Na oficiálním přestavení nových iPhonů v Kalifornii se mi naskytla exkluzivní příležitost vyzkoušet si nový iPhone 16 spolu s iPhonem 16 Pro. V tomto článku se s vámi podělím o své dojmy, co se mi na nových iPhonech líbí, ale také o to, co si myslím, že se Applu úplně nepovedlo.
Větší displej
U Pro variant se letos nepatrně zvětšila úhlopříčka displeje. U iPhone 16 Pro se bavíme o posunu z 6,1 palců na 6,3 palců a u modelu Pro Max o zvětšení z 6,7 palců na 6,9 palců.
Je to především z důvodu, jak sám Apple uvádí, že se ztenčily rámečky okolo displeje, které jsou u nových modelů nejtenčí ze všech iPhonů. Sám mohu potvrdit, že rámečky jsou opravdu hezky tenké a telefon vypadá velmi dobře, nicméně se celý telefon zvětšil.
S kolegou novinářem jsme porovnávali velikost iPhone 15 Pro Max a nového iPhone 16 Pro Max, na rozdíl se můžete sami podívat.
Postupně se nám tedy telefony zvětšují a nejsem si jistý, jestli jsem toho fanoušek. Už iPhone 15 Pro Max je obrovský, a naopak by se za mě hodilo zmenšení.
Radši bych viděl třeba ohebný iPhone, toho se však dočkáme asi až později.
Nový povrch displeje
Zajímavou novinkou je také druhá generace keramického pokrytí displeje, která chrání displej samotný. Apple uvádí, že je tato nová vrstva o 50 % pevnější oproti sklu u předchozí generace a zároveň dvakrát pevnější než u telefonů jiných značek.
Mě ale zajímala antireflexní vrstva, protože třeba Samsung Galaxy S24 Ultra má speciální vrstvu, která zajišťuje, že i na slunci je displej krásně čitelný. Zde je situace stejná jako u předchozích iPhonů a nové keramické pokrytí jakkoli odlesky na displeji neřeší.
Barevné varianty
Další novinkou jsou dostupné barvy. U řady iPhone 16 se bavíme o ultramarínové, modrozelené a růžové, k čemuž máme stále i bílou a černou variantu.
U titanových variant z řady iPhone 16 Pro máme černý titan, přírodní titan a bílý titan, což jsou stejné verze, jako jsme měli u předchozí generace.
Novinkou je pouštní titan, který má takový bronzový nádech. Popravdě si nejsem jistý, co si o této barvě mám myslet. Na pohled není moc hezká a osobně jsem spíše fanoušek přírodní či bílé varianty.
Fotografické tlačítko
Hlavní novinkou iPhonů je tlačítko na straně telefonu, které slouží pro ovládání aplikace kamery.
Když ho Apple na konferenci představil, říkal jsem si, kolik lidí něco takového využije. Po vyzkoušení na vlastní kůži mohu ale říct, že je to opravdu úžasná věc, kterou chci mít u každého telefonu.
Stiskem tohoto tlačítka u zamčeného telefonu se vám ihned otevře aplikace fotoaparátu a opětovným stisknutím rovnou pořídíte fotografii. To je za mě skvělé, protože vám to pomůže rychle zachytit vaše zážitky v klíčových okamžicích.
Apple poté šel ještě o kus dál a do tlačítka přidal kapacitní senzory, takže telefon ví, když po tlačítku přejíždíte nahoru či dolu. Bohužel v tlačítku není zabudovaná čtečka otisku prstů, jako tomu bylo třeba u Z Foldu či Galaxy S10e, ale přesto umí pěkné funkce.
V aplikaci fotoaparátu můžete přejížděním po tlačítku vybírat v nabídce ovládání clony, expozice a zoomu. K možnostem můžete snadno přistoupit a upravit nastavení fotoaparátu podle vašich potřeb.
Za mě tato funkce funguje opravdu hezky. Zkrátka vytáhnete telefon, zmáčknete tlačítko a hned můžete fotit, přičemž můžete snadno upravit přiblížení záběru či rychle změnit fotografický styl.
Takovéto rychlé nastavení funguje díky tomu, že toto nové tlačítko nabízí dvě úrovně stisknutí. Buď plné stisknutí, kterým ovládáte spoušť, nebo takové poloviční stisknutí, kterým ovládáte právě rozšířenou nabídku fotoaparátu.
Mimochodem, toto tlačítko je u iPhonu poměrně nenápadné. Při představení jsem se bál, že bude příliš výrazné a že bude nový iPhone obklopený tlačítky, ale ve skutečnosti tak vůbec nepůsobí. Tlačítko není vystouplé, a naopak je zapuštěné v rámečku telefonu, takže není téměř vidět.
Jak mě můžete znát, byl jsem zvídavý, takže jsem se ptal, zda ono fotografické tlačítko půjde přizpůsobit i pro jiné aplikace, což by za mě dávalo smysl.
Bohužel ne, toto tlačítko je zatím dostupné pouze pro nativní aplikaci fotoaparátu a pro případné přizpůsobení můžete využít jen akční tlačítko na druhé straně, které se letos dostává i do základní řady iPhone 16.
Za mě je tedy toto nové tlačítko pro ovládání kamery velmi praktické, intuitivní a příjemné na používání, takže tuto novinku určitě vítám. Vlastně to jenom podtrhuje to, že se dnešní telefony přibližují na úroveň profesionálních fotoaparátů, a to už nejen kvalitou fotek, ale i ovládáním.
Dejte si ale pozor na jednu věc. Na akci jsem viděl paní, která toto tlačítko zkoušela s dlouhými nehty, a té tyto nové funkce skoro nefungovaly.
I já, když jsem tuto novinku zkoušel poprvé, jsem se s tím musel trochu sžívat, abych si zvyknul na onen zvláštní způsob používání. Když pak tento telefon dáte třeba někomu neznalému, bude mu chvíli trvat, než si na toto tlačítko zvykne.
Vylepšená baterie
Nové modely také dostávají větší baterii. Apple nikdy neuvádí, o kolik mAh baterii zvětšil. Je to taková tajná věc, kterou se dozvídáme, až když někdo daný telefon rozebere.
Doptával jsem se tedy, co ono zvětšení baterie znamená v konkrétních číslech, a Apple říká, že můžeme očekávat o čtyři hodiny delší výdrž, a to jak u základního iPhonu 16, tak i u Pro variant.
Já můžu říct, že už iPhone 15 Pro Max zbožňuji právě díky skvělé výdrži. Je to můj hlavní cestovní telefon, protože vím, že se mi na cestě zkrátka nevybije. Pokud dostaneme iPhone 16 Pro Max, který bude mít baterii ještě lepší, bude to opravdu zabiják všech ostatních telefonů.
USB-C
iPhone 16 má USB-C, stejně jako předchozí generace. Ono se to možná nezdá, ale tohle byl asi jeden z největších taháku, proč mnoho lidí přešlo na nový iPhone. Aby se zbavili starého Lightning konektoru.
iPhone 16 Pro má pak ještě vylepšené USB-C s vyšší rychlostí přenosu dat, ale to už jsou spíše detaily.
Podpora Magsafe a Qi2
U nové řady je stále samozřejmostí i MagSafe, tedy praktické magnety na zádech telefonu, které můžete používat pro různé šikovné držáky, nabíječky a další příslušenství.
iPhony také stále podporují protokol pro bezdrátové nabíjení Qi2, na který třeba nové Pixel telefony kompletně zanevřely. iPhone tedy umí ono 15W bezdrátové nabíjení a má v sobě magnety, které zpřístupňují bohatý ekosystém dalšího příslušenství.
Jen si dejte pozor v případě powerbank, protože ty pro plné 15W bezdrátové dobíjení musí mít speciální certifikaci od Applu. Takové powerbanky jsem testoval a ty nejlepší uvedl v mém výběru nejlepších powerbank na trhu.
Novinky u fotoaparátů
V kategorii fotoaparátů máme také poměrně velké změny.
iPhone 16 Pro
Řada iPhone 16 Pro přináší nový 48MP Fusion senzor, který je oproti předchozí generaci svižnější a umí natáčení v rozlišení 4K při 120 snímcích za sekundu, a také nový 48MP ultraširoký snímač. Ten umí nádherné makrofotky.
Pětinásobný teleobjektiv, který byl doposud výsadou Pro Max modelů, se dostává i do menší varianty iPhone 16 Pro, což je výhra převážně pro ty, kteří s sebou chtějí nosit špičkový fotoaparát v co nejmenším balení.
iPhone 16
Základní model iPhone 16 přináší trochu jiné rozložení fotoaparátů a zároveň pár vylepšení. Hlavním 48MP snímačem je ona nová Fusion kamera, která umožňuje rychlejší snímání pro dynamičtější fotky.
Ultraširoký snímač je také nový. Sice má stále jen 12 MP, ale je větší, díky čemuž se do něj dostává více světla, a fotky tedy budou prosvětlenější a ostřejší.
Fotografické styly
U fotoaparátů bych se ještě na chvíli zastavil, do iPhonu 16 totiž přibyly i nové fotografické styly, kterými můžete upravit způsob zpracování fotek v telefonu. Ty jsme mohli najít už v předchozích generacích, ale byly značně omezené.
Doposud jste tyto styly museli nastavit předtím, než jste fotku vytvořili. Nově však můžete fotky skrze fotografické styly upravovat i v postprodukci, což je opravdu skvělé.
V dnešní době se člověk musí na internetu svými fotkami nějak odlišit od ostatních a tyto styly to znatelně usnadňují.
Vylepšené audio
V Keynote byla hezká ukázka rozhovoru dvou lidí v hlučné restauraci.
iPhone v těchto scénách dokáže oddělit mluvené slovo od zvuků v pozadí a poté si můžete v postprodukci přizpůsobit hlasitost jednotlivých komponentů třeba ve formě zvýraznění dialogu.
To je za mě opět unikátní věc, která může být hodnotná především pro různé tvůrce obsahu. Opakovaně se ale ukazuje, jak dobrými natáčecími zařízeními se telefony stávají. Uvidíme, třeba za pár let bude kamera, kterou používám pro natáčení, úplně zbytečná.
Vyšší výkon
Výpočetní výkon rovněž dostal vylepšení. iPhone 16 nově dostává čip Apple A18 Bionic a iPhone 16 Pro čip Apple A18 Pro Bionic. Celkově se Apple tento rok na výkon dost zaměřil.
Všechny iPhony z 16. řady nabízí 8 GB RAM, a to u základních řad vůbec nebývá zvykem. Nejspíše je to kvůli všem těm AI funkcím, které na iPhonech budou.
Uvidíme, jestli je budeme mít dostupné i v Česku, ale nejspíše ne, případně jen pár z nich.
Pokud byste se ptali, jaký je rozdíl ve výkonu iPhone 16 a iPhone 16 Pro, varianta Pro má o jedno grafické jádro navíc, lehce rychlejší procesorová jádra a také větší mezipaměť, takže výkon je celkově o něco lepší.
iPhone 16 Pro má rovněž pokročilejší Media Engine, třeba pro zpracování Pro Motion a Always-On displeje či pro vyšší rychlost přenosu u USB 3.0.
AI Funkce
Vizuální inteligence
Celkově se ale pojďme podívat na ty AI funkce, které bychom u iPhonů měli dostat.
Naprostou novinkou je tzv. vizuální inteligence. Ta funguje podobně jako Google Lens, který můžete znát z Androidu.
To znamená, že váš telefon dokáže z fotky určit kupříkladu plemeno psa či vám sdělit, na jakou památku se díváte a spoustu dalších užitečných informací. Google Lens je dostupný i na iPhonu, nicméně nyní už pro toto rozpoznávání nebudete muset používat dodatečnou aplikaci.
Ukázka na konferenci navíc předvedla, že by tato funkce měla fungovat ještě lépe než Google Lens. iPhone totiž rozezná třeba i plakát s datem a nabídne vám, zda danou událost nechcete přidat do kalendáře, protože dokáže rozpoznat kontext dané věci.
Tato funkce bude mít rovněž navrch v tom, že vám dovolí si vybrat, pomocí čeho chcete onu fotku analyzovat, buď s použitím Googlu či ChatGPT. Pokud chcete třeba zjistit model kola na fotce, použijete hledání Googlem. Když ale chcete řešit něco složitějšího, propojíte si vizuální inteligenci s ChatGPT.
Paradoxně je v tomto iPhone, který je označován jako uzavřený systém, mnohem otevřenější než Android. Za mě tato funkce vypadá opravdu zajímavě.
Apple Intelligence
Konečně jsem v praxi viděl, jak funguje Apple Intelligence ve zprávách a e-mailech. V e-mailech a upozorněních hezky zkrátí text na pouhé shrnutí, abyste hned věděli to klíčové. Skvělá věc.
Také jsem se mohl podívat, jak Apple Intelligence dokáže vyhledávat obrázky v galerii. Stačí jen popsat fotku, kterou chcete najít, a iPhone ji dokáže dohledat.
To je můj častý problém, protože mám obrovskou galerii fotografií z různých míst, a když chci někomu ukázat nějakou konkrétní fotku, trvá hrozně dlouho, než ji podle data či místa focení najdu. Nové vyhledávání na iPhonu funguje opravdu skvěle a tuhle funkci si všichni oblíbí.
Další drobná vylepšení
Ještě bych rád zmínil pár dalších zajímavých výhod nových iPhonů.
iPhony z řady 16 budou obsahovat až čtyři mikrofony, které budou rozmístěny po těle telefonu pro kvalitnější snímání zvuku.
Na konferenci byla představena nová hra od Tencentu s názvem Honor of Kings: World, na kterou se dost těším, protože vypadá jako zajímavá alternativa pro Genshin Impact. Osobně mi velmi připomíná Metin, hru mého dětství, ale necháme se překvapit, co z toho nakonec bude.
K novému fotografickému tlačítku budou mít skrze fotoaparát přístup i externí aplikace. Osobně jsem si vyzkoušel třeba Snapchat, kde pomocí onoho tlačítka přibližujete, oddalujete a měníte styly, obdobně jako v nativní aplikaci fotoaparátu.
Na závěr bych měl takové drobné rýpnutí do iPhonu 16. V roce 2024 má stále jen 60Hz displej, jako kdyby to byl telefon za pět tisíc. Ano, sice iPhone má svižnější animace, ale je to prostě jen 60 Hz. Kdyby tam bylo alespoň 90 Hz, byl by to dost velký pokrok, ale bohužel.
Závěr
Jak iPhony z řady 16 a 16 Pro celkově uzavřít? Mnoho lidí píše, jak jsou iPhony nudné, že už několik let drží stejný design a že Apple vůbec neinovuje.
Z části souhlasím, ale musím i nesouhlasit.
Ano, stále je to ta placka, která vypadá pořád stejně, ale to, co se vylepšuje pod povrchem, a ty nové funkce, jako je třeba ono fotografické tlačítko, jsou sice na pohled drobné, ale opravdu příjemné a praktické změny, které zlepšují používání telefonu.
Je to důvod, proč přejít z iPhonu 15 na iPhone 16? Určitě ne. Pokud ale třeba máte iPhone 12 či 13, které ještě mají Lightning, dostanete USB-C, skvělou výdrž baterie a spoustu novinek.
16. řada zkrátka přináší spoustu nových funkcí, které jsou pro někoho hodnotnější, pro někoho méně. Já nicméně iPhony plánuji dlouhodobě testovat, abych všechny nové funkce poctivě ozkoušel a mohl vám sdělit své pocity z každodenního používání.
Jaký máte názor na nové iPhony vy? Zaujaly vás nové funkce a Apple Inteligence? Své názory můžete napsat do komentářů pod článkem.