Podsvícení za televizí dokáže udělat zázraky. Dokonce s sebou přináší také několik plusů, které oceníte také u vás doma. V první řadě dokáže podsvícení opticky zvětšit obraz, což se hodí zejména v případě, kdy máte kolem televize větší prázdnou bílou stěnu nebo naopak velmi tmavé pozadí.
Nemusíme také zmiňovat, jak cool pak podsvícení vypadá. Pojďme se tedy podívat na přínosy podsvícení podrobněji. Dočtete se také recenzi podsvícení od značky Govee.
Proč používat podsvícení za TV?
V dnešní době je televize standardním vybavením prakticky každé domácnosti. Navíc nabízí celou řadu vychytávek, které ještě zpříjemňují její sledování. Až na televize Philips ale žádná značka nepodporuje ambientní podsvícení za televizí, které dokáže příjemně zlepšit kontrast, a dokonce snížit únavu očí při jejím delším sledování.
V případě, že jste zvyklí televizi sledovat večer, je podsvícení televize téměř nutností. Oči se totiž více namáhají díky faktu, že sledujete obraz v jinak temné místnosti. Můžete si sice rozsvítit lampu nebo jiný zdroj světla, přijdou ale další problémy. Barvy na televizoru nebudou tak přesné, navíc se mohou objevovat na obrazovce odlesky. Zkrátka to není dokonalý zážitek.
Podsvícení televizoru ale zajistí, že bude v místnosti dostatek světla na to, aby nebyly oči unavené a zároveň aby se nesnižoval komfort při sledování televize. Navíc, dnes existuje celá řada hotových řešení, které jednoduše připojíte k televizi a máte krásné podsvícení, které dobře vypadá, a ještě dokonale plní svůj účel.
Jaké je nejlepší řešení podsvícení za TV?
Jednou z variant je samozřejmě pořídit televizi s již zabudovaným podsvícením. Zde je ale nevýhodou cena a omezenost výběru. Aby bylo podsvícení opravdu funkční a líbivé, je pravděpodobně potřeba do televize investovat více peněz, než kolik jste původně měli v plánu. A druhý problém je, že podsvícení najdete jen u televizorů Philips. Chcete Samsung, LG nebo TCL? Máte se zabudovaným podsvícením smůlu. Philips má na ambientní TV podsvícení patent, který by měl vypršet v roce 2027.
Naštěstí na trhu existují značky jako Govee, které vyrábí adresovatelný LED pásek s kamerou, která sníma obraz televize a dle toho přizpůsobuje podsvícení v určitých zónách. A právě na toto řešení se podíváme v rámci naší recenze.
Existují samozřejmě také jiné varianty LED pásků, například od Philipsu. Zde je ale problém vysoké pořizovací ceny. Musíte totiž koupit zvlášť ovládací synchronizační hub (7 000 Kč) a zvlášť samotné LED pásky (5 000 Kč), což se výrazným způsobem prodraží. Philips má bohužel produkty do chytré domácnosti velmi drahé.
Obsah balení Govee
Hned jak se vám krabice dostane do rukou, můžete si všimnou, že je LED pásek kompatibilní s chytrými pomocníky od Amazonu v podobě Alexy, případně s chytrou domácností s pomocníkem Google Home. Stáhnout můžete také Govee aplikaci, která vám pomůže s jednodušším ovládáním.
Uvnitř samotného balení pak narazíte na samotný LED pásek, který se dělá pro televizory od 55 do 65 palců, případně od 75 do 85 palců. Tím se pokrývají nejprodávanější velikosti televize. Pásek má pak koncovku USB-C. Dále je součástí také adaptér pro zapojení pásku a kamery. Samotná kamera se pak stará o dokonalé přepínání podsvícení.
Adaptér slouží nejen jako napájecí zdroj, zároveň ale také jako hub pro propojení s vaší Wi-Fi, abyste mohli pásek Govee ovládat přes mobilní aplikaci. Nakonec jsou v balení oranžové kostičky, které použijeme při kalibraci kamery a několik organizérů na kabely. V balení je toho dostatek na to, abyste mohli pásek pohodlně zapojit.
Jak nainstalovat LED pásek za TV?
LED pásek má na sobě nalepenou silnou oboustrannou lepicí pásku. Jednoduše tedy stačí strhnout ochranou fólii a pásek nalepit zezadu vašeho televizoru. Jak jsme zmiňovali výše, Govee vyrábí dvě velikosti, takže se přesvědčte, že kupujete tu správnou. Při lepení LED pásku jde doslova o centimetry.
LED pásek má na sobě 4 flexibilní části, díky kterým můžete pásek v rohu bezpečně ohnout. Nejen, že se tím výrazně zjednodušuje instalace, ale také nehrozí poškození podsvícení. Za nás velké plus, že na tohle Govee myslelo. Tyto flexibilní části pak mají tendenci odstávat směrem od televize, takže jsou vidět. K tomu ale slouží organizéry kabelů, kterým jednoduše flexibilní části nasměrujete za televizi.
Jakmile je pásek nalepený na televizi, zapojíte USB-C konec do hubu. Ten pak následně přilepíte na televizi zezadu. Hub tak není vidět a zároveň můžete LED pásek pohodlně ovládat. Krabička disponuje celkem třemi tlačítky. Jedno slouží pro zapnutí a vypnutí podsvícení, druhé ke změně barev a třetí tlačítko pak mění efekty pásku.
Kamera pro snímání a její instalace
Kamera má za úkol snímat obraz na televizi tak, aby LED pásek správně zareagoval a podsvícení tak upravil konkrétní situaci na obrazovce. Je důležité, aby byla kamera uprostřed televize. Při instalaci si tak k ruce vezměte metr, abyste střed opravdu našli.
Kameru pak můžete umístit jak nahoru, tak i dolů. Přirozenější se nám ale zdá umístit kamera nahoru. Výhodou je, že kamera dostala ze spodu silnou oboustrannou lepící pásku. Můžete ji tak velmi pohodlně přilepit na TV, a to během pár vteřin. Napájení obstará hub, do které je zapojen také LED pásek.
Samotná kamera funguje velmi dobře, reaguje rychle na změny barevnosti scény, takže se i LED pásek mění velmi svižně. Efekty, které LED pásek produkuje jsou skvělé a rozhodně pozvednou zážitek ze sledovávání filmů nebo seriálů.
Aplikace pro chytré telefony
Samozřejmostí je aplikace pro chytré telefony. Tu jednoduše stáhnete na iOS (iPhone) nebo Android, nainstalujete a napárujete s LED páskem. Vše je rychlé a především intuitivní, takže se nemusíte obávat žádných složitostí. Po spárování se můžete pustit do nastavení kamery i LED pásku.
Nejdříve bude potřeba kameru nakalibrovat. K tomu poslouží přiložené oranžové čtverečky. Ty nalepíte do rohů televize a také na spodní stranu doprostřed. V aplikaci pak kameru nakalibrujete tak, aby snímala nalepené oranžové kalibrátory, čímž vlastně nastavíte snímací plochu kamery.
Vychytávky v aplikaci
Aplikace je opravdu velmi povedená. Umožňuje například podsvícení každé části televize jinou barvou. Pokud chcete, můžete strany také libovolně vypnout nebo zapnout. Samotné podsvícení pak nabízí hned několik efektů, které můžete libovolně měnit. V rámci nastavení fungování pak můžete zvolit, zda má kamera snímat z televize pouze jednu hlavní barvu nebo barev více.
Vychytávky a odezva LED pásku
LED pásek funguje opravdu dokonale. Navíc opticky zvětší obraz, takže se zdá být televize větší, než ve skutečnosti je. Výhodou také je, že šetří vaše oči a celkově dodává lepší zážitek pro každého. Ať už se řadíte mezi občasné sledující nebo na filmy či seriály koukáte pravidelně.
Zpoždění LED pásku se dle našeho měření pohybuje okolo 70 až 90 ms. Jedná se sice o drobné opoždění, rozhodně to ale není nic hrozného, co by kazilo dojem z používání pásku nebo sledování televize. Troufáme si říct, že se Govee Dreamview TV řešení hodí i pro hraní na konzoli Xbox Series X nebo Playstation 5.
Synchronizace s hudbou
Jednou z největších vychytávek je fakt, že LED pásek disponuje zabudovaným mikrofonem. To znamená, že může přesně kopírovat hudbu a podle toho uzpůsobit barvy i efekty LED pásku. Musíme uznat, že tohle funguje opravdu bravurně. Pokud tak plánujete nějakou menší domácí párty, LED pásek bude rozhodně středem pozornosti.
Propojení s chytrou domácností
Zapínat a vypínat LED pásek výhradně pomocí hubu umístěného za televizí by mohla být otrava. Jednou z variant je využít aplikaci, druhou variantou je pak LED pásek propojit s chytrou domácností, se kterou je kompatibilní. Párování s Alexou nebo Google Home je velmi jednoduché a rychlé.
Pásek je sice kompatibilní s Apple HomeKit, avšak propojení a fungování je složitější. Musíte si nejdříve vytvořit dedikovanou zkratku a využít Govee API klíč. Proto je používání přes Apple Home náročnější.
Co se nám u Govee nelíbilo
Prvním nedostatkem a nevýhodou, kterou LED pásek Govee má, je větší množství kabelů, které budete muset zapojit a také nějakým způsobem zkrotit, aby nikde nepřekážely. Druhou nevýhodou je samotná kamera. Funguje výborně, je kompatibilní s většinou televizí ale bohužel ji nijak neschováte a někomu tak kamera může překážet.
Jedná se sice o drobnosti, pro někoho ale mohou být i takové drobnosti velmi důležité. Před pořízením proto uvažujte, zda můžete kabely účinně schovat za televizí. Problém pak také je horší podpora pro Apple HomeKit.
Závěrečné hodnocení
Govee LED pásek je zajímavé řešení, které funguje prakticky s jakoukoli televizí. Aplikace a možnosti LED pásku jsou skvělé, máte desítky různých nastavení, se kterými si můžete pohrát tak, aby pásek dělal přesně to, co chcete vy.
Technické parametry a sytost barev je výborná, takže i z tohoto pohledu se LED pásek maximálně povedl. Rychlé nastavení i kalibrace zase zajistí jednoduchou instalaci a rychlé spuštění.
Téměř každý, kdo si z našeho okolí Govee Dreamview T1 vyzkoušel, nám dal za pravdu, že LED pásek rapidně zlepšil zážitek ze sledování filmů nebo hraní na herní konzoli. A oproti ostatním alternativám je Govee řešení i cenově přijatelné.
Výhody
- Govee řešení funguje na jakékoliv televizi
- LED pásek je daleko levnější než alternativa od Philipsu
- Podsvícení má odezvu jen okolo 80 ms, což při sledování filmů není zpozorovatelné
- Různé varianty pro menší a větší televize
- Aplikace do telefonu umožňuje spoustu efektů a funkcí
- Oproti jiným HDMI alternativám zde nejste omezeni vstupním/výstupním konektorem
Nevýhody
- Kamera může být trochu rušivá, ale do měsíce si zvyknete
- Chybí nativní podpora Homekit (ovšem funguje HomeBridge)
- Nepatrně vyšší standby spotřeba (okolo 5 W)
- Větší množství kabelů za televizí
- Nelze nastavit spuštění LED pásků se zapnutím televize