Je to již více než měsíc, kdy Samsung ve Francii představil svou alternativu Apple Watch Ultra. Vrcholný model Galaxy Watch Ultra jsem od té doby podrobil detailnímu testování, ve kterém jsem se zaměřil na zdravotní funkce, přesnost měření jednotlivých senzorů i sportovní aktivity.
Vyplatí se Galaxy Watch Ultra pro sportovce? Zvykl jsem si na poměrně mohutnou konstrukci? V rámci této recenze se na Galaxy Watch Ultra podíváme do detailu.
Design a zpracování
Pokud jste četli o mých prvních dojmech z Galaxy Watch Ultra, možná si pamatujete, že hodinky působí velmi mohutně, protože s velikostí 47 mm mohou na malém předloktí působit až trochu nepatřičně. Po uplynutí čtyřtýdenního testování ale musím konstatovat, že na velikost si bez problémů zvyknete a dokonce že jsou esteticky velmi zajímavé.
Galaxy Watch Ultra narozdíl od zmíněných Apple Watch Ultra nabízí kompletně schované rámečky okolo displejů, což vypadá skvěle. Byť hranaté hodinky mohou být o něco praktičtější z hlediska množství prvků, kulaté jsou podle mého názoru elegantnější a hodí se více třeba na schůzky nebo do města.
Jelikož se jedná primárně o sportovní hodinky, Samsung se zbavil otočné lunety. Příznivci této vychytávky tak budou muset sáhnout spíše po Galaxy Watch Classic.
Zároveň byste měli vědět, že nějaký čas potrvá, než si na hodinky a jejich ovládání zvyknete. Ve výchozím nastavení totiž nefungují ani fyzická tlačítka hodinek tak, jak jste pravděpodobně zvyklí. Nedochází například k otevření všech aplikací, ale slouží pouze k vracení nazpět. Jediné tlačítko, které od počátku funguje, je prostřední oranžové tlačítko určené k otevření a spuštění aktivity. Na druhou stranu si vše můžete přizpůsobit podle vlastních preferencí.
Až si na hodinky zvyknete a vše si nastavíte podle vlastních potřeb, Galaxy Watch Ultra budou fungovat na jedničku a zážitek z jejich používání bude opravdu dobrý. Jelikož jsou ale velké a mohutné, budou cílovou skupinou zákazníků spíše muži.
V rámci individualizování tlačítek můžete využít například funkce Naposledy spuštěné aplikace, která vám ušetří čas při hledání běžně používaných aplikací.
Pochválit musím také řemínek, který je vzdušný a skvěle se tak hodí třeba i na sporty. S hodinkami jsem několikrát zavadil například o skálu nebo zárubně dveří, používal jsem je na plavání i skákání do vody a stále jsou bez jediného škrábance, takže i odolnost hodnotím na výbornou.
Nadstandardní výdrž
Samsung Galaxy Watch Ultra jsou poháněny novým 3 nm čipem, se kterým se pojí mimo kromě lepšího výkonu také vyšší výdrž. Právě ta byla velmi slibným lákadlem.
Sám jsem hodinky nabil na 100 % v úterý večer před svým odletem do Paříže a od středy až do pátku jsem byl schopný s nimi fungovat s využitím navigace ve městě i automatické detekce aktivit a teprve v pátek odpoledne hodinky ukazovaly, že zbývá méně než 20 % baterie. Hodinky tak zvládnou fungovat 3 dny i v nějakém aktivnějším režimu, což je dobré.
Když jsem Galaxy Watch Ultra na celodenní pěší výlet, bez problému jsem celý den využíval navigaci, měření kroků i tepové frekvence. Ráno jsem začínal přibližně s 90 % baterie a po skončení výletu měla baterie stále asi 68 – 69 %.
V obou situacích jsem využíval Always-On displej a v aplikaci byly zapnuté veškeré funkce pro kontinuální měření tepové frekvence, spánku i dalších biometrik.
Malým nedostatkem je, že bohužel nefunguje reverzní dobíjení z telefonu, které bylo možné u některých dřívějších modelů. Pokud si tak zapomenete nabíječku, máte u Galaxy Watch Ultra smůlu, což je škoda.
Omezené chytré funkce
Pokud jde o chytré funkce, mají Galaxy Watch Ultra pár nedostatků.
Sám hodinky používám třeba pro odpovídání na notifikace – jakmile ale chcete odpovědět pomocí Galaxy Watch Ultra, diktování zpráv spadne do angličtiny. Je proto třeba dodatečně stáhnout oficiální klávesnici od Google zvanou Gboard, která již češtinu podporuje. Samotná instalace je však velmi jednoduchá, protože v Google Play Store specificky zvolíte instalaci do Galaxy Watch Ultra.
U hodinek této cenové kategorie by ale aplikace od Google, ve spolupráci s nímž ostatně tyto hodinky vznikaly, měly být předinstalovány. Abyste vůbec mohli platit bezkontaktně, musíte si stáhnout dokonce i Google Peněženku nebo Google Asistent. Hodinky mají defaultně pouze Bixby.
Jakmile však máte aplikace stažené, fungují na jedničku. Zmíněný Asistent funguje pěkně (byť stále v angličtině) a umožní vám třeba přidávat připomínky rovnou do Kalendáře. Vyzkoušet můžete třeba následující příklady:
- Create a shopping list with these items: Garlic, Onion, Cucumber
- Create an event for tomorrow: Call a doctor at 3 p.m
- Set up an alarm for 9 am tomorrow.
Galaxy Watch Ultra jsem používal rovněž pro vzdálenou spoušť při focení telefonem, vaření jsem měřil pomocí časovače přímo na hodinkách a osvědčila se mi i turn by turn navigace ve městě. Přímo z hodinek jsem pak také poslouchal podcasty nebo hudbu a platil bezkontaktně.
Zdravotní "pomocník"
Galaxy Watch Ultra samozřejmě lákají také na celou řadu funkcí.
Jednou z nich je i zcela nová funkce Index AGEs, která má ukazovat skóre metabolického zdraví a měl by odrážet věk i životní styl. Sám jsem ale dlouho neviděl tak zbytečnou funkci – máte k dispozici pouze škálu od zelené přes oranžovou a červenou barvu, přičemž sám jsem se pohyboval většinu času v červených barvách.
Když jsem si ale na oslavě dal pár piv, skóre šlo do zelených barev a aplikace naměřené hodnoty nijak nevysvětlovala.
Mnohem lepší však bylo měření spánku, kde jsem hodnoty porovnával s prstenem Ultrahuman, o kterém jsme psali již například v rámci srovnání nejlepších chytrých prstenů. Většinu nocí jsem dosahoval v obou zařízeních velmi podobných hodnot co se týče délky spánku nebo jeho fází.
Galaxy Watch Ultra v biometrikách za chytrým prstenem Ultrahuman stále zaostávají, ale již dokáží pracovat třeba s tělesnou teplotou, která je podstatná pro predikci nemocí nebo přetrénování. Ultrahuman aplikace zároveň data lépe zobrazuje a dává konkrétní doporučení.
Právě v praktické aplikaci naměřených dat do reálného života Galaxy Watch Ultra příliš nápomocné nejsou. Například u statistiky stresu jsem zjistil, že ke zvýšení hodnot dochází ve dnech, kdy mám nějakou sportovní aktivitu, což je naprosto přirozené, ale v mobilní aplikaci o tom není ani zmínka.
Funkce složení kompozice těla sice vypadá na první pohled také lákavě, ale v praxi oproti pokročilejší váze Withings Body Scan ukazovala dost odlišné výsledky co se týče množství tuku, svalů a dalších hodnot.
Přesnost senzorů
Z hlediska zdraví tak za nejhodnotnější rozhodně považuji měření aktivit, které vás přirozeně motivují se hýbat, plnit kroužky a tak podobně. Aktivity jako chůze, běh, plavání nebo jízda na kole hodinky detekují automaticky.
Zároveň si při manuálním zapínání aktivity můžete sami nastavit požadovaný cíl – od ušlých kilometrů přes spálené kalorie až po délku trvání. Rovněž je možné si do hodinek nahrát trasu ve formátu GPX, kterou můžete stáhnout například ze stránek Mapy.cz.
To může být praktické třeba při delších výletech, protože nemusíte neustále koukat do telefonu. Tuto funkci aktuálně nabízí Galaxy Watch Ultra i Galaxy Watch 5 Pro. Při aktivitách si můžete přizpůsobit i zobrazované metriky – například kadenci, maximální tepovku, počet uběhlých kol a podobně.
Přesnost měření hodinek Galaxy Watch Ultra jsem porovnával s hrudním pásem Garmin HRM Pro, který se dá považovat za velmi přesný přístroj s přesností měření okolo 98 %.
Zatímco Apple Watch Ultra s hrudním pásem v posilovně korelovaly velmi silně, u Galaxy Watch Ultra již v některých situacích docházelo i k výraznějším odchylkám, které zobrazují oba následující grafy ze dvou tréninků ve fitku.
Jak je z nich patrné, Galaxy Watch Ultra v některých situacích nezvládají tak pružně reagovat na změny tepu v pauzách mezi jednotlivými sériemi. I když to na první pohled nemusí vypadat jako problém, ve skutečnosti se pak z tepu dopočítává celá řada dalších metrik a vy tak dostanete zkreslené údaje například o množství spálených kalorií.
K výraznějšímu zpřesnění došlo například u procházky, což je jeden z lehčích způsobů monitoringu aktivit – narozdíl od posilovny nedochází k výraznějším výkyvům tepu, nadměrnému pohybu rukou atd. Jak Apple Watch Ultra, tak i Galaxy Watch Ultra ukazují hodnoty velmi podobné jako naše referenční zařízení v podobě Garmin HRM Pro .
Pokud jde o jízdu na kole, i v takovém případě byly údaje naměřené na HRM Pro, Apple Watch Ultra i Galaxy Watch Ultra velmi podobné. K malým odchylkám stále dochází, ale pokud nejste zrovna profesionální sportovci, jsou rozdíly poměrně zanedbatelné.
Ve srovnání s předchozími generacemi Galaxy Watch tak došlo k určitému zlepšení v přesnosti měření, ovšem za hodinkami jako jsou Apple Watch Ultra ještě Samsung stále zaostává.
Zároveň u Galaxy Watch Ultra nemůžete připojit hrudní pás napřímo, leda přes aplikaci v telefonu, což vyžaduje nutnost mít ho stále u sebe. Stejně tak nenabízí ani satelitní SOS pro hiking v zahraničí.
Pro náročné sportovce, kteří vyžadují přesná data, tak tyto hodinky nemusí být úplně nejlepší volba a větší smysl mohou dávat Apple Watch Ultra. Ty disponují mimo jiné třeba skvělou aplikací Oceanic+, která zvládá vést přehled o nejdůležitějších metrikách například při hloubkovém potápění, což skvěle ilustruje, jak vhodné jsou tyto hodinky i pro poměrně specificky zaměřené sportovce.
Závěr
Galaxy Watch Ultra jsou podle mého názoru elegantnější a hezčí hodinky než Apple Watch Ultra. Nabízí také skvělou výdrž baterie. Nejsou ale tak přesné co se týče měření a řadu aplikací si musíte dodatečně nainstalovat, což vyžaduje určitou technickou zdatnost.
Na paměti je dobré mít i to, že hodinky nejlépe fungují se Samsung telefony, což jsme rozebírali detailněji v rámci článku o Galaxy Watch 6 Classic. Galaxy Watch Ultra jsou zároveň výrazně levnější než Apple Watch Ultra, přičemž cena se může lišit až o 7 tisíc korun. Pro Android se tak jedná o velmi hezké hodinky, kterým pouze chybí otočná luneta, přívětivější systém a ještě trochu přesnější měření.
Výhody
- Elegantní a designově povedené
- Dobrá výdrž baterie
- Možnost individualizace tlačítek a metrik
- Relativně příjemná cena
Nevýhody
- Chybí fyzická luneta
- Horší měření tepu
- Nedotažená aplikace
- Řada zbytečných metrik