MelGeek je u nás spíš neznámý hráč na poli klávesnic. Většina modelů je něčím výjimečná a ani model Modern97 toho není výjimkou. Jak si stojí klávesnice s netradičním rozložením kláves MelGeek Modern97?
Obsah balení
Vše začíná balením a jaký na vás udělá dojem. A MelGeek rozhodně ví, jak zaujmout a řeší i triviální detaily. Krabice má oblé rohy s embosovaným názvem a dalšími vzory včetně křížků, které jsou i na zádech. Papír je tvrdý a působí moc příjemným dojmem v rukou. Nasouvací papírový kryt má vypsané všechny parametry klávesnice, včetně typu spínčů.
Uvnitř je pod samotnou klávesnicí prostor na veškeré příslušenství. Samostatný keycap a switch puller, malá krabička s klávesami navíc a USB-C kabel. Ten má na jednom konci nápis “Good Typing” a na druhém “Chicken Dinner” (hráči Fortnite jistě ví). Každá věc má své místo a vše vypadá od pohledu moc pěkně.
Za trochu nešťastný způsob prezentace ale považuji návod, který je sice dobrý a i když se to nezdá, obsahuje dost informací. Je totiž natištěný na velkém kusu tvrdého papíru a není zrovna moc skladný. A i zde myslel výrobce na detaily. Návod je vyříznutý přesně podle nožiček na klávesnici, takže se do něj neotisknou černé gumové nožičky.
Design klávesnice
MelGeek má většinu svých klávesnic hodně zvláštních, častokrát z průhledných plastů, s netradičními vzory nebo má i klávesnici z kostiček Lega. A když jsme u Lega, klávesnice má 2,4 GHz USB dongle, který vypadá právě jako jedna z kostiček slavné Dánské firmy. Je ale škoda, že se dongle nedá nikam do klávesnice schovat. Nikde pro něj není místo. Na to je dobré pamatovat, abyste jej neztratili.
Vrchní plast je bílý, ale je pocákaný modrou barvou a dodává celému vzhledu další pohledovou vrstvu. Jednotlivé kapky cítíte pod prsty. A spodek klávesnice jde ještě dál. Je vyrobený z průhledného plastu, kterým prosvítá modrý výplňový silikon. Zhruba v polovině jsou pak tři emblémy z bílého plastu a to celé pokračuje na plný okrový plast. Okrová, nebo chcete-li hnědo žlutá, je pak použitá jako hlavní barva fontu na klávesách.
I když nemůžu zrovna říct, že by se mi klávesnice líbila, a do jisté míry ani kombinace okrové, bílé a modré, originalitu a neotřelost jí v žádném případě nemůžu odepřít.
Popisovaný model se prodává pod označením Ocean. Výrobce ještě nabízí druhou variantu s označením Fountain, která má černé klávesy a lehce zelenkavé tělo. Možná ne tak vizuálně zajímavé, ale stále si drží svůj vlastní standard.
Kromě toho má MelGeek Modern 97 neobvyklé rozložení kláves typu 96 %, které je mezi uživateli, kteří nechtějí klasickou full size klávesnici, dost oblíbený. Poskytuje totiž prostor pro naprostou většinu všech kláves, ale s celkově menší velikostí.
Možná si vzpomenete na Akko 3098, kterou jsme tu měli jako dalšího zástupce tohoto rozložení. Proti MelGeek Modern97 má Akko na pohled drobný, ale při používání dost příjemný detail a tím je oddělení šipek a numerického bloku od ostatních kláves. Nevěřil bych, jak velký rozdíl v pohodlí mi takové malé oddělení kláves dokáže zprostředkovat.
Rozměry klávesnice jsou 382 x 143 x 46,6 mm. Váha se zastavila na 990 gramech, což je překvapivě málo.
Ke klávesnici jsem dostal navíc ještě USB kabel, který rozhodně stojí za to zmínit. Výrobce jej prodává samostatně za 60$, tedy zhruba 1355 Kč. Je to dvoudílný kabel a jedna část je rovná a druhá má tzv. Coil. To je to zatočení, někteří znají například ještě z klasických pevných telefonů. Pro propojení jedné a druhé části je použitá rychlospojka typu YC8. Všechny konektory jsou kovové, rychlospojka působí velmi solidním dojmem. Ono kabel celkově působí jako hodně kvalitní výrobek a za své peníze přinese velkou estetickou hodnotu. K mání je 7 různých barevných kombinací, takže na své si přijde většina.
Zpracování a konstrukce
Asi stěží někoho překvapí, že je klávesnice vyrobená kompletně z plastu. Její konstrukce je nacvakávací a při pokusu o zkroucení se docela jednoduše ohne. V drážkách je vidět pohyb horního a spodního krytu proti sobě. Při psaní to samozřejmě není problém, ale když pak vezmete klávesnici do ruky, nepůsobí, také díky poměrně nízké váze, jako úplně prémiový výrobek. Už díky zacvakávacím klipsům nemůžu klávesnici doporučit pro žádné aftermarket úpravy.
Uchycení PCB je přes systém Gasket Mount, tedy celý sendvič z PCB a plate je posazený na silikonové nožičky. Tím se redukují přenášené vibrace a zlepšuje se tak uživatelský zážitek. Zajímavostí, která se jen tak nevidí, je plate samotný. Ten není z kovu, jak jsme běžně zvyklí, ale z PC, tedy polykarbonátu. Měl by zjemňovat celkový zvuk při psaní.
Další, a ještě více zajímavou částí, jsou tzv. Flex Cuts v PCB. To jsou fyzické průřezy mezi jednotlivými řadami pozic pro spínače. To je výsada většinou mnohem dražších klávesnic. Přínos je ale v tomto případě sporný, protože hlavní plus PCB s Flex Cut je jeho pružnost a tedy zvýšený komfort při psaní, kdy celá klávesnice pod dopady pruží. Což se ale v případě MelGeek Modern97 neděje. Naopak je klávesnice poměrně tvrdá a nepoddajná. Opracování plastů je ale jinak fajn, nikde žádné otřepy nebo jiné nedokonalosti. A průhledný plast je vždycky cool.
MelGeek se vydal cestou “všechno nebo nic” a do klávesnice přidal snad všechny výplně, které si lze představit. Tenká pěnová folie je na vrchu PCB pod spínači, další je mezi plate a PCB, další je vespod PCB, pak další plná vrstva a pak ještě silikonová výplň. Ta je modrá a dá se na ní podívat skrz průhledný plast zvenku.
Mrzí mě, že jsem nebyl schopný klávesnici rozdělat, abych vám ukázal celou vnitřní konstrukci. Plastové packy, které drží horní a spodní kryt při sobě, jsou extrémně pevné a nemohu si dovolit klávesnici rozbít.
Na zadní hraně vlevo se nachází přepínač mezi typy připojení - Bluetooth 5.1, 2,4 GHz a kabel. Přepínač bohužel není nijak popsaný, ale k tomu slouží 4 LED, které jsou mezi klávesami Escape a F1. První LED odshora je indikátor nabíjení, druhá má tři módy - modrá značí bluetooth, bílá pro kabel a zelená pro 2,4 GHz. Třetí je zapnutý Caps Lock a poslední zapnutý Num Lock. Klávesnice nepůsobí sice úplně prémiovým dojmem, ale úplně špatně také ne.
Klávesy, spínače a stabilizátory
MelGeek si připravil speciální spínače a dokonce svůj vlastní profil kláves. Je ale škoda, že takovou péči nevěnoval také stabilizátorům, které by přece jen mohly být lepší. Ale pěkně popořádku.
Klávesy
Různých profilů kláves existuje dnes obrovské množství a MelGeek přináší další. Je jím profil s názvem MCR, který kombinuje profil Cherry s MDA. Ve výsledku je to vlastně jen Cherry s kulatějším profilem nahoře a velmi lehce menším rádiusem vykrojení pro prsty.
Jedná se o Doubleshot klávesy, tedy dva probarvené plasty, oba typu ABS. Což je trochu škoda. PBT má přece jen lepší zvuk.
Na první pohled vypadají docela solidně, mají elegantní font a pěkné barvy. Ale na druhý pohled v nich pak člověk dokáže odhalit pár nepřesností. Hlavně nekonzistentnost fontu, kdy je takové písmeno R zcela jasně tlustší, než D nebo V. Možná je to drobnost, ale konzistentnost je jedním z klíčových bodů, podle kterého se pozná celková kvalita výroby.
V balení dostanete ještě 6 náhradních kláves, jako jsou Home, Delete, Cmd a další. Pokud byste si chtěli přiřadit jinou funkci, na jednu z funkčních kláves, máte tedy možnost. Hned jsem se této možnosti chopil, protože jakmile mi někdo ukradne Delete, a nahradí ho například za Print Screenem, tak se mi na klávesnici těžko pracuje.
Spínače
MelGeek si nechává speciálně vyrábět spínače Kailh Sonic53. Jsou to poměrně lehké lineární spínače s vahou 45 gramů a krátkou dráhou sepnutí, pouze 1,2 mm. Celková dráha jsou pak standardní 4 mm. To spínače Kailh Sonic53 předurčuje spíše hráčům, než psavcům. Zkrácená dráha, kdy spínač sepne a přenese se tak input do počítače, je o 0,8 mm kratší, než třeba u Cherry MX Red.
Nic moc dalšího o nich ani výrobce, ani MelGeek, nepíše. Ale jelikož klávesnice podporuje výměnné spínače, nebyl problém si jeden vytáhnout a rozdělat. Nečekalo mě ale žádné překvapení. Spínač je konstrukčně opravdu běžný klon Cherry MX a má jen velmi malou část promazanou z výroby. Jmenovitě tedy plastové výstupky, které dopadají na plíšek kontaktů a něco málo jsem objevil i na kluzných plochách na boku. Nicméně přestože není promazání nijak štědré, je jejich chod velmi příjemně hladký.
Trochu mi ale vadila jejich celková nekonzistentnost. Některé klávesy mají měkký dopad, některé velmi tvrdý. Z některých jsem měl pocit, že je v nich příliš mnoho vazelíny a jsou takové až “lepkavé”. Použité plasty, které nejsou bohužel nikde popsané, jsou již od pohledu spíše levnější a tvrdší a tomu odpovídá i celkový zvuk, který je tvrdší a výraznější.
Výrobce nabízí ještě další dva typy spínačů. Jsou jimi Kailh Box Plastic - extrémně lehký lineární spínač s vahou pružinky pouze 38 gramů. A Taktilní Kailh Tactile, které mají pružinku kalibrovanou na 45 gramů.
Stabilizátory
Použité stabilizátory jsou konstrukčně nejběžnější, na jaké můžete narazit. Tedy Cherry plate-mounted. Jsou sice od pohledu štědře promazané, vazelína je vidět hned na první pohled, ale trápí je špatné usazení v horním plate. Díky tomu například mezerník a backspace docela nepříjemně při používání rachtají.
Zvuk klávesnice
Výbava klávesnice zahrnuje až překvapivě různých vymožeností a drobností, které ovlivňují zvuk. Namátkou Flex Cuts v PCB, silikonová výplň jak mezi plate a PCB, ale také v těle klávesnice, promazané spínače, PC plate a několik dalších.
O to více mě nakonec překvapilo, že klávesnice nezní zase až tak dobře. Má poměrně tvrdý dopad při psaní, je hlasitější a rachtající stabilizátory tomu moc nepřidávají. Promazané spínače dodávají zvuku trochu na těle, nicméně tvrdost zůstává.
Ty dobré aspekty ve zvuku sice slyším, ale není to úplně můj šálek čaje.
Software
Ach ten software, každý pes jiná ves. MelGeek na to jde opět trochu jinak, než jsem běžně zvyklý. Jinak bohužel neznamená lépe.
Program s názvem MelGeek Hive si můžete stáhnout v podsekci Downloads na webu výrobce www.melgeek.com. Příjemným překvapením je možnost nainstalovat program na systémy Windows, MacOS i Linux.
A teď konečně k samotnému programu. Už při prvním spuštění jsem tak trochu tápal, kam mám kliknout a kde se co nastavuje. Hlavní záložky jsou totiž My Devices, Tools, QMK a pak už jen nastavení samotného programu, pomoc a uživatelský účet.
Položka QMK by dávala tušit, že se bude klávesnice nastavovat právě přes toto univerzální rozhraní. Jenže chyba lávky, MelGeek Modern97 nepodporuje QMK. Na to je potřeba kompatibilní čip na PCB a ten klávesnice nemá. Pod záložkou Tools jsou jen testovací nástroje pro klávesnici i myš, takže tady také nic praktického pro běžného uživatele.
Zbývá tedy záložka My Devices. A ano, zde se opravdu dá konečně s klávesnicí nějak pracovat. Tedy za předpokladu, že máte klávesnici připojenou přes kabel. Protože pokud je připojená přes bluetooth, nezobrazí se vám vůbec nic, žádné informace ani o nabití ani o připojení klávesnice. Po připojení přes dedikovaný 2,4 GHz USB dongle se zde zobrazí alespoň ten a po jeho rozkliknutí se opět nedoberete ničeho. Ani nabití baterie klávesnice, ani jakéhokoliv nastavení. Je zde možné pouze vyhledat a aktualizovat FW a znovu spárovat 2,4 GHz dongle.
Zbývá tedy kabelové připojení. Heuréka! Konečně se v programu zobrazil obrázek klávesnice a dokonce je tam vidět i typ připojení a úroveň nabití baterie. Po rozkliknutí obrázku se konečně dostáváme k základním možnostem. Nastavení kláves je poměrně jasné a lze dokonce nastavit klávesy i pro jednotlivé vrstvy příkazů. Hned jsem si přehodil PrintScreen za Delete, protože bez dedikovaného Delete nemůžu klávesnici používat.
V záložce Key Led je to už ale horší. Na výběr je 7 efektů, které ale nejsou moc zajímavé a navíc je celé nastavení hrozně nedomrlé. Efekty nejsou běžně popsané, ale mají jen názvy M0 až M7, barvy mají záložky L0 až L7 pro jednotlivé vrstvy barev v daném efektu a celé je to hrozně nepohodlné.
Další záložka Shortcuts je zajímavá. Zde si lze nastavit různé kombinace kláves pro různé funkce. Nastavení se týká například správy RGB podsvícení, spouštění souborů, programů nebo i funkce jednotlivé klávesy. Požadavkem je vždy kombinace tří stlačených kláves pro vyvolání funkce.
V předposlední záložce se nastavují makra. Vizualizace jednotlivých vstupů je hodně příjemná a je na první pohled pěkně vidět, kdy se která klávesa stlačila, jaké jsou rozestupy a vše se dá upravovat. Nejdříve si tedy ale musíte nastavit zkratku pro spuštění makro příkazu, kterou se ale nastavuje v předchozí záložce.
A konečně předposlední záložka Setting vás přenese k možnostem a informacím, které jsou důležité. Je tu stav baterie s podrobnými statistikami. Jaké je napětí a proud baterie, kolik cyklů nabití již proběhlo, aktuální teplota a celkové zdraví článku. Jsou tu tři módy, které do značné míry ovlivňují výdrž na nabití.
První je Power saving mode, který vypne podsvícení a nastaví frekvenční odezvu na 125 Hz.
Druhý Standard mode je takové to běžné připojení se zapnutým podsvícením a frekvenční odezvou 500 Hz.
Poslední Performance mode nastaví frekvenční odezvu na velmi pěkných 1000Hz. To je takový zlatý standard u bezdrátových herních myší, takže máte jistotu, že se vaše příkazy dostanou do počítače opravdu velmi rychle.
Potěšil mě také slider, kterým se nastaví doba uspávání od 1 minuty až po 180 minut. Má ale jedno specifikum. Toto nastavení je platné jen pro bezdrátové připojení, takže je potřeba mít klávesnici připojenou jak kabelem, tak jedním, nebo oběma, bezdrátovými možnostmi připojení, naráz. Jinak se ani nezobrazí. Poslední možností je update FW i s možností vyhledání nového updatu online.
Ono celkově je MelGeek Hive vybavený program, který toho umí překvapivě dost a v dobré kvalitě, ale jeho UI a schované informace, nekonzistence, nemožnost jakéhokoliv nastavení i přes 2,4 GHz připojení, je docela nepříjemné. Navíc se nedají okna zvětšovat nebo zmenšovat, mají pevný poměr a velikost. Což třeba na 4K monitoru znamená, že jsou všechny prvky hrozně malé a špatně se s tím pracuje. Pokud byste si nevěděli rady, jak s programem pracovat, výrobce si připravil sadu videí s postupy, které má na svém webu.
Baterie a výdrž
Výdrž na jedno nabití je poměrně důležitý parametr, který nakonec může znamenat i to, jestli si výrobek koupíte nebo ne. MelGeek Modern97 má baterii s kapacitou poctivých 4000 mAh, takže předpoklad pro slušnou výdrž na baterii tu přece jen jsou. Na druhou stranu musí taková baterie napájet více elektroniky a více LED, než u menších 65 nebo 75% klávesnic, kterých jsme zatím otestovali nejvíce.
Tak jako tak se klávesnice ukázala jako slušný držák, protože přes bluetooth jsem nemusel nabíjet ani po týdnu intenzivního používání. Za 8 hodin v práci mi ubyly v průměru 4 %. Samozřejmě za předpokladu, že to software správně měří. Protože taková hodnota je dost nezvyklá. Každopádně jsem klávesnici nikdy nevybil úplně a tak jsem na nabíjení přestal úplně myslet. Výdrž je reálně spíše v řádech týdnů, než jen dnů a to je hodně velké plus pro kohokoliv, koho nabíjení elektroniky otravuje.
Klávesové zkratky
Klávesnice nemá popsané zkratky na jednotlivých klávesách, takže pokud je budete chtít používat, je dobré si je zapamatovat. Nebo se vrátit k nám na web a podívat se do recenze. Pro někoho může být mínusem, že celkem běžná zkratka Fn + Win nezamkne tlačítko Windows. Trochu zmatečné jsou pak zdvojené zkratky pro ovládání médií, které jsou celkem standardně na F klávesách a pak v okolí šipek.
- Fn + S - MAC/Windows
- Fn + F1 - Jas obrazovky -
- Fn + F2 - Jas obrazovky +
- Fn + F7 - Předchozí skladba
- Fn + F8 - Play/Pause
- Fn + F9 - Další skladba
- Fn + F10 - Mute
- Fn + F11 - Hlasitost -
- Fn + F12 - Hlasitost +
- Fn + 1-8 - Bluetooth zařízení
- Fn + Enter - Play/Pause
- Fn + šipka vlevo - Předchozí skladba
- Fn + šipka dolů - Hlasitost +
- Fn + šipka nahoru - Hlasitost -
- Fn + šipka vpravo – Další skladba
- Fn + 1 - Mute
- Fn + N - přepínání mezi 6-key a N-Key rollover
- Fn + F5 - Jas podsvícení -
- Fn + F6 - Jas podsvícení +
- Fn + Z - Zapnout/ Vypnout podsvícení
- Fn + X - Mód RGB
- Fn + C - Barva RGB
- Fn + V - Jas podsvícení -
- Fn + B - Jas podsvícení +
Závěrečné zhodnocení
Neobvyklá klávesnice, která své zákazníky láká nejvíce na rozložení kláves a originální design, to nebude mít úplně nejjednodušší, pokud se nevyvaruje chybám. MelGeek Modern97 již přece jen několik má a i když se nejedná o nic významného, je dobré na ně pamatovat. Na druhou stranu dělá spoustu věcí dobře a to hraje podstatnou roli.
Pokud chcete mít na stole něco, co nemá jen tak někdo a nechce se vám zrovna do stavby vlastní mechanické klávesnice, má MelGeek Modern97 rozhodně co nabídnout. Design i materiály jsou neobvyklé, ať už se jedná o nastříkanou barvu na vrchním krytu nebo průhlední spodní kryt. Barevná kombinace je také poměrně neobvyklá a při spojení s pěkným kabelem, který si musíte dokoupit bokem, vznikne vám opravdu pohled na konzistentní design.
Mezi plusy se jistě řadí výborná výdrž na jedno nabití, která atakuje spíše týdny, než dny, bez nutnosti se nějakou nabíječkou vůbec zabývat. Fajn jsou vlastní MCR klávesy, i když by si zasloužily větší cit pro detail a lepší formu při výrobě.
Ovládací software Hive je na tom podobně. UI je trochu nesourodé, ne úplně logicky poskládané, ale když se vše sejde správně, je to velmi schopný a dobrý program.
Ostatně to samé se dá napsat i o zvuku klávesnice. Ten je tvrdší, hlasitější, ale zároveň se nejedná o úplně špatný a laciný zvuk. Škoda špatně ošetřených stabilizátorů.
MelGeek Modern97 se vlastně vším pohybuje tak nějak na hraně mezi dobrým a špatným. A i když má své temné chvilky, ty světlé převažují. Cena je adekvátní tomu, jak je klávesnice vybavená a její originalita může být pro mnoho uživatelů přidanou hodnotou, která se jen těžko měří běžnou metrikou.
Výhody
- Neotřelý design
- Neobvyklé 96% rozložení
- Výbava PCB - Flex Cut a Hot-swap
- Podpora Bluetooth 5.1 a 2,4 GHz
Nevýhody
- Nekonzistentní font na klávesách
- Nekonzistentní spínače
- Uživatelsky nepřívětivý, i když schopný, software
- Špatně ošetřené stabilizátory
- Vyšší hlučnost klávesnice