Poctivě sleduji novinky, které Alza představuje pod svými privátními značkami, jako je Rapture, AlzaPower s AlzaErgo. Právě první zmíněná, Rapture, má nyní několik novinek v kategorii herních klávesnic. Dnes se podíváme na úplně nejzajímavější z nich, a to Rapture Charlie Ultimate.
Neobvyklý formát
Rapture Charlie Ultimate je poměrně malá sympatická bezdrátová klávesnice, která míří převážně na hráče. Jedná se o opravdu zajímavý model, který možná bude skvělou náhradou za klávesnici CZC Halfling, kterou jsem poslední roky doporučoval.
Jak asi totiž víte, z obchodu CZC zůstala jen chabá podstránka na Allegru, takže jsem už delší dobu hledal za CZC Halfling nějakou vhodnou náhradu. A myslím, že jsem ji našel.
Jedná se o takzvanou 65% klávesnici, což znamená, že na ní máme klávesy šipek, klávesy Home, Delete, Page Up, Page Down, ale kompletně tu chybí řádek F tlačítek.
Tento formát klávesnice je za mě úplně ten nejlepší na hraní, i když absence některých kláves může lidi odradit. Takováto smrsklá klávesnice se vám hezky vejde na stůl, dobře se přenáší a díky malé velikosti si můžete umístit myš blíže k sobě a mít tak celkově ergonomičtější zážitek.
Samozřejmě i ty klávesy, které na první pohled chybí, jsou stále přístupné, akorát přes druhou vrstvu, která se aktivuje klávesou Fn. Z osobní zkušenosti můžu říct, že si člověk na tento formát zvykne, a sám používám formát ještě menší – 60%.
Chybějící klávesy snadno nahradí zkratky a pokud nejste někdo, kdo celé dny zadává čísla do Excelu, ani vám nebude chybět numerický blok a tento formát je pro vás zcela ideální.
Skvělé zpracování a výbava
Z hlediska zpracování se jedná o velmi kvalitní klávesnici. Ačkoliv je z plastu, nikde nic neskřípe, ani nevrže a celkově mám z klávesnice velmi dobrý pocit. Pěkný je rovněž decentní branding, a to pouze ve formě loga Rapture, které najdete natištěné na mezerníku.
Také se mi líbí, že si Alza vzala zpětnou vazbu z našich recenzí a používá kvalitnější PBT klávesy. Kupříkladu předchozí klávesnice Rapture Delta totiž používala lacinější materiál ABS, který se nechutně lepí na prsty a moc toho nevydrží, což už ale není případ této nové klávesnice.
PBT klávesy jsou pevnější, mají příjemnou texturu a celkově působí prémiověji. Zároveň mají jiný, příjemnější zvuk, který není tak rušivý jako u ABS kláves. Navíc, aby se v Alze ještě předvedli, u kláves použili speciální profil XDA, který je značně rozdílný oproti běžným OEM klávesám.
OEM klávesy mají různé výšky a úhly podle toho, v jaké řadě se daná klávesa nachází. Oproti tomu profil XDA, který najdeme u klávesnice Rapture, má všechny klávesy ve stejné výšce, což vytváří hezký rovnoměrný vzhled a také příjemný pocit při psaní.
Klávesy jsou navíc ještě užší a mají příjemný zaoblený tvar, takže psaní je tu opravdu radost.
Osobně mi ale celá klávesnice na stole připadala příliš nadzvednutá, což jsem ale snadno vyřešil pomocí nožiček na spodní straně. Ty nabízí dvě otevřené pozice, přičemž já využil tu s nejvyšším náklonem.
Vedle nožiček pak najdete i přihrádku pro USB-A dongle, do které ho lze hezky schovat – drží tam jak přibitý, takže se při přenášení nemusíte bát, že byste ho ztratili.
Tím se dostáváme k tomu, že tato klávesnice podporuje jak připojení skrze Bluetooth, třeba k tabletu či telefonu, ale také 2,4Ghz připojení skrze dongle, které doporučuji primárně využívat – budete tak mít nejnižší odezvu, i když za cenu menší výdrže na baterii. Samozřejmostí je pak i možnost drátového přopojení.
Zároveň vedle přepínače režimu připojení najdeme ještě speciální přepínač mezi módem pro Windows a pro Mac, který mění funkce kláves tak, abyste mohli klávesnici pohodlně používat na obou platformách.
Z hlediska zpracování ještě stojí za zmínku font, který je na pomezí herního a minimalistického vzhledu. Alza vymyslela zajímavý kompromis, kdy klávesy vypadají poměrně hezky, nicméně za mě je na nich až příliš mnoho symbolů.
Máte tu diakritiku, různé znaky, F tlačítka, osobně se mi spíše líbí klávesy s jednoduchými popisky, ale chápu, že Alza chce tuto klávesnici nabídnout i uživatelům, kteří neznají rozložení klávesnice nazpaměť. Výhodou je pak ale česká diakritika – to už se bohužel dneska jen tak nevidí.
Největší eso této klávesnice jsou však její spínače. Na klávesnici máme osazené Gateron Silent Red spínače, které jsou velmi tiché, předlubrikované a mají opravdu pěkný zvuk. Oproti klasickým Gateron Red spínačům jsou tu navíc podložky, které tlumí zvuk kontaktu spínače při stisknutí a při jeho uvolnění.
Výsledkem toho všeho je, že klávesnice má takový příjemný, huňatý zvuk. Díky tomu je klávesnice naprosto ideální třeba do školy, kde nebudete rušit ani spolužáky, ani učitele, ale i do kanceláře či do pokoje, který sdílíte se spolubydlícím.
Dojmy z dlouhodobého testování
Klávesnici Rapture jsem přibližně tři týdny testoval a můžu říct, že sice není třeba tak svižná jako klávesnice , která používá magnetické spínače a je určená pro profesionální hráče, ale přesto má Rapture dobré spínače, které pro hraní naprosto dostačují.
Lubrikant ve spínačích akorát při hraní způsobuje takový podivný pocit – mazivo totiž spínače zpomaluje, takže se klávesy tak rychle nevrací zpět do své výchozí pozice.
Nemyslím si ale, že je to nějaký problém. Alza zkrátka nevytvořila prvotřídní e-sportovou klávesnici, na to jsou tu jiní. Místo toho Alza vytvořila skvělý hybrid pro ty z vás, kteří si rádi něco zahrají, ale zároveň musí na počítači udělat i nějakou tu práci, pro ty z vás, kteří rádi budou mít dobře znějící klávesnici a nevadí jim trochu horší odezva.
U klávesnice navíc máme hotswappable PCB, takže spínače můžete kdykoli vyjmout a nahradit je jakýmikoli jinými, třípinovými či pětipinovými. Myslím si ale, že by byla škoda je vyměňovat hned po koupi. Alza zvolila opravdu dobré spínače, které mě bavilo testovat.
Třeba ale za dva, tři roky vyjdou úplně nové generace spínačů, které budou ve spoustě ohledů lepší, takže budete moc ty staré z klávesnice vyndat a osadit nové. Taková možnost vylepšení je do budoucna jednoduše skvělá.
Mimochodem, skvělý zvuk této klávesnice nedělají jenom spínače či keycapy, ale také vnitřek klávesnice. Stejně, jako se v nahrávacích studiích osazují stěny akustickou pěnou, se i dutý vnitřek klávesnice vyplňuje, aby měla ten skvělý, příjemný zvuk.
Alza tedy myslela i na tohle a uvnitř klávesnice najdete tři vycpávkové vrstvy, které svůj účel plní nadmíru dobře.
Vychytaný software
Software klávesnice se řeší skrze webové rozhrání VIA, takže není třeba instalovat jakékoli programy. Stránku si otevřete v prohlížeči, nahrajete na ní konfigurační soubor a můžete jít upravovat.
V náhledu si nejprve můžete zobrazit jednotlivé vrstvy na klávesnici, kde najdete všechny možné zkratky a funkce, které klávesnice skrývá. Dále si můžete přemapovat jakoukoli klávesu, třeba na ovládání hlasitost či přeskakování písniček.
Rovněž se v rozhrání nabízí možnost tvorby komplexních maker, které si opět můžete schovat pod nějakou klávesu. Najdete tu ale i speciální funkce, a to kupříkladu uspání počítače, simulování tlačítek myši či rozšířenou řadu F tlačítek od F13 až po F24.
Samozřejmostí je možnost úpravy podsvícení klávesnice, přičemž všechny tyto změny si pak můžete uložit přímo do klávesnice, případně zálohovat, či se o ně snadno podělit s někým dalším.
(*Pouze modely Charlie a Charlie Ultimate s bezdrátovým připojením)
Špatná výdrž baterie
U bezdrátové klávesnice je důležitým parametrem výdrž na baterii. Narovinu můžu říct, že baterie tu není tak dobrá jako třeba u klávesnic Logitech, které v některých případech vydrží i tři až čtyři měsíce používání.
Klávesnici Rapture Charlie Ultimate jsem ráno odpojil od napájení a celý den ji používal, přičemž jsem ponechal zapnuté podsvícení. Po přibližně 10 hodinách používání jsem skončil na 40 % baterie, takže bych počítal s přibližně dvěma až třemi dny výdrže se zapnutým podsvícením.
Výdrž nicméně hodně záleží na tom, jak moc budete klávesnici používat. Bez podsvícení se pak výdrž klávesnice protáhne třeba až na 10 dnů. Ve výsledku to ale není zrovna sláva.
Osobně bych klávesnici používal převážně v drátovém režimu, protože zkrátka drát u klávesnice nevadí tak, jako třeba u myši. Bezdrátový režim bych pak ale využil třeba ve škole, kde jednoduše vyndám dongle, zapojím ho do počítače a nemusím řešit jakékoli kabely. Snažil bych se zkrátka vytěžit nejvíc, co jde, z obou světů, protože výdrž je tu spíše průměrná.
Jak si vede konkurence?
Dark Project KD68B
Je samozřejmě důležité se podívat, co v tomto odvětví nabízí konkurence. Zajímavou možností může být například klávesnice Dark Project KD68B, která vyhrála můj žebříček nejlepších mini klávesnic.
U této klávesnice se mi opravdu líbí její vzhled. Má velmi pěkný průhledný design, skvělé RGB podsvícení, ale taky spoustu nevýhod – mezerník nepříjemně rachtá, klávesnice nemá jakékoli bezdrátové připojení a k tomu je o pár stovek dražší než klávesnice Rapture. V tomto souboji tedy máme jasného výherce.
HyperX Alloy Origins 65
Další konkurencí může být například klávesnice HyperX Alloy Origins 65, u které se mi opět velmi líbí její design.
Zároveň se tu povedlo udělat poměrně kvalitní keycapy, které jsou navíc průsvitné, takže podsvícení vypadá o to lépe, ale oproti Rapture nemá českou diakritiku.
To se mi ale zároveň na klávesnici HyperX líbí, a sice že použitý font je čistší – klávesnice využívá popisky na stranách kláves, což vytváří hezký elegantní dojem, a je to značný rozdíl oproti Rapture, která se na klávesy snaží nahustit všechny možné symboly.
Když se ale pak podíváme na cenovky, HyperX stojí skoro dvojnásobek ceny Rapture, a přitom ani zvukově neudělá moc parádu.
Akko 3068B Plus
A nakonec tu máme značku Akko s modelem 3036B Plus. Ta působí o něco prémiověji, má hezčí barevnou kombinaci keycapů, netradiční profil kláves ASA, ale zvuk je opět spíše takový průměrný.
Můžu říct, že na to, jak se Alze doposud Rapture klávesnice příliš nedařily – měly hrozný zvuk a špatné spínače, s tímto novým modelem se posunuly na úplně jinou úroveň, a dokonce dokázaly předčít matadory odvětví, jako je značka Akko, která poslední roky ve světě mechanických klávesnic dominuje.
Závěrečné zhodnocení
Jak tedy klávesnici Rapture Charlie Ultimate zhodnotit? Jsem opravdu rád, že se v Alze klávesnic konečně zhostil někdo, kdo tomu opravdu rozumí. Je to vidět na detailech, jako je podpora QMK firmwaru a VIA softwaru, který je u nadšenců mechanických klávesnic velmi známý.
Také je to slyšet na zvuku, velmi se mi rovněž líbí netradiční XDA profil kláves, jednoduše je to spousta detailů, které tuto klávesnici dělají opravdu skvělou, takže se nemusí hanbit ani v porovnání s populárními značkami, jako je Logitech či Razer.
Konec konců tato klávesnice není ani drahá – vyjde na 1 900 Kč (~75 euro), což je opravdu rozdíl oproti mechanickým klávesnicím třeba od Asusu, které jsem testoval a stojí klidně i několik tisíc korun.
Po vzhledové stránce sice nevypadá Rapture Charlie Ultimate nijak prémiově, nemá rolovací kolečka, displeje či nějaké netradiční barevné kombinace, ale na druhou stranu prostě dělá to, co klávesnice dělat má, a dělá to dobře. Za přijatelnou cenu toho dostanete opravdu hodně.
Navíc tuto klávesnici můžete sehnat ještě levněji, protože Alza nabízí dvě další varianty. O 400 korun (16 euro) levněji najdeme model Rapture Charlie, který je téměř identický – stále se jedná o bezdrátovou klávesnici se stejným formátem, akorát tu chybí onen hezký profil kláves XDA.
Místo toho je tu klasický OEM profil, ale to si myslím, že spoustě lidí ani nebude vadit. Bohužel tu taky chybí podpora VIA softwaru, takže tato verze nemá jakoukoli aplikaci či možnosti úpravy zkratek, maker a tak podobně.
Také má lehce jiné spínače, Gateron Silent nahrazují Gateron Pro 3, což jsou stále velmi kvalitní lineární spínače, které jsou dobře promazané a s dobrým zvukem, ale už nejsou tak tiché.
Za 900 Kč (~36 euro) se pak nabízí ještě nejlevnější model, který je už pouze drátový, takže nemá baterii ani Bluetooth či připojení přes USB dongle.
Už tu také jsou méně kvalitní keycapy z ABS, které se vám asi nebudou úplně zamlouvat, ale pokud sháníte klávesnici třeba pro malého bratrance, rozdíl nepozná.
Dále tu máme kompromis ve výplni klávesnice – ze tří vrstev výplně zbyly pouze dvě, takže má tato verze lehce horší zvuk.
Tím pádem je tento model vlastně nejslabší z celé nabídky, ale „nejslabší“ bych tu opravdu dával do uvozovek, protože tu stále máte za 900 Kč lubrikované spínače Gateron Red, které v této cenovce zní stále nadstandardně.
Skoro mi přijde, že jsem v této recenzi na klávesnice Rapture Charlie až příliš hodný, že je příliš chválím, ale taková je zkrátka má zkušenost.
Když jsem před dvěma lety klávesnice Rapture testoval, měl jsem opravdu smíšené pocity, protože se nejednalo o moc kvalitní produkty. Když ale teď po dvou letech připravila Alza něco kvalitnějšího, moc rád to pochválím.
Tyto klávesnice už mají sami o sobě velmi zajímavé ceny, nicméně si stejně počkejte, až přijdou slevové akce, kterými je Alza proslulá. Za pár měsíců, když najdete 20% či 30% slevu, bude to opravdový trhák.
Co si o nových klávesnicích Rapture myslíte vy? Své názory nám můžete napsat do komentářů.
Výhody
- Dobré zpracování
- PBT klávesy s XDA profilem
- Gateron Silent Red spínače
- Hotswappable PCB
- Široké možnosti přizpůsobení softwaru
Nevýhody
- Průměrná výdrž baterie