Recenze iPhone 16 Pro Max pohledem androiďáka

Filip KrausFilip KrausHonza MalýHonza Malý
Honza, Filip | Publikace 12.10.2024

Jsem dlouhodobým uživatelem a fanouškem Android telefonů, iPhony mě ale postupně čím dál víc lákají a spolu s novou iterací pro mě přibyly důvody, abych na telefon s nakousnutým jablíčkem přešel.

Rozhodl jsem se proto, že na 14 dní zkusím kompletně přejít na iPhone, abych zjistil – jsou iPhony lepší než vlajkové lodě s Androidem?

Zpracování
8,2/10
Displej
7,9/10
Fotoaparáty
8,5/10
Výdrž
9,2/10
Funkce
8,3/10

Video

Recenze iPhone 16 Pro z pohledu Android uživatele.

Proč model Pro Max?

Pro své testování jsem zvolil iPhone 16 Pro Max, a to hned z několika důvodů. Tyto větší modely mají větší baterii, a ta u verze Pro Max je opravdu dobrá. 

iphone-16-recenze-v2-0-17-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-0-22-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-3-1-screenshot.webp

Rovněž mývají ty nejlepší fotoaparáty z celé řady, to už však letos neplatí, protože i menší verze 16 Pro má foťák špičkový. 

Hlavním důvodem je pak pro mě větší obrazovka. Jakožto někdo, kdo na telefonu často sleduje YouTube videa, čte články a zároveň odpovídá na zprávy a komentáře, velká obrazovka je pro mě zásadní pro snadnější čtení a rychlejší psaní.

iphone-16-recenze-v2-1-39-screenshot.webp

Avšak ani tato větší obrazovka mi nestačí. Pro psaní používám převážně svůj Galaxy Z Fold, oproti kterému mám na iPhonu rychlost psaní jen poloviční. Ona velká obrazovka na Foldu se mi hodí i pro obsluhu vzdálené plochy a další práci, kterou větší obrazovka usnadňuje.

iphone-16-recenze-v2-2-0-screenshot.webp

iPhone 16 Pro Max mi sice z hlediska produktivity dostačoval, ale jednoduše v tomto ohledu nemá na moderní ohebné telefony. Ty ale na druhou stranu pokulhávají jinde, třeba u kvality fotografií.

Dojmy ze zpracování

iPhone 16 Pro Max se i přes své větší rozměry drží v ruce dobře a také u telefonu oceňuji displej zarovnaný s rámečky. To je něco, co už mají dnes i Androidy, ale tento trend před pár lety navrátil právě Apple, který se ho drží. To oceňuji, protože se pak dobře na displej aplikují ochranná skla.

recenze-iphone-16-pro-z-pohledu-android-uzivatele-2-33-screenshot.webp

Rám telefonu je poté z odolného titanu, na kterém však zůstává poměrně dost otisků prstů. To ale většina uživatelů nejspíše vyřeší ochranným pouzdrem.

iphone-16-recenze-v2-2-50-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-3-11-screenshot.webp

Za zmínku stojí ještě fakt, že okolo čoček fotoaparátů se neustále uchycuje prach. Líbí se mi, jak jsou foťáky třeba u Pixelu zarovnané pod jedním sklem, takže u nich žádný prach nezůstává.

Využití fotografického tlačítka

Nyní se dostáváme k tomu zajímavějšímu, a to k fotografickému tlačítku. Zcela upřímně, mám z něj poměrně smíšené pocity.

iphone-16-recenze-v2-3-23-screenshot.webp

Nejprve musím pochválit, že ani jednou se mi neúmyslným stisknutím tlačítka neotevřela aplikace fotoaparátu. Apple zde kombinuje senzor přiblížení s časovou prodlevou, takže když náhodou stisknete fotografické tlačítko, které by standardně mělo aplikaci fotoaparátu otevřít, zatímco máte telefon v kapse, nic se nestane.

iphone-16-recenze-v2-4-22-screenshot-1.webpiphone-16-recenze-v2-4-0-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-3-21-screenshot.webp

Další pochvala patří Applu za kapacitní funkci tlačítka, která umožňuje precizní ovládání fotoaparátu, od přibližování a oddalování přes přepínání fotografického stylu až ke změně clony. Tato funkce počas testování fungovala velmi dobře, a to i se zpocenými prsty.

Funkčnost tohoto tlačítka se tedy osvědčila, ale problém je jinde. Ve skutečnosti jsem ho vůbec nevyužíval, protože mi bylo daleko příjemnější a intuitivnější úpravy při focení provádět skrze displej telefonu. Zkrátka je snazší zoomovat pohybem prstu po displeji.

iphone-16-recenze-v2-4-33-screenshot.webp

Vlastně i ono tlačítko je nešťastně umístěné, protože když ho používáte, částečně si blokujete dlaní displej. Kdyby bylo posunuté třeba o dva centimetry do strany, hned by bylo umístěné lépe a šlo by ho normálně používat.

iphone-16-recenze-v2-4-51-screenshot.webp

Ve výsledku jsem tedy tlačítko používal výhradně pro spuštění aplikace fotoaparátu, ale pro to je ho škoda. Rychlé otevření fotoaparátu provedete i potáhnutím do strany na uzamčené obrazovce.

Tlačítko jsem nakonec využil jako zkratku pro otevření Instagramu a rychlé sdílení Stories. V nastavení si totiž můžete změnit, kterou aplikaci stisknutí tlačítka otevře.

iphone-16-recenze-v2-5-26-screenshot.webp

Navíc, jak jsem zmiňoval i ve svých prvních dojmech, toto tlačítko způsobuje dodatečné problémy s neoficiálními pouzdry. Zatím pouze pouzdro od Applu je pro tlačítko přizpůsobené a nabízí pro něj speciální sklíčko s vodivou vrstvou pro zajištění dobré funkčnosti.

iphone-16-recenze-v2-5-57-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-5-46-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-6-19-screenshot.webp

Ostatní výrobci, kteří před představením neznali konkrétní informace o onom tlačítku, mají pro funkčnost v ochranném pouzdře výkroj nebo prohlubeň, aby bylo tlačítko přístupné. Ona prohlubeň je ale asi nejhorším možným řešením, protože s takovým pouzdrem tlačítko vůbec nefunguje.

Vlastně tedy hledám využití fotografického tlačítka. Jsem za něj rád, protože je to přeci jen něco navíc a nijak nepřekáží, a dokonce jsem ho občas používal, když jsem měl špinavé ruce a nechtěl jsem si zašpinit displej.

iphone-16-recenze-v2-6-43-screenshot.webp

Je možné ho používat třeba pro natáčení vlogů, pokud chcete využívat hlavní kamery telefonu. Pro takový případ ale zase chybí jakýkoli náhled, takže by v budoucnosti mohlo tlačítko být zkombinováno třeba s náhledovým displejem vedle fotoaparátu.

Super nízký jas

Když se podíváme na další věci, kterým se iPhony liší od Androidů, Apple se chlubí velmi nízkým jasem při večerních podmínkách. To jsem samozřejmě otestoval. V noci jsem si v zatemněné místnosti četl a iPhone opravdu dokázal jít na nejnižší hodnoty jasu ze všech telefonů.

iphone-16-recenze-v2-7-25-screenshot.webp
Zleva doprava - Samsung S24 Ultra, iPhone 16 Pro Max, Google Pixel 9 Pro

Některé Android telefony, včetně Samsungů a Pixelů, mají však dodatečnou funkci extra sníženého jasu, po jejíž zapnutí se dostanete na jas nižší než u iPhonu.

iPhone má ale podobnou, v nastavení skrytou, funkci snížení bílého bodu, která jas telefonu dostane na nejnižší hodnoty ze všech.

iphone-16-recenze-v2-7-53-screenshot.webp
Zleva doprava - Samsung S24 Ultra, iPhone 16 Pro Max, Google Pixel 9 Pro

Sice to není nějaká super funkce, ale v praxi ji opravdu oceníte, právě při večerním čtením či brouzdáním po internetu.

Vítané vylepšení v průstřeli

Pro mě, jakožto uživatele Androidu, byl u iPhonu příjemnou změnou Dynamic Island. Není to žádná novinka, ale integrace s aplikacemi třetích stran mě opravdu baví.

iphone-16-recenze-v2-8-31-screenshot.webp

Ať už jsou to informace o doručení jídla skrze Wolt či Foodoru, detaily o bráně a odletu na letišti, každé propojení s Dynamic Island je neskutečně užitečné.

Dokonce i chytré prsteny Ultrahuman Dynamic Island využívají. Myslím si, že když člověk přejde z Androidu na iPhone, toto bude jedna z funkcí, která se mu opravdu bude líbit.

Zmenšující se rámečky

Další vítanou změnou jsou u nového iPhonu 16 Pro Max menší rámečky. Nyní je totiž zapojení displeje přímo pod aktivními pixely, zatímco dříve propojení vedlo skrze rámečky.

iphone-16-recenze-v2-8-49-screenshot.webp

Telefon tedy působí o něco moderněji, elegantněji, avšak oproti konkurenci, jako je kupříkladu Samsung či Google Pixel, to moc velký rozdíl není.

Co ale u iPhonu zamrzí, je slabší antireflexní povrch. Když vám na displej telefonu svítí světlo v určitém úhlu, iPhone 16 si s tím nedokáže moc poradit. Patrné je to hlavně u přímého srovnání – Galaxy S24 Ultra má povrch displeje speciálně upravený, což dělá velký rozdíl.

iphone-16-recenze-v2-9-17-screenshot.webp
Nalevo iPhone 16 Pro Max, napravo Samsung S24 Ultra

Má iPhone nejlepší fotky?

Vylepšené video a zvuk

Dostáváme se k tomu, co mě baví testovat úplně nejvíce, a to jsou fotoaparáty a jejich funkce. Výrobci se v tomto odvětví neustále předhání a je fascinující pozorovat, co který z nich přinese nového.

iphone-16-recenze-v2-9-46-screenshot.webp

Jako první jsem chtěl otestovat čtyři nové mikrofony, které jsou v iPhonu 16 Pro Max zabudované. Apple uvádí, že díky nim by měly být všechny záznamy zřetelnější a rovněž by měly zvládat odstranit zvuk větru a také snížit šum na pozadí. Jestli Apple dostál svého slova, můžete posoudit sami.

Videoukázka

Porovnání mikrofonu Pixel 9 Pro a iPhone 16 Pro Max

Jak si sami můžete poslechnout, iPhone vskutku dokáže se šumem a odhlučněním lépe pracovat, a navíc si můžete intenzitu této funkce dodatečně v nahrávkách upravit.

iphone-16-recenze-v2-10-34-screenshot.webp

Pro úpravu v postprodukci slouží funkce Audio Mix, skrze kterou můžete pomocí posuvníků jednoduše upravit sílu odhlučnění a zvolit si jeden ze čtyř profilů:

  • Standardní – v záznamu zůstanou všechny zvuky bez jakýchkoli úprav
  • Ze záběru – zvýrazní hlas osoby mluvící na kameru a odstraní ostatní hlasy na pozadí
  • Studiový – napodobuje nahrávání v profesionálním studiu, kde všechny osoby mluví ve stejné vzdálenosti od mikrofonu
  • Filmový napodobuje ozvučení z filmu, kde hlasy jsou výrazné v centru dění, zatímco zvuky na pozadí jsou po stranách

Videoukázka

Ukázka funkce Audio Mix

Toto není nějaká přelomová funkce, při tvorbě videí na YouTube využíváme v DaVinci Resolve obdobnou funkci izolaci hlasu. Ale to, že Apple takovouto funkci integruje přímo do iPhonu pro všechny, nehledě na to, co točí, udělá obrovský rozdíl.

iphone-16-recenze-v2-11-3-screenshot.webp

Ukazuje to, jak jsou telefony zase o něco chytřejší než veliké bezzrcadlovky, které akorát zvládnou natočit pěkné video, ale takovéto pokročilé efekty a funkce už vám nenabídnou.

Test a porovnání kvalit fotoaparátů

Jak jsou na tom ale klasické fotografie? Strávil jsem nějakou dobu focením a porovnáváním fotek s Pixelem 9 Pro XL, což je za mě telefon, který má jedny z nejlepších a nejvěrohodnějších fotografií, co se Android telefonů týče.

iphone-16-recenze-v2-11-49-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-11-52-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-11-56-screenshot.webp

Jak je vidět, zvolil jsem skutečně silného oponenta. Ve fotkách pravidelně nacházíme ukázky toho, jak je někdy lepší iPhone, ale někdy zase Pixel.

iphone-16-recenze-v2-11-58-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-11-59-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-12-0-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-12-3-screenshot.webp

Za mě, pokud vám jde převážně o ostrost fotek, iPhone má navrch. Je to vidět například na fotkách rozcestníků či přírody, kde se odhaluje více detailů ve formě kupříkladu krásně viditelných větví a kamenů.

iphone-16-recenze-v2-12-6-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-12-8-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-12-12-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-12-21-screenshot.webp

Kde pro změnu dominuje pixel, je u teploty barev. Při focení musí telefony odhadnout a vyobrazit prostředí tak, jak ho vidíme my našima očima, a právě zde se iPhone zrovna nechytá.

Jedná se hlavně o fotky pořízené ráno nebo večer, tedy během východu a západu slunce. V těchto časech má sluneční svit onen příjemný oranžový nádech, který by samozřejmě měl být vidět i ve fotkách.

iphone-16-recenze-v2-12-16-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-12-48-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-12-51-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-12-56-screenshot.webp

Pixel vždy dokáže barvy zachytit správně, nehledě na to, zda se jedná o louku, stromy či budovu. Přesně takto prostředí vypadalo ve skutečnosti.

Oproti tomu iPhone dává do fotek barvy studenější a je to problém, který se s iPhony táhne už poměrně dlouho. Proto je nutností, když na iPhone natáčím záběry do videa, teplotu barev dodatečně upravit v postprodukci.

iphone-16-recenze-v2-13-3-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-13-9-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-13-13-screenshot.webp

Chybějící AI funkce

Rovněž vidím u fotografií jako nevýhodu iPhonu absenci funkcí s umělou inteligencí.recenzi Pixelu jsme si ukazovali třeba funkci Přidej mě, pomocí které spojí telefon osoby z vícero fotek do jedné, čímž můžete úplně eliminovat potřebu nošení stativu.

iphone-16-recenze-v2-13-51-screenshot.webp

Také jsem v Krkonoších zkoušel amatérskou astrofotografii. iPhony mají bohužel závěrku hardwarově omezenou na 30 sekund. Sice se s tím dá něco vymyslet, ale přeci jen to není úplně ono.

Oproti tomu Pixel má speciální astrofotografický režim, který oblohu snímá po dobu čtyř minut. Výsledkem je opravdu krásná fotka noční oblohy.

recenze-iphone-16-pro-z-pohledu-android-uzivatele-14-22-screenshot.webp

Podobnou funkci nabízí i Samsung, který má speciální video režim pro natáčení oblohy. Natočené záběry jsou pak opravdu působivé a skvělým obsahem pro sociální sítě.

iphone-16-recenze-v2-14-35-screenshot.webp

Nejlepší novinky

Přejdeme ale na to, co mě na iPhonu naopak bavilo. iPhone 16 Pro Max má téměř nulové zpoždění uzávěrky. To vám zaručuje, že po stisknutí spouště se snímek vytvoří okamžitě, bez jakékoli prodlevy. Je to problém, se kterým jsem se setkal třeba při focení motokár.

Když jsem měl jezdce v objektivu hezky vycentrovaného a stiskl spoušť, byla kvůli zpoždění výsledkem fotka, kde už jezdec vlastně vůbec nebyl. Tento problém je u iPhonu 16 Pro Max kompletně odstraněn a fotky jsou vytvářeny okamžitě.

iphone-16-recenze-v2-15-19-screenshot.webp
Předchozí generaci iPhonu tento problém trápil také

Další skvělou věcí je natáčení videa v rozlišení 4K při 120 snímcích za sekundu, a ještě k tomu s Dolby Vision.

Natáčení ve 4K60FPS je už dnes celkem běžné, ale pro natáčení až filmových záběrů nebo vytváření zpomalených videí je 120 snímků opravdu úžasných. iPhone navíc takové video zaznamenává v HDR, a ještě do formátu ProRes.

iphone-16-recenze-v2-16-17-screenshot.webp

Většinu záběrů do videí natáčím na iPhone, a to právě do formátu ProRes. Je to z důvodu, že tento formát umožňuje z videa vytáhnout opravdu maximum a nativně ho umí natáčet jen iPhone. ProRes v záběrech zanechává spoustu detailů, které umožňují rozsáhlé úpravy v postprodukci.

recenze-iphone-16-pro-z-pohledu-android-uzivatele-18-37-screenshot.webp

Rozdíly jsou vidět hlavně u silnějších úprav, a to kupříkladu jasu či kontrastu. V takových případech totiž ProRes zachovává integritu obrazu a nerozpadá se jako klasické formáty. I z tohoto důvodu jsou v dnešní době mnohé videodokumenty točeny na právě iPhone.

Jsou natáčeny právě ve formátu ProRes a stačí vám jen takovýto malý telefon, ke kterému akorát musíte připojit externí disk, jinak bude nahrávání v ProRes omezeno na rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu.

MSI DATAMAG
MSI DATAMAG

Externí disk, který používám pro natáčení

Fotografické styly

Pro nadšence do fotek jsou pak dostupné fotografické styly. Nejedná se o nějakou drobnost, ale o celkem silný nástroj, který mě bavilo testovat. Když jsem v rámci testování fotil přírodu, zvířata, budovy, snadno jsem mohl upravit atmosféru výsledné fotky změnou stylu, třeba na černobílý.

fotograficke-styly-no-bg.webp

Skvělou věcí u iPhonu 16 je ale to, že se můžete k fotce klidně další den vrátit a její styl opět změnit. Navíc nad úpravou stylů musel opravdu někdo hodně přemýšlet, protože změny provádíte skrze velmi jednoduché rozhrání čtverce.

iphone-16-recenze-v2-20-18-screenshot.webp

Posouváním do stran měníte saturaci barev, posouváním nahoru, dolů upravujete barevné tóny a případně u některých stylů ještě vybíráte posuvníkem barevnou paletu.

Tady se za mě Apple opět ukazuje v celé své kráse, protože uživatelům by sice mohl dát podrobné a složité možnosti úpravy fotek jako mají různé grafické programy, ale místo toho zvolí takovéto jednoduché a vychytané řešení, které zvládne obsloužit úplně každý.

iphone-16-recenze-v2-19-48-screenshot.webp

Bohužel však pro použití fotografických stylů musíte fotit v úspornější formát HEIF, který není tak rozšířený a používaný jako standardní JPEG – u toho jakoukoli kompatibilitu vůbec řešit nemusíte.

Fotografické styly rovněž nejsou kompatibilní s formátem ProRaw, který se hodí zejména v případě, že chcete mít co nejširší možnosti úpravy fotek v postprodukci.

Závěrem k fotkám

iPhone řady 16 Pro má také vylepšený ultraširokoúhlý objektiv a z mého testování je to znát. Už nemá takové kompromisy a špatnou optiku, jako měla předchozí generace.

iphone-16-recenze-v2-21-13-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-21-18-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-21-22-screenshot.webp

Nemusíte tedy tolik rozmýšlet, zda pořídíte ultraširoký záběr nebo radši využijete kvalitu hlavního snímače. Toto sjednocení fotoaparátů se mi líbí a doufám, že příští rok dostaneme obdobné vylepšení i na teleobjektivu.

iphone-16-recenze-v2-21-31-screenshot.webpiphone-16-recenze-v2-21-34-screenshot.webp

Rovněž se, díky novému vylepšenému pokrytí čoček, podařilo eliminovat odlesky ve videích, takže v záběrech už nejsou tak nepříjemné jako u předchozí generace.

recenze-iphone-16-pro-z-pohledu-android-uzivatele-21-38-screenshot.webp

Je iOS lepší než Android?

Když se v roce 2024 řekne, že iOS je odladěnější než Android, stále nemůžu než souhlasit. Ač je na tom Android poměrně dobře, Apple má stále o trošku navrch. Animace jsou hezky plynulé, prostředí ucelené a hezky rozložené.

iphone-16-recenze-v2-22-11-screenshot.webp

Přesto mi ale na iOS stále chybí několik funkcí z Androidu, jako je třeba multitasking, kdy si na obrazovce otevřete dvě aplikace naráz.

Postupně ale funkcemi iOS Android dohání. Máme teď k dispozici i širší možnosti přizpůsobení, hezké widgety, a dokonce už i možnost instalování aplikací třetích stran.

iphone-16-recenze-v2-22-37-screenshot.webp

Osobně pro instalaci externích aplikací využívám aplikaci Setapp. Ta je známá už z Macu a nově přináší obchod s aplikacemi třetích stran i pro iOS.

Možnosti přizpůsobení akčního tlačítka jsou také oproti Androidu obdivuhodné. Když si skrze něj v aplikaci Zkratky nastavíte  automatizaci, můžete ho využívat opravdu na maximum.

iphone-16-recenze-v2-22-51-screenshot.webp

Osobně ho používám třeba pro automatické vkládání textu, když prodávám něco na bazaru na našem komunitním serveru, a zároveň skrze něj ovládám chytrou domácnost či zapínám režim nerušit.

Máš speciální požadavek?

Přidej se na náš největší technologických Discord server, který přináší:

  • Poradna pro stavbu PC a výběr komponentů
  • Diskuze o mobilech, noteboocích a další elektronice
  • Komunitní sdílení slev z e-shopů a novinek

Co mi ale během testování chybělo na iPhonu nejvíce, byly AI funkce. To, že Apple v Evropské unii nedává přístup k funkcím s umělou inteligencí, se poměrně dost řešilo, a je to poměrně složité téma.

Funkce, které chce Apple implementovat, hodně pracují s vašimi soukromými daty z emailů a soukromých konverzací.

vyzkousel-jsem-novy-iphone-16-pro-15-17-screenshot.webp

Oproti tomu umělá inteligence od Googlu nabízí jednoduché funkce ve formě zmizíku ve fotkách či generování textu. Chápu tedy, proč ona umělá inteligence není na iOS dostupná, ale základní funkce, které Google nabízí, mi prostě chybí.

recenze-iphone-16-pro-z-pohledu-android-uzivatele-24-14-screenshot.webp
Chybí mi drobnosti jako je třeba Circle to Search

Podtrženo sečteno, iOS je zkrátka ten systém, který znáte. Bohatý ekosystém s produkty, hezké propojení s Macem a Airpody a máte v něm dobře známé věci jako iMessage a AirDrop.

To jsou samozřejmosti, které se s novou generací iPhonu nijak nemění a zároveň z iPhonů dělají poměrně silné a lákavé zařízení.

iphone-16-recenze-v2-25-35-screenshot.webp

Avšak v dnešní době, kdy lidé stále více používají umělou inteligenci, mi v iOS zkrátka chybí mnohé funkce, které Pixel, Samsung či jiné telefony s Androidem nabízí.

Test výdrže baterie

Během mého čtrnáctidenního testování byl iPhone 16 Pro Max opravdu profesionálním běžcem na dlouhou trať. Když jsem byl na túře v Krkonoších, iPhone jsem používal pro navigaci, pořizování spousty fotek, ale powerbanku jsem využil jen minimálně. Baterie je u tohoto modelu jednoduše skvělá.

iphone-16-recenze-v2-18-2-screenshot.webp

Co jsem však chtěl otestovat detailněji, je rychlost drátového nabíjení. Různé zdroje totiž tvrdili, že nový model podporuje drátové nabíjení 45 W.

Sehnal jsem si proto 100W nabíječku, abych náhodou nebyl limitován výkonem, a provedl srovnání rychlosti nabíjení s předchozí generací. V rámci testování jsem i samozřejmě vypnul optimalizované nabíjení.

Video

Test rychlosti drátového nabíjení

Jak se můžete podívat, rychlost nabíjení obou telefonů je velmi podobná. Není zde téměř jakýkoli rozdíl a 45W nabíjení iPhone 16 nedosáhnul ani na jedinou sekundu.

Sice je pravda, že se u iPhonu 16 zapnul speciální 45W mód a napětí se zvýšilo z 9 na 15 voltů, takže nabíjení upravené je, ale telefon se stále dobíjí přibližně 28 watty.

iphone-16-recenze-v2-30-3-screenshot.webp

Na rychlost nabíjení jsem se tedy zeptal Applu a dostal jsem odpověď, že takto je to v pořádku – ve výkonu drátového nabíjení žádná změna neproběhla, dokonce má být celkově pomalejší, kvůli větší baterii.

To se mi nepotvrdilo, nabíjení bylo lehce rychlejší oproti předchozí generaci, ale to může být jen odchylka od normálu.

iphone-16-recenze-v2-5-4-screenshot.webp

Co mi však potvrzeno bylo, je rychlejší bezdrátové nabíjení. Apple totiž i nenápadně vydal nové MagSafe nabíječky, které stojí přibližně stejně jako ty předchozí, ale přináší drobné změny.

recenze-iphone-16-pro-z-pohledu-android-uzivatele-27-33-screenshot.webp

Obě verze jsem si pořídil a na první pohled je vidět rozdíl. Původní model má klasický vyhlazený kabel, zatímco u nového MagSafe puku zvolil Apple kabel opletený.

Hlavní rozdíl je ale samozřejmě ve výkonu, respektive požadovaném zdroji pro puk. U staré nabíječky doporučuje Apple zdroj s výkonem 20 wattů, ale u nové je zapotřebí nabíječka s 35 watty.

iphone-16-recenze-v2-30-18-screenshot.webp

Rychlost nabíjení jsem tedy otestoval a po 30 minutách s použitím staré nabíječky se iPhone 16 Pro Max dobil o přibližně 20 %, což je velký rozdíl oproti novému puku, který telefon zvládl dobít o cca 40 %. Rychlost bezdrátového nabíjení je tedy téměř dvojnásobná.

Telefon Čas nabíjení (10-60 %)
iPhone 15 Pro Max (20 W) 86 minut
iPhone 16 Pro Max (35 W)  43 minut a 47 sekund

Pokud byste si však spíše chtěli koupit nějakou univerzálnější nabíječku, která nabízí možnost nabíjení vícero příslušenství, otestoval jsem nabíječku 3v1 od Cubenest o výkonu 15 W s Qi2 protokolem. Zajímalo mě, zda rychlost nabíjení MagSafe pukem a takovouto nabíječkou bude stejná, takže jsem telefon opět podrobil testu.

Typ nabíjení Čas nabíjení (10-60 %)
iPhone 16 Pro Max (Qi2) 48 minut
iPhone 16 Pro Max (MagSafe)  43 min a 47 sekund

Ano, můj test ukazuje, že rychlost nabíjení je v těchto dvou případech velmi podobná. Jestli tedy preferujete takováto praktičtější řešení, klidně si místo oficiálního MagSafe puku pořiďte nějakou podobnou nabíjecí stanici.

iphone-16-recenze-v2-28-29-screenshot.webp

U iPhonů je akorát škoda, že stále nepodporují reverzní bezdrátové nabíjení, takže si z telefonu nemůžete v případě nouze bezdrátově dobít třeba hodinky. K dispozici je pouze drátové reverzní nabíjení skrze USB-C.

CubeNest Qi2 Titanium 3v1
CubeNest Qi2 Titanium 3v1

Testovaná nabíjecí stanice

Příslušenství MagSafe

Rád bych ještě jako dodatečnou výhodu iPhonů zmínil MagSafe, který telefonům dodává poměrně velkou přidanou hodnotu.

Nejen, že ho můžete využít pro pohodlné nabíjení, ale rovněž nabízí možnost připevnění různého příslušenství jako třeba stativů či držáků do auta, ale také i externích disků, které vám tak při natáčení nepřekáží.

iphone-16-recenze-v2-29-11-screenshot.webpdsc05408.webpleto-vychytavky-v3-5-37-screenshot.webp

Je až tristní, jak slabá podpora Qi2 protokolu, který právě ony magnety také zahrnuje, v současnosti u Androidu je. Dlouho se spekulovalo, že nové generace Pixelů či Samsungů budou Qi2 protokol podporovat, ale to se zatím nestalo. 

Závěr

Jaký je tedy závěr pro iPhone 16 Pro Max od dlouhodobého uživatele Androidu? Za mě jsou iPhony čím dál zábavnější. Pokud jste někdo jako já, kdo si s telefony rád hraje a přizpůsobuje si je podle sebe, iPhony se v tomto čím dál více zlepšují.

iphone-16-recenze-v2-31-3-screenshot.webp

Po stránce hardwaru není telefonům co vytknout, rychlejší bezdrátové nabíjení, super výdrž, skvělá výbava pro focení, vše je výborné. Systém je příjemný a odladěný, ale prostě mi chybí zajímavé funkce s umělou inteligencí.

iphone-16-recenze-v2-0-40-screenshot.webp

V tom si za mě Apple nechává ujet vlak. Zcela chápu, že to není něco, co by využíval každý, ale přeci jen u takto drahého telefonu chci mít k dispozici všechny praktické novinky.

iphone-16-recenze-v2-23-58-screenshot.webp

Tato recenze se nedá ale uzavřít jinak než pozitivně. iPhone 16 Pro Max má sice dost nedostatků, včetně fotografického tlačítka, které moc nenaplnilo má očekávání, ale přesto mě jeho testování bavilo.

Jaký máte na nové iPhony názor vy? Myslíte, že je fotografické tlačítko hodnotným přídavkem? A co funkce s umělou inteligencí? Jedná se o něco, co pravidelně využíváte? O své názory a zkušenosti se můžete podělit v komentářích pod článkem.

Výhody

  • Plus Fotografické tlačítko
  • Plus Možnost super nízkého jasu
  • Plus Kvalitní mikrofony a kamery
  • Plus Nulové zpoždění uzávěrky
  • Plus Možnost natáčení v 4K120
  • Plus Fotografické styly
  • Plus Skvělá výdrž baterie
  • Plus Odladěný systém
  • Plus MagSafe

Nevýhody

  • Mínus Špatné umístění fotografického tlačítka
  • Mínus Slabší antireflexní povrch
  • Mínus Zkreslené barvy při focení
  • Mínus Absence AI funkcí
Zpracování
8,2/10
Displej
7,9/10
Fotoaparáty
8,5/10
Výdrž
9,2/10
Funkce
8,3/10

Celkové skóre

iPhone 16 Pro Max
Skóre
8,4/10
Vynikající
Zpracování
8,2/10
Displej
7,9/10
Fotoaparáty
8,5/10
Výdrž
9,2/10
Funkce
8,3/10

Zajímavé alternativy

  • Plus Krásné fotky
  • Plus AI funkce
  • Mínus Vykon
  • Mínus Slabší vydrž
Samsung Galaxy S24 Ultra
  • Plus Eliminace odlesků
  • Plus Zabudovaný stylus
  • Plus Nižší cena
  • Mínus Chybí Qi2