Letošní iPhone 16 a základní Galaxy S25 jsou velmi sympatické malé telefony, které nabízí vlajkové specifikace, plynulý systém a výborné foťáky. V tomto článku se podíváme na to, který z telefonů je za mě lepší a zároveň si srovnáme všechny přednosti, které každý z nich nabízí.
První pohled na design
Po stránce designu a zpracování je to vskutku složité. Oba telefony se prodávají v nádherných živých odstínech, a pokud rádi máte telefon bez pouzdra, tohle si užijete. Tloušťka i rozměry jsou téměř identické, podobně jako hranatější design a matné hliníkové rámečky.
Několik rozdílů se nicméně najít dá, Galaxy S25 má jemnější hrany a po dvou týdnech testování to byl značně příjemnější telefon na používání oproti iPhonu 16, který má hrany o něco ostřejší.
Zároveň se Samsung pyšní menšími rámečky okolo displeje, což posiluje určitý dojem prémiovosti.
iPhone však má taky své přednosti. Jednou z nich je například programovatelné tlačítko, které najdete nad ovládáním hlasitosti. Na něj si můžete namapovat jakoukoli zkratku chcete, osobně tam mám třeba zahájení konverzace s ChatGPT.
Také jsem ale experimentoval třeba s rychlým spuštěním chytré domácnosti či kopírováním mých kontaktních informací.
Osobně toto tlačítko používám poměrně často, takže je to za mě pěkná přidaná hodnota iPhonu. To se nicméně nedá říct o druhém „fotografickém“ tlačítku, které slouží pro přepínání stylů, přibližování a oddalování nebo třeba jako fyzická spoušť při focení.
Za mě je to spíše taková vymoženost pro profesionální fotografy a většina uživatelů ho používat nebude, případně ho ale lze v nastavení vypnout.
Co se Applu nepovedlo
60 Hz vs. 120 Hz
Trochu se pozastavíme u systému a svižnosti. Systém iOS je známý skvělou optimalizací, hezkými animacemi a skvělou funkčností. Vše zmíněné telefon má, ale ve spojení s 60Hz displejem. Rozhodně to tedy není takový prémiový zážitek, jaký by člověk od telefonu za 20 tisíc korun očekával.
Oproti tomu Galaxy S25 přináší hezký 120Hz displej, který z něj dělá opravdovou vlajkovou loď. A onen displej je opravdu znát – jakmile brouzdáte internetem, čtete články či jen projždíte sociální sítě, používání Samsungu je o dost příjemnější a svižnější.
Přizpůsobivost nebo sjednocenost?
Oba systémy už dnes nabízí poměrně bohaté možnosti přizpůsobení, ale Android má přeci jen stále navrch – podporuje různé spouštěče, díky kterým si můžete vzhled upravit přesně na míru, což je něco, co na iOS zkrátka nenajdete.
Co ale může na druhou stranu u Samsungu zamrzet, je systémová nesjednocenost. V telefonu máte třeba připravený prohlížeč od Samsungu, ale zároveň tu máte Chrome od Googlu.
Pro placení najdete Google Peněženku, ale taky na vás vyskočí peněženka od Samsungu. Vyběhne na vás chytrý asistent Bixby, Gemini a k tomu se ještě občas přidá Google Asistent.
Navíc je v systému vidět občas nějaká ta reklama a propojenost s Microsoftem, ať už je to předinstalovaný LinkedIn, Microsoft 365 či OneDrive.
U Androidu mi však přijde o dost lepší klávesnice, a to třeba přímo ta od Googlu. Přináší lepší autokorekci, chytřejší návrhy slov a různé další vychytávky. Samozřejmě si ji můžete nainstalovat i na iOS, avšak je kvůli omezeným oprávněním výrazně omezená.
Rovněž je velkou výhodou Androidu multitasking. I když iPhone samozřejmě umí přepínat mezi aplikacemi, na Samsungu si můžete prakticky rozdělit obrazovku na dvě, nahoru si dát internetový prohlížeč a dolů si dát aplikaci pro psaní poznámek.
iPhone sice umí něco lehce obdobného, ale pouze skrze plovoucí okna, která se nabízí pro YouTube a jiné videopřehrávače.
Kdo má lepší fotoaparáty?
Laikovi se na první pohled může zdát, že má Samsung náskok – na zadní straně jsou tři čočky fotoaparátu místo dvou, nicméně to samozřejmě není všechno.
iPhone 16 nabízí hlavní 48MP objektiv a 12MP ultraširoký snímač, takže mu chybí dedikovaný teleobjektiv a zvládne v bezztrátovém režimu fotit pouze s pomocí dvojnásobného přiblížení. Samsung má fotoaparáty tři. Hlavní 50MP, ultraširoký 12MP, a navíc právě teleobjektiv, který má 10 MP a přináší až trojnásobné optické přiblížení.
Pokud si to převedeme do praktických duelových fotek, které jsem pořizoval v Emirátech, tak většina fotek z hlavního snímače bude u obou telefonů vypadat velmi podobně, přeci jen se jedná o vlajkové telefony.
Rozhodující jsou pak ale detaily u fotek v náročnějších podmínkách. Třeba u noční fotky, kde po přiblížení má Samsung viditelnější šum a taky se mi nepodařilo úplně správně odhadnout teplotu světel uvnitř budovy.
Či fotka z mešity v Abú Dhabí, kde je kombinace odlesků, zlatých prvků a to vše v bílé budově – zde dokázal iPhone perfektně osvětlit scénu tak, jak ve skutečnosti vypadala.
Na této fotce pak Samsung úplně ztratil detaily u bohatě zdobeného interiéru a na fotkách z pouště je vidět, že iPhone lépe dokáže zachytit barevné odstíny písku.
Kde ale Samsung je napřej, je aplikace fotoaparátu. Nabízí spoustu hezkých efektů a funkcí – třeba natáčení noční oblohy anebo profesionální režim natáčení, kde můžete zapnout formát HDR a také LOG, což je něco, co mají iPhony až u řady Pro.
Tento pokročilý formát videa už je samozřejmě určený spíše pro profesionální natáčení, ale líbí se mi myšlenka toho, že ho Samsung neomezuje jen na své nejdražší telefony. Mimochodem, tento formát LOG jsme si detailně rozebrali v recenzi S25 Ultra.
Co se potom týče kvality samotného videa, iPhone je tradičně králem. Stabilizace i plynulost videa je znatelně lepší než u Galaxy S25 a rovněž je na iPhone větší spoleh u barevné přesnosti a rychlosti reakce na změnu světla a prostředí.
Celkově ve výsledcích mého testu nacházím spoustu ukázek, kdy má iPhone třeba přesnější kompozici či lepší ostření – kupříkladu na ukázce níže je poněkud zvláštně rozostřené pozadí, což nepůsobí vůbec přirozeně.
Co dalšího telefony nabízí
U iPhonu je nutné nezanedbávat i jinou skvělou věc, a sice zabudované magnety v zádech. Třeba já totiž u sebe neustále nosím malinkatý stojánek od , a když jsem někde na výletě, jednoduše ho rozložím, pomocí magnetů na něj telefon umístím a můžu tvořit krásné záběry.
Magnety MagSafe samozřejmě využijete i jinde, nejen u stativů pro natáčení či focení – třeba v autě mám praktický držák a taky u sebe nosím malinkatou powerbanku, kterou jen snadno přichytím na záda telefonu a můžu si kdekoli snadno a rychle dobít telefon.
Tyto magnety si nicméně můžete zařídit i u Samsungu, stačí si pořídit kryt, který je v sobě má zabudované. Sám jsem třeba na testování používal , ale takové pouzdro nákup telefonu celkem prodraží.
A jak je na tom ostatní výbava? Výdrž na jedno nabití mi u obou telefonů přišla velmi podobná. Nezapomínejme ale na to, že u Samsungu běží displej na 120 Hz, takže je obdivuhodné, že i při takovýmto náročnějším provozu má obdobnou výdrž jako iPhone s 60 Hz.
Samsung pak navíc přináší praktické funkce jako Samsung DeX. Po připojení telefonu k externímu monitoru se rozhrání telefonu přepne do desktopového režimu a spolu s myší a klávesnicí můžete telefon z velké části používat jako parádní náhradu počítače.
iPhone 16 sice nic takového nemá, ale na druhou stranu exceluje v propojení s MacBookem. Na Macu můžete dopsat e-mail, který jste rozepsali na iPhonu, můžete přijmout příchozí hovor, aniž byste se telefonu dotknuli nebo si můžete přímo v Macu zapnout hotspot z telefonu, pro jednoduché sdílení internetového připojení.
Takovýchto praktických funkcí má Apple ve svém ekosystému mnoho.
I Samsung nicméně umí dneska ve spolupráci s Microsoftem mnoho podobných věcí, takže se situace celkem vyrovnala. Je ale zapotřebí dodatečné nastavení – není to tak automatická a jednoduchá věc jako u Applu. Pokud nicméně do Samsungu půjdete, určitě si stáhněte Link to Windows, díky kterému získáte mnoho hezkých funkcí.
Když už jsme u takovýchto detailů, určitě stojí za to zmínit, že Samsung podporuje reverzní bezdrátové nabíjení, takže si na cestách můžete bez jakékoli nabíječky z telefonu snadno dobít třeba sluchátka či hodinky.
Kontrastně na iPhonu se mi líbí využití Face ID prostoru Dynamic Islandu. Tento ostrůvek se senzory dokáže pravidelně ukazovat užitečné informace, jako je třeba čas příjezdu taxíka nebo plánovaný vstup na palubu u nadcházejícího letu.
Jak se posouvá umělá inteligence?
Kde ale za mě Applu dost ujíždí vlak je u umělé inteligence. Obzvláště v dnešní době, kdy u Samsungu máte skvělou umělou inteligenci, která je krásně v češtině a umí pracovat s aplikacemi v telefonu, je to něco, co se nedá jen tak přehlížet.
Skrze Gemini si totiž můžete třeba nechat vypsat hlavní informace z právě sledovaného YouTube videa, které se vám uloží do Samsung poznámek, či si můžete nechat narychlo vyhledat číslo pojistné události z emailů, zkrátka je to opravdový asistent, který vám šetří čas.
To hlavní ale je, že je v češtině, takže s telefonem mluvíte stejně, jak kdybyste si povídali s kamarádem. Bohužel se obávám, že na iPhony něco takového hodně dlouho nepřijde.
Má to ale i své nedostatky – letos třeba bylo vidět, že Samsung moc nechtěl přidávat stejné funkce do starších modelů, jako je třeba S24. To je celkem rozdíl oproti Applu, u kterého, když přijde nějaký update na novou verzi iOS systému, hned ho dostanou všechny iPhony bleskurychle.
Závěrečné zhodnocení
Ve výsledku je rozhodování celkem jednoduché. Jestli doma máte několik produktů od Applu, dává smysl jít do iPhonu 16. Využijete tak funkce, které nabízí Apple ekosystém, budete mít skvělé fotky a videa, spolu s uhlazeným systémem.
Pokud vám ale jde o co nejlepší výbavu, Galaxy S25 se mi v tomto ohledu líbí trochu víc. Má teleobjektiv, a hlavně skvělý 120Hz displej – to bylo opravdu rozdíl při testování, přecházet ze Samsungu na iPhone.Rovněž má tu velkou výhodu v umělé inteligenci, která v dnešní podobě funguje opravdu hodně pěkně.
Cenové srovnání pak také hraje ve prospěch Samsungu – S25 můžete sehnat jen za přibližně 18,5 tisíc, zatímco iPhone stojí zpravidla o tři tisíce více. To však dost záleží na aktuálních nabídkách, takže se podívejte na aktuální ceny, porovnejte a rozhodněte se, co právě vám bude vyhovovat více.