Nothing Ear (2024) – Lepší než Airpods? (Recenze)

Honza MalýHonza Malý
Honza | Publikace 20.4.2024

Nothing je poměrně mladá značka, nicméně se v poslední době začíná prosazovat s produkty, kterými se snaží dohnat prémiovost společnosti Apple, akorát pro platformu Android.

Nově vyšla od této značky dvoje sluchátka – levnější Nothing Ear (a) a o tisícovku dražší Nothing Ear. Já jsem samozřejmě musel tato sluchátka vyzkoušet, abych zjistil, zda opravdu mohou být alternativou pro Airpody na Androidu.

Tvar a design
8,9/10
Zpracování
7,5/10
Kvalita zvuku
8,8/10
Mikrofon
8,3/10
Funkce
5,2/10

Videorecenze

Zhodnocení sluchátek Nothing Ear (2024).

Design a zpracování

Hned po rozbalení vás očaruje design těchto sluchátek – transparentní prvky, jednoduchý minimalistický branding, který je pro značku Nothing typický, a prémiovost, která opravdu připomíná americkou společnost Apple.

Nothing Ear jsou špuntová sluchátka, která mají, podobně jako Airpody, nožičku. V posledních měsících jsem si tento design značně oblíbil, jelikož je velmi komfortní, sluchátka se dobře ovládají přes dotykové plochy a hlavně se dobře vyndavají z ucha. Protože jako hlavní alternativu Airpodů pro Android považuji sluchátka Galaxy Buds, která úplně zapadnou do ucha a špatně se vyndavají, zvolil za mě Nothing osvědčený design, který bude naprosté většině vyhovovat. 

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-0-23-screenshot.webpnothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-2-4-screenshot.webp

Krabička je u těchto sluchátek oproti Airpodům či Galaxy Buds o něco větší. Rozdíl není příliš velký, ale pokud jste už zvyklý na některé ze zmíněných, pocítíte ho. Pant krabičky je stabilní, magnety pro držení sluchátek jsou silné a osobně se mi líbí taková designová drobnost – na pravém sluchátku najdete červený puntík, který je také v krabičce samotné, což ulehčuje rozlišení sluchátek. Osobně jsem na testování obdržel průhlednou variantu s bílými prvky, ale v prodeji bude i žlutá žabácká verze.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-1-43-screenshot.webp

Výbava a funkce

Než se dostanu k hodnocení zvuku, podíváme se, jestli Nothing dokázal dorovnat Airpody funkcemi. Začneme u toho, co tato sluchátka umí velmi dobře – sluchátka Nothing Ear umí používat bezdrátový kodek LHDC, který je momentálně snad tím nejlepším, co na Androidu vůbec můžete mít. Zvládá vysoký datový tok, takže audiofilové si tu přijdou na své, avšak ucho lajka rozdíl těžko pozná.

Dále umí sluchátka duální připojení. Můžete si je tedy zároveň spárovat například s telefonem a notebookem a sluchátka budou sama přepínat z jednoho zdroje na druhý podle toho, odkud zrovna půjde audio. To je za mě dost praktická věc.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-2-19-screenshot.webpnothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-2-44-screenshot.webp

U sluchátek pak chválím dotykové plochy. Fungují stejně precizně jako na Airpodech a za zmínku stojí i nádherně zpracovaná sekce pro přizpůsobení gest v aplikaci. Nádherné animace jsou sice jen doplňkem, nicméně bych je rád viděl u všech sluchátek. Na škodu však je, že Nothing Ear neumí gesto přejetí po dotykové ploše nahoru a dolů pro ovládání hlasitosti jako u Airpodů. Nastavení hlasitosti si tak musíte nastavit třeba na podržení dotykové plochy, to ale není ani zdaleka tak pohodlné. 

Hodně užitečnou funkcí je dnes možnost dohledání sluchátek v případě, že je ztratíte či vám je někdo ukradne. Umí tyto funkce i sluchátka Nothing? Částečně. Po jejich přidání do Google účtu máte možnost zobrazit si jejich naposledy známou polohu. Sluchátka nemají UWB čip, který najdeme v Airpodech, takže u nich chybí možnost přesného hledání.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-1-9-screenshot.webpnothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-3-27-screenshot.webp

Kvůli absenci čipu vás také telefon neupozorní, když se od sluchátek vzdálíte, čímž by bylo možné zabránit jejich ztrátě. A do třetice, jelikož cizí telefony nenahlašují polohu sluchátek jako u Airpodů, zobrazí se jen poslední zaznamenaná poloha, která se aktualizuje pouze tehdy, když krabičku sluchátek otevřete a ta se spojí s vaším telefonem. V případě krádeže či ztráty je tedy budete hledat opravdu jen těžko.

Za zmínku ale stojí naprosto nádherná aplikace, která oproti Airpodům nabízí velmi detailní nastavení ekvalizéru, ke kterému se ještě vrátím.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-4-18-screenshot.webpnothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-4-20-screenshot.webp

Kvalita zvuku

Poslední týden jsem veškerou hudbu poslouchal právě na Nothing Ear sluchátkách. Musím říct, že zvukově jsou tato bezdrátová sluchátka velmi povedená. Vůbec se nebojím zařadit je mezi nejlépe znějící sluchátka na trhu.

Poslouchal jsem na nich spoustu žánrů – od trance hudby, která zněla dynamicky, přesně, úderně, po skladby s něžnými dámskými vokály, kde se sluchátka opět velmi dobře osvědčila.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-2-26-screenshot.webp

Když se podíváme na mnou naměřenou frekvenční odezvu, sluchátka téměř kopírují Harmanovu křivku, akorát mají lehce výraznější basy. Takže v porovnání s Airpody či Galaxy Buds Pro 2 zde máme podobnou tonalitu jen s trochu citelnější basovou složku. To však nemusí být na škodu, protože tyto nízké frekvence jde případně velmi jednoduše potlačit ekvalizérem, který je zde dostupný. Nicméně si myslím, že většina posluchačů bude preferovat tuto trochu více véčkovou charakteristiku a basovější zvuk, jelikož je pro ucho líbivější. 

Frekvenční odezva

Měřeno průmyslovým standardem IEC 712

Nothing Ear frequency responseDalší měření

Nothing také připravilo několik ekvalizačních profilů, které jsem všechny vyzkoušel. Ani jeden se mi nelíbí. Až moc se odchylují od standardu a je lepší zůstat u výchozího nastavení od výrobce. Kdybyste ale přeci jen chtěli něco upravovat a jste milovníky hlubokých tónů, zkuste si zapnout funkci vylepšení basů, která dynamicky do basovějších písniček přidává více života, přestože jen jemně. 

Celkově se za zvuk Nothing nemusí vůbec stydět, a naopak si myslím, že v jejich cenové kategorii se bude jednat o jedny z nejpříjemnějších sluchátek. Jsou daleko levnější než a o tisícovku levnější než , přestože je jejich zvuk hodně podobný.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-5-45-screenshot.webp

Aplikace

Když jsem zmínil, že nádherný design se prolíná celým portfoliem Nothingu, tak jsem tím myslel také aplikaci, kterou ke sluchátkům na Androidu a iOS dostanete. Už při párování na vás čekají příjemné animace a samozřejmě spousta fajn funkcí. Pokročilý ekvalizér umožňuje precizně adresovat jednotlivé frekvence a třeba upravit i šířku pásma přes Q faktor, což už je něco spíše pro náročnější uživatele a audiofily, ale jedná se o krásný bonus.

Navíc vámi vytvořený ekvalizační profil můžete nasdílet svým přátelům, aby si mohli aplikovat stejné nastavení na pár kliknutí. Je to skvělá věc, kterou vidím u sluchátek poprvé.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-6-55-screenshot.webpnothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-7-12-screenshot.webp

V aplikaci dále najdete možnost zapnutí nízkolatenčního režimu, vypnutí detekce umístění do ucha anebo si můžete nechat personalizovat zvuk s pomocí čtyřminutového testu vašeho sluchu. Hodně se mi líbí animace při zvolení různých ekvalizačních profilů a, ačkoli se jedná o věc, která funkčnost či zvuk sluchátek nijak neovlivňuje, rád ji pochválím, neboť se také jedná o něco, co celý prožitek z produktu ovlivňuje. 

Mimochodem, sluchátka mají identické funkce na všech značkách telefonů s Androidem i na iOS, akorát v případě, že používáte telefon značky Nothing, můžete jednoduše přejít do nastavení sluchátek z rychlého menu a ovládat je i bez aplikace. Narychlo si tak můžete přepínat potlačení hluku, ekvalizér nebo třeba bezdrátové kodeky.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-7-56-screenshot.webpnothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-6-40-screenshot.webpnothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-7-29-screenshot.webp

Test aktivního potlačení hluku

Jak jsem již nastínil, sluchátka nabízí také aktivní potlačení hluku, které jsem samozřejmě musel otestovat. Jedná se o hlavní důvod, proč používám Airpody na Androidu, protože jejich aktivní potlačení hluku je tak dobré, že jsem zatím žádnou podobnou alternativu na Android nenašel. Tyto sluchátka nejsou bohužel výjimkou.

Aktivní potlačení hluku jsem zkoušel v několika různých prostředích a v drtivé většině případů jsem ani nevěděl, zda je potlačení zapnuté či nikoliv. Až tak slabý efekt má. Troufnu si říct, že potlačení hluku je na podobné úrovni jako u sluchátek QCY T13 ANC, která jsme recenzovali zde. Ta však stojí pouze 500 korun.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-1-34-screenshot.webpnothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-8-38-screenshot.webp

Kvalita mikrofonu

Mikrofon už je na podstatně lepší úrovni. Sice nepatří ke špičce, ale je naprosto použitelný. To můžete posoudit sami v ukázce níže.

Takže těm z vás, kteří často využívají sluchátka pro telefonování, můžu sluchátka Nothing vřele doporučit. Kdybyste ale chtěli, můžete si kvalitu mikrofonu ještě srovnat s ostatními sluchátky, které jsem testoval u nás na webu. Tato sluchátka si navíc dokážou skvěle poradit i s hlasitým ruchem z ulice.

Test mikrofonu

Nothing Ear
Srovnání mikrofonů

Jak si můžete poslechnout, sluchátka skvěle odstraňují okolní ruchy. Jen škoda, že to stejné nedokáže jejich aktivní potlačení zvuku. Osobně doufám, že to Nothing časem zlepší nějakým updatem. 

Výdrž baterie

Výdrž těchto sluchátek je velmi dobrá. Bez aktivního potlačení hluku vydrží přes 8 hodin, což se s krabičkou prodlouží na dlouhých 37 hodin. Se zapnutým aktivním potlačením hluku klesne výdrž na 5 hodin či 23 hodin s použitím krabičky. To je nepatrně více, než mají třeba Airpody, a tato sluchátka se tak v našem srovnání řadí ve výdrži mezi nadprůměrné. 

Test výdrže

Apple Airpods Pro 2022
Apple Airpods Pro 2022
7 h 39 min
Samsung Galaxy Buds 2 Pro
Samsung Galaxy Buds 2 Pro
8 h 14 min
Nothing Ear
Nothing Ear
8 h 23 min

Pro nabíjení sluchátek se nabízí USB-C, ale je také možnost využít Qi nabíjení 2,5 watty. Pokud bych v této oblasti mohl něco zlepšit, byla by to vizuální signalizace. Krabička má jen bílou signalizační LED pro stav nabití mezi 30 a 100 % a červenou LED pro stav pod 30 %. Hodila by se ještě třetí barva, třeba oranžová jako mají Samsung sluchátka, pro přesnější sdělení stavu baterie.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-10-9-screenshot.webp

Nothing Ear vs. Nothing Ear (a)

Klíčová otázka ale je, jaký je rozdíl mezi dražším modelem Nothing Ear za 3800 Kč a levnějším modelem Nothing Ear (a) za 2600 Kč. To hlavní, zvuk, je u obou verzí až podivuhodně podobný. V tomto ohledu bych klidně tisícovku ušetřil a koupil si „a“ model, protože zvukově hraje také nádherně a má i podobnou frekvenční odezvu.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-10-40-screenshot.webp

Výbava je ale u „a“ modelu o něco slabší. Chybí mu bezdrátové nabíjení a pokročilý kodek LHDC. Stále má však kvalitní kodek LDAC, takže v tomto ohledu o moc nepřijdete. Aktivní potlačení hluku, mikrofony a výdrže baterií jsou pak téměř identické a drobné rozdíly jsou jen v krabičce, která má u dražší verze lepší certifikaci IP55, takže jí nevadí ani tryskající voda.

Dražší Nothing Ear má pak navíc ten hezký pokročilý ekvalizér, sdílení ekvalizačních profilů a personalizovaný zvuk. Za mě jsou to ale věci, které se hodí jen opravdovým fajnšmekrům, a ekvalizace jde případně vyřešit skrze aplikaci Wavelet.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-10-59-screenshot.webp

Závěrečné hodnocení

Jak tedy hodnotím sluchátka Nothing Ear a Nothing Ear (a)? Mrzí mě, že u nich není lepší aktivní potlačení hluku. Kdyby bylo, jednalo by se za mě o jedny z nejlepších bezdrátových špuntů na trhu. Zvuk je extrémně líbivý, k čemuž se přidává nádherná aplikace s funkcemi, které ani u dražší konkurence nenajdete. Neotřelý design, dobrý tvar a pohodlnost jsou už pak pouhou třešničkou na dortu.

Cena je také nastavená velmi dobře. Sluchátka od Nothing jsou levnější než sluchátka od Samsungu, Sony, Applu, Sennheiseru a dalších. Zde tedy není co vytknout a, až na slabší ANC, jsem ze sluchátek opravdu nadšený.

nothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-11-6-screenshot.webpnothing-ear-2024-ndash-lepsi-nez-airpods-12-11-screenshot.webp

Kdybyste si ale mohli připlatit tisícovku, doporučil bych vám alternativu, kterou teď používám místo Airpodů – otevřená sluchátka.

Výhody

  • Plus Nádherný transparentní design krabičky a sluchátek
  • Plus Skvělá tonalita zvuku
  • Plus Propracovaná aplikace
  • Plus Pokročilý ekvalizér a sdílení EQ profilů
  • Plus Dobré odhlučnění mikrofonu

Nevýhody

  • Mínus Velmi slabé aktivní potlačení hluku
  • Mínus Méně kompaktní krabička
Tvar a design
8,9/10
Zpracování
7,5/10
Kvalita zvuku
8,8/10
Mikrofon
8,3/10
Funkce
5,2/10

Celkové skóre

Nothing Ear
Skóre
7,7/10
Doporučujeme
Tvar a design
8,9/10
Zpracování
7,5/10
Kvalita zvuku
8,8/10
Mikrofon
8,3/10
Funkce
5,2/10

Zajímavé alternativy

Samsung Galaxy Buds FE
  • Plus Adaptivní SSC kodek
  • Plus Aplikace pro PC
  • Mínus Chybí Qi nabíjení
  • Mínus Horší zvuk
Huawei Freebuds 5i
  • Plus Lepší ANC
  • Plus Nižší cena
  • Plus LDAC kodek
  • Mínus Chybí Qi nabíjení