RTX 4070 je velkým překvapením v oblasti grafických karet. Přes spoustu spekulací ohledně vyšší ceny se NVIDIA rozhodla nabídnout tento model za velmi přívětivých 15 700 Kč (670 euro). Díky této ceně a svým výkonnostním parametrům se jedná o zajímavou kartu pro střední třídu a nemusí se stydět ani za herní výkon oproti předchozí generaci
V tomto článku se na tuto grafickou kartu podíváme detailně a otestujeme ji, abychom zjistili, pro koho se aktuálně vyplatí.
Technické specifikace
Oproti předchůdci je RTX 4070 vyráběna na úspornějším 4nm procesu, což umožňuje, aby při stejném počtu jader CUDA dosahovala daleko vyšších boostovacích frekvencí pro lepší výkon.
Karta je navíc vybavena 12 GB paměti, což je žádoucí, protože novější hry už vyžadují více než 8 GB paměti. Typickým příkladem může být novinka The Last Of Us, která na starších kartách neběží příliš dobře. RTX 4070 by měla být také o nějakých 20 W úspornější, což ověříme v našem testu spotřeby.
Design a zpracování
Na test tentokrát dorazila krásná Founders Edice RTX 4070. Tento model se vyznačuje tím, že nemá klasický herní nádech ani RGB podsvícení, což se mi líbí daleko více. Celkově si drží jednoduchý design a hodí se do jakékoliv skříně.
Kartu jsme otestovali v měření teploty a hlučnosti, a jsme příjemně překvapeni. Dávno jsou pryč časy, kdy Founders Edice nedokázaly konkurovat OC kartám od ostatních výrobců. Karta je tichá, drží si skvělé teploty a k tomu ještě dobře vypadá.
Bohužel, dostupnost Founders Edice v Česku není úplně přívětivá. Nicméně, Nvidia plánuje vylepšit dostupnost a chce dovézt tuto edici RTX 4070 do Česka, ale zatím nic neslibují. Důvodem je omezená produkce a velká poptávka ve světě. Díky skvělému chlazení, přívětivé cenovce a krásnému designu má o FE edice zájem téměř každý.
Kromě Founders Edice dorazily na test karty od ASUS, konkrétně modely DUAL a TUF. Základní model DUAL splňuje doporučenou cenu 15 700 Kč (670 euro), zatímco verze TUF s přetaktováním a nepatrně vyšším výkonem stojí 18 999 Kč (800 euro).
Herní výkon ve 1440p
Nyní se podíváme na to nejdůležitější, a to na výkon ve hrách, především na rozlišení 1440p, na které je tato karta určena.
V rozlišení 1440p si karta vede velmi obstojně. Ve hře Forza Horizon 5 nabízí krásných 210 FPS, ve hře God of War dostáváme plynulých 120 snímků za sekundu, což představuje 17% nárůst oproti RTX 3070. Karta v pořádku zvládá i nejnáročnější hry současnosti, jako je Cyberpunk při 93 FPS, Hogwarts Legacy při 94 snímcích za sekundu a například Plague Tale Requiem, hra s naprosto krásnými detaily, jede na 83 FPS.
V celkovém součtu je RTX 4070 o přibližně 20% výkonnější v rasterizačním výkonu oproti předchůdci RTX 3070.
A výkonově se přibližuje RTX 3080 z předešlé generace, která se donedávna prodávala za 20 tisíc Kč.
Herní výkon ve 4K
Samozřejmě jsme kartu vyzkoušeli otestovat i ve 4K. Některé hry zvládne na tohle vysoké rozlišení rozjet nativně, například F1 jede na slušných 141 FPS a Forza Horizon 5 nabídne úctyhodných 152 snímků za sekundu. Avšak u ostatních náročnějších her se dostáváme na pomezí plynulosti a když zapnete ještě RayTracing, karta se v tomhle rozlišení stává téměř nepoužitelná.
V celkovém součtu všech her má RTX 4070 ve 4K průměrně 82 FPS, takže na tohle rozlišení, jak vidíte, nemíří.
Proto je karta vhodná na rozlišení 1440p, kde se průměrně dostáváte na 138 snímků za sekundu. Myslím si, že kombinace nějakého dostupného QHD monitoru s RTX 4070 je parádní volba. Tam využijete krásně naplno nejen monitor, ale i grafiku. Nic vás nebrzdí. Zároveň je tato kombinace cenově přijatelná a nabídne vám parádní herní zážitek.
Funkce karty
RTX 4070 má ale další esa v rukávu. Protože 20% nárůst ve hrách oproti předchůdci nepůsobí tolik lákavě. Karta má novější generaci RayTracing jader, pro lepší výkon s tímto zapnutým nastavením. Dále novější Tensor jádra pro AI výpočty, také 3. generaci upscalingu DLSS a navíc kompletně nový Nvidia enkóder, který konečně podporuje AV1.
Vylepšený RayTracing
Pojďme si všechno tohle otestovat. RayTracing na RTX 4070 opravdu funguje o něco efektivněji. Protože když si porovnáme výkon s předchozí kartou RTX 3070, v Cyberpunku je krásný nárůst ve výkonu o 30% (v rasterizačním výkonu byl jen 20%), u Formule 1 je nárůst s RayTracingem o 20% (zase v restirazaci jen o 10%) a v Shadow of the Tomb Raider je nárůst hezkých 36% (v restiraci byl jen o 26%).
Takže vidíte, že RayTracing je u nové generace efektivnější a v podstatě se už nemusíte bát tohle nastavení zapínat. Jasně, stále vám trochu spadne výkon, ale zážitek ze hry je výrazně lepší a propadlé FPS se dají případně kompenzovat pomocí DLSS.
Lepší latence s DLSS 3
Další funkcí, kterou jsme testovali, je DLSS 3 - umělé navýšení rozlišení obrazu pomocí AI. Ve většině případů nevidím důvod si tohle nastavení nezapínat, protože rozdíly v detailech jsou znatelné jen při přiblížení. Při klasickém hraní si téměř nevšimnete artefaktů nebo degradace kvality. Naopak získáte vyšší FPS, což vede ke lepšímu zážitku ze hry.
DLSS 3 navíc dokáže snížit latenci, což je aspekt, o kterém málo hráčů ví. V grafu níže můžete vidět, že Cyberpunk bez DLSS běží pouze na 42 FPS, což je nepoužitelné. Po zapnutí DLSS 3 se dostáváme na 111 FPS při snížení latence o 64 ms. Podobné nárůsty FPS a snížení latence jsou vidět i u ostatních her, pouze v menším měřítku.
Většina her umožňuje upravit nastavení kvality DLSS - osobně doporučuju vybalancovaný režim nebo režim quality, který nabízí ideální poměr výkonu a dobrého obrazu. Některé hry mohou mít nepříjemné artefakty způsobené generováním mezisnímků, takže v případě potřeby je možné tuto funkci vypnout.
Podpora AV1
Jednou z klíčových novinek u RTX 4070 je podpora úsporného kodeku AV1 díky novému NVIDIA enkóderu. Kodek AV1 umožňuje při velmi nízkém bitratu dosáhnout kvalitního obrazu gameplaye, což je obzvláště výhodné pro hráče, kteří si rádi dělají záznamy nebo streamují. Obraz je ostřejší, výraznější a příjemnější na pohled, s menším množstvím kompresních artefaktů.
Použití kodeku AV1 při střihu videa lze demonstrovat v programu Davinci Resolve, kde je možné tuto možnost vybrat v nastavení renderu. Použitím AV1 lze výrazně snížit velikost výsledného souboru, aniž by došlo ke ztrátě kvality obrazu.
Současně s vývojem kodeku AV1 prošel aktualizací také streamovací program OBS ve verzi 29, který nyní umožňuje streamování v tomto kodeku. Stačí si stáhnout novou aktualizaci, přejít do nastavení a zvolit NVIDIA NVENC-AV1 jako streamovací kodek.
V neposlední řadě přišla nedávno plná podpora AV1 pro streamování i na platformě YouTube. Celý ekosystém podpory AV1 je nyní kompletně hotový. Grafické karty, aplikace jako Davinci Resolve či OBS, a platformy jako YouTube a Discord, všechny již plně podporují tento efektivní kodek. Tím se otevírají nové možnosti pro tvůrce obsahu, kteří chtějí dosáhnout vyšší kvality při nižších nárocích na přenosovou rychlost.
Test spotřeby
Při výběru grafické karty je důležitá i spotřeba. To se totiž propíše v dlouhodobém měřítku do výhodnosti karty. V nedávném videu jsme ukazovali výhodnou Radeon 7900 XT kartu, která má sice super cenu, ale taky vyšší spotřebu než alternativa od NVIDIA. Takže v dlouhodobém horizontu je pak NVIDIA karta výhodnější i přes to, že prvotní investice je o něco vyšší.
Spotřeba RTX 4070 je sice na úrovni předešlé RTX 3070, při hraní Forzy Horizon 5 žere celý PC okolo 387 W, tedy podobně jako s RTX 3070. Ale zároveň jsme naměřili o 26% vyšší výkon u RTX 4070, takže vidíte velmi slušnou efektivitu této novější generace.
Produktivní programy
I když RTX 4070 není primárně určena pro profesionální práci, její výkon v produktivních aplikacích je velmi obstojný.
V Davinci Resolve, oblíbeném programu pro střih a úpravu videa, se 10 minutový klip renderoval u RTX 4070 o 40 sekund rychleji než u předchozí generace RTX 3070. Díky tomu uživatelé ušetří čas při práci s videem.
V Blenderu, 3D modelovacím a renderovacím softwaru, byl výsledný render přes Optix o 34 sekund rychlejší než u RTX 3070. To ukazuje, že RTX 4070 je schopna rychle zvládnout náročné vizuální úkoly.
V Affinity Photo, populární aplikaci pro úpravu fotografií a grafický design, vyhodnotily grafické operace o 500 bodů vyšší skóre u RTX 4070 oproti RTX 3070. To znamená, že uživatelé mohou očekávat hladší a rychlejší zpracování svých projektů.
Samozřejmě, pro náročnější profesionální práci existují výkonnější grafické karty od NVIDIA, jako například RTX 4090, která disponuje 24 GB paměti. Avšak i RTX 4070, jak ukázaly naše testy, poskytuje solidní výkon pro širokou škálu kreativních úkolů, jako střih videa nebo renderování.
Závěrečné zhodnocení
Po detailním testování a prozkoumání všech aspektů RTX 4070 přicházíme k závěrečné otázce. Vyplatí se investovat do této grafické karty?
Při pohledu na finální poměr ceny za snímek se RTX 4070 řadí na přední příčky v porovnání s konkurencí. I když nabízí velmi podobnou cenu za snímek jako RTX 3070, poskytuje výrazně vyšší FPS ve hrách. To je vítaná změna oproti předchozím kartám od NVIDIA, jako například RTX 4080, která sice přinesla nárůst výkonu, ale zároveň i obrovský nárůst ceny. To vedlo k rapidnímu zhoršení poměru ceny/výkonu.
U karty RTX 4070 se toto neděje. Nabízí příznivou cenu, skvělý výkon pro 1440p rozlišení a novou generaci funkcí, jako je DLSS 3, podpora AV1 a nová RayTracing jádra. Ve srovnání s předchůdcem je tak opravdu lepší ve všech směrech.
Je důležité poznamenat, že základní cena 15 700 Kč (670 euro) je pouze pro základní modely a Founders Edition (FE) edice těchto karet. Například od ASUSu za tuto nízkou doporučenou cenu dostanete verzi DUAL a poté přetaktovanou verzi TUF za nepatrně vyšší cenu.
V současnosti už ale nejsou tyto karty dostupné. Pokud sháníte novou grafickou kartu do své počítačové soustavy, můžete se podívat na náš žebříček nejlepších grafických karet, kde najdete nejen ty aktuálně nejlepší a nejvýhodnější grafické karty, ale také další tipy pro správný výběr.
Výhody
- Skvělý výkon pro hraní ve 1440p rozlišení
- DLSS 3 snižuje latenci při hraní
- Nová RayTracing jádra pro lepší výkon s tímto nastavením
- Podpora AV1 kodeku pro efektivnější enkódování obrazu
Nevýhody
- 12 GB paměti může být do budoucna omezující