Huawei FreeBuds 6i – Zábavný všeuměl? (Recenze) Huawei FreeBuds 6i – Zábavný všeuměl? (Recenze)

Huawei FreeBuds 6i – Zábavný všeuměl? (Recenze)

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Zbyněk | Upraveno 31.7.2024 Informace

Přestože se Huawei v Evropě i Americe dostal do nelehké situace, stále dokáže vyrábět skvělé výrobky. Huawei FreeBuds 6i jsou nejnovější verzí TWS sluchátek z vlastní dílny a přináší něco málo změn oproti svému předchůdci.

Zda je novější model opravdu lepší se dozvíte z naší recenze Huawei FreeBuds 6i.

Tvar a design
7,5/10
Zpracování
8,3/10
Kvalita zvuku
8,5/10
Mikrofon
7,1/10
Funkce
7,8/10

Balení

Obal i jeho vnitřek je na chlup stejný jako u modelu FreeBuds 5i z minulého roku. Na zádech najdeme nějaké to nezbytné info o vylepšeném ANC 3.0, výdrži a nových měničích. Uvnitř se nachází pouzdro se sluchátky, dvoje náhradní silikonové nástavce velikosti S a L (velikost M je už na sluchátkách) a krátký nabíjecí USB-C kabel.

Nezbytnosti v podání záruční karty a brožurky rychlého nastavení jsou tu také. Opět se opakuje situace s návodem z minulého roku, kdy v návodu pro uživatele není, kromě dvou obrázků, jak sluchátka spárovat, a QR kódu na stažení aplikace AI Life, vlastně vůbec nic. Další QR kód pak odkazuje na český web Huawei, na kterém se mi ani digitální verzi manuálu najít nepodařilo. Alespoň gesta by mohla být na jedné stránce vytištěna.

img-20240615-164717.webpimg-20240615-190111.webp

Design sluchátek

Téma podobnosti s předešlým modelem nás bude provázet celou recenzí. Přece jen je tato novinka nástupcem v jedné modelové řadě, a tedy se není moc čemu divit.

Huawei nabízí FreeBuds 6i ve třech barvách – bílé, černé a perleťově fialové. Takže klasika pro konzervy a jedna barva pro extra příchuť.

img-20240615-185436.webpimg-20240615-185517.webp

Bílá varianta je velmi podobná produktům jedné nejmenované firmy z Kalifornie. Plast je hladký a v rukou působí vlastně dost podobně jako jablečné výrobky. Zato fialová má naopak trochu hrubší povrch s velmi zajímavou barevnou perleťovou úpravou, která není na fotkách moc poznat. Černou variantu k dispozici nemáme, ale ta podle všeho bude mít povrch stejný jako fialová varianta.

Sluchátka samotná mají nožičku, která nabízí dotykové ovládání. Oproti minulé generaci přibyly nahoře na těle průduchy a kovové kontakty dole na nožičce se, stejně jako zdířky pro mikrofony, přesunuly. Jiné je také vnitřní umístění magnetů, takže sluchátka nejde používat v předešlém pouzdru.

img-20240615-164127.webp

Nabíjecí pouzdro je shodné až na plochu na zádech. Nově je celé kulaté, ale má totožné rozměry 62 x 48 x 27 mm. Pouzdro disponuje několikabarevnou notifikační LED na přední straně, párovacím tlačítkem na pravé straně a USB-C konektorem na straně spodní.

Zpracování sluchátek

Sluchátka i pouzdro jsou z plastu, byť každá barevná varianta přináší trochu jinou úpravu povrchu. Co mají ale společné je skvělé zpracování. Sluchátka mají plast výborně opracovaný a vše je dobře slícováno. Všechny díly do sebe zapadají a v rukou působí dobrým dojmem. Přestože nejsem zrovna zastáncem hladkého plastu na konzumní elektronice, FreeBuds 6i vypadají dobře.

img-20240615-184411.webp

Pouzdro je pak kapitola sama pro sebe, protože jestli jsem předešlý model chválil za skvělý pant, tak nový model jej posunul ještě o kousek dopředu. Je tak pevný, že se doslova nehne ani o desetinu milimetru v jakékoliv poloze. Má silnou pružinu, která jej drží v obou krajních polohách s dobře nastaveným odporem. Slícování vrchního a spodního dílu je opět velmi dobré a to platí i pro párovací tlačítko na boku. To je u fialové varianty téměř k nerozeznání od okolí.

Magnety, které drží sluchátka, jsou tak silné, že sluchátka samotná pomalu nejdou ani úmyslně vyklepnout z pouzdra. Jediné, co by mohlo snad někomu chybět, je takový ten silikonový dopad, jako mají Samsung Galaxy Buds FE.

img-20240615-184715.webp

Výbava a hardware

Kdo by dnes přišel na trh se sluchátky, které nemají veškerou možnou výbavu, jako by je ani nevyrobil. V Huawei jsou ale na tohle dobře připraveni a FreeBuds 6i mají opravdu vše, na co si dokážete vzpomenout.

Podpora nového Bluetooth 5.3 s duálním připojením ke dvěma zařízením zároveň, nový čtyřmagnetový 11mm dynamický měnič, rozsah 14 Hz až 40 kHz, infračervený a Hallův senzor, dotykové plochy, certifikace IP54 a podpora SBC, AAC a LDAC kodeků. K tomu se ještě přidává novější ANC 3.0 a jediné, co ve výčtu chybí, je bezdrátové Qi nabíjení. Tajně jsem doufal, že jej výrobce přidá, ale bohužel.

img-20240615-190359.webp

Výčet funkcí asi stěží někoho odzbrojí, takhle jsou vybavena téměř všechna TWS sluchátka, ale ukazuje to na standardní výbavu, která obsahuje vše potřebné.

Kvalita zvuku

Huawei mě s předchozím modelem FreeBuds 5i dost příjemně překvapil, takže jsem s nadšením přijal nové FreeBuds 6i na recenzi. Jestli bude pokračovat v nastoleném trendu nebo se někam stočí, to ukáže až srovnání obou modelů v praxi.

Huawei přece jen zvuk docela změnil. Přirozená tonalita celého spektra zůstala podobná s tím, že vyšším středům se dostalo trochu péče a jako celek teď zní hned na první poslech ještě lépe. Ta lehká stísněnost a “efekt kelímku” jsou téměř pryč. Zároveň ale přibylo basů a také výšek, takže je zvuk více do V. Přidává to na celkové dynamice a hutnosti celého zvuku, který je teď mnohem výraznější a odklání se od spíše neutrálního ladění FreeBuds 5i.

img-20240615-185059.webp

Basy

Basy jsou jednou ze složek frekvenční odezvy, která je opravdu posílená v celé své šíři, ač to na grafu frekvenční odezvy není úplně vidět. A to od nejnižších sub-basových frekvencí až do vyšších bas kolem 200 Hz. Zvuk má tak větší objem a o trochu větší údernost. Pokud máte v hledáčku například BLACKPINK, tak si budete basy hodně užívat.

Nicméně je u Franc Moody jejich úžasná baskytara na můj vkus už trochu moc výrazná, a i když úplně nepřehlušuje zbytek, nemá k tomu moc daleko.

Bas samotný je klasika pro dynamický měnič. Trochu mu chybí rychlost a rozlišení, ale to je spíše celková vlastnost TWS sluchátek než kritika testovaného modelu.

img-20240615-185342.webp

Středy

Jelikož basy teď více zasahují do nižších středů, mají vokály o trochu autoritativnější znění. Obzvláště ty mužské, například v podání Leonarda Cohena a jeho baladě You want it darker, jsou opravdu hutné a baskytara na pozadí je skoro stejně výrazná jako vokál. Bohužel v tomhle novější model ztrácí body oproti svému předchůdci, který dokáže podat oboje s menší zahuhlaností.

Na druhé straně jsou ale středy přirozenější a zmizela jejich relativní plochost. Hned na první poslech je tato změna znát. Bicí mají šťavnatější a živější podání a ženské vokály zní méně upozaděně.

img-20240615-164026.webp

Výšky

Zde také proběhla menší změna, kdy sluchátka na jednu stranu ztratila trochu ze své přímosti, ale nabyla větší porci přirozenosti. Projev je příjemnější a zároveň je v některých frekvencích trochu výraznější než u předchůdce.

Ale nikdy není pichlavý nebo nepříjemný, byť se sem tam dostane k té hranici poměrně blízko. Výšky mají dobrý rozsah, takže jsou slyšet i drobnější nuance, nicméně celkově rozlišení je stále v průměru.

Frekvenční odezva

Měřeno průmyslovým standardem IEC 711

Huawei FreeBuds 6i frequency responseDalší měření

Zvuk byl, alespoň pro mě, silnou stránkou předchozího modelu a stává se jí, do jisté míry, i u toho nového. Kdybych si mohl vybrat, ubral bych na basech v celé jejich šíři a nechal bych tu skvělou přirozenost projevu. Nicméně pro většinu uživatelů, kteří si vybírají bezdrátová sluchátka s cenou kolem 2500 korun, bude nový tuning spíše plus. Je zábavnější a přirozenější, i když méně přesný.

img-20240615-184929.webp

Mikrofon a volání

Huawei FreeBuds 6i jsou vybavena třemi mikrofony na každém sluchátku, které jim pomáhají se snímáním zvuků z okolí a hlasu při volání. Každý z mikrofonů má sice jiný účel, ale dohromady se starají o co nejlepší zvuk. Podle výrobce se jedná o spojení s DNN (Deep Neural Network – forma neuronové sítě).

Test mikrofonu

Huawei FreeBuds 6i
Srovnání mikrofonů

Po pár telefonátech musím říct, že je to přece jen o malý kousek lepší, alespoň při srovnání s předchozím modelem FreeBuds 5i. Ale nečekejte zázrak, Bluetooth je stále Bluetooth a jeho limity jsou prostě znát.

Volaný slyšel jen málo z okolního hluku ulice, a i když je komprese zvuku výrazná, bez větších problémů je rozumět všemu, co protistrana říká.

img-20240615-185201.webp

ANC

S novou generací sluchátek přinesl výrobce i vylepšení aktivního odhlučnění. Nově je tu s námi „Intelligent Dynamic ANC 3.0“, což samozřejmě zahrnuje mnoho různých číselných údajů, kterými vás ale asi nemá smysl nudit.

Každopádně se nová verze ANC oproti minulému modelu hodně zlepšila, je to opravdu velký skok. Klidně bych si dovolil tvrdit, že jsou najednou FreeBuds 6i mezi těmi nejlepšími ANC TWS sluchátky, která máme aktuálně na trhu. Minimálně do té chvíle, než se člověk dostane k Applu, což je ale zcela jiná cenová kategorie.

Při jízdě starým rozkodrcaným vlakem, který sloužil jako náhrada za náš objednaný Euro City vlak, se sluchátka ukázala jako skvělý společník, který dokázal odfiltrovat vskutku působivé množství hluku.

img-20240615-164808.webp

Kromě některých výrazných zvuků, jako je chrastění ocelových spojů, kolejí a skřípění konstrukce, si sluchátka poradila skoro se vším hlukem tak, že ho při zapnuté hudbě bylo skutečně jen stěží slyšet.

ANC má samozřejmě ještě další funkce jako jsou intenzita odhlučnění či transparentní mód. Vše se dá nastavit v aplikaci AI Life, kterou si rozebereme v další kapitole.

Dohromady má ANC 4 režimy – Dynamické, Příjemné, Obecné a Ultra. Jména módu jsou celkem výstižná – mód Příjemné je pro klidná místa a Ultra pro velmi hlučná. Dynamický mód upravuje intenzitu ANC podle toho, co se zrovna děje ve vašem okolí. Rychlost tohoto módu je spíše průměrná a chvílemi mě při poslechu rušil, byť jeho použití například ve městě zcela chápu.

aplikace.webp

Další režim nese název „Zvuky okolí“, což je akorát jiné pojmenování pro transparentní mód. Ten se ukázal jako dostatečně přirozený a lepší než u předchozího modelu. Bohužel jej pořád trápí šum, který sice při přehrávání není moc slyšet, ale bez hudby je dost výrazný. Tady má ANC na skutečné matadory ještě co dohánět.

Aplikace AI Life

Jelikož je Huawei v takové situaci, v jaké zrovna je, nenachází se žádná z aplikací tohoto výrobce na Google Play. Postup pro jejich získání je tedy trochu krkolomný. Není to tak úplně chyba Huawei, takže mi je zatěžko to dávat jako nějaký mínus, ačkoli mi z pohledu uživatele může být jedno, co si Huawei a Americký úřad udělaly, že spolu nemluví.

V návodu je QR kód, který by měl vést přímo na odkaz s aplikací AI Life, mající na starost správu všech sluchátek, hodinek a náramků od Huawei. Tak tomu úplně není, protože pro instalaci aplikace potřebujete AppGallery, což je vlastně taková obdoba Google Play. Teprve odtud si můžete AI Life stáhnout.

aplikace-2.webp

A ač je situaci složitější než u běžné instalace, kvalita aplikace vše převyšuje. AI Life je skvělá ve všech ohledech. Je přehledná, jednoduchá a má veškeré potřebné nastavení i funkce.

Na úvodní stránce je vše dostupné na jedno kliknutí a nic se neskrývá v nějakém podmenu jako to mají aplikace u konkurence. Nabití baterie a pouzdra, připojená i předchozí zařízení, nastavení ANC, zvukové efekty, kvalita zvuku, gesta a takové ty drobnosti jako jsou aktualizace firmwaru, test sluchátek a další.

aplikace-3.webp

Zastavil bych se v krátkosti u pár bodů. Zaprvé, nastavení ANC. Jediné, co lze nastavit, jsou čtyři již zmíněné módy. Takže i když není čistě manuální nastavení přítomné, je možné si zvolit intenzitu, a to si myslím, že je dostatečné.

To druhé jsou Zvukové efekty. Po rozkliknutí se zde nachází šest přednastavených profilů, které jsou poměrně běžné – Výchozí, Více basů, Zvýraznění výšek, Hlasy, Symfonie a Hi-Fi Live. Jenom profil Hlasy mě bavil, zbytek mi připadá spíš jen do počtu. V pravém horním rohu aplikace je ale pak nenápadný znak plus, pod kterým se skrývá uživatelsky nastavitelný ekvalizér s 10 posuvníky.

aplikace-nastaveni-zvuku.webp

Třetím bodem je poměrně unikátní funkce správy připojených zařízení. V ní si lze nastavit, ke kterým zařízením se mají sluchátka připojit nebo naopak od kterých odpojit. Zde pak i nalézáme možnost prioritizace zařízení.

Posledním bodem je nastavení gest. V něm se pro jednotlivá gesta dají nastavit různé funkce a opět se jedná o velmi přehledný systém. Přetažením do strany se přesunete na požadované gesto a jednoduše si pro levé nebo pravé sluchátko vyberete vámi chtěnou funkci. Pro nastavení ANC lze také vybrat rotaci jednotlivých režimů. Když například nechcete vůbec používat Transparentní mód, můžete jej kompletně vypnout. Všechna gesta jsou navíc graficky animovaná, takže víte úplně přesně co a jak.

aplikace-gesta.webp

V záložce Nastavení lze zvolit přenosový kodek, kde se skrývá LDAC a také přenos s nízkou latencí, který se hodí pro hraní her.

Baterie a výdrž

Naprostá většina dnešních TWS sluchátek už má dobrou výdrž a tato nejsou výjimkou. S novou iterací sluchátek se zvětšila kapacita baterie v nabíjecím pouzdru, a to ze 440 mAh na pěkných 510 mAh. Ve sluchátkách zůstala ta samá s hodnotou 55 mAh.

Při nastavení AAC kodeku, poslechové hlasitosti na 6-7/10 a s vypnutým ANC jsem se dostal na zajímavé hodnoty. Po pěti hodinách poslechu mi podle ukazatele ubylo přesně 50 %. Spotřeba samozřejmě není lineární, takže jsem se nakonec dostal lehounce přes devět hodin poslechu na jeden zátah, s několika menšími přestávkami. Se zapnutým ANC mi pak sluchátka vydržela zhruba šest hodin. Oba naměřené časy jsou o trochu delší, než udává výrobce, což je příjemné vidět.

img-20240615-184301.webp

Pouzdro, které má větší baterii, dokázalo sluchátka nabít do plna téměř čtyřikrát, takže celková výdrž sluchátek se i s pouzdrem pohybuje okolo 32 až 35 hodin, a to není věru špatné. Nabíjení pouzdra pak zabere zhruba jednu hodinu a samotná sluchátka se nabijí za 40 minut.

Trochu mě mrzí, že pouzdro není vybavené bezdrátovým Qi nabíjením, ale na druhou stranu, která sluchátka to za 2500 korun mají.

Používání v praxi

Tato kapitola bude opět poměrně krátká, protože Huawei FreeBuds 6i mi sloužila skvěle po celou dobu, co jsem je používal.

Z aplikace AI Life jsem nadšený, vše je v ní jednoduché a přímočaré, byť je její instalace krkolomná. Nedocházelo k jakýmkoli výpadkům, odpojování, a to ani při mém nuceném nastavování kodeků. V praxi se mi rovněž velmi osvědčila funkce manuální správy připojených zařízení v aplikaci. Dále rozpoznávání gest taky fungovalo na jedničku i v případě swipování pro nastavení hlasitosti.

ANC je pro všechny reálné scénáře vynikající a nikdy jsem neměl pocit, že je někde ošizené nebo že by pokulhávalo za svými konkurenty. Právě naopak, nové ANC od Huawei patří k tomu nejlepšímu, co jsem za dlouhou dobu slyšel. Nebo vlastně, neslyšel.

img-20240615-190308.webp

Automatické zastavení hudby po vyndání sluchátek z uší funguje také, i když s drobným opožděním. To je ale celkem očekávané.

Co se týče odezvy při používání, můj Vivo X80 Pro se s ní popral hodně dobře. Neměl jsem potřebu zapínat režim nízké odezvy, a to ani při sledování filmu, videí a ani při hraní. Na počítači to ale bylo o dost horší, přičemž nepomohlo ani nastavení na kodek AAC. Odezva byla znát a při hraní akčních her nebo automobilových závodů to bylo nepříjemné.

Nakonec tu máme ergonomii. Sluchátka tohoto typu, řekněme hybrid mezi klasickými IEM a Apple stylem, mi nejsou úplně nejpříjemnější. Nicméně FreeBuds 6i mají asi nepatrně odlišný tvar, protože sedí o ždibec lépe než jejich předchůdci. Možná za to mohou i nové silikonové nástavce.

Závěrečné zhodnocení

Už předchozí model ode mě dostal vřelé doporučení a nový Huawei FreeBuds 6i jej dostane také. Recept, který si v Huawei vytvořili a upekli z něj tato povedená sluchátka ještě pořád skvěle funguje.

Těch negativ je ve výsledku opravdu jen pár. Pro mě osobně je to odklon od přesnějšího zvuku k líbivějšímu s větším objemem basů a špetkou výšek k tomu. To je spíše takový můj povzdech než skutečné mínus. Na druhé straně totiž přibyla celková přirozenost projevu a ta to dokáže docela slušně zastoupit.

Nezbývá mi nic než jen vypíchnout nestandardní instalaci aplikace AI Life a zmínit zašuměnost transparentního módu, čímž bych s negativy skončil. Pozitivní stránky sluchátek ale negativa dost výrazně převyšují.

img-20240615-162741.webp

V prvé řadě je to skvělá a přirozená tonalita, která je přece jen skok dopředu oproti předchozímu modelu. Pak je tu vynikající ANC, které se Huawei skutečně povedlo a téměř se řadí mezi smetánku v TWS prostoru.

Podpora LDAC kodeku je také vítaná. Nemálo výrobců jej nepodporuje ani u daleko dražších sluchátek (koukám na tebe Jabra Elite 10). Skvěle fungující gesta a výborná výdrž na jedno nabití jsou pak už jen třešničkou na dortu. Ještě zmíním ovládací aplikaci, která je také velkým plusem. Považuji ji za nejpovedenější aplikace pro správu TWS, se kterou jsem se kdy setkal.

Má smysl koukat po Huawei FreeBuds 6i, když tu máme Samsung Galaxy Buds2 Pro či Nothing Ear za podobnou cenu? Ano, podle mě mají své místo na trhu, protože to, co dělají, dělají dobře a mé doporučení dostávají stejně jako předešlý model.

Výhody

  • Plus Přirozená tonalita a zábavné ladění zvuku
  • Plus Dobře fungující gesta
  • Plus Kvalita zpracování
  • Plus Podpora LDAC kodeku
  • Plus Skvělá aplikace AI Life
  • Plus Výborné ANC

Nevýhody

  • Mínus Nestandardní instalace aplikace AI Life
  • Mínus Absence bezdrátového Qi nabíjení
  • Mínus Transparentní mód je zašuměný
Tvar a design
7,5/10
Zpracování
8,3/10
Kvalita zvuku
8,5/10
Mikrofon
7,1/10
Funkce
7,8/10

Celkové skóre

Huawei FreeBuds 6i
Skóre
7,8/10
Doporučujeme
Tvar a design
7,5/10
Zpracování
8,3/10
Kvalita zvuku
8,5/10
Mikrofon
7,1/10
Funkce
7,8/10

Najít nejlepší cenu

Zajímavé alternativy

  • Plus Samsung kodek
  • Plus Aplikace pro PC
  • Plus Qi nabíjení
  • Mínus Vyšší cena
  • Plus Transparentní design
  • Plus Nádherná aplikace
  • Mínus Chybí Qi nabíjení
  • Mínus Horší zvuk