V dnešní době trávíme čím dál více času sezením u počítače, a abychom předešli problémům spjatým s tímto nadměrným sezením, je důležité mít kvalitní židli, která poskytne oporu vašemu tělu.
Právě do pole kancelářských židlí se nedávno přidala společnost Fractal Design, která je známá především svými designovými počítačovými skříněmi, se svou vlastní židlí – Refine.
Rozbalení a složení
Průběh doručení, rozbalení a složení je u této židle vlastně stejný jako u každé jiné. Dostanete ale k ní pěkný bonus ve formě kopie návrhářských designů.
Návod na složení židle je snad jedním z těch nejkratších, které jsem kdy viděl – skládá se jen z pěti kroků. Při sestavování ale opravdu člověka potěší, že výrobce přibalil náhradní šroubky. Nemusíte se tedy strachovat, kdybyste náhodou některý z nich ztratili.
Dojmy z testování
Židli jsem poctivě dva týdny testoval a musím říct, že jsem si ji hodně oblíbil.
Začnu nejprve u celkového designu a zpracování. Když se na Fractal Design Refine podíváte, nejedná se o nějakou židli pro hráče, která by měla spoustu herních prvků. Naopak, jedná se o jednoduchou jednobarevnou židli s elegantním designem. Hodí se tedy nejen do herního pokoje, ale klidně i do kanceláře nebo pracovny.
Zpracováním působí židle opravdu poctivě. Základna a rám jsou vyrobeny ze solidního hliníku a člověk má vskutku dobrý pocit, že židle vydrží dlouho.
Celkově jsem z této židle nadšený a pro jistotu bych si dovolil zmínit, že tento článek není nijak sponzorovaný. Provoz webu a tvorba na něm je financována příspěvky od našich čtenářů a prokliky z provizních odkazů.
Hlavní věc, která mě ale na této židli nadchnula, je její ergonomie. Doposud jsem používal židli a s ní jsem byl také velmi spokojený. Ještě abych nebyl, jedná se o jedny z nejlepších modelů, které dnes můžete najít.
Když jsem ale vyzkoušel Fractal Design Refine, zjistil jsem, že to může být lepší – ergonomie je tu totiž ještě o dvě úrovně výše.
U židle Secretlab totiž máte kupříkladu dlouhý sedák, takže když si na ní sednete a chcete se opřít o opěru zad, zcela se vám propadne břicho, ochabnou svaly a jste v poloze, která je při práci nejhorší možná. Jste úplně nehybní, zabetonovaní do židle a jen chřadnete.
Oproti tomu Fractal Design Refine nabízí oporu a protitlak do zad. Je to ale příjemný tlak, díky kterému se člověk cítí pohodlněji a lépe podpořený. Ani po několika hodinách sezení v židli nemám pocit, že by mi jakkoli ochabovaly svaly.
Právě to je u židle Secretlab špatné. Kvůli délce sedáku jste buď posazení narovnaní v půli židle, takže vůbec nevyužíváte zadní opěru, anebo si sednete dozadu a opřete se, ale to mi osobně bylo velmi nepříjemné.
U židle Refine máte opěru zad poměrně rovnou, což mi osobně vyhovuje více. Když si do židle sednu, příjemně se mi otevře hrudník, což jde v kontrastu se židlí Secretlab, ve které se naopak cítím uzavřeně.
Rovněž mě opravdu potěšil synchronní náklon. Možnost naklánění židle není nic nového, a určitě to umí i vaše židle, Fractal Design na to šel ale trochu jinak a používá synchronní náklon v poměru 2:1.
To znamená, že změna dvou stupňů v náklonu zadní opěry znamená změnu o jeden stupeň u sedáku. Díky tomu zůstává sedák v relativně vodorovné pozici, takže i když se na židli nakloním, zůstávají mi paty na podlaze.
Taková pozice je nejen pohodlná, ale i ergonomická. Oproti jiným židlím, včetně Secretlab, je to obrovský rozdíl v pohodlí.
Samozřejmě to ale nijak neodebírá možnost rozvalení se s nohama na stole, náklon židle můžete kdykoli jednoduše uzamknout.
Oproti Secretlab je také samotný sedák výrazně lepší. Je měkčí a příjemnější. Právě u židle Secretlab si totiž mnoho zákazníků stěžuje, že sedák je příliš tvrdý.
Přehršel přizpůsobení
Fractal Design Refine můžete kompletně přizpůsobit dle svých potřeb, možností úprav je opravdu spoustu.
Sedák si můžete posouvat dopředu a dozadu, takže, nehledě na délku noh, vždy můžete sedět ve zdravé poloze. Samozřejmě si můžete upravit i výšku židle, aby vaše nohy svíraly zdravý úhel 90 °.
V zadní části židle pak najdete bederní opěru, u které si můžete libovolně upravit výšku a hloubku umístění.
Každý má bedra trochu jiná a každému je pohodlné něco jiného, takže s tímto si můžete hezky pohrát.
Dále máme polštářek pod hlavu, který si na židli můžete připevnit pomocí jednoduchého mechanismu. Toto řešení se mi líbí, protože oproti kupříkladu magnetům, které by mohly časem přestat správně fungovat, je tu až skoro primitivní mechanismus, pro tento účel ale zcela dokonalý.
Pro odejmutí polštářku pak využijete tlačítko na horní straně, které mechanismus uvolní.
Dokonce si můžete upravit i výšku usazení polštářku. Rozhodně ale nechci tvrdit, že se jedná o nějakou revoluční věc. Má předchozí židle Secretlab nicméně měla polštářek jen na gumičku.
Ne, že by mi takové řešení vadilo, ale když vidím, jak se to dá vymyslet, líbí se mi směr, kterým Fractal Design míří.
Opěry rukou si můžete rovněž upravit. Lze je posouvat nahoru a dolů, ale také je můžete posouvat dopředu a dozadu, což s sebou nese první negativum.
Polohu opěr nelze uzamknout a zrovna posouvání dopředu, dozadu neklade moc odporu. Občas se tak stane, že při sezení opěry neúmyslně posunu.
Dále je ale můžete posouvat doprava a doleva, aby vám seděly dle šířky vašeho pasu a ramen, a také si můžete upravit jejich náklon, a to buď k sobě, rovně či od sebe.
A nakonec se vracíme k náklonu, který jsem si v předchozí kapitole tak chválil. Pod sedačkou najdete páčku, kterou můžete utáhnout, čímž změníte odpor, který židle při naklánění klade.
Pokud se tedy rádi na židli houpete, páčku si uvolníte, a naopak, když chcete sedět hezky narovnaní, odpor si dáte na maximum.
Prémiové materiály
U židle máte na výběr ze dvou barevných variant, a to šedé a bílé. Dále si ale můžete vybrat jeden ze tří materiálů.
Jako první máme síťovinu, která je příjemně prodyšná, takže je naprosto ideální na léto, během kterého se nebudete zbytečně potit. Tento materiál se také lépe čistí a udržuje, avšak není tak pohodlný jako jeho alternativy.
Osobně jsem zvolil textilní potažení Fabric. Jedná se o velmi příjemný materiál, který je krásně pohodlný, a navíc vás v zimě bude i trochu hřát.
Nevýhodou ale je, že se nečistí tak dobře jako ona síťovina – cokoli na židli vylijete nebo když se zapotíte, vše do sebe nasaje a jen těžko to z něj budete dostávat.
Třetím materiálem je poté Alcantara. Ten můžete znát třeba z klávesnic u notebooků Surface. Je to jeden z nejhezčích materiálů používaných na židlích, ale podobně jako textil se špatně čistí a celkově moc dobře neodolává poškození.
Třeba právě u notebooků Surface stačí jen malé rýpnutí prstem a povrch máte poškozený, bez možnosti jakékoli opravy.
Tento materiál je nicméně opravdu prémiový, a když si budete chtít pořídit verzi židle právě s ním, budete si muset připravit skoro dvojnásobnou částku oproti ostatním materiálům.
Pokud se v létě příliš nepotíte, doporučil bych vám zvolit textilii, kterou jsem si sám pořídil. Je nejpohodlnější, a proto i nejprodávanější. Pokud je však pocení něco, co chcete řešit, nebál bych se ani síťoviny.
Za mě je škoda, že Fractal Design nevytvořil židli, která by zkombinovala prodyšná záda, která by předcházela pocení, a textilní sedák, který je nejpohodlnější. To by za mě byla ta nejlepší možnost.
Konstrukce a omezení
Fractal Design doporučuje tuto židli uživatelům, kteří mají mezi 165 a 200 cm a váží od 60 do přibližně 120 kg. Do tohoto rozmezí by se snad měli vejít téměř všichni možní uživatelé, takže zde by neměl být nějaký větší problém.
U lidí vyššího vzrůstu bych se ale lehce obával délky sedáku. Ten je, jak jsem již zmínil, poněkud krátký, takže někomu, kdo má dva metry, židle nenabídne moc opory pro nohy. Pokud se vás toto týká, doporučil bych vám si židli před koupí vyzkoušet, zda vám dostačuje.
Konstrukce/Materiál
Nastavitelnost
Rozměry
Závěr
Jestli mám u této židle vyzdvihnout nějaké klíčové výhody a nevýhody, opravdu hodně mě baví onen synchronní náklon. Je to skoro až revoluční věc, kterou teď chci mít u každé židle.
Rovněž se mi líbí velké množství možností přizpůsobení. Ať jste nižšího či vyššího vzrůstu, ať máte statnou či hubenou postavu, židli si přizpůsobíte tak, abyste měli pohodlí.
Líbí se mi i taková drobnost, a sice prémiová kolečka s dutým středem. Taková kolečka totiž jiní výrobci dávají až za příplatek, zatímco Fractal Design je nabízí už v základu.
Pěknou přidanou hodnotou je také prodloužená záruka. Fractal Design poskytuje pětiletou záruku na samotnou konstrukci židle a tříletou záruku na měkké materiály. To je značný kontrast oproti běžné dvouleté záruční lhůtě.
Hlavní a snad jedinou nevýhodou je ten nešťastný mechanismus u opěrek, kde stačí jen trochu přitlačit a opěrku posunete.
Na konec se dostáváme ke zhodnocení ceny. Hlavním konkurentem této židle je pravděpodobně , kterou jsem také testoval. Ta beze slevy stojí přibližně 550 euro, tedy něco okolo 14 tisíc korun.
Židle Fractal Design Refine stojí úplně stejně, akorát nemá tolik barevných variant. Secretlab totiž své židle nabízí se spoustou motivů z her či esportových týmů. Jinak je ale za mě Fractal Design ve všem lepší.
Nabízí lepší ergonomii, kvalitní kolečka a skvělé zpracování. Pokud tedy momentálně sháníte židli k vaší počítačové sestavě a nevadí vám vyšší částka 14 tisíc korun, rozhodně vám tuto židli doporučuji. Sice chápu, že je to dost peněz, ale myslím si, že v zájmu vašeho zdraví, se taková investice vyplatí.
Výhody
- Synchronní náklon
- Skvělá ergonomie
- Dobře vymyšlená instalace polštářku
- Rozsáhlé možnosti přizpůsobení
- Prodloužená záruka
- Prémiová kolečka
Nevýhody
- Nedomyšlené posouvání opěrek rukou