Lokalizační čipy jako je Apple AirTag či Samsung SmartTag jsou užitečnými pomocníky, které používám především při cestování, abych si byl jist, že se má zavazadla neztratí. AirTagy a SmartTagy jsou ale poměrně drahé, přitom existují velmi levné alternativy, které seženete za stokorunu.
Některé tyto zástupce jsem otestoval, abych zjistil – jsou obstojnou alternativou pro značkové lokátory?
Lokátor Fresh ’n Rebel
Tento lokátor, který se prodává v ochodech Action, seženete okolo 200 Kč (8 euro). Když jsem ho pořizoval já, byl dostupný za pouhých 120 Kč, ale od té doby cena razantně stoupla.
Na rozdíl od AirTagu má větší čtvercový tvar a v balení dostanete zdarma přívěšek, abyste si lokátor mohli přidělat třeba na klíče.
Samotný lokátor se aktivuje vytažením izolačního proužku, přičemž funkčnost potvrdí lokátor svým zapípáním. Následně přejdeme na přidání nového zařízení do aplikace Find My, ale pozor – jelikož se nejedná o oficiální AirTag, do aplikace lokátor musíme přidat skrze možnost „Přidat jiný předmět“, kde se lokátor sám po pár sekundách ukáže.
Dále si lokátor můžeme pojmenovat a přidat si k němu emotikon, který nám ho bude symbolizovat, pro snadnější rozpoznání.
Lokátor se pak automaticky propojí s naším Apple ID – emailem a telefonním číslem. To se hodí zejména v případě, kdy předmět, na kterém bude lokátor umístěn, ztratíte a jeho nálezce vás díky uloženým informacím bude moct kontaktovat.
Všechny takovéto lokátory, stejně jako AirTagy, mají v sobě zabudovaný reproduktor, který můžete skrze aplikaci aktivovat pro jejich snazší hledání. U tohoto konkrétního není reproduktor zrovna nejhlasitější, ale je na obdobné úrovni jako ten u AirTagu.
V aplikaci také máte možnost nechat se k lokátoru navigovat, ale to vás jednoduše přesměruje do Apple Maps. Hlavním rozdílem mezi oficiálním AirTagem a těmito alternativními lokátory je, že jim chybí UWB čip, který umožňuje přesné určení umístění lokátoru v prostoru.
V tom AirTagy mají výhodu, a to že je můžete kdekoli snadno najít. Testované lokátory vám udají přibližnou polohu z GPS, a toť vše.
Stejně jako AirTagy můžete tyto lokátory ve Find My sdílet s dalšími osobami, což se hodí pro sdílení polohy s rodinou, a také je můžete označit jako ztracené – zde právě přijdou vhod kontaktní údaje, které se ukáží nálezcům.
V aplikaci můžeme také nalézt stav baterie lokátoru. Obecně ale tyto levné verze neudávají svůj stav nabití příliš přesně. Případná výměna baterie je však velmi jednoduchá, jelikož lokátor používá běžné CR2032 knoflíkové baterie, které se dají snadno dokoupit v obchodě.
U těchto lokátorů máte rovněž možnost nechat se upozornit pokaždé, když se od nich vzdálíte. Samozřejmostí je pak nastavení výjimek pro místa, kde nechcete, aby vám upozornění chodila. Celkově je však toto velmi užitečná funkce, pro kterou se tyto levné lokátory hodí.
Tento konkrétní lokátor má také na zadní straně tlačítko, které po podržení lokátor deaktivuje a ten nadále nebude hlásit svou polohu. Upřímně si ale nejsem jistý, zda je toto vůbec dobrá funkce. Omylem toto tlačítko stlačíte v kapse, lokátor se vám vypne a ani o tom nebudete vědět.
Rozměrově je pak tento lokátor znatelně větší než AirTag. To je však u těchto levných verzí celkem běžné.
O2 tag
Další levný lokátor je od operátora O2. Tento lokátor lze sehnat za velmi rozlišné ceny, záleže na tom, u jakých společností jste klientem.
Osobně jsem ho zakoupil skrze slevový kupón ze členství Unity.
Tento lokátor se mi velmi líbí v tom, že už přímo v balení přichází se silikonovým poutkem, kterým si ho můžete přidělat třeba na klíče. V balení navíc obdržíte trsátko pro vyjmutí baterie. Stejně jako u předchozího lokátoru lze u tohoto vyměnit baterii, používá rovněž knoflíkovou baterii CR2032.
Lokátor se aktivuje stejně jako předchozí, a to vytažením izolačního proužku. Lokátor zapípá, my si ho opět přidáme do Find My a nabídnou se nám vesměs stejné možnosti jako u předchozího. V tomto se lokátory nijak neliší.
Za zmínku stojí, že tento lokátor má velmi hlasitý reproduktor, takže by ho v případě ztráty mělo být výrazně snazší najít. Jinak tu opět máme hlášení polohy skrze GPS, chybějící UWB čip, možnost sdílení polohy, oznámení, když se od lokátoru vzdálíte, a označení lokátoru za ztracený.
Pěkným bonusem je zde již zmíněné silikonové pouzdro, do kterého si můžete lokátor snadno vložit a přidělat si ho tam, kam potřebujete.
Celkově si myslím, že je tento lokátor pro zákazníky O2, nejlépe i AirBank, skvělou volbou, protože jeho rozměry jsou také skvělé – velikostí je téměř identický s oficiálním AirTagem.
Lokátor z AliExpressu
Jako další tu máme lokátor, který jsem pořídil na AliExpressu za cenu 100 Kč (5 euro). Hned při rozbalování je ale tato nižší cena znát, balení je velmi chudé. To ale vůbec nevadí – co byste k lokátoru chtěli za příslušenství. Naopak mě překvapilo, že v balení najdete poutko, kterým si podobně jako u ostatních můžete lokátor někam přidělat. To se mi opravdu líbí.
Stejně jako u předchozích můžete u tohoto vyměnit baterii a možná to i bude potřeba. Oproti ostatním lokátorům tu nenajdete jakoukoli pásku, která by zabraňovala vybití baterie před koupí.
Postup nastavení je zde nicméně totožný. Po vyndání a nandání baterie zpět do lokátoru se ozve reproduktor, lokátor se objeví k přidání ve Find My a úspěšně se propojí. Dostupné funkce jsou naprosto stejné jako u všech ostatních lokátorů, přičemž lokátor má opět poměrně hlasitý reproduktor, takže jeho hledání by mělo být o to snazší.
Oproti předchozímu O2 Tagu má ale tento nepatrně větší rozměry a hranatý tvar, podobně jako lokátor z Actionu.
Lokátor Xiaomi
Do čtveřice jsem pro otestování pořídil i lokátor od Xiaomi, přičemž na první pohled je zřejmá… inspirace AirTagem.
Na rozdíl od ostatních představených lokátorů vyžaduje tento svou vlastní aplikaci iSearching, což je poněkud zvláštní. Hned po nainstalování navíc vyžaduje aplikace velké množství oprávnění, takže jsem ještě skeptičtější.
Překvapivě se lokátor hned po spuštění automaticky přidal do aplikace, opět velmi zvláštní. V nastavení pak můžeme pouze upravit jméno lokátoru, zapnout upozornění při odpojení od Bluetooth (obdoba upozornění na vzdálení se od lokátoru) a změnit jeho znělku pro hledání. To je sice zajímavá funkce, ale vesměs zbytečnost.
V aplikaci se pak sice ukazuje správná poloha lokátoru, ale pouze protože je připojen k telefonu. Tento lokátor totiž nepodporuje Find My, takže nemůžete využívat velkou síť Apple zařízení pro zjištění polohy lokátoru. Lze tedy jen těžko říct, jak ve výsledku bude lokátor udávat svou polohu.
Zhodnocení po měsíci používání
Všechny lokátory jsem jeden měsíc testoval, zkoumal jejich spolehlivost, přesnost a samozřejmě rychlost oznamování polohy.
Xiaomi lokátor byl nakonec obrovským propadákem. Tento lokátor dokáže svou polohu udávat pouze tehdy, když se připojí k vašemu vlastnímu telefonu. Je tedy téměř nepoužitelný, leda byste úplně zahodili funkci zjišťování polohy a používali ho třeba pouze pro hledání klíčů, které si v bytě často někam odkládáte.
Ostatní lokátory s připojením k síti Find My fungovaly přesně a spolehlivě, často hlásily svou polohu, takže skvěle poslouží jako záchrana při krádeži či ztrátě hlídaného předmětu.
Funkce připomenutí zapomenutého lokátoru rovněž fungovala dobře, akorát u polohy jsem občas pozoroval drobné odchylky. Nicméně tyto odchylky byly poměrně náhodné a nepodařilo se mi vyloučit konkrétní lokátor, který by nefungoval správně. Naopak si myslím, že všechny tyto lokátory používají velmi podobné komponenty a liší se pouze v designu a ceně.
Pokud bych měl dát konkrétní doporučení, byl by za mě vítězem nejspíše O2 Tag. Má hezké a kompaktní zpracování spolu s příjemným matným finišem, silikonové pouzdro spolu s trsátkem pro výměnu baterie se vám jistě bude hodit a v případě, že máte členství Unity, a dokonce zakoupíte balení tří lokátorů, je nabídka od O2 nepřekonatelná.
V případě, že členství Unity nemáte, ale jste zákazníky O2, můžete O2 Tag stále zvážit, ale spíše už bych pak, i pro ostatní, doporučoval mnou testovaný lokátor z AliExpressu. Ten je neuvěřitelně levný, má identické funkce jako ostatní testované lokátory a jeho jedinou nevýhodou jsou nepatrně větší rozměry.
Zaujaly vás tyto levné alternativy pro AirTag? Máte s nimi nějakou vlastní zkušenost? O vaše dojmy a zážitky se můžete podělit v komentářích pod článkem.