Samsung se se svými TWS sluchátky již nějakou dobu řadí mezi ty lepší volby, které lze v tomto segmentu sehnat.
Jak ale obstojí nejlevnější model z nabídky? Dorovnal potenciál dražších modelů nebo zůstal spíše při zemi? To se dozvíte v následující recenzi Samsung Galaxy Buds FE.
Obsah balení
Samsung si připravil docela běžně vypadající krabičku, ve které je odpovídající výbava. Dlouhý kabel, který začíná i končí USB-C koncovkou. Návod, ve kterém toho kromě možnosti co dělat a co nedělat, moc dalšího není. A dvě naprosto miniaturní krabičky s dalším příslušenstvím.
Jedna obsahuje další dva silikonové nástavce do uší a ve druhé jsou silikonové gumičky, které se dají nasadit na samotná sluchátka. Ta se dají vyměnit za malá křidélka, která jsou nasazená na sluchátkách již z výroby.
Design sluchátek
Skoro všichni výrobci se uchylují k designu, který vychází z velké části ze sluchátek od Apple. A možná proto mě baví Samsung o trochu víc. Galaxy Buds FE totiž nemají žádnou nožičku, jsou to opravdu “buds”, které jsou kulaté a i když trčí více do prostoru, jsou alespoň trochu originální. Jejich design sice není buhví zapamatovatelný, ale vypadají poměrně prémiově.
Nejvýraznějším designovým prvkem jsou jistě křidélka, o kterých jsem se zmiňoval v předešlé kapitole. Ty jsou ze silikonu a měly by zaručit lepší usazení a zaaretování sluchátka v samotném uchu. Respektive v jeho vnější části. A co je na nich nejlepší je to, že jsou výměnné. Můžete tak experimentovat s různými velikostmi.
V balení jsou ještě gumičky, které na sobě kromě písmen pro rozlišení stran, nic nemají. Byť se jedná jen o částečnou modularitu, je fajn něco takového vidět. Protože moje uši samozřejmě odmítají s křidélky spolupracovat. Moc fajn detail. Někomu nemusí aretační křidélka vyhovovat a preferuje raději hladká sluchátka a vice versa.
Vnější strana sluchátek má na starosti dva mikrofony a dotykovou plochu. Ta vnitřní má senzor přiblížení, třetí mikrofon, nabíjecí piny a vyústění do zvukovodu. Silikonový nástavec má na sobě i mřížku, což je trochu zvláštní, protože další kovová mřížka je jen těsně před ní. Ale předpokládám, že zvukoví inženýři z AKG ví, co dělají. Kdo by se podivil nad slovutnou značkou AKG v tomhle textu, tak to není tak dávno, co jí Samsung odkoupil pod svá křídla a stará o zvukový tuning sluchátek.
Nabíjecí krabička má docela příjemné rozměry, které vám díru k kapse u kalhot určitě neudělá. 50 x 27 mm pojme pravděpodobně i kapsa u dámského oblečení. Krabička je podobně velká jako u dražších Galaxy Buds 2 nebo Galaxy Buds 2 Pro. Na přední straně pouzdra je několikabarevná LED, druhá je schovaná uvnitř mezi sluchátky. Na zadní straně je nabíjecí USB-C konektor.
Zpracování sluchátek
Sluchátka jsou vyrobená samozřejmě z plastu, ten má ale příjemný polohrubý povrch. Dotyková plocha je z lesklého plastu. Zpracování a slícování jednotlivých částí je podle očekávání na velmi slušné úrovni a vlastně jediné, co trochu narušuje jinak prémiový dojem, jsou výměnné silikonové nástavce kolem sluchátka. Sluchátka drží v pouzdru pomocí magnetů, které jsou silné a sluchátka tak nemají tendenci samovolně vypadávat.
Pouzdro je ale jiná písnička. Tedy až na jednu drobnost a tou je vnější povrch. Ten je lesklý, snadno se poškrábe a umatlá. Chápu snahy zalíbit se na promo fotkách, ale je to prostě hrozně nepříjemný a nepraktický povrch. Kromě toho je pouzdro až nečekaně sofistikované a propracované. Při otevírání víka je hned znát příjemný odpor, se kterým se otevírá. Pant je pevný ve všech polohách a aretace na konci dráhy je také skvělá vychytávka. Víko má dokonce i protikus, který zajíždí do stejně vykrojeného tvaru ve druhé části. Celé pouzdro díky tomu působí opravdu skvělým a “plným” dojmem.
A hodně příjemnou drobností je silikonový pásek, který tlumí jinak tvrdý dopad plastu na plast. A výsledný zvuk při zavření krabičky není tedy takové to tvrdé a výrazné “klap!”, ale spíše dost příjemné “klop”. Zajímalo by mě, jestli by Samsung uspěl i jako výrobce “fidget” hraček, protože otevírání a zavírání pouzdra je hodně uspokojivé.
Výbava a hardware
Samsung je přirozeně absolutní “powerhouse”, jak se tak říkává. Má v zásobě obrovnou dávku patentů, technologií a vlastního vývoje, který do svých výrobků v dostatečné míře projektuje.
Samsung Galaxy Buds FE disponují o trochu horší výbavou, je to přece jen zástupce nižšího modelu v řadě Buds. Ale stále si drží jistý standard, který je v cenové kategorii kolem 2000 Kč dostačující. Disponují Bluetooth 5.2, ochranou proti stříkající vodě IPX2, ANC a o zvuk se stará spíše menší 6,5 mm dynamický měnič. Docela mě ale mrzí absence možnosti připojení ke dvěma zařízením najednou.
Podpora přenosových kodeků typu SBC a AAC je dnes již základem, který Galaxy Buds FE nabízí. Osobně bych ale při téhle ceně viděl také rád protokoly jako LC3, apt-X nebo LDAC, které nabízí vyšší kvalitu přenosu a tyto protokoly zde chybí. Samsung u svých sluchátek pak také podporuje svůj vlastní kodek SSC. Ten upravuje datový tok dynamicky podle toho, jak daleko jsou sluchátka od zařízení. Výhodou pak je, že je poměrně malá pravděpodobnost přerušení přehrávání.
V našich testech latence dopadla předešlá Samsung sluchátka velmi dobře, takže proprietární Samsung kodek má přidanou hodnotu i pro hráče, kteří chtějí mít sjednocený zvuk s videem. Bohužel ale velkou nevýhodou je to, že SSC kodek podporuje Samsung jen ve vlastním ekosystému. Pro jeho využívání tedy musíte mít jak sluchátka, tak telefon od Samsungu.
Pouzdro pak není vybavené bezdrátovým bezdrátovým nabíjením QI. Nicméně ani moc konkurentů něco takového nemá.
Kvalita zvuku
Samsung se se svým nejvyšším modelem Galaxy Buds 2 Pro poměrně rychle probojoval téměř na vrchol mezi TWS sluchátky. Ale také si za ně nechá docela zaplatit. A je spousta uživatelů, kteří by rádi ochutnali něco málo z vyššího modelu za nižší cenu, za kterou se prodávají Samsung Galaxy Buds FE. Sluchátka toho na první pohled nemají moc společného, snad kromě výrobce. Jak si tedy stojí?
Samsung Galaxy Buds FE jsou bezesporu TWS sluchátka, která si nehrají na vyvážená, suchá a nezábavná. Je to pravý opak. Takový ten hutný, velmi dynamický zvuk do V, který se nebojí pořádné porce basů a ostřejších výšek. Někdo by takovou charakteristiku mohl nazývat “komerční zvuk”.
Tonalita většiny zvuků a tónů je dostatečně přirozená, sluchátka nezní jako by hrála zpoza kartonové stěny a projev je díky tomu příjemný. Podání prostoru je kupodivu docela slušné. Nemáte pocit, že by sluchátka hrála uprostřed hlavy a zároveň pro ně není moc problém relativně určit pozici nástrojů v prostoru. Samozřejmě vzhledem k ceně a typu sluchátek.
Basy
Frekvenční odezva celkem snadno odhalí, že basů je velké množství a praxe tomu sekunduje. Pro taneční hudbu je to na cvičení sice fajn, ale popravdě bych raději slyšel více ostatních zvuků. Není to extrém, to zase ne, ale tady si bassheadi rozhodně přijdou na své. Samozřejmě chápu, proč se Samsung rozhodl basy trochu přifouknout, ono je to mezi uživateli, na které sluchátka míří, dost oblíbené.
Na druhou stranu nezasahují basy zase až tolik do středů, takže sluchátka nezní zahuhlaně, což je plus.
Středy
Středy jsou vlastně star celé show, alespoň pro mě. Jsou vyrovnané a rozhodně teplejšího, měkčího, rázu. Nejsou příliš upozaděné a zpěv je dostatečně oddělený od zbytku hudby. Pokud máte rádi v hudbě vokály, nejsou Galaxy Buds FE špatnou volbou.
Výšky
Na podání výšek, které je trochu nesourodé, jsem si musel chvíli zvykat. Většina vyšších tónů je podaná dobře, ale najdou se frekvence, které jsou trochu silnější, než zbytek a v některých skladbách byly trochu víc pichlavé.
Ale na druhé straně to zvuk trochu otevírá a dodává mu potřebnou dynamiku. Jen to nesmíte přehánět s hlasitostí. Zahrané detaily snesou měřítko spíše jen TWS sluchátek, ale v dané kategorii se jedná o lehký nadprůměr.
Ekvalizér
Samsung si pro uživatele připravil sadu přednastavených profilů, které mění kvality zvuku. Jsou jimi profily s názvy Normální, Zesílení basů, Měkký, Dynamický, Jasný a Zesílení výšek.
Bez mučení se přiznám, že nejsem zrovna moc fanoušek jakékoliv ekvalizace a už vůbec přednastavených profilů. Poslechl jsem si všechny a jakýkoliv profil, který zvyšuje množství basů, je pro mě stěží poslouchatelný. Tedy Zesílení basů, Měkký i Dynamický.
Ale k chuti mi přišel profil "Jasný". Možná si říkáte, proč zrovna ten, když se mi výšky zdáli chvílemi moc pichlavé? Nevím sám, ale možná díky tomu, že se stáhly basy a výšky dostaly trochu lineárnější průběh, alespoň pro moje ucho. A v takovém nastavení jsem neměl problém poslouchat i delší dobu.
Dalším zajímavým profilem, který sice vím, že rozhodně nebude pro každého, je Zesílení výšek. Ten mi z nějakého důvodu připadal totožný s profilem Normální jen s tím rozdílem, že má ještě méně basů, než předchozí profil Jasný. Tak jako tak je škoda, že aplikace neposkytuje prostor pro vlastní profil s nastavením uživatele.
Mikrofon a volání
V rámci TWS sluchátek, se jen stěží najde výrobce, který by dokázal zprostředkovat kvalitní zážitek při hovoru. Bluetooth na to prostě zatím asi není připravené. A ani Samsung Galaxy Buds FE nejsou výjimkou. Jejich zvuk je v dobrém průměru, volaný slyší druhou stranu jasně zřetelně, byť je ve zvuku jasně slyšet komprese.
Sluchátka také slušně zvládají hlučné prostředí, přece jen se ty tři mikrofony na jednom sluchátku hodí. Co ale nezvládají, tak je vítr. Stačilo vlastně i docela málo a druhá strana neslyšela skoro nic.
ANC
Samsung se vždy pohyboval se svým ANC v té lepší části TWS prostoru. Moje očekávání byla poměrně vysoká, i když vím, že se jedná o nižší model. Výbava v podobě dohromady 3 mikrofonů je poměrně standardní, takže i výsledek by měl být přinejhorším fajn.
A můžu potvrdit, že odhlučnění je dobré. Po zapnutí ucho netrpí nepříjemným pocitem změny tlaku, kvalita reprodukce se nijak nemění a účinnost ANC je slušná. Jakékoliv dopravní prostředky, snad až na brzdící vlak nebo tramvaj, jsou dobře odhlučněné. Ono už i pasivní odhlučnění je slušné a při zapnutí ANC je to samozřejmě ještě lepší. Jedině vítr jim dělal problémy. Jakékoliv ofouknutí je ve sluchátkách slyšet, i když je ANC zapnuté.
Sluchátka nabízí i transparentní mód, který naopak umožňuje propouštět více zvuků z okolí do uší, aby měl jejich uživatel přehled o tom, co se děje kolem něj. Bohužel mě transparentní mód úplně nepřesvědčil o svých kvalitách. Přenášení zvuků z okolí je hodně zastřené, ne úplně přirozené a hlavně hodně zašumněné.
Nastavení ANC je velmi spartánské, protože jej lze zapnout, vypnout nebo zapnout transparentní mód. Žádné další možnosti aplikace, o které si povíme hned v další kapitole, nenabízí. Což je docela škoda, když i levné QCY T13 ANC umí nastavit různou intenzitu odhlučnění.
Aplikace
Samsung je přece jen dost velká firma a očekávání kvalitní aplikace tu jsou zcela oprávněná. Hned na úvod bych ale rád vytkl aplikaci Galaxy Wearables jednu velmi zásadní věc. A tím je až neuvěřitelný hlad po oprávněních. Aplikace chce opravdu úplně vše, co lze běžně nastavit - od přístupu k souborům, poloze, kalendáři, kontaktům, hovorům až po čtení notifikací v notifikační liště. A bez povolení všech oprávnění se do aplikace nelze dostat.
Takže pokud se necítíte na to, předávat Samsungu téměř kompletní informace o vašem zařízení a všem, co na něm děláte, nemáte jinou možnost, než aplikaci prostě nepoužívat. Samozřejmě chápu některá oprávnění a jejich význam vzhledem k tomu, co daná aplikace dělá, ale dát uživateli alespoň základní možnosti bez nutnosti povolit úplně vše, bych považoval za morálně lepší rozhodnutí.
Kromě předešlého odstavce, se ale jinak jedná o docela běžnou ovládací aplikaci, která má dostatek možností a zobrazovaných informací.
Po připojení sluchátek se hned na úvodní obrazovce můžete informovat o stavu nabití sluchátek i nabíjecího pouzdra a lze také nastavit potlačení hluku. Slider má bohužel jen tři polohy - Okolní zvuk, Vypnuto a Aktivní potlačení šumu. Trochu zvláštní překlad, ale asi všichni víme, co která poloha znamená.
Pod sliderem ANC je nastavení gest, které dovoluje gesta například úplně vypnout. To se může hodit uživatelům, kteří například se sluchátky spí nebo je trápí špatná funkčnost dotykové plochy. Nastavit, ve smyslu změnit, lze ale jen poslední gesto Dotyk a podržení. To lze změnit na přepínání jednotlivých módů ANC, aktivace hlasového příkazu nebo ovládání hlasitosti. Je mi trochu s podivem, že Samsung umožní pro toto gesto uživateli přehazovat jen mezi dvěma módy ANC.
Takže buďto můžete přehazovat mezi ANC - Okolní zvuk nebo ANC - Vypnuto nebo Okolní zvuk - Vypnuto. Za trochu dynamičtější nastavení bych se osobně vůbec nezlobil. A ještě jedna věc, která se týká tohoto třetího gesta. V aplikaci je popsáno jako “Dotyk a podržení”. Logicky jsem si myslel, že se jedná o gesto jednoho tapnutí a jednoho dlouhého podržení. Ale to mi nikdy nefungovalo a až časem jsem zjistil, že funguje jen ta druhá část, tedy dlouhé podržení. A to funguje dobře. Takže pokud byste bojovali s tímto gestem, zkuste prostě jen podržet prst na sluchátku.
O přednastavených profilech ekvalizéru jsme si řekli v sekci o zvuku, ale ve zkratce. Aplikace nabízí 6 přednastavených profilů, bohužel bez možnosti nastavit si vlastní. No a pak už tu jsou takové ty běžné drobnosti v podobě otestování nasazení sluchátek, nalezení ztracených sluchátek, vylepšení zvuku při volání a čtení notifikací. Samozřejmostí je také možnost aktualizovat FW.
Samsung si připravil ještě další verzi aplikace a to pro systémy Windows. Ano, pro desktopové rozhraní. Nejsem si jistý, jestli jsem někdy viděl dedikovanou aplikaci pro TWS sluchátka pro klasický počítač. Najdete ji v Microsoft Store pod názvem Galaxy Buds. Jedná se ve své podstatě o emulaci té samé aplikace, jako je na Android.
A poslední, bohužel ne moc dobrá zpráva, co se týče aplikace. Samsung se rozhodl nadále neaktualizovat svojí aplikaci pro uživatele zařízení Apple s operačním systémem iOS. Aplikace v App Store tak zůstává ve staré verzi z roku 2021. Jestli Samsung obnoví aktualizace nebo jestli vydá novou aplikace se zatím podle posledních zpráv neví. Uživatelé Apple zařízení tak mají o jednoho možného kandidáta na TWS sluchátka méně. To se samozřejmě propisuje do celého portfolia TWS sluchátek od Samsungu, nejen na recenzovaný model.
Baterie a výdrž
Každé sluchátko má k dispozici baterii s kapacitou 58 mAh, nabíjecí pouzdro má pak 472 mAh. To jsou poměrně běžné hodnoty, které mohou uživateli zhruba říct, že výdrž bude taková a maková. Ale praxe teprve ukáže, jak sluchátka opravdu fungují.
A praxe ukázala, že výdrž je okolo 9 hodin na jedno nabití při použití AAC kodeku s vypnutým ANC. Se zapnutým ANC se dostáváme na 6,5 až 7 hodiny. A s krabičkou pak dostaneme celkem 30 hodin poslechu, v závislosti na vypnutém nebo zapnutém aktivním potlačení hluku. Samsung Galaxy Buds FE se dostanou do první třetiny našeho žebříčku výdrže TWS sluchátek a to není špatný výsledek.
Až se vám sluchátka vybijí, není problém je dobít v pouzdru. Nabití z nuly na sto procent trvá něco málo přes hodinu. Pouzdro vystačí zhruba na 3-4x dobití, pokud budete nabíjet úplně vybitá sluchátka. O nabíjení pouzdra se stará pouze USB-C konektor, bezdrátové Qi nabíjení zde bohužel nehledejte.
Používání v praxi
Hned první věc, se kterou jsem se u Samsung Galaxy Buds FE setkal, byla nekompatibilita s mým telefonem. Zvuk se seká, zpomaluje, zrychluje a celkově nelze poslouchat. Moje Vivo X80 Pro s posledním Androidem 13 je prostě kompletně odstřihnuté od schonosti posílat zvuk do sluchátek. Musel jsem si na testování vytáhnout záložní Xiaomi a s tím sluchátka fungují na první dobrou.
Aby bluetooth sluchátka nehrála s nějakým moderním zařízením jsem se setkal po mnoha letech a nebyl jsem schopný takový problém u Vivo vyřešit. Ani aktualizace nebo vypnutí různých nastavení nepomohlo. Ale chápu, že se nejedná o obecný problém, spíš o rozmary jednotlivých zařízení. Nicméně pokud by se vám stala podobná věc, tak vězte, že nejste sami.
Kromě toho ale musím sluchátka pochválit za dobré chování. Gesta fungují velmi dobře, přehrávání netrápí žádné velké výpadky. Sem tam se sice stalo, že se prohodily kanály, ale to netrvalo déle, než pár desetin sekundy a opravdu výjimečně. Signál bych zhodnotil jako nadprůměrný. I v místech, kde dochází k silným výpadkům s ostatními bezdrátovými sluchátky, jsem neměl se Samsung Galaxy Buds FE žádný problém.
Odezva je přece jen trochu větší, ale na to trpí většina bluetooth sluchátek. Na sledování filmů se to ještě jakž takž dá přežít, ale na hraní už je opravdu nemůžu doporučit. Jedině v kombinaci se Samsung telefonem a nízkolatenčním kodekem Samsung Scalable.
A posledním bodem je ergonomie. Kdo čte naše recenze asi už ví, že nejsem zrovna příznivcem hybridních Apple-style sluchátek. Takže když jsem uviděl Samsung Galaxy Buds FE, svitla mi trochu naděje, že mě nebudou bolet uši po hodině poslechu.
Se silikonovými křidélky to nebylo úplně ono, ale pořád to byl posun. Opravdový posun ale nastal při “přezutí” na silikonový proužek bez křidélek. Poté jsem opravdu o sluchátkách téměř vůbec nevěděl a ergonomie nošení šla strmě nahoru. Za mě originální řešení, které dělá z Buds FE velmi univerzální volbu pro ty, kterým nesedí v uchu úplně všechno.
Galaxy Buds FE vs. Galaxy Buds 2
Měl jsem také možnost srovnat nové Galaxy Buds FE oproti starším Galaxy Buds 2, která se nyní po dvou letech prodávají za podobnou cenu. Jaká sluchátka tedy zvolit a v čem jsou tyto dva modely odlišné?
Obecně řečeno, Galaxy Buds 2 jsou lepší a vyspělejší bezdrátová sluchátka. Zvuk již není tolik mainstreamový a nabízí věrohodnější přednes, který mě bavil výrazně více. Po stránce designu jsou Galaxy Buds 2 také hodně odlišná. Tvarově více připomínají Galaxy Buds 2 Pro, tedy jsou hodně malá a chybí jim křidélko. Pro většinu z vás si troufám říct, že budou Galaxy Buds 2 komfortnější.
A dokonce i funkcemi Galaxy Buds 2 předčí nová sluchátka Galaxy Buds FE. Mají certifikaci IPX2 už nejenom na samotných sluchátkách, ale také na dobíjecí krabičce. Krabička pak disponuje oblíbenou funkcí bezdrátového Qi nabíjení. A naše testy výdrže baterie ukazují podobného hodnoty u obou testovaných sluchátek.
Pokud bych měl tedy doporučit jen jedny, pak nová sluchátka Galaxy Buds FE mají několik kompromisů, které je činí méně výhodné oproti starší generaci Galaxy Buds 2. Bude záležet na výsledné ceně a slevových akcí, ale pokud najdete sluchátka za podobnou cenu, lepší volbu uděláte se staršími Samsung Galaxy Buds 2.
Závěrečné zhodnocení
Samsung je obrovská firma, která se postupem času vypracovala na pomyslný vrchol potravního řetězce. Jak na tom je ale výrobek, který není tím nejlepším, co výrobce prodává? Samsung Galaxy Buds FE jsou druhým základním modelem z řady Buds, po Buds+. Mají slušnou výbavu a příjemnou cenu, jen lehce nad 2000 Kč. A po dvou týdnech testování můžu s klidným srdcem napsat, že to je dobrý společník do klidu i do ruchů velkoměsta.
Zpracování nabíjecího pouzdra je příkladné a rozhodně bych se nezlobil, kdyby takové pouzdro měla TWS sluchátka s trojnásobnou cenou. ANC je fajn, gesta fungují spolehlivě a výdrž na jedno nabití je v lehkém nadprůměru. Co se zvuku týče, Hi-Fi maniaci asi sáhnou po jiném modelu nebo spíše i značce, ale pro běžného uživatele má zvuk dostatek všeho a v dobré kvalitě. Výrazné a silné basy, klidné a vyrovnané středy a trochu nesourodé výšky. Ale to jsou spíš jen drobnosti. Hlavní je, že hrají dostatečně dobře, s přirozenou tonalitou, aby vás z nich nebolela hlava a hudbu nebo mluvené slovo jste do dosytosti užili.
Mezi mínusy, ač nerad, musím dát aplikaci Galaxy Wearables. Ta bez všech oprávnění nefunguje a vyžaduje po uživateli opravdu vše, na co si lze vzpomenout. Nastavení gest je trochu nedomrlé a zvláštně omezené. Transparentní režim ANC nenabídne příliš vysokou kvalitu zvuku a nižší IPX2 certifikace by mohla být také o trochu lepší. Podpora SBC a AAC kodeku je spíše dnes základ. Třeba alespoň LC3, apt-X nebo LDAC kodek by se také hodil.
Konkurence je sice velká, ale málokterá TWS sluchátka za stejnou cenu nabídnou něco výrazně lepšího. Můžete se ale podívat na Huawei Freebuds 5i, která mají vyrovnanější zvuk a podporu LDAC kodeku. Alternativně pak můžou posloužit starší , které se pravidelně objevují v hezkých akcích a cenově se vyrovnají tomuto hůře vybavenému "FE" modelu.
Výhody
- Zpracování pouzdra
- Fajn zvuk
- Výměnné silikonové gumičky
- Fit (individuální)
Nevýhody
- Nutnost povolení všech oprávnění v aplikaci
- Transparentní mód
- Nastavení některých gest