Marshall Major V - Skládací stylová sluchátka (Recenze)

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Zbyněk | Upraveno 12.7.2024 Informace

Značku Marshall znají asi všichni hudebníci světa a díky jejich rozšíření portfolia i na sluchátka, také skoro všichni ostatní. Jak si vede poslední novinka modelu, která je extrémně populární, si řekneme v následující recenzi Marshall Major V.

Tvar a design
9,3/10
Zpracování
8,5/10
Kvalita zvuku
5,1/10
Mikrofon
7,2/10
Funkce
6,5/10

Balení

Kartonová krabička má na sobě všechny základní informace o sluchátkách, a ještě přidává dost povedené produktové fotky. Díky tomu, že přebal samotný je z pevného kartonu, se nemusíte bát, že by se obsahu něco stalo.

Uvnitř je pak prostor na sluchátka, krátký nabíjecí kabel s USB-C na obou koncích, stylový zakroucený kabel s 3,5mm Jackem ke sluchátkům a velmi základní manuál, ve kterém je ovládací schéma joysticku a popis těch nejdůležitějších částí sluchátek. Bohužel tu nenajdete QR kód pro stažení aplikace, je pouze zmíněn její název a oba hlavní obchody s aplikacemi, kde se dá stáhnout.

img-20240624-165229.webpimg-20240624-170706.webp

Design sluchátek

Marshall má svůj marketing a designovou identitu vypilované k naprosté dokonalosti. Jakýkoliv výrobek, který mají pod svými křídly, je v mnoha ohledech ukázkou opravdu špičkových schopností.

Marshall Major V pokračují v tomto trendu s naprostou jistotou a přináší dnes už symbolický design hranatých mušlí s nádherně napsaným jménem výrobce na boku. Vzor kůže, který provází všechny výrobky Marshall, je tu také, a to nejen na mušlích, ale i na hlavovém mostu.

Mušle jsou malé, hranaté a z boků je drát spojuje s hlavovým mostem. Dráty, které jsou určeny pro nastavování velikosti sluchátek, slouží také jako místo pro kloub, takže jsou sluchátka skládací. Viditelné kabely, které vedou do mušlí, překvapivě celkem dobře doplňují jinak celistvý design. Náušníky jsou hluboké a tento model má také novou a měkčí výplň. 

img-20240624-163518.webpimg-20240624-165539.webp

Stále je ale dobré mít na paměti, že se jedná o On-Ear sluchátka, takže komfort je z jisté části ovlivněn mírou každého nositele, jak dobře takovouto konstrukci snáší.

Na pravé mušli je multifunkční ovládací joystick, 3,5mm Jack, USB-C konektor, stavová LED a místo pro Qi nabíjení. Na levé mušli se nachází “M-Button”, což je programovatelné tlačítko, ke kterému můžete přiřazovat funkce.

Každá část je striktně podřízena designové řeči výrobce a dohromady vytváří skutečně nádherná sluchátka, která poznáte už z dálky. A jestli je něco, čím Marshall vystupuje z řady, tak je to právě jejich špičkový design.

img-20240624-170500.webp

Zpracování sluchátek

Dalším aspektem každého výrobku je jeho zpracování a použité materiály. Marshall Major V jsou přímo mířeny na uživatele, kteří chtějí sluchátka do města, do fitka a celkově na nošení ven. Jednou z předností je v takovém scénáři hmotnost, takže plastové části jsou více než očekávané. O zbytek se stará umělá koženka.

Výrobce se rozhodl pro zdravý kompromis a zvolil jak tvrdý plast, tak měkčený a jeho kvalita je na dobré úrovni. Od výrobce je také skvělé to, že na sluchátka používá z 33 % recyklovaný plast, z čehož je 86 % z použité elektroniky a CDček.

img-20240624-163703.webp

Mušle jsou z hrubšího tvrdého plastu, který má kolem dokola gumový pásek, na kterém sluchátka sedí, když je položíte jednou z mušlí dolů. Ať už je to chtěné či nikoli, právě na mušli se sluchátka pokládají pro bezdrátové Qi nabíjení, a díky gumovému pásku se tedy nepoškrábou.

Hlavový most je spíše méně polstrovaný a klidně by si zasloužil ještě jednu vrstvu materiálu, nicméně sám o sobě není nepohodlný. Most má na starosti také dva klouby, díky kterým jsou sluchátka skládací. Trochu jsem se bál, systém nevypadá na první pohled moc robustně, ale nakonec se nejedná o nic hrozného. 

V rozložené poloze je do kloubu trochu vidět – na jedné straně je plastová zarážka a na druhé malinký kovový váleček, který má za sebou pružinu. Není to sice kdovíjak pevný mechanismus, ale pro své účely stačí.

img-20240624-163924.webpimg-20240624-163718.webpimg-20240624-164829.webp

K vychytanosti konstrukce dost přispívá i mechanismus aretace sluchátek ve složeném stavu, stačí jen zasunout zacvakávací packu do protikusu. A tedy, alespoň u nového kusu, je aretace opravdu hodně silná, takže jsem měl problém je od sebe vůbec oddělit.

Dráty, které spojují hlavový most a mušle, jsou ukončené v malých kloubech na boku mušlí a mají nastavený příjemný odpor, a to jak v kloubu, tak v uložení odporového systému pro nastavení velikosti. Mušle se neviklají a jsou pevně spojeny se zbytkem sluchátkové konstrukce.

img-20240624-164259.webp

Nově dostal model Major V lepší náušníky. Ty jsou silnější a měkčí než u předchozích verzí a měly by také zajišťovat lepší pohodlí při nošení. Schválně ale používám podmiňovací způsob, protože pro mě osobně jsou jakákoliv On-Ear sluchátka tak trochu mučením. 

Poslední drobností je univerzální ovládací joystick, který je překvapivě z kovu a skvěle se ovládá i poslepu. Sice se trochu viklá ve svém uložení, ale není to nic hrozného. Ovládá se pomocí něho hlasitost, přepínají skladby, slouží také pro zapínání/vypínání sluchátek a zapnutí režimu párování.

Musím říct, že jsem z konstrukce i materiálů u Marshall Major V vlastně dost příjemně překvapený, protože vše je promyšlené do posledního detailu. A i když sluchátka nepůsobí v rukou jako nějaké prémiové zboží, nebál bych se o jejich životnost.

img-20240624-163810.webpimg-20240624-163753.webp

Výbava a hardware

Sluchátka Marshall nejsou zrovna etalonem výbavy a ani nikdy nebyly. Jejich výčet výbavy je vlastně dost krátký, ale i tak je dobré tyto body zmínit.

Disponují velkými 40mm dynamickými měniči, což je rozměr, který se běžně dává do mnohem větších sluchátek. Jejich rozsah by měl podle výrobce být klasických 20–20 000 Hz s odporem 32 Ohmů a citlivostí 106 dB.

Další odrážkou je pak Bluetooth, o kterém se výrobce zmiňuje pouze v souvislosti s podporou Bluetooth LE. O verzi Bluetooth ale bohužel mlčí. Lze se domnívat, že se bude jednat o Bluetooth 5.0 a novější, sluchátka totiž podporují duální připojení.

img-20240624-170325.webp

Když už jsem u připojení, tak kromě toho bezdrátového je k mání také klasický 3,5mm Jack. S ním se pojí jedna zajímavá funkce – když budete chtít s někým poslouchat hudbu a on bude mít svá vlastní drátová sluchátka, stačí je připojit kabelem právě k Marshall Major V. Zabudovaný zesilovač samozřejmě není schopný utáhnout nějaké magnetoplanáry, ale běžná přenosná sluchátka nebo nějaké IEM fungují docela dobře.

Dále je tu bezdrátové Qi nabíjení, čímž se výčet dostává ke konci. Je docela škoda, že výrobce nepřidal alespoň základní ANC nebo nějaké krytí proti prachu a podobné drobnosti. Co mě také mrzí je fakt, že sluchátka podporují pouze SBC a AAC kodek

img-20240624-163339.webp

Kvalita zvuku

Když se vysloví Marshall, většina rockerů si pravděpodobně vybaví jeden z téměř legendárních zesilovačů nebo komb, které používali hudebníci, jako byl Lemmy Kilmister, Jimi Hendrix nebo Slash. Jejich přínos pro hudební průmysl je zcela nediskutovatelný a o to větší nároky na zvuk se na sluchátka kladou.

Je to už poměrně dávno, kdy jsem slyšel první Marshall Major a pak jejich druhou i třetí iteraci. V té době jsem z nich sice nebyl nadšený, ale absence větších zkušeností mi ještě neumožňovala zvuk nějak do detailu rozebrat. To se ale postupem času změnilo a dovolím si tvrdit, že se dnes Marshall Major V střetnou s daleko zkušenějším uchem.

img-20240624-164656.webp

První pohled na naměřené hodnoty frekvenční odezvy mě zrovna neuchvátil, byť to samozřejmě není všechno a situace může být ve skutečnosti jiná. Marshall cílí primárně na rockové a metalové kytary a baskytary, a tak mě docela překvapilo, jak moc je region basů posílený. To samé platí také o výškách kolem 2–4 kHz. To nemusí být nutně problém, ale pěkně popořádku.

Ono je docela podstatné si uvědomit, pro koho jsou tato sluchátka vlastně určená. Marshall je sice velké jméno, ale tato levná nositelná elektronika je spíše pro udržování a rozšiřování právě onoho jména mezi co nejvíce uživateli. Takže očekávat Hi-Fi, ještě za cenu 150$ / 3799 Kč, asi není úplně správné. Nicméně přesto, že si pozici sluchátek uvědomuji, mám stále očekávání trochu jinde.

Marshall Major V
Marshall Major V

Marshall Major V

Zvuk je laděný do hodně silného V s tím, že středy jsou docela upozaděné. Tonalita je kvůli tomu posunutá a sluchátka nezní moc přirozeně. Masivní přívaly basů jsou vyvažovány pichlavým množstvím výšek, a díky tomu zní některé nástroje, převážně bicí a kytary, opravdu hodně divně.

Podání prostoru je také zvláštní. Díky náušníkům, které jsou tlusté, je měnič docela daleko od ucha a vše se odehrává tak nějak jinde jakoby v jiné místnosti, bez schopnosti vykreslit alespoň přibližnou pozici v prostoru. Naštěstí ale nezní tak stísněně, jak jsem původně čekal, takže přeci jen ve zvuku nějaký ten prostor je.

Frekvenční odezva

Měřeno průmyslovým standardem IEC 711 

Marshall Major V frekvenční odezvaDalší měření

Basy

Už první pohled na frekvenční odezvu prozradí, že basů bude obrovské množství. Samozřejmě jen tehdy, když sluchátka budou mít správný přítlak a utěsnění, což ale pro nové náušníky není problém.

Přísun basů je chvílemi tak obrovský, že přehluší cokoliv dalšího. I hudba, která je vlastně bez větších spodků, jako jsou Tears for Fears, najednou zní jako z produkce posledních 5 let.

Nicméně ti ještě zní relativně dobře, protože pak teprve přijde chvíle, kdy vám do mixu spadnou například noví P.O.D. se skladbou I got that. Najednou je slyšet jen obrovská stěna z baskytary a bicích, která chce přehlušit skoro vše, co není alespoň ve vyšších středech. U hudby, která je z části postavena na syntetických zvucích, například skladba Parasite od německých Electric Callboy, jsou basy extrémně prominentní.

img-20240624-172322.webp

Na druhou stranu, do frekvencí sub-basů sluchátka už tolik nezasahují. Rozhodně je umí zahrát, ale jsou spíše trochu v pozadí, než aby hrály prim. To bych ale od malých přenosných sluchátek ani neočekával.

Také díky posíleným nižším frekvencím okolo 100–200 Hz zní sluchátka jak, no v angličtině by se tomu řeklo “boxy”. Jak kdyby hrála z malé uzavřené krabičky, kde se všechno odráží. Výrobce by správně měl kompenzovat tyto rezonance v ozvučnici, jenže to se zde nestalo. Basy jsou většinou spíše bez textury, a hlavně bez rychlosti a bez transparentnosti, zato ve velkém objemu.

img-20240624-163838.webp

Středy

Středy se v Marshallech nacházejí na docela zvláštním místě. Jsou trochu v pozadí a basy do nich zasahují docela málo. Ale i to málo stačí k tomu, aby nezněly úplně přirozeně, i když za to mohou spíše vyšší středy až nižší výšky.

Zpívané litanie od Jana Dismase Zelenky nezněly ale kupodivu úplně špatně, byť pořád trochu jak z malé krabičky. Přece jen tomu dost pomáhá to, že rozsah v této klasické hudbě z období vrcholného baroka není zdaleka tak velký, jako je tomu u hudby moderní.

Joni Mitchell zněla docela vzdáleně, vokál by zde mohl být více vepředu, ale tonalita jejího zpěvu a hry na akustickou kytaru ve skladbě Little Green nebyla úplně špatná.

img-20240624-170135.webp

Výšky

Výšky jsou bohužel dalším z aspektů, které ode mě nedostanou pochvalu. V rozmezí kolem 2–4 kHz jsou výšky značně posílené a také kvůli tomu je zvuk někdy opravdu ostrý, častokrát za hranicí, kterou jsem schopný akceptovat.

Tvrdé bicí od metalcorových Architects v Holy Hell chvílemi zní, jako by vám chtěly snad proletět hlavou. Hi-Hats jsou umístěné až moc vepředu a zní dutě.

Austra, ve svém debutovém albu Feel it break, zpívá chvílemi velmi vysokým hlasem, který bohužel ztrácí na přirozenosti. Zní uměle navýšený a někdy až moc pichlavě. A například zástupci žánru Coldwave, jako jsou Molchat Doma, jsou na Marschallech stěží poslouchatelní.

Přísun výšek je už tak v téhle hudbě dost velký a sluchátka natlačí ještě další a další, až z toho po chvíli bolí hlava. Rozlišení je průměrné, ani dobré, ale ani špatné, a když na to přijde, mají výšky i poměrně dobrý rozsah.

img-20240624-163617.webp

Ještě si na konec této kapitoly dovolím pár poznámek, abych ji nekončil vysloveně na špatné notě. Zrovna Marshall Major nikdy nevynikaly svými sonickými vlastnostmi, byť jsem v to u pátého modelu v řadě docela doufal. Co mě na sluchátkách mrzí asi nejvíc je to, že ty 40mm měniče nejsou úplně neschopné. 

Po pár minutách hraní si v Peace na PC a Waveletu na telefonu jsem ze sluchátek dokázal dostat docela slušný vyrovnaný zvuk, kterému nechybělo moc k tomu, abych byl vlastně spokojený. Ty zásahy ekvalizérem sice byly výrazné, ale zvuk se opravdu slyšitelně narovnal.

Návod na YouTube

Jak funguje Wavelet?

Je mi jasné, že při cvičení ve fitku nebo běhání po městě bude posluchač asi raději za ten projev, který si Marshall nastavil, ale neubráním se pocitu, že by se to přece jen dalo udělat lépe a s menším “tlačením na pilu”. 

img-20240624-164953.webp

Mikrofon a volání

Jelikož jsou Marshall Major V bezdrátový, mají svůj dedikovaný mikrofon pro volání. Je škoda, že tu není nějaké ANC, které by mikrofonu mohlo pomoci potlačit okolní hluk. Mikrofon je totiž jen jeden, na pravé mušli, a tím vše hasne.

Kvalita je při volání v ideálních podmínkách průměrná, zvuk je dutý, ale rozumět mu je. Při volání z hlučnějšího prostředí se překvapivě hluk docela upozadí, a i když je na hlasu hodně slyšet silnější komprese, není to úplně nejhorší.

Test Mikrofonu

Aplikace

Aplikace pro tato sluchátka se jmenuje Marshall Bluetooth a dá se stáhnout jak na Google Play, tak na Apple Store. Její výbava a možnosti se do značné míry omezují jen na pár základních nastavení, protože sluchátka nemají třeba ANC.

V prvé řadě je vidět nabití sluchátek, což budete ale potřebovat opravdu jen jednou za čas, k výdrži se ale ještě dostaneme. Pak je tu ekvalizér, nastavení M-Buttonu, Spotify Tap, nastavení spánku a nastavení nabíjení baterie.

Ekvalizér dává prostor pro zvolení jednoho z několika profilů, ale žádný z nich mi nepřišel dobrý a bohužel ani uživatelsky nastavitelný profil není o moc lepší. Má jen pět posuvníků a jejich rozsah frekvencí není ani moc dobře nastavený. Pokud byste si třeba chtěli trochu snížit basy, tak je to možné jen kolem 160 Hz, cokoli nižšího už nemůžete ovlivnit. V tomto případě doporučuji aplikaci Wavelet všemi deseti.

marshall-major-v-app.webp

Nastavení M-Buttonu je dost omezené, protože se na něj dají nastavit pouze čtyři akce – spuštění Spotify Tap, nastavení ekvalizačního profilu, zapnutí hlasového asistenta a úplné vypnutí M-Buttonu.

Nastavení udržení nebo zachování baterie (Battery Preservation) je poměrně zajímavá funkce, kterou jsem asi ještě u žádných bezdrátových sluchátek neviděl. Dá se zde limitovat maximální úroveň nabití a také rychlost, s jakou se sluchátka budou nabíjet. Při posunutí posuvníku na tu nejvyšší hranici se dokonce monitoruje teplota baterie, aby nepřesáhla nastavenou hranici a prodloužila se tak její výdrž.

marshall-major-v-app-2.webp
A to je víceméně z aplikace vše, ale i toto základní nastavení je fajn.

Baterie a výdrž

Marshall se nikde nezmiňuje, jakou kapacitu baterie sluchátka mají. Uvádí jen, že vydrží více než 100 hodin hraní. To je velmi, ale opravdu velmi vysoká hodnota. Nabíjet se dají skrze USB-C konektor nebo bezdrátově přes Qi nabíječku, stačí sluchátka na ni pravou mušlí položit. 

A mají Marshall Major V opravdu tak skvělou výdrž, jakou se kasá výrobce? Je to skoro až neuvěřitelné, ale ano, opravdu mají. V našem testu při nastavení AAC kodeku a s normovanou hlasitostí vydržely Marshall Major V stěží uvěřitelných 105 hodin a 34 minut. To je výdrž téměř 14 dní, pokud sluchátka dokážete nosit 8 hodin denně.

Test výdrže

Marshall Major V
Marshall Major V
105 h 34 min
Audeze Maxwell
Audeze Maxwell
57 h 35 min
SteelSeries Arctis Nova Pro Wireless
SteelSeries Arctis Nova Pro Wireless
23 h 44 min

Výdrž je tedy hodně silnou stránkou těchto sluchátek a při rozhodování před koupí velmi silným argumentem.

img-20240624-163552.webp

Používání v praxi

Marshall Major V se mi při používání osvědčily jako dobrý společník. Všechny nabízené funkce i ergonomie a ovládání jsou dobře nastavené.

  • Duální připojení fungovalo k mé plné spokojenosti a sluchátka se bez problémů přepínala mezi zdroji hudby nebo při volání.
  • Bluetooth signál se mi zdál hodně slušný, protože i na místech v našem bytě, kde obvykle většina sluchátek začíná vypadávat, neměly Marshally jakýkoli problém.
  • Pochválit také musím ovládací joystick, který je sice trochu schovaný za pravým uchem, ale jeho ergonomie i odezva jsou dobré.
img-20240624-164749.webp
  • Co se týče nošení, sedí sluchátka na hlavě dobře. Dokonce i do fitka se hodí, byť třeba pro skákání na trampolíně to zrovna není, ale běžný pohyb zvládnou dobře.
  • No a pak je tu pohodlí, se kterým jsem dost bojoval. Ale to jsou opět moje uši, které prostě a jednoduše nejsou s On-Ear sluchátky kompatibilní. Měkčené náušníky jsou fajn, mají dostatek materiálu a přítlak také není až tak silný. Ale maximum, které jsem dokázal na jeden zátah, byly necelé dvě hodiny, a to mě potom hodně bolely uši, ještě tak hodinu poté, co jsem si je sundal. Takže pokud byste chtěli nosit sluchátka delší dobu, například do práce, pamatujte na to, že po celou dobu sedí přímo na uších.
img-20240624-164335.webp

Závěrečné zhodnocení

Z Marshall Major se pomalu a jistě stávají Koss Porta Pro nové generace. Za těch pár dní, co jsem se na ně zkoušel zaměřit, jsem jich ve městě napočítal doslova desítky. Jejich popularita stále stoupá a není proto od věci se zaměřit na to, jestli skutečně stojí za svou cenovku.

Nový model stojí o nemalých 1000 Kč více než ten předešlý, a to je při relativně nízkých cenách opravdu hodně. Konečná cena je pak v českých e-shopech 3790 Kč, což už zrovna málo není. 

Za své peníze ale dostanete nádherná sluchátka, která vypadají skvěle jak sama o sobě, tak i na hlavě jejich majitele. Mají distingovaný design, který se jen tak neokouká

img-20240624-171452.webp

Dále je to fantastická výdrž na jedno nabití. Je to opravdu jedna z nejlepších výdrží bezdrátových sluchátek, se kterou jsem se zatím setkal. Muset nabíjet sluchátka třeba až po 14 dnech intenzivního používání je opravdu paráda. A když na to přijde, stačí je jen pohodlně položit na kompatibilní Qi nabíječku. 

Ke konstrukci také nemám moc co bych dodal. Je robustní, má spoustu vychytávek, dobrou ergonomii a pokud je nemáte na celodenní nošení, tak ani to pohodlí není úplně špatné.

img-20240624-164324.webp

A kde tedy mají sluchátka nějakou chybu? Bohužel je to z mého pohledu v tom nejdůležitějším – ve zvuku. Nikdo od takových sluchátek neočekává otevřený zvuk audiofilských sluchátek za desítky tisíc, ale vzhledem k tomu, jak jsme například v IEM segmentu výrazně pokročili, alespoň trochu lepší zvuk bych si dokázal představit.

Marshall Major V pro mě hrají pod průměrem. Mají extrémně nabasovaný, zároveň pichlavý a ostrý zvuk s tonalitou, která má u některých nástrojů k přirozenosti dost daleko.

img-20240624-164917.webp

Doporučení zde ale nejsou zrovna jednoduchá, protože podobných sluchátek s touto konstrukcí je poskrovnu a nejsou o moc lepší než Marshally. Ale kdybych mohl, tak za menší příplatek se dají sehnat Audio Technica ATH-M50xBT, Anker Q45, 1More SonoFlow nebo ještě lépe AKG K361-BT

A pokud se opravdu zajímáte o kvalitu zvuku, téměř jakákoliv IEM nebo TWS s podobnou cenou hrají o poznání lépe. Nebo se můžete zkusit pustit do ladění v nějakém ekvalizéru. Případně se můžete podívat i na naše ostatní recenze v sekci sluchátka.

Nicméně chápu, že to už je úplně jiný segment, takže reálné doporučení dnes nemám, jelikož doporučovat podobná On-Ear sluchátka typu JBL Tune je tak trochu jít z bláta do louže.

img-20240624-165932.webp

Pokud tedy chcete stylová sluchátka do fitka nebo do města, zvuk zase tolik neřešíte a nevadí vám absence ANC, Marshall Major V jsou pro mě sice rozporuplná, ale vlastně jediná volba. Malých skládacích sluchátek s parádní výdrží na jedno nabití moc není.

Výhody

  • Plus Vychytaná konstrukce i materiály
  • Plus Ergonomie ovládání
  • Plus Fantastická výdrž baterie 
  • Plus Bezdrátové Qi nabíjení
  • Plus Možnost Bluetooth i kabelu

Nevýhody

  • Mínus Absence ANC
  • Mínus Podprůměrný zvuk
  • Mínus Podpora pouze SBC a AAC kodeků
Tvar a design
9,3/10
Zpracování
8,5/10
Kvalita zvuku
5,1/10
Mikrofon
7,2/10
Funkce
6,5/10

Celkové skóre

Marshall Major V
Skóre
7,3/10
Doporučujeme
Tvar a design
9,3/10
Zpracování
8,5/10
Kvalita zvuku
5,1/10
Mikrofon
7,2/10
Funkce
6,5/10

Najít nejlepší cenu