Asus dle všeho stvořil nejvýkonnější kompaktní herní počítač. Jak si vede oproti konkurenci a jak se vyrovná klasickému stolnímu počítači? To vše jsem zkoumal a dnes se s vámi podělím o své poznatky.
Rozbalení a první dojmy
V poměrně velkém balení se nachází stojan, napájecí kabel s adaptéry a počítač samotný. Ten je, ve srovnání s krabicí, opravdu malý. Velikostí se nicméně nenechte zmást, protože tento počítač v sobě skrývá špičkové komponenty.
ROG NUC 970 je oproti ostatním malým počítačům na trhu nepatrně větší. Takové počítače totiž zpravidla obsahují Ryzen procesory s integrovanou grafickou kartou. Tento ale má Intel Core 9 Ultra spolu s laptopovou RTX 4070, výkonem tedy bude úplně někde jinde.
Tento mini počítač buď můžete mít položený, nebo pomocí přibaleného stojánku si ho můžeme umístit na výšku.
Nebyl by to ASUS, kdybychom na produktu nenašli nějaké herní prvky. Ty zde zastupuje poměrně vkusné podsvícené logo ROG.
U tohoto počítače výrobce nabízí i rozšířené možnosti upgradu, bez potřeby složitého rozebírání či snad pájení. Skrze pojistku pouze uvolníte vrchní kryt, čímž odhalíte zabudovaný displej s logem.
Pak uvolníte jediný šroubek, vysunete díl z plastového uchycení a jste uvnitř.
V počítači nacházíme jeden M.2 NVMe slot s předinstalovaným SSD diskem a dva sloty se SO-DIMM DDR5 paměťmi. Pro snadné rozšíření úložiště jsou pak dostupné další dva volné SSD sloty.
Konektorová výbava je také velmi bohatá. Na zadní straně nalezneme tři výstupy pro obraz ve formě dvou DisplayPort konektorů a jednoho HDMI, dále Thunderbolt 4.0, 2.5G Ethernet a čtyři USB-A, přičemž dvě z nich jsou dokonce v rychlejší variantě.
Na přední straně pak máme čtečku SD karet, což je pro mě k natáčení a zpracovávání videí velmi sympatické, další dvě USB-A pro připojení periférií a nakonec 3,5mm Jack pro připojení sluchátek či reproduktorů.
ROG NUC mě ale hlavně zaujal tím, že slibuje v podstatě identický výkon se stolním počítačem, ale v miniaturním objemu 2,5 litru. Když si člověk vezme 2,5litrovou láhev, do které by měl vměstnat základní desku, RTX 4070, procesor a chlazení… to je skoro nepředstavitelné.
Srovnání se stolními počítači
Nejprve jsme tento mini herní počítač porovnávali s běžným stolním počítačem. Sice to není úplně férové srovnání, protože ROG NUC obsahuje laptopové verze komponentů, ale přesto si myslím, že je toto porovnání zajímavé.
V syntetickém testu 3DMark získává počítač téměř 12 tisíc bodů. To ho však v našem srovnání řadí spíše dole, na úroveň grafické karty Radeon 7600.
Když se ale podíváme spíše na herní výkon, ve hře Assassin’s Creed Valhalla se bavíme při rozlišení 1440p o plynulých 90 FPS. Výkon je zde přibližně na úrovni RTX 3060 Ti.
V Cyberpunku 2077 se opět nacházíme na výkonu levné grafické karty Radeon 7600.
Ve hře F1 2022 se ROG NUC celkem předvádí s průměrnou snímkovou frekvencí okolo 170 FPS. Stále se nicméně nachází spíše vespod našeho srovnání.
Můžeme se ještě podívat na Far Cry 6, kde se ROG NUCu podařilo probojovat na úroveň desktopové grafické karty střední třídy Radeon 7700 XT.
Výsledky nejsou zatím zrovna oslnivé, ale u tohoto počítače je zajímavější spotřeba. ROG NUC ji má neuvěřitelně nízkou.
Bez zatížení komponentů se bavíme o pouhých 24 W, čímž se stává rekordmanem v našem testování.
Rekordních výsledků dosahuje rovněž ve Forza Horizon 5, kde dosahuje stejného výkonu jako počítač s RTX 4060, ale s poloviční spotřebou 170 W. To je opravdu obdivuhodné.
Když si pak dáme přímý duel s desktopovou RTX 4060, bavíme se o přibližně 8 % lepším výkonu ve prospěch ROG NUCu.
Větší rozdíl je ve srovnání s desktopovou RTX 4070. Zatímco v ROG NUCu je grafická karta omezená na 115-140 W, u stolního počítače se jí dostává TDP 200 W. ROG NUC je tedy značně slabší, a to o 31 %.
Férovější tedy za mě bude, když si vedle malého ROG NUCu dáme spíše nějaký herní notebook, abychom měli srovnání se zařízením, kde se také řeší rozměry a chlazení.
Srovnání s notebooky
V testu grafické karty 3DMark se ROG NUC dostává téměř na úroveň laptopové RTX 4090, kterou najdete třeba u notebooku . Ten vás aktuálně vyjde na lehce přes sto tisíc korun.
Velmi hezky vypadají i testy Cinebench, které měří výkon procesoru. Jak můžeme vidět, v testu multi-core výkonu ROG NUC snadno překonává notebook Zephyrus, který má naprosto identický procesor.
To je hlavně díky tomu, že ROG NUC dokáže svůj procesor lépe chladit, díky čemuž do něj může posílat více elektřiny.
Ve srovnání herního výkonu, třeba v Hogwarts Legacy s rozlišením 1440p, se ROG NUC drží na úrovni , který také má laptopovou RTX 4070.
ROG NUC má ale mnohem lepší nízké FPS, takže při hraní budete pozorovat mnohem méně propadů ve výkonu.
Ve hře A Plague Tale: Requiem se ROG NUC posouvá trochu výše, nad Razer Blade 14, a pomalu dohání Zephyrus s RTX 4090.
V dalších herních testech pak vidíme podobné výsledky.
Výkon ROG NUCu je tedy srovnatelný s herními notebooky, které mají podobné komponenty – laptopovou RTX 4070 a procesor Intel Core Ultra 185H.
Testování produktivních programů
Poslední dva týdny jsem si vyzkoušel takový malý experiment. Nahradil jsem svůj velký stolní počítač malým ROG NUCem. Přestože nemá kdejak vysoký výkon, pro práci i hraní mi zcela dostačoval.
Vyzkoušeli jsme ale i různé testy v produktivních programech. V Blenderu máme stejné časy vykreslování jako u špičkové grafické karty od AMD Radeon 7900 XT.
U nejnáročnějšího testu v DaVinci Resolve se také bavíme o velmi dobrých časech renderu, na úrovni desktopové grafické karty Radeon 7900 GRE.
Závěr
Vzhledem k tomu, jak malý počítač ROG NUC je, je skoro až neuvěřitelné, kolik výkonu, a to herního i pracovního, se do něj dokázalo vměstnat.
Opravdu si dokážu představit, že bych svůj velký stolní počítač dal pryč a fungoval čistě na této kompaktní variantě. Dal bych si ho buď pod monitor, nebo schoval za něj a měl tak spoustu volného místa na stole. ROG NUC nabízí všechno, co k práci potřebuji.
Celkově je ale za mě obdivuhodný ten pokrok, který se u takovýchto malých počítačů děje. Už několik let je pravidelně testuji a jejich výkon se neustále zlepšuje, takže i v takto miniaturních rozměrech máme dnes úžasný herní výkon.
Za výjimečnost tohoto počítače si ale ASUS nechá zaplatit. Mnou testovaná varianta vyjde na 57 tisíc korun (přibližně 2300 euro). V porovnání s notebooky, které nabízí podobný výkon, je levnější, ale oproti klasickým stolním počítačům je zde velký nepoměr.
Když se podíváme na naši doporučenou sestavu za 55 tisíc, kde máme RTX 4080 Super, jen karta samotná je v testu 3DMark o více než 100 % výkonnější. O lepším procesoru ani nemluvě. Stále se tedy výkon nedá srovnávat a připlácíte si zde právě za tu jedinečnou kompaktnost.
ASUS také nabízí o přibližně 10 tisíc korun (400 euro) levnější variantu. Ta si sice zachovává stejně kompaktní rozměry, nicméně komponenty už nejsou na tak vysoké úrovni.
Měli byste o takovýto malý počítač zájem? Pokud ano, pořídili byste si radši takovouto drahou, ale výkonnou mašinu nebo spíše jen základní model s integrovanou grafickou kartou? O své názory se můžete podělit v komentářích.