Společnost Moondrop asi není potřeba sáhodlouze představovat. Ve světě sluchátek se jedná už několik let o velmi silnou značku, která představila takové velikány, jako je Aria nebo řadu Blessing.
Moondrop Nekocake jsou zástupcem zcela bezdrátových sluchátek, tedy TWS. V následující recenzi se podíváme, jestli si značka udrží své renomé i v tomto bezdrátovém provedení.
Obsah balení
Krabička má na papírovém přebalu postavu dívky s kočičíma ušima, v ruce třímající meč, pravděpodobně katanu. To je téma, které se bude posléze prolínat vlastně přes všechny kapitoly. Moondrop, a vlastně většina čínských výrobců sluchátek, je známý podobnými artworky na přebalech. Samotná krabička je spíše levnějšího charakteru, ale dopravu přes půl světa přežila bez problémů.
Na zadní straně přebalu je kompletní výčet všech technických specifikací a dokonce i graf frekvenční odezvy. To je velmi příjemné vidět. Uvnitř je pak plastový výlisek, ve kterém jsou sluchátka a nabíjecí pouzdro. Pod výliskem je místo pro návod a záruční kartu, USB-C kabel a náhradní silikonové nástavce.
Design sluchátek
Po artworku na přebalu můžeme rovnou navázat na design samotných sluchátek a nabíjecího pouzdra. I sem se propisuje téma japonské kultury. Na nabíjecím pouzdru je vyobrazená kočka, navrchu víka pak tři škrábance od jejích drápů a název sluchátek.
Samotné pouzdro má trochu větší rozměry, ale do kapsy u kalhot se ještě vejde. USB-C konektor je na dně pouzdra, kde jsou informace o baterii, modelu a tak dále. Vzadu je pak párovací tlačítko a vepředu několikabarevná LED. Ta slouží jako indikace pro režim párování a blikáním zobrazuje informaci o nabití nebo vybití.
Sluchátka jsou typově velmi podobná jedné nejmenované jablečné společnosti. Mají tedy kratší krček a v uchu jsou spíše položená, než zasunutá hluboko do ucha. Nožička je hranatá, ale zbytek těla je příjemně kulatý. Každé sluchátko obsahuje dva mikrofony, výdech a dva nabíjecí piny. Na nožičkách je opět vyobrazené podrápání kočičími drápy. Celé téma je tak trochu “kawaii”, ale to je jeho účel.
Zpracování sluchátek
Jak sluchátka, tak pouzdro, jsou samozřejmě vyrobené z plastu. A docela mě mrzí, že Moondrop použil takový levný plast bez povrchové úpravy. Díky povrchu se výborně hraje hra na daktyloskopii. Opravdu je vidět každý dotyk prstem a nevypadá to příliš dobře.
Co se týče opracování plastu a jeho slícování, za svou cenu nijak nevyčuhuje z průměru. Co ale můžu pochválit je odklápěcí víčko. To má v otevřené poloze aretaci, takže nemá tendenci se samovolně zavírat. V zavřené poloze jej drží poměrně silné magnety. Magnety také drží samotná sluchátka, když se nabíjí. Magnety nejsou sice nějak extra silné, ale sluchátka vám ze zavřeného pouzdra zcela jistě nevypadnou.
Co bych ale osobně změnil, tak je celkový tvar pouzdra. Hlavně ty ostré hrany nejsou moc příjemné pro nošení a více kulatý tvar by byl mnohem příjemnější.
Výbava a hardware
Moondrop Nekocake jsou zcela bezdrátová sluchátka, která přináší skoro všechny moderní vymoženosti, které z tohoto konceptu vyplývají. Podporují Bluetooth 5.2, mají aktivní odhlučňování (ANC), podporu AAC a SBC kodeku a nabíjí se přes USB-C konektor.
Měniče, tedy ty malé reproduktory uvnitř, jsou přímo z dílny Moondropu. Jedná se o 13 mm membránu potaženou titane. Tu doplňuje neodymový magnet. Při pročítání manuálu i webu výrobce jsem ani jednou nenarazil na zmínku o tom, že bych sluchátka uměla nějakou obdobu duálního připojení. A to se bohužel potvrdilo, protože se sluchátka opravdu mohou připojit pouze k jednomu zařízení v jeden moment.
Pouzdro není vybavené bezdrátovým Qi nabíjením, což ale při ceně kolem 1000 Kč nepovažuji za mínus.
Test zvuku
Moondrop je známý “svým” zvukem. Většinou se jedná celkově o světlejší zvuk, s velmi dobrými středy a bez většího důrazu na objem basů. Moondrop Nekocake do jisté míry tento firemní trend následují. Mají poměrně přirozenou tonalitu a vokály mají spíše autoritativní projev v celém spektru.
Podání prostoru je velmi průměrné, jedná se tak o sluchátka se spíše 2D zvukem. Nepůsobí klaustrofobicky, to ne, ale prostor je opravdu úzký, maximálně levopravý. Basy jsou příjemné, není jich tolik a trochu postrádají texturu a detaily. Ale to je vzhledem k ceně, a také k tomu, že sluchátka nejsou díky konstrukci zasunutá hlouběji do ucha, očekávané. Byť není basů objemově tolik, mají dobrý rozsah až někam do regionu 25-30 Hz. Takže není problém poslouchat i taneční a elektronickou hudbu.
Středy jsou dominantou celého naladění a obzvláště zpěv. Je dobře artikulovaný a nenechá se upozadit. Většinou zní celkem přirozeně, ale ve vyšších středech se začíná objevovat efekt “krabičky”. Jako kdyby někdo zpíval za stěnou. Není to sice výrazné, ale poznat to je. Přesto lze celkem s jistotou tvrdit, že právě středy jsou to hlavní, co Moondrop Nekocake umí a pro co je naladění připravené.
Výšky bohužel postrádají rozsah, jako mají třeba basy. Chybí jim jiskra a vzdušnost a tím i pocit prostoru. Ne vždy se ale musí jednat o mínus. Zvuk je díky tomu spíše klidný a není pichlavý, takže se dá poslouchat déle a s menším pocitem únavy.
Zmíním ještě hlas, který uživatele provází. O namluvení příkazů se postarala Moondrop V-tuberka jménem Mitsukiyuki. Jedná se o takový ten klasický “anime” hlas - vysoko posazený, roztomilý a jasný hlas, kterému je dobře rozumět. A dokonce jsou z něj cítit jisté emoce. Například smutek, když se sluchátka odpojí od zdroje, nebo naopak dobrou náladu, když se připojí.
Mikrofon a volání
Sluchátka jsou samozřejmě připravena i na potřeby volání, přece jen mají mikrofony. Kvalita hovorů byla uspokojující. Nicméně kvalita přenosu hlasu z mikrofonů je prostě u TWS sluchátek vždy velkou otázkou.
A ani Moondrop Nekocake se nevyhnul podstatně snížené kvalitě. Ale to je cena za bluetooth, které přenos hlasu v reálném čase prostě zatím neumí. Kromě toho jsem ale neměl žádné problémy a ani druhá strana si nestěžovala na žádné výpadky nebo neduhy.
Potlačení hluku ANC
Co by to bylo dnes za bezdrátová sluchátka, kdyby neměla ANC. Tuto funkci samozřejmě přináší i Moondrop Nekocake. Funkce se dá zapnout a vypnout dlouhým podržením na levém nebo pravém sluchátku. Vzhledem k tomu, kolik sluchátka stojí, asi nelze očekávat závratně kvalitní odhlučňování a proto je dobré si správně nastavit svá očekávání.
ANC je opravdu spíše základní kvality, kdy většinu nižších tónů dokáže odfiltrovat, ale jakmile přijde na středy nebo vyšší středy, začínají toho propouštět čím dále víc. Takže na cestování v autobusu je to fajn, ale hlučný hlouček kolegyň v kanceláři stále ještě uslyšíte.
Tady bych dodal, že ANC lze zapnout nebo vypnout. Žádné další nastavení intenzity nebo propustného módu není k dispozici a to ani v ovládací aplikaci, kterou si rozebereme v další kapitole. Příjemně mě překvapil dopad ANC na zvuk. Ten se totiž po zapnutí ANC změnil jen minimálně. A to je velmi pozitivní, protože ne všechna sluchátka takto fungují.
Aplikace
Tou je Moondrop Link, kterou si můžete stáhnout na Google Play nebo na App Store. V případě Androidu nabízí výrobce stažení i samotného .apk souboru. Aplikace je velmi jednoduchá a nastavení je až spartánské. Můžete si zvolit upravit dotyková gesta pro jeden/dva/tři doteky, 1 nebo 2 sekundy dlouhý dotek nebo gesto nepřiřazovat vůbec. Další a předchozí skladba lze nastavit pro každé sluchátko samostatně, zbytek je vždy aktivní na obou.
Docela mě mrzí, že si nejde nijak nastavit hlasitost. To mi u TWS sluchátek docela často chybí. A jediná další volba je integrovaný ekvalizér. Ten má bohužel pouze přednastavené profily bez možnosti si vytvořit svůj vlastní. Žádná další kouzla ani skryté nastavení v aplikaci nečeká.
Baterie a výdrž
Výdrž na jedno nabití je poměrně důležitý parametr, který se s novějšími technologiemi stále zlepšuje. A na trhu je čím dále větší počet TWS sluchátek, které mají výdrž na jedno nabití i mnoho hodin. Jak si ale stojí Moondrop Nekocake v tomto ohledu? Reálně je to spíše běžný průměr, na který jsme zvyklí.
Ve sluchátkách je baterie s kapacitou 37 mAh, která je dokáže udržet při životě tak 6 hodin s vypnutým ANC. A zhruba 3 a půl hodiny se zapnutým ANC. Nabíjecí pouzdro je připraveno na další 3 nabití sluchátek, pokud jsou úplně vybitá. Pouzdro disponuje baterií s kapacitou 380 mAh. Takže se jistě nejedná o sluchátka, která si vezmete na maratonský závod. Ale na běžnou činnost těch 6 hodin stačí. Je to takový běžný standard, který nevybočuje z řady.
Nabíjecí pouzdro se nabíjí necelé 2 hodiny, což indikuje, že se žádné rychlonabíjení nekoná a to platí i pro sluchátka samotná. To je trochu škoda. Bezdrátové Qi nabíjení pouzdro nemá, ale to mají málokterá sluchátka v této cenové relaci.
Používání v praxi
Moondrop Nekocake se konstrukčně trochu podobají Apple AirPods 2 Pro. Sluchátko se totiž nezasouvá příliš hluboko do ucha. Což má své plusy i mínusy. Utěsnění je pak spíše horší, ale spoustě lidem právě to vyhovuje. Osobně nepovažuji ani Moondrop Nekocake, ani AirPods 2 Pro, za úplně pohodlná sluchátka. Vždy se mi totiž některá z částí těla dotýká ucha a poměrně rychle mě z toho začne ucho bolet. Proti klasickým IEM sluchátkům je, alespoň pro mě, pohodlí o jednu úroveň níže.
Dotyková gesta fungovala dobře po celou dobu používání a nesetkal jsem se nějakými neduhy. O to mě více mrzí, že se nedá nikde nastavit gesto pro změnu hlasitosti. Sluchátka se mohou připojit jen k jednomu zařízení v jednu chvíli. To je další bod, který mě trochu mrzel, protože jsem si u bezdrátových sluchátek docela zvykl na připojení k více zařízením zároveň.
Sem tam se stane, že některá bezdrátová sluchátka mají problém se signálem nebo s jeho zpracováním a zvuk začne vypadávat nebo se seká. To naštěstí Moondrop Nekocake nepostihlo a po celou dobu testování se mi ani jednou nestalo, že by zvuk byl nějak ovlivněný. Drobné negativum jsem ale přece jen našel. Když zařízení delší dobu nevysílá signál, prostě nehraje žádný zvuk, sluchátka se odpojí. A pak trvá docela dlouhou dobu, než zase začnou hrát. Někdy jsem čekal i 10 sekund, než se vůbec přehrávání zase obnovilo. To se stávalo hlavně na PC. Na telefonu se sluchátka automaticky připojovala rychleji.
Závěrečné zhodnocení
Jak si tedy stály levnější TWS sluchátka od Moondropu? Kdybych to měl shrnout, tak ve většině případů se pohybují v dobrém průměru. Zpracování je celkem v pořádku, ale použitý plast nepůsobí moc dobře a velmi rychle se zamastí. Pohodlí při nošení je také sice dobré, ale ne skvělé. Ale to je spíše mojí anatomií uší. ANC funguje, ale kvalitu Sony nebo Apple od Moondropu nečekejte.
Pochválit můžu celkové ladění zvuku, které netíhne k přebasovanému projevu a zachovává si tak jistý odstup od ostatních TWS sluchátek v tomto segmentu kolem 1000 Kč. Jen je škoda, že výšky nemají takový rozsah a zvuk tak trochu ztrácí na vzdušnosti a detailnosti. Výdrž je také spíše průměrná, ale pro běžné nošení si myslím, že stále dostatečná
I když nejsou Moondrop Nekocake sluchátka, která by změnila celý TWS trh, mají své kvality. A hlavně díky neutrálnosti zvuku a parádní ceně okolo 1 100 Kč je nakonec můžu doporučit.
Výhody
- Dobře fungující gesta
- ANC v této ceně
- Kvalitní namluvení příkazů
Nevýhody
- Kvalita plastů
- Chybějící rozsah výšek
- Nedostatečná podpora kodeků