Lamzu je nová značka a hned od začátku její existence má zcela jasný směr, kam chce směřovat. Tím směrem je profesionální a poloprofesionální hraní her.
Spojení s e-sportovním týmem FNATIC, který je důležitým milníkem v gamingu, je toho dobrou ukázkou. Jak si ale stojí Lamzu Thorn v rukou obyčejného hráče PC her, který není součástí jedné z frakcí e-sportu? To se dozvíte v naší recenzi.
Balení
Už samotná krabička dokáže naznačit, že Lamzu Thorn není obyčejná myš, kterou si koupíte jen tak z nudy. Nasouvací kryt je nasunutý jen tak do ¾ krabičky a zobrazuje všechny důležité parametry myši. Na zádech jsou opravdu všechny informace, které se o myši dají uvést. A nahoře na krabičce je také doporučení, pro který typ úchopu je myš ideální.
I na tomto přístupu je vidět, že tohle není myš na Home Office, ale převážně na hraní. A doporučení úchopu tam není jen tak, ale o tom si povíme až v jedné z následujících kapitol.
Po vysunutí krabičky je na jejich zádech vidět také výčet výher a triumfů FNATIC. Po jejím otevření uživatele přivítají dvoje dvířka. Za jedněmi je skvělý paracord, který má zahnutý USB-C konektor. Ve druhých dvířkách je samotná myš, USB dongle, návod a dohromady 4 sady samolepek - klasické s logem FNATIC, gumové gripy na myš, náhradní PTFE kluzáky a dokonce i prořezávanou samolepku, kterou se vlastně zalepí celé dno myši. To je totiž perforované a při častějším přenášení je přece jen dobré mít alespoň nějakou ochranu. Posledním kusem příslušenství je textilový sáček.
Design myši
Pokud znáte portfolio myší Lamzu, je dost možné že vám Lamzu x Fnatic Thorn připomíná jinou myš. A měli byste pravdu. Lamzu to ani nijak neskrývá a původní název je uvedený rovnou i v novém názvu nové myši. Je jí totiž původní Lamzu Thorn. Tyto dvě myši jsou totožné a jedinými rozdíly jsou hlavně oranžová barva, kterou používá tým FNATIC a nápisy a loga různě po balení.
Myš jako taková má spíše ergonomický tvar, který je tvarovaný výhradně pro pravoruké používání. A jak je uvedeno na krabičce i v návodu, je primárně určena uživatelům, kteří používají tzv. Palm grim nebo Claw grip. Takže ti, kdo používají buďto hybridní nebo Finger grip, by se měli poohlédnout po něčem, co má trochu lepší tvar. Každému samozřejmě sedí do rukou trochu jiný tvar a je dobré si to nejprve vyzkoušet. Nicméně z praxe můžu doporučení výrobce téměř bez výhrad potvrdit. Sám mám spíše hybridní úchop a myš je na mě chvílemi moc vysoká a ztrácím tak přesnost.
Pokud se ale zaměřím na ergonomii z pohledu pohodlí, je Lamzu Thorn mimořádně pohodlná i pro dlouhodobou práci s PC, než výhradně pro hraní. Takže pro ty uživatele, kterým sedne tvarem na hraní, sedne s velkou pravděpodobnostní i na práci.
Umístění bočních tlačítek je perfektní, přesně na palec. Obě jsou od sebe dobře oddělená příjemně vystupují nad povrch. Kolečko je umístěné jen těsně nad povrch mezi obě hlavní tlačítka a má skvělou texturu povrchu.
USB-C konektor vepředu myši je poměrně zapuštěný a nemá kolem sebe místo. Jen málo kabelů, které mám doma, se mi do zdířky vejde. Takže pokud byste chtěli používat nějaký jiný kabel, je dobré na to myslet.
Na levém vnitřním rohu je na myši takový zvláštní průřez, nad kterým jsem chvíli dumal, co má znamenat. To ale trvalo jen do chvíle, než jsem myš zapnul. Průřezem prosvítá stavová LED, která signalizuje hodnotu DPI, nabíjení nebo vybití baterie. Trochu nekonvenční řešení, ale funkční.
A to nejzajímavější na konec. Spodek myši není z jednolitého kusu materiálu, ale jedná se o děrovaný plastový výlisek. V rámci šetření váhy se výrobce rozhodl přesunout průřezy z vrchního krytu, jako to mívají některé myši, například od Glorious, na spodek. Na dně myši se nachází 7 PTFE kluzáků, přepínací tlačítko DPI a vypínací posuvník.
Rozměry a váha myši jsou 119 x 65 x 42 mm a 52 gramů.
Zpracování a tlačítka
Komu by se snad mohlo zdát z fotek, že je myš laciná a bude vrzat a všude možně se prohýbat při ošklivém pohledu, tak můžu všechny ujistit, že Lamzu Thorn je pravým opakem. I když je vrchní plast tenký a dno myši děravé, je myš až neuvěřitelně rigidní a nevydá ze sebe byť sebemenší škvíknutí i při dost hrubém zacházení. Zpracování je tedy, i když se na první pohled nezdá, skutečně skvělé.
A to platí i pro všechny ostatní části, včetně hlavních tlačítek. Ta jsou pevně uložená ve svých pozicích a mají jen minimální pohyb do strany a jejich slícování je také velmi dobré.
O spínačích je ale výrobce dost skoupý na detaily. Jediné co uvádí je to, že se jedná o jejich Lamzu optické spínače a to je vše. Z praxe se jedná o spínače s lehčí vahou a zcela minimálním post- i pre- travel.
Boční tlačítka se ve své pozici ani nepohnou a jejich stisk je velmi pevný. Pro vyvolání funkce je potřeba vyvinout trochu vyšší sílu, což ale u bočních tlačítek jistě ocení většina hráčů.
Kolečko má skvělou texturu na povrchu, takové okrasné písmeno S. A kromě toho, že je to pěkný detail, tak má také tu výhodu, že se vám nestane, aby kolečko pod prsty proklouzlo. Kolečko má také skvěle odstupňované kroky, které jsou jasné a výrazné a dobře zvolený odpor pro stlačení. A přestože má výrazné krokování, je otáčení kolečka stále dost tiché.
Ještě se zmíním o povrchu a plastu vrchní skořepiny. Ten má podle výrobce “křídový povrch” a já mu nemůžu dát jinak, než za pravdu. Povrch má opravdu takovou křídovou strukturu a skvěle se drží v ruce. I když musím říct, že plast na mě působí docela lacině. Přestože je překvapivě pevný.
Poslední dvě tlačítka jsou zespodu myši. Přepínač pro vypínání je miniaturní a připravte si nehty pro jeho posunutí. Stejně malý je i tlačítko pro přepínání DPI. To je ale přece jen o trošku větší a ovládá se dobře.
Výbava a hardware
Už díky tomu, že Lamzu míří mezi profesionální hráče, musí mít také náležitou výbavu. A tu Lamzu Thorn má dozajista splněnou do posledního puntíku.
Optické spínače na hlavních tlačítkách jsem již zmínil, i když krátce, protože o nich výrobce nikde nic dalšího nepíše. Dalším bodem je pak 4000 Hz polling rate. Tedy frekvence dotazování. To je v poslední době poměrně velké téma a najdou se tací, co mají dokonce ještě dvojnásobek. Jaký je ale reálný přínos něčeho takového, nechám spíše hardcore hráčům. I když i já musím uznat, že rozdíl mezi 1000 Hz a 4000 Hz je poznat, i když je na to potřeba monitor, který zvládá alespoň 240 Hz. Nicméně rozdíl je to malý, alespoň pro moje potřeby. Myš se dá samozřejmě nastavit i na nižší dotazovací frekvenci, pokud byste si chtěli prodloužit výdrž na jedno nabití.
Pak tu máme špičkový senzor PixArt 3395, který splňuje všechny předpoklady pro top senzory, které se dají dnes na trhu najít. Jeho maximální rozlišení je 50 - 25000 cpi, maximální akcelerace je 50 G. Někdo by mohl namítnout, že polling rate je pro tento senzor jen 1000 Hz, ale v Lamzu si celý systém ještě trochu upravili, takže senzor dokáže opravdu fungovat i na vyšší 4000 Hz frekvenci.
Myš samozřejmě pracuje na 2,4 GHz rozhraní, tady bluetooth nehledejte. Pokud by vás taková věc mrzela, tak není myš pravděpodobně pro vás. Podívejte se třeba po ROG Harpe Ace.
Moc o ničem dalším se vlastně ani nedá psát, protože myš je opravdu zaměřená jen na hraní her, takže nenabízí ani RGB podsvícení (kromě té stavové LED na boku), nemá bluetooth ani žádné další vychytávky.
Praktické používání
Myš jsem používal poměrně dlouhou dobu, přesto bude tahle stať opravdu krátká. S myší jsem byl totiž naprosto spokojený a zkušenost mi nekazili žádné nedodělky, neduhy, chyby nebo nějaké konstrukční přehlédnutí. Opravdu vše, co myš nabízí, funguje znamenitě.
Tvar je skvělý pro použití s Palm úchopem a musím říct, že za účelem Home Office se mi hodí víc, než moje stávající ASUS Harpe Ace. Tlačítka mají sice velmi lehkou váhu, takže k jejich aktivaci stačí jen položit prsty, ale to je u herní myší spíše plus. Nicméně je dobré na to myslet, abyste neměli dvacet úkliků, než si na to zvyknete. Kolečko je parádní při používání. Má skvěle nastavený odpor i krokování a navíc je i docela tiché, takže tady má Lamzu další body.
Co se týče nějakých technických nebo herních schopností, tak jediné bych mohl uvést, byla přesnost při používání. Držím myš primárně hybridním úchopem, takže větší tělo Lamzu Thorn, které vyplňuje dlaň, způsobovalo to, že jsem nebyl tolik přesný jako s myší, která je menší a nižší. Nicméně to není chyba myši, ale před koupí je lepší si zjistit, zda by vám takový tvar nedělal nakonec třeba problémy. Na druhou stranu je ale pro delší používání o trochu příjemnější a pohodlnější.
Povrch plastu se na první pohled zdá, že nebude moc příjemný a že na něm budou tak akorát ulpívat otisky. Ale ani jedno z toho se mi při používání nepotvrdilo. Je sice pravda, že mám raději hrubší povrch, než tento “coating”, ale zvykl jsem si rychle. Myš sedí v rukou i pod prsty skvěle, neklouže a ruka se nepotí víc, než je běžné.
Kluzáky na spodku myši jsou také bezproblémové a fungovaly spolu se senzorem na jakémkoliv povrchu, na který jsem myš položil. Poté je tu software, který rezoberu níže, ale ani ten se neukázal jako problémový.
A tady bych si dovolil jednu poznámku. Až si budete chtít vyzkoušet 4000 Hz polling rate, nezapomeňte na to, že je potřeba, aby byl kabel s USB donglem zapojený do USB 3.0 portu (většinou je modrý nebo označený SS - SuperSpeed). Abyste pak neběhali kolem počítače a nezjišťovali, proč má myš pořád jen 1000 Hz, i když je nastavená jiná hodnota, jako se to stalo mě.
Mějte také na paměti, že čím vyšší polling rate, tím větší je vytížení procesoru při používání. Není to samozřejmě nic, co by dnešní HW nedokázal v klidu odbavit, ale starší stroje s tím mohou mít trochu potíže.
Software a nastavení myši
Software je ke stažení na webu výrobce Lamzu.com a v nejnovější iteraci se jedná o verzi 1.4.0.4. z konce předešlého roku 2023.
Program se může někomu zdát jako trochu nedomrlý a ono je to také trochu pravda. Okno se nedá zvětšit ani zmenšit, některé nabídky jsou napůl schované po scrollování. Ale kromě takových drobností je ovládací program napakovaný vším, co byste si mohli u herní myši přát.
Na úvodní obrazovce je hned první tip od výrobce - v bezdrátovém režimu stiskněte mezerník pro spárování myši s usb donglem. Pak je potřeba zmáčknout na myši obě hlavní tlačítka a kolečko a je hotovo.
Po rozkliknutí obrázku myši nás už přivítá poměrně jednoduché nastavení tlačítek, kterým lze přidat jiné funkce, změnit, importovat nebo exportovat profily a nastavit debounce. Debounce ale bude pravděpodobně aktivní jen na kolečku a vedlejších tlačítkách, protože hlavní optické spínače na debounce trpět díky své konstrukci nemohou.
Uživatelské profily se ukládají rovnou do myši a není tak potřeba mít na pozadí spuštěnou aplikaci. I po odinstalování má myš nastavené parametry a funkce, které se nastavily.
Ve druhé záložce je pak nastavení DPI v krocích po 50, s maximem 5 jednotlivých DPI a rozmezím 50 - 26000 DPI. Další položkou je nastavení Report Rate, jinak Polling rate, tedy frekvence dotazování. Ta jde nastavit v krocích 125/500/1000/2000/4000 Hz. Kromě toho je možné si zapnout Ripple control, Angle snapping a Motion sync. Vše je ale vykoupeno vyšší odezvou při používání. Poslední možností je tu nastavení malé LED na boku myši. Dostupné jsou jen tři módy - vypnuto, zapnuto a efekt dýchání. A k tomu výběr rychlosti a jasu, které ale fungují zvláštně. Nelze vybrat ani barvu a pro dýchání je dostupná pouze rychlost, pro fixní barvu pouze jas.
Třetí záložka slouží pro nastavení maker. Poměrně jednoduše se dá nastavit například proluka mezi jednotlivými kliknutími a další, spíše pokročilé, možnosti.
V poslední záložce jsou vypsané verze jednotlivých verzí FW a SW, nástroj pro párování a také položka s názvem “Long distance”. Ta by měla nastavit vyšší napětí v myši, aby lépe pracovala na delší vzdálenosti a signál lépe překonával možné překážky. Asi ne každý dokáže takovou možnost využít, ale když máte například PC hodně daleko od stolu nebo pod stolem mez možnosti vytáhnout USB dongle na stůl, hodit se jistě může.
Baterie a výdrž
Lamzu uvádí, že při nastavení 1000 Hz polling rate by měla výdrž na jedno nabití dosahovat až na 80 hodin. Což je pro čistě herní myš opravdu skvělá hodnota. Jal jsem se tedy sliby výrobce konfrontovat s realitou při používání. Přece jen 8 hodin Home Office a pak pár hodin hraní nebo používání myši až do večera je poměrně vysoká celodenní zátěž. Ale nabíjet jsem musel opravdu až po téměř dvou týdnech. Takže těch 80 hodin výdrže je zcela reálných i při náročném používání.
Při nastavení 4000 Hz polling rate je situace samozřejmě znatelně horší, to je ale přirozené, když myš reportuje pohyb 4x častěji. S tímto vyšším nastavením jsem se stěží dostal na 4 až 5 dní, i když ani to není zrovna špatné.
Nabíjení je pro případ nouze poměrně rychlé, stačí ji připojit na 15 minut a máte nabito na mnoho hodin dopředu. Jen dávejte pozor, otvor na myši je nestandardně malý a jen málokterý kabel se do něj vejde.
Závěrečné zhodnocení
Lamzu je u nás víceméně neznámý výrobce, což ale nemusí nic znamenat. Na poli e-sportů se jedná o už většího hráče a spojení s týmem FNATIC je toho jasným důkazem.
Jaká je tedy Lamzu Thorn v rukou běžného uživatele a příležitostného hráče PC her? No nebudu vás napínat, myš se mi za těch pár týdnů osvědčila ve všech bodech hodnocení, na která jsem schopný přijít.
Má výborný tvar i ergonomii a dostatečně nízkou váhu 52 gramů. Optická hlavní tlačítka jsou skvělá, kolečko by mohlo jít příkladem pro spousty dalších výrobců. A i když se může na první pohled a omak zdát, že je vyrobená z laciného plastu a konstrukce je nedostatečná, opak je pravdou. Myš je pevná ve všech směrech a ani při opravdu špatném zacházení z ní nikdy nevyšel ani jediný zvuk. Opravdu znamenitá konstrukce.
Software, byť na první pohled ne moc zajímavý, obsahuje vše, na co si dokáže hráč i obyčejný uživatel vzpomenout. Vše funguje na první dobrou, vše je připraveno na dvě tři kliknutí. A pak tu máme baterii, která je také skvělá a není problém s myší přežít klidně dva týdny bez problémů.
Cena je pak dalším faktorem, který může myš definovat. Česká cena je , což se může zdát hodně, ale také za ní hodně dostanete. Cena u výrobce je sice o trochu nižší, 99$, ale zase pohodlí nákupu a záruka u českého prodejce je přece jen příjemné plus.
A co je na myši tedy špatného? Abych se přiznal, mám hodně problém přijít na cokoliv, co bych mohl vůbec uvést. Snad USB dongle je moc velký? Nebo že se nedá okno ovládacího programu zvětšit? To jsou věci, které jsou pohledem celkové kvality myši i jejího příslušenství, naprosté marginality.
Tím ale nechci říct, že to je nejlepší myš na světě a všichni byste si ji měli ihned koupit. Je to myš primárně pro hráče a na to je třeba myslet při koupi. Protože takový přístup má svá samozřejmě své plusy a mínusy, ale nejedná se o chybu myši.
Nicméně i z pohledu smíšeného používání v kanceláři, volném čase i při hraní, nemám nic byť i vzdáleně negativního, co by stálo za zmínku.
Výhody
- Tvar a ergonomie
- Pevnost konstrukce
- Optická hlavní tlačítka
- Výdrž baterie
- Vybavený ovládací program
- Špičkový senzor
- Minimální latence
Nevýhody
- Pouze 2,4 GHz (chybí bluetooth)
- Horší dostupnost v ČR