klávesnic se neobešla bez problémů a konstrukčně bych si dokázal rozhodně představit lepší práci. Jeho umístění je sice fajn, uživatel nemusí zvedat ruku z myši, ale popravdě mi na tom místě trochu vadilo. Nicméně chápu, že se jedná spíš o můj vlastní náhled. Skvělý je ale USB hub, který mi chybí skoro na všech custom klávesnicích, na které si dokážu vzpomenout.
Softwarově nemám co bych vytkl, program je intuitivní, jednoduchý, ale zároveň dostatečně komplexní i pro pokročilé uživatele. Celkově bych Dark Project KD83A doporučil s jedním bodem, na který by si měl budoucí uživatel dávat pozor, a tím je již zmíněné kolečko.
Výhody
- Kompaktní velikost klávesnice
- Prémiové CSA klávesy
- Promazané spínače už z výroby
- Nadstandardní stabilizátory
- Silikonová výplň klávesnice pro lepší zvuk
Nevýhody
- Konstrukčně odfláknuté kolečko
- Až příliš promazané spínače Gateron Cap Teal