Audiofilská bezdrátová sluchátka? Moondrop Golden Ages v testu. Audiofilská bezdrátová sluchátka? Moondrop Golden Ages v testu.

Audiofilská bezdrátová sluchátka? Moondrop Golden Ages v testu.

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Zbyněk | Upraveno 4.9.2024 Informace

Moondrop je stále na poli IEM sluchátek ve velmi dobré pozici a poslední dobou se vydal i na cestu sluchátek bezdrátových. Jak si stojí sluchátka, která jsou tematicky založena na původním Sony Walkman? To zjistíte z naší recenze Moondrop Golden Ages 1979.

Tvar a design
6,9/10
Zpracování
4,9/10
Kvalita zvuku
8,4/10
Mikrofon
3,6/10
Funkce
6,3/10

Balení

Na poměry zcela bezdrátových sluchátek nás přivítá nezvykle velká krabička, na jejíž přední straně je dnes již obligátní “waifu”, jak jsme u chi-fi výrobků už pár let zvyklí. Po vzoru ostatních sluchátek od Moondropu je na papírovém přebalu snad úplně všechno, co si dokážete představit. Všechny parametry, výdrž baterie, kodeky, konstrukce i typ měničů a také graf s frekvenční odezvou. Tady by si ostatní výrobci měli brát příklad.

img-20240707-171153.webpimg-20240707-181604.webp

Po vysunutí přebalu na nás čeká pevná černá krabička z kartonu, ve které je místo pro větší množství příslušenství. Sluchátka s nabíjecím pouzdrem jsou samozřejmostí, stejně jako nabíjecí USB-C kabel a troje silikonové nástavce. Neobvyklým přídavkem je silikonový kryt na nabíjecí pouzdro a malý plakát s waifu z přebalu. Na plakátu jsou zároveň uvedeny obecné informace před prvním použitím sluchátek.

Návod je skvěle zpracovaný a obsahuje všechny informace, které budete potřebovat při nějakých problémech nebo když jednoduše budete chtít vědět, jak co udělat, jak spárovat, jak co nastavit. Ke konci jsou ještě poměrně vtipné informace o hlasových příkazech. Citoslovce “Heh”, “Sh” a “Eh” označují různé módy ANC. Ano, opět je tu s námi velmi “kawaii” slečna, která na vás bude mluvit.

img-20240707-170522.webpimg-20240707-170434.webpimg-20240707-171033.webp

Design sluchátek

Hned na první pohled je jasné, že se Moondrop opět pustil do sluchátek s celistvým tématem. Golden Ages přímo odkazují na první Sony Walkman z roku 1979 (konkrétně model TPS-L2).

Tento přístroj způsobil doslova revoluci v konzumaci hudby. Od této chvíle jste mohli mít svou oblíbenou kazetu vždy s sebou a poslouchat ji přes sluchátka kdykoliv se vám zachtělo.

Odkaz je to zcela zřejmý, protože Walkman je i na přebalu a některé prvky na něj přímo odkazují. Například bílá šipka na nabíjecím pouzdru nebo posuvníky na sluchátkách. Design je samozřejmě do značné míry subjektivní, ale takhle s odstupem doby musím uznat, že Sony Walkman vypadá hodně hi-tech i po skoro 45 letech.

img-20240707-170135.webp

Moondrop se Walkmanu sice snaží přiblížit barvami a dalšími prvky, ale neoddiskutovatelný “cool faktor” původního zařízení se jim úplně přenést nepodařilo. Velký nápis “True Hi-Fi ANC TWS Moondrop Golden Ages: 1979” na víku nabíjecího pouzdra spolu s vyobrazenou kazetou, respektive průhledem na kotoučky, je pro mě trochu kýčovitý.

Vnitřek pouzdra, stejně jako párovací tlačítko vzadu, má sytě oranžovou barvu po vzoru tlačítka “Hot Line” na Walkmanu. Sluchátka jsou stříbrná a mají na sobě natisknuté posuvníky hlasitosti spolu s oranžovým vrškem. Opět přesně po vzoru posuvníků na Walkmanu.

img-20240707-172356.webpimg-20240707-170833.webp

Jestli se vám zdá, že už jste tohle přece jen někde viděli, tak vás paměť nešálí, jedná se totiž o stejné pouzdro a sluchátka, jako jsou u Moondrop Nekocake.

Moondrop Nekocake
Moondrop Nekocake

Totožný design pouzdra

Zpracování sluchátek

Jelikož jsou Golden Ages stejná jako Nekocake, disponují hodně podobným zpracováním a materiály. To bohužel rovněž znamená, že to není příliš slavné.

Pouzdro je už na první pohled z levnějšího plastu a ani na omak to není o moc lepší. Má hranatý spodek i vršek a pro přenášení v menších kapsách se, i kvůli větším rozměrům, moc nehodí.

Víko nemá pružinku, ale alespoň se dá zaaretovat v otevřené poloze. Nicméně ta má docela vůli a víko není moc pevné. Zato pant je slušný a moc se ze strany na stranu neviklá.

img-20240707-165641.webp

Magnety, které drží víčko, jsou dostatečně silné a nestane se, že by se pouzdro jen tak samo otevřelo. Avšak magnety, které drží sluchátka v pouzdru, jsou až překvapivě slabé. S otevřeným pouzdrem stačí jen trošku klepnout a sluchátka vypadnou.

Na spodu pouzdra je nabíjecí USB-C konektor, vzadu oranžové párovací tlačítko a vepředu několikabarevná LED.

img-20240707-165833.webp

Samotná sluchátka jsou na tom hodně podobně, od spíše levnějšího plastu až po zpracování, které není zrovna to nejlepší, co se dá koupit. Jednotlivé díly k sobě sice dobře sedí, ale nelícují moc dobře.

Když se nabíjecí pouzdro vloží do silikonového krytu, tento efekt se ještě o trochu zhorší. Silikonový kryt sedí na nabíjecím pouzdru jako přilepený a téměř jej nejde sundat.

Přiznám se, že jsem čekal o trochu lepší zpracování i materiály. Vzít tři roky staré Nekocake a udělat jen jiný potisk je trochu málo.

img-20240707-165907.webpimg-20240707-170643.webp

Výbava a hardware

Na řadu přichází výčet toho, co Golden Ages umí a co neumí. Je to celkem běžný soubor výbavy až na jeden bod, který je naopak velmi unikátní, alespoň na poměry TWS sluchátek. 

Podpora Bluetooth 5.3 s pěknou řádkou kodeků – SBC, AAC, LDAC, LC3 a samostatným režimem s nízkou odezvou. Sluchátka měla ale u kodeku LDAC docela potíže s kvalitou připojení, a tak se Moondrop rozhodl vydat novější firmware, který podporu pro LDAC i LC3 odstraňuje. Jestli se podpora pro tyto kodeky v budoucnu vrátí je nejisté.

Pak je tu spíše základní ANC, které ale má i transparentní mód. Trochu mě zaráží, že sluchátka nemají možnost duálního připojení. Chybí také bezdrátové Qi nabíjení, byť to za cenu 2290 Kč není úplně mínus.

img-20240707-165421.webp

No a pak je tu hvězda celé show – magnetoplanární měniče. Většina z vás je bude znát spíše z velkých a dražších sluchátek, ale nastává doba, kdy se tato technologie znatelně rozšiřuje i mezi levnější modely a díky Moondropu také do TWS. Nejsou to sice první takováto TWS, ale rozhodně jsou nejlevnější a také běžně dostupná.

Výrobce měniče označuje “13 mm Super-linear Full-frequency Double-suspension Annular Planar Magnetic Driver”. Pod těmito slovy se nachází vlastní magnetoplanární měnič s velikostí 13 mm, což je v rámci malých IEM/TWS sluchátek lehce nadprůměrná hodnota. Moondrop také uvádí, že tento zcela nový měnič má velmi malou spotřebu, i když jen ve srovnání s dalšími magnetoplanáry. Trochu ale zamrzí absence jakéhokoliv krytí proti prachu nebo vodě.

img-20240707-172248.webp

Kvalita zvuku

Moondrop je již nějakou dobu velmi silné jméno, za kterým stojí skvělá sluchátka, jako jsou Aria, Chu, Blessing a další. Předchozí TWS Moondrop Nekocake, které s Golden Ages sdílí fyzické aspekty, jako jsou rozměry, materiály i design, se liší v použití magnetoplanárních měničů. Do značné míry ale také zvukem.

Ten je nově daleko lépe naladěný, přirozenější a cílí na trochu jinou skupinu uživatelů než zmiňovaný model Nekocake. Golden Ages se zaměřují na neutrálnost a přesnost než na zábavný projev, a to je poměrně jasně odděluje od ostatních TWS v jejich cenové relaci.

img-20240707-172206.webp

Basy

Pokud hledáte něco, co vám dodá takový ten šťavnatý a plný zvuk při přehrávání nejnovější pop hudby, s Golden Ages narazíte takříkajíc do zdi. Tohle je totiž téměř přesný opak výše uvedeného scénáře. Golden Ages mají velmi rychlý a dost precizní měnič, který se spíše zaměřuje na přesnost a transparentnost zvuku. To však neznamená, že basy neumí zahrát. Jeho rozsah je skvělý a i nejnižší subbasy jsou slyšet, ale ne v takovém objemu jako u běžných TWS sluchátek, na která jste nejspíše zvyklí.

Tuning sluchátek v segmentu basů je opravdu spíše neutrální a trochu mu chybí objem. Nicméně se najde nemalá skupina uživatelů, kterou naopak zajímají spíše technikality a věrnost než jen zábavnost.

Například skladba Kiara od anglického hudebníka Bonobo pořád zní plně. Basy mají poměrně dobrou strukturu a rychlou odezvu. Aurora v Cure for me má ale basovou linku přece jen trochu upozaděnou a klidně by si zasloužila být o trochu výraznější. Na druhou stranu to ale umožňuje lepší transparentnost.

img-20240707-170058.webp

Středy

Jak je u Moondropu zvykem, středy jsou ve velmi silné pozici. Vše zní přesně, přirozeně a s dobrou dynamikou. Mužské vokály by si sice zasloužily o trochu výraznější tělo, na oplátku ale ženské vokály zní opravdu skvěle, byť trochu intimně.

Chopinovy klavírní preludie vás opravdu dokáží vtáhnout do děje. Klavír zní plně, organicky a s dostatečnou separací jednotlivých tónů.

Frekvenční odezva

Měřeno průmyslovým standardem IEC 711

Moondrop Golden Ages frequency responseDalší měření

Výšky

Už u předchozích Moondrop Nekocake jsem narazil na trochu neobvyklé ladění výšek a u Golden Ages se situace opakuje. Celé pásmo výšek je totiž o pár decibelů snížené, s jedním větším propadem kolem 5-10 000 Hz. To ve výsledku znamená, že sluchátka hrají spíše v relaci bezpečného tuningu, který se nikdy nestane pichlavým nebo příliš výrazným. Takové nastavení sice chápu, ale není to úplně můj oblíbený způsob reprodukce.

img-20240707-165716.webp

Sluchátkům trochu chybí lepší podání prostoru a některé nástroje mi chvílemi zní nevýrazně a dutě. Na druhou stranu, právě takový tuning asi nikoho přímo neurazí, protože nenarazíte na chvíli, kdy by bylo výšek moc, ale ani málo. Detailů ve srovnání s konkurenty, jako jsou nedávno recenzovaná Huawei Freebuds 6i, je pak určitě více.

Výrazné bicí na začátku sklady Parabola od kapely Tool jsou tak zvláštně zabarvené a chybí jim rozsah, jaký by si jinak činely zasloužily. V prostoru jsou spíše na pozadí než ve středu, a to jim ubírá na celkové autoritě. Naopak pražští J.A.R. s jejich Žárlíme na Romana zní přirozeně a s dobrým rozsahem, i ve výškách. Jak vokály, tak bicí, pozouny i saxofon jsou tam, kde mají být, a nechybí jim výrazně nic, co by se dalo vytknout.

img-20240707-165311.webpimg-20240615-190308.webp

Mikrofon a volání

V dnešních bezdrátových sluchátkách jsou mikrofony většinou na docela slušné úrovni, a tak jsem i přistupoval k Moondrop Golden Ages. Na každém sluchátku je jeden mikrofon, což by mělo stačit. Jakým mi bylo ale překvapením, když jsem si nahrávky následně poslechl, a zjistil, že tohle se do průměru nevleze.

Komprese ve zvuku je opravdu masivní, dochází k výpadkům i výraznému zkreslení a někdy je stěží vůbec slyšet, že člověk mluví. To samé platí i pro hovory, kdy je volající také velmi špatně slyšet. V hlučném prostředí je situace samozřejmě ještě horší.

Test mikrofonu

Moondrop Golden Ages
Srovnání mikrofonů

Pokud chcete se sluchátky často volat nebo si dělat hlasové záznamy, nemohu je pro takové aktivity doporučit. 

img-20240707-172423.webp

ANC

Aktivní odhlučnění je téměř nedílnou součástí všech TWS, která máme na trhu. Není proto divu, že i Moondrop Golden Ages tuto funkci přináší.

Nastavení ANC je možné přes aplikaci Moondrop Link, nicméně ono nastavení spočívá pouze v tom, že lze ANC zapnout, vypnout nebo zapnout transparentní mód. Žádné další nastavení, například intenzity, k dispozici není.

moondrop-golden-ages-app-5.webp

ANC jako takové není úplně špatné a cestu autobusem mi dost zpříjemňovalo. Dokázalo odfiltrovat většinu hluku s nižšími frekvencemi až odhadem do poloviny středů, kde se účinnost začala vytrácet. Již jednou zmiňované Huawei Freebuds 6i jsou sice s potlačením hluku na úplně jiné úrovni, ale Moondrop na tom také není vyloženě špatně. Při zapnutém ANC se malinko zvuk sluchátek změnil, nicméně ta změna je opravdu malá.

V čem ale opravdu sluchátka výrazně ztrácí, je transparentní režim. Ten je extrémně zašuměný a tak moc amplifikovaný a nepřirozený, že je lepší jej rovnou v aplikaci vypnout. Vzhledem ke kvalitě volání a nahrávání za to budou s velkou pravděpodobností moct nekvalitní mikrofony.

img-20240707-165744.webp

Ovládací aplikaci Moondrop Link 2.0 si můžete stáhnout na Google Play, alternativu pro Apple si bohužel výrobce nepřipravil. 

Aplikace je poměrně dost spartánská s ne moc povedeným UI. Vše je jen v textové podobě, bez animací, piktogramů nebo obrázků. Veškeré změny se musí aplikovat přes tlačítko a pak ještě jednou potvrdit v další tabulce.

Vše je takové nedomrlé a kvalita aplikace rozhodně nereflektuje stav konkurence. Kompletně tu chybí informace o nabití sluchátek a pouzdra, takže musíte spoléhat jen na to, co vám ukáže váš telefon nebo PC.

moondrop-golden-ages-app-6.webp

V aplikaci vás přivítá výčet ekvalizačních profilů s názvy – Reference, Monitor, Basshead, 5128 Target a Secret. Bohužel u nich není nikde vidět, co mění, nějaký obrázek frekvenční odezvy nebo alespoň popis.

  • Reference je výchozí nastavení.
  • Monitor ubere basů pro účely přesnosti zvuku.
  • Basshead je velmi zavádějící název, protože to vám rozhodně z Golden Ages neudělá bass-kanóny.
  • Profil 5128 Target by měl odkazovat snad na měřící hlavu Bruel & Kjaer 5128, a jeho přítomnost je mi tedy trochu záhadou.
  • To samé platí i pro profil s názvem Secret. Ten sice přidává na basech a celkové hutnosti zvuku, ale zároveň zní, jak kdyby sluchátka hrála z krabičky.

Výběr je to tak opravdu zvláštní. Bohužel se nenašlo místo ani pro uživatelsky nastavitelný ekvalizér.

moondrop-golden-ages-app-7.webp

V záložce ANC se dá aktivní odhlučnění zapnout, vypnout nebo nastavit transparentní režim. To sice stačí, ale alespoň nějaké nastavení intenzity by přišlo vhod. Jediné, s čím se dá hýbat, je pořadí vypnutí nebo zapnutí jednotlivých módů v rotaci.

moondrop-golden-ages-app-2.webp

Záložka OTA nabízí možnost upgradovat firmware. Sluchátka jsem po pár dnech testování upgradoval na nejnovější verzi 1.1.0. Ta přináší jednu nepříjemnou vlastnost, a to vypnutí možností kodeků LDAC i LC3. Zvyšuje se sice celková stabilita připojení a přenosu zvuku, ale uživatel přijde o tyto možnosti. Za celou dobu používání už jakákoli novější verze nedorazila, která by tento neduh nějak řešila.

Samotné aktualizace jsou rovněž takové nedomrlé. Méně zkušený uživatel asi nebude moc vědět, která verze je na nejnovější, i když se to dá poznat podle čísla, není to systém úplně robustní.

moondrop-golden-ages-app-3.webp

V poslední záložce Touch je správa gest. Přestože mají sluchátka nožičku, podporují pouze tapnutí, nikoliv swipe. Není tedy možné měnit hlasitost pouze přejetím prstu po sluchátku, konkrétně hlasitost se pro jistotu na sluchátkách nedá ovládat vůbec. Kromě toho se dají nastavit všechna běžné gesta, jako je play/pause, rotace ANC profilů, přepínání skladeb a správu hovorů, téměř libovolně.

moondrop-golden-ages-app-4.webp

V pravém horním rohu je pak ikona, pod kterou se skrývá stejný návod, jako je v balení. No, abych se přiznal, neočekával jsem od aplikace vychytanost té od Huawei nebo QCY, ale tímhle jsme se dostali skoro do pravěku.

Baterie a výdrž

Když se mi Moondrop Golden Ages dostaly do rukou, jednou z hlavních obav byla výdrž. Přece jen TWS s magnetoplanárními měniči, to není nic, na co bychom byli zvyklí. A z praxe vím, že je jejich spotřeba zpravidla vyšší než u běžných dynamických nebo hybridních konstrukcí.

Ani kapacita jednotlivých baterií mi nedávala moc velkou naději. V každém sluchátku je to totiž jen 37mAh článek a nabíjecí pouzdro má také spíše podprůměrnou kapacitu 380 mAh.

img-20240707-170820.webp

Při nastavení AAC kodeku s normalizovanou hlasitostí jsme se ale dostali na docela slušná čísla. V průměru sluchátka vydrží jen něco málo pod 8 hodin kontinuální reprodukce. Jmenovitě 7 hodin a 45 minut. To není věru vůbec špatné.

Nabíjecí pouzdro vydrží na necelé 4 nabití a celková výdrž se pak posouvá až k hodnotám kolem 26-28 hodin. Trochu zamrzí absence bezdrátového Qi nabíjení, ale to je při ceně kolem 2290 Kč celkem předpokládané.

Používání v praxi

Po delší době mám co napsat do této kapitoly, protože se mi sem tam přece jen se sluchátky něco přihodilo.

Ještě před updatem na poslední verzi firmwaru 1.1.0. jsem měl dost potíží udržet stabilní signál při přehrávání hudby. Zvuk se zasekával, vypadával a měl různé další neduhy. Ale ani přepnutí na AAC to úplně 100% nevyřešilo. Po updatování sluchátek sice uživatel přijde o možnost LDAC a LC3 kodeku, nicméně stabilita připojení přes AAC kodek se zlepšila.

img-20240707-165359.webp

Bohužel se mi i po updatu pořád stávalo, že občas jedno nebo druhé sluchátko na chvilku vypadlo. O tom, jestli se odstraněné kodeky někdy do sluchátek vrátí, se zatím nic neví. Je to již několik týdnů a novější firmware ještě nepřišel.

Gesta mi fungovala poměrně dobře, jen je dobré si zapamatovat, že dotykový bod je umístěný v horní čtvrtině nožičky a nepodporuje swipování.

ANC, když tedy nepočítám nepovedený transparentní mód, fungovalo dobře a nerozhodil jej ani vlak, ani autobus, ani běžná chůze po městě. I když není tak účinné jako jeho konkurence, je to stále fajn funkce.

img-20240707-165505.webp

Při připojení k PC je odezva až nepříjemně vysoká, což je ale neduh asi všech sluchátek s Bluetooth. Telefon si umí nastavit Low Latency mód, který je dostupný pro SBC a AAC kodeky, a vše funguje s přece jen lepší odezvou.

A nakonec ergonomie, která mi kupodivu docela seděla. V rámci TWS, která používají hybridní styl, kdy se sluchátko zasune jen kousek do ucha, je pohodlí v dobrém průměru. Sice stále o jednu úroveň nižší než u klasických IEM, ale to je spíše mojí vlastní fyziologií ucha.

img-20240707-170721.webpimg-20240707-165330.webp

Závěrečné zhodnocení

Moondrop Golden Ages mají aktuální výbavu a v rámci TWS prostoru přinášejí skutečný vývoj. Nasazení magnetoplanárních měničů je opravdu nevídané a dvakrát tolik za cenu 2290 Kč. Je proto škoda, že se i zbytek sluchátek nepokusil jít podobnou cestou.

Zpracování je spíše podprůměrné, kvalita materiálů i magnetů také. Design je sice subjektivní a vzdává hold slavnému Walkmanu, ale nemůžu říct, že by mě oslovil. ANC funguje dobře, byť je konkurence prostě dál. Transparentní režim je ale opravdu jen do počtu, je velmi zašuměný a nepřesný.

img-20240707-170740.webpimg-20240707-165448.webp

Dále je tu odrážka s dočasným odebráním LDAC a LC3 kodeků, které mi hodnocení nijak neulehčuje. Výdrž je ale na poměry technologie měničů slušná a i pohledem konkurence přece jen sluchátka tolik neztrácí.

Nakonec je tu zvuk, který má rozhodně své místo a kvality. Pokud chcete přesnější zvuk, který se vás nesnaží zahltit basy, a máte raději přesnější reprodukci s rychlým basem a velmi vyrovnanými středy, Moondrop Golden Ages jsou opravdu skvělou volbou. Takový ten “fun factor” nebo “wow efekt” tu sice není na první dobrou přítomný, ale odměnou je naopak přesný a transparentnější zvuk, než jaký dělá většina konkurence.

img-20240707-165253.webp

Dostanou ode mě nakonec sluchátka doporučení? No, musím se přiznat, že jen tehdy, pokud vám jde skutečně jen o zvuk a o nic jiného. Pokud víte, přesně co chcete, máte zkušenosti s lepšími sluchátky a chcete něco bezdrátového na cesty, tak ano. Pokud hledáte zábavný a šťavnatý zvuk, dobré zpracování a vychytané funkce, sáhněte raději třeba po Huawei Freebuds 6i, Nothing Ear (a) nebo klidně již starších Samsung Galaxy Buds FE.

Výhody

  • Plus Kvalita zvuku
  • Plus Magnetoplanární měniče
  • Plus Slušná výdrž
  • Plus Fajn ANC

Nevýhody

  • Mínus Kvalita zpracování i materiálů
  • Mínus Příšerné mikrofony
  • Mínus Stabilita připojení
  • Mínus Dočasné odstranění podpory LDAC i LC3 kodeků
  • Mínus Nedomrlá aplikace
  • Mínus Zašuměný a nepřesný transparentní mód
Tvar a design
6,9/10
Zpracování
4,9/10
Kvalita zvuku
8,4/10
Mikrofon
3,6/10
Funkce
6,3/10

Celkové skóre

Moondrop Golden Ages
Skóre
6/10
Průměrné
Tvar a design
6,9/10
Zpracování
4,9/10
Kvalita zvuku
8,4/10
Mikrofon
3,6/10
Funkce
6,3/10

Najít nejlepší cenu

Audigo Audigo od 2 176 Kč
Slevový kód GEEKBOY

Zajímavé alternativy

Huawei FreeBuds 6i
  • Plus Kvalita zpracování
  • Plus Výborné ANC
  • Plus LDAC kodek
  • Mínus Transparentní mód
Samsung Galaxy Buds FE
  • Plus Komfort nošení
  • Plus Nižší cena
  • Mínus Horší zvuk
  • Mínus Nastavení gest