Máte rádi hry, ale drahé herní notebooky jsou pro vás nedostupné? Pak vás o opaku přesvědčí tato recenze. Podíváme se totiž na cenově přijatelný notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3.
Ten dokáže skloubit slušnou herní vybavenost s cenovkou, která je velmi přívětivá. Co vše vám notebook nabídne a proč uvažovat o jeho koupi se dozvíte v naší recenzi.
Design a zpracování
V rámci designu a zpracování se muselo sáhnout k určitým kompromisům. Tím neříkáme, že je notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3 špatně zpracovaný, spíše upozorňujeme, že díky budgetu nezbylo na prémiové materiály. To je poznat například na celoplastové konstrukci notebooku. To s sebou nese jemné prohýbání šasi uprostřed klávesnice.
Nejedná se o nic drastického, co by snižovalo komfort používání. I přes použití plastů není slyšet žádné vrzání nebo skřípání, což je velké pozitivum. Na první pohled tak Lenovo IdeaPad Gaming 3 nepůsobí lacině. Snad jen doplníme, že na povrchu poměrně výrazně ulpívají otisky prstů. Notebook si tak vyžádá častější otření.
V rámci designu náš potěšilo drobné logo Lenovo na pravé straně horního krytu a také na pravé straně pod klávesnicí. Logo zde působí velmi decentně. Ačkoli je cenovka lehce pod 20 000 Kč, notebook je příjemně tenký, což oceníte zejména při přenášení. Váha samotného notebooku je lehce přes 2 kilogramy. K váze je ale potřeba připočítat ještě nabíječku, což je zhruba půl kilogramu navíc. Věřte, že nabíječku budete potřebovat prakticky všude s sebou. Ale o tom později.
Ačkoli se jedná o herní notebook, nemůžeme počítat s nějakým zajímavým a neotřelým designem. Na stranu druhou, ani dražší herní notebooky od Lenova zrovna neoplývají designovými herními prvky, které by na první pohled zaujaly. Mnohem důležitější ale je, co notebook skrývá uvnitř.
Rychlá 165 Hz obrazovka
Displej, tedy obrazovka, je u herních notebooků dost podstatná. Lenovo IdeaPag Gaming 3 nabízí 15,6" displej, což je takový standard. Vzhledem k cenovce bychom ani nemohli očekávat 17,3" obrazovku. Displej pak nabídne obnovovací frekvenci 165 Hz, což se na první pohled jeví jako úžasný parametr. Nezaručí ale dokonalý herní zážitek, protože jedním z aspektů, který má na kvalitu obrazovky vliv, je tzv. response time. Tedy rychlost odezvy jednotlivých pixelů.
Response time obrazovky Lenovo IdeaPad Gaming 3 dosahuje hodnot okolo 10 ms, což není špatný výsledek. Například Alza Gamebook dosahoval hodnot až 30 ms. Abychom srovnali panel Lenova s jiným prémiovým herním notebookem, podíváme se na hodnoty panelu u Asus ROG Scar 15. Zde byl response time nižší jen asi o 1 ms. To už jsou nepatrné rozdíly, které vám rozhodně nebudou překážet a vzhledem k ceně tu 1 ms rádi oželíte. Obrazovka Lenovo IdeaPad Gamingu 3 je tedy krásně rychlá a vhodná i pro hraní kompetitivních FPS her.
Herní notebooky neslouží jen pro hraní her. Velmi často si na nich uživatelé pouští také filmy, konzumují jiný audiovizuální obsah nebo například upravují fotografie. K tomuto účelu může být důležitý také jas. Lenovo IdeaPad Gaming 3 disponuje jasem až 294 nitů, což je parádní. Nemusíte se tak bát, že byste na něj špatně viděli v době, kdy bude kolem vás hodně světla.
Pro úpravu fotografií a sledování videa se hodí vědět, že panel nabízí 99,2% pokrytí sRGB. Hodnota ΔE (delta E), tedy přesnost barev, není z výroby zrovna ideální. Naměřili jsme zde hodnotu ΔE 2,69. Na našem webu si ale můžete stáhnout opravný ICC profil přímo pro Lenovo IdeaPad Gaming 3. Pomocí něj můžete barvit zkalibrovat a tím hodnotu delta E zmenšit na minimu. Barvy pak budou přesnější a herní zážitek bude rozhodně lepší.
Herní výkon
Když už máme recenzi herního notebooku, měli bychom se podívat také na herní výkon. V útrobách počítače totiž nalezneme šestijádrový procesor Ryzen 5600H a grafickou kartu NVIDIA RTX 3050 Ti se 4 GB paměti. Tomu všemu napomáhá 16 GB RAM. Obrovskou výhodou je, že v notebooku jsou osazeny dvě 8 GB RAMky. Díky využívání dual chanelu je notebook výkonnější.
Výkony ve hrách při vysokých detailech, 1080p, jsou velmi dobré. Samozřejmě záleží, kterou z her si zahrajete, přesto se můžete spolehnout na dostatečný výkon. A to dokonce i u náročnějších her. I když zde budete muset počítat s nižším FPS. V případě potřeby je ale možné lehce stáhnout detaily hry, takže obraz bude plynulejší.
Při hraní a větší zátěži si notebook udržuje poměrně příjemné teploty, nemusíte se tak obávat toho, že by došlo k přehřívání. V případě, že notebook nijak nezatěžujete, chlazení prakticky neslyšíte. I to je důkaz toho, že má Lenovo IdeaPad Gaming 3 dobře vyřešený odvod tepla. Škoda jen, že se notebook chladí směrem dolů. Pokud máte doma chladicí podložku, rozhodně se nebojte ji použít.
Výkon notebooku si můžete sami nastavit. Celkem je pro vás připravena trojice profilů výkonu. Jedním z nich je tichý režim, druhým je automatický režim a třetím je režim maximálního výkonu. Při testování se nám osvědčil především automaticky režim, který je dobře vyvážený a pozná, kdy je potřeba vyšší výkon.
Alternativy notebooku
Možná by vás mohly zajímat alternativy k Lenovo IdeaPad Gaming 3. Příliš nedoporučujeme vyhlížet nižší cenovou kategorii. V nich je často instalována grafická karta GTX 1650, která má poloviční výkon a úspora není zase tak významná.
V případě, že byste hledali spíše výkonnější stroj, pak můžeme doporučit herní notebooky, které disponují grafickou kartou RTX 3060. Ta nabízí vyšší herní výkon, takže si i náročnější herní pecky užijete s vyšším FPS. Skvělým kandidátem je námi otestovaný Lenovo Legion 5.
Klávesnice, touchpad a konektory
Notebook ale není jen o grafické kartě, procesoru nebo displeji. Důležité jsou také další prvky, jako například touchpad. Ten je u Lenovo IdeaPad Gaming 3 dobře zpracovaný, má rychlou odezvu a celkově se s ním velmi dobře pracuje. V případě „nouze“, kdy nebudete mít po ruce myš, bude na práci naprosto dostačující. Hraní akčních her ale nedoporučujeme, a to na žádném touchpadu.
Pokud se podíváme na klávesnici, samotné klávesy májí kratší stisk než klávesnice mechanické. Přesto ale není marná. Velké plus je numerická část na pravé straně. Můžete tak notebook používat na kancelářskou nebo studijní práci a po tvrdé dřině si užít ty největší herní pecky. Klávesnici můžete využívat také večer a za horších světelných podmínek, protože disponuje podsvícením. To můžete regulovat pomocí stisknutí klávesy FN a mezerníku. Celkem můžete volit dva režimy vyššího a nižšího jasu. Paradoxem je, že u nejlevnější verze se setkáte s běžným bílým podsvícením. U levnější verze pak dostanete barevné RGB podsvícení.
Na levé straně notebooku pak najdeme napájecí port, ethernetový port, HDMI a USB-C port. Ten dokáže přenášet pouze data, notebook s ním bohužel nenabijete. Na pravé straně pak notebook ukrývá dva USB-A porty a 3,5 mm jack pro drátová sluchátka. Možná si již nyní všímáte, že nezmiňujeme zadní stranu notebooku. Na ní bohužel žádné další porty nenajdeme, což je škoda. Připojení kabelů na zadní stranu je lepší především v tom, že kabely lépe schováte a nejsou pak tolik vidět.
Bezdrátové připojení k internetu pak zajišťuje modul Wi-Fi 6. Spolehnout se můžete také na Bluetooth 5.0. Přes něj můžete například připojit bezdrátová sluchátka ale také příslušenství k samotnému notebooku, jako například myš nebo klávesnici.
Další výbava a bloatware
V případě, že byste notebook používali pro videohovory, budete používat 720p kameru. Rozlišení není nejhorší, rozhodně ale na trhu nalezneme lepší webkamery. Výhodou ale je, že kameru můžete pomocí fyzického tlačítka zakrýt. Nemusíte tak dokupovat žádné plastové krytky navíc.
Co nás příjemně překvapilo byly reproduktory. Ty samy o sobě nabízejí poměrně kvalitní zvuk. Škoda je, že reproduktory míří směrem dolů, takže zvuk tolik nevynikne. To je ale obecný problém všech levnějších notebooků, nejen Lenovo IdeaPad Gaming 3.
Podívejme se také na rychlost interních disků. Lenovo IdeaPad Gaming 3 disponuje rychlostí čtení 3 389 MB/s, rychlost zápisu je pouze 1 819 MB/s. Právě rychlost zápisu je oproti konkurentům například v podobě Alza Gamebooku velký problém. Ještě doplníme, že základní konfigurace disponuje 512 GB SSD. Uvnitř notebooku je ale jedna 2,5" volná pozice, do které můžete umístit další disk. K dispozici je také volný M.2 slot s délkou 42 mm. Místa na případné rozšíření paměti je proto dostatek.
Jak už to bývá, nízká cena se vždy někde projeví. V tomto případě se bavíme o předinstalovaných aplikacích. Setkat se tak můžete s klasikou jako je antivirus McAfee, narazit ale můžete také na TikTok či například Disney+. Nemusíte se ale obávat, všechen tento bloatware můžete z notebooku snadno odinstalovat, takže vám nadále nebude zabírat místo. Je potřeba si při nastavování notebooku vyhradit čas, abyste všechny nepotřebné aplikace odinstalovali.
Výdrž baterie
Lenovo IdeaPad Gaming 3 nedisponuje zrovna velkokapacitní baterií. Nabídne pouze 45 Wh. Je to poznat na celkové výdrži. Při hraní her vydrží zhruba hodinu, při kancelářské práci vydrží notebook něco málo pod 4 hodiny. V případě, že budete nosit notebook do práce nebo třeba do školy, nabíječka bude nezbytnou součástí vašeho vybavení. V tomto ohledu je velká škoda, že notebook nepodporuje nabíjení přes USB-C.
Závěrečné hodnocení
A jsme na konci naší recenze. Sečteno podtrženo můžeme říct, že se herní notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3 velmi povedl. Dobrý výkon i kvalitní obrazovka je pro hraní her naprosto ideální. Nejlepšímu dojmu chybí snad jen delší výdrž baterie a více USB konektorů. Nedostatek portů lze ale vyřešit různými externími rozšířeními, které koupíte za pár stovek.
Na stranu druhou, za necelých 20 000 Kč získáte slušnou herní sestavu, kterou využijete pro studium, práci i hraní her. Myslete ale na to, že levnější verze notebooku nemá operační systém. Na stranu druhou, nainstalování operačního systému a driverů není obtížný úkol, náš návod vám v tom pomůže.
Výhody
- Kvalitní displej
- Dobrá grafická karta
- Líbivá cenovka
- Možnost rozšíření paměti
- Příznivé reproduktory
Nevýhody
- Horší výdrž baterie
- Pouze bílé podsvícení