Samsung Galaxy S25 Ultra – Co se jinde nedozvíte (Recenze) Samsung Galaxy S25 Ultra – Co se jinde nedozvíte (Recenze)

Samsung Galaxy S25 Ultra – Co se jinde nedozvíte (Recenze)

Filip KrausFilip KrausHonza MalýHonza Malý
Honza, Filip | Publikace 17.2.2025

Máme tady detailní test Samsung Galaxy S25 Ultra, telefonu, který jsem používal poslední tři týdny. Během té doby jsem ho pořádně prověřil v každodenním používání, focení, hraní i práci. Výsledkem je hromada poznatků – některé funkce jsou skvělé, jiné spíš marketingový trik.

Co Samsung přidal a téměř nikdo o tom nemluví? A naopak – co se propaguje jako revoluční novinka, ale v reálu nepřináší žádný zásadní přínos? Na to všechno se podíváme v dnešní recenzi.

Zpracování
8/10
Displej
8,6/10
Fotoaparáty
8,2/10
Výdrž
8,9/10
Funkce
8,7/10

Video

Co vám neřeknou o Galaxy S25 Ultra?

Dobré i špatné novinky

Nebudu se opakovat se svými prvními dojmy, ale ve zkratce – Galaxy S25 Ultra je lehčí, příjemnější na držení a celkově lépe padne do ruky než jeho předchůdce. Samsung upravil tvary a zmírnil ostré hrany, které byly u S24 Ultra pro některé uživatele nepohodlné.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-0-47-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-0-48-screenshot.webp

Co mě ale opravdu zaujalo: displej je úplně zarovnaný, což znamená, že aplikace ochranného skla je mnohem snazší a působí přirozeněji. Navíc tu máme nové sklo Corning Gorilla Armor 2, které si skvěle poradí s odrazy světla.

V porovnání s iPhonem 16 Pro Max, který se na přímém slunci občas stává nečitelným, Galaxy S25 Ultra výrazně lépe zvládá jasné podmínky – text i obsah na displeji zůstávají dobře čitelné.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-3-1-screenshot.webp

Další zajímavou novinkou je integrovaný scaler, který Samsung přinesl ze svých televizí. Pokud sledujete video v nižším rozlišení (například 720p), telefon automaticky dopočítá detaily, takže obraz vypadá ostřeji.

Není to nic revolučního, ale v praxi příjemné vylepšení, které oceníte hlavně při streamování obsahu s horší kvalitou. V případě, že však o tuto funkci máte zájem, musíte si v nastavení ručně zapnout QHD rozlišení, které funkci aktivuje.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-2-0-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-1-56-screenshot.webp

Co ale trochu zamrzí, jsou některé kompromisy, které Samsung udělal. Jas displeje zůstal stejný jako u Galaxy S24 Ultra, což je trochu škoda, protože konkurence přichází s vyšší svítivostí. Na přímém slunci je čitelnost stále dobrá, ale mohlo to být ještě lepší.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-2-36-screenshot.webp

Další změna, která nepotěší fanoušky S-Penu – Samsung odstranil Bluetooth modul, takže stylus už nenabízí některé pokročilé funkce. Pryč je například vzdálená spoušť fotoaparátu nebo možnost mapovat vlastní zkratky, což byla praktická vychytávka pro rychlé ovládání.

Dá se to nicméně pochopit, v telefonu musel být nabíjecí modul, který S-Pen dobíjel, a s jeho odstraněním přibylo místo pro chladící komoru, což umožňuje kupříkladu použití výkonnějšího procesoru.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-3-44-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-4-26-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-4-22-screenshot.webp

Selfie kamera sice fotí dobře, ale postrádá nejvyšší úroveň zabezpečení, kterou nabízejí některé konkurenční telefony, jako je třeba Google Pixel. To znamená, že ji nelze použít pro ověřování v bankovních aplikacích – v takových případech je nutné spoléhat na čtečku otisků prstů.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-3-28-screenshot.webp

Na druhou stranu, pocit z prémiového zařízení je tady na první dotek. Telefon má titanový rám, což dodává na odolnosti i eleganci. Dokonce i čepička S-Penu je z titanu, což je hezký detail.

K tomu se přidávají téměř neexistující rámečky kolem displeje, které umocňují moderní a čistý vzhled. Přesto se pod kapotou najde pár kompromisů – některé z nich si rozebereme v dalších částech recenze.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-4-51-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-4-34-screenshot.webp

Zlepšily se fotoaparáty?

Existuje takový vtípek, že pokud si vezmete Galaxy S24 Ultra a přidáte na fotomodul nalepovací ochranu, máte prakticky Galaxy S25 Ultra. A upřímně? Změny v hardwaru fotoaparátu jsou opravdu minimální. Jediným výraznějším vylepšením prošel ultraširokoúhlý objektiv, ale zrovna ten v mém případě využívám nejméně.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-4-58-screenshot.webp

Největší rozdíl se ovšem ukazuje ve zpracování fotek, kde Samsung udělal velký pokrok. Po týdnu intenzivního testování během pobytu v Americe můžu říct, že výsledky jsou opravdu působivé. Některé fotky se mi dokonce líbí víc než u iPhonu.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-5-36-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-5-40-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-5-45-screenshot.webp

Když se podíváme na konkrétní příklady, tak tato fotka z interiéru japonských budov na Samsungu nemá tak nažloutlé barvy, což jí dodává přirozenější vzhled.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-5-50-screenshot.webp

U fotky zálivu mě překvapilo, že Samsung nepřehání s úpravou tmavých částí, ale ponechává spodní část snímku přirozeně tmavší – přesně tak, jak jsem to viděl ve skutečnosti.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-5-59-screenshot.webp

Při použití teleobjektivu se ukazuje další zlepšení – detailní kresba je viditelně lepší oproti předchozí generaci. A co mě nadchlo nejvíc? Focení při západu slunce, kde Samsung dokázal zachytit široký dynamický rozsah a vytvořit realistické a vyvážené snímky.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-6-19-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-6-11-screenshot.webp

Zdá se mi, že Samsung konečně našel ideální rovnováhu mezi tím, jak fotky upravuje. Vždy měl tendenci je trochu přikrášlovat, aby vypadaly líbivěji, ale tentokrát to dělá s větší citlivostí a precizností. Je vidět, že jejich nová pipeline pro zpracování obrazu odvádí opravdu dobrou práci.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-6-24-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-6-26-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-6-28-screenshot.webp

Samozřejmě ne všechno je bezchybné a našel jsem i pár situací, kde měl Samsung problémy. Například při ostření – u několika snímků se stalo, že telefon zaostřil nepřesně. To jsem zaznamenal asi u čtyř až pěti fotek v širším testovacím výběru. 

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-7-14-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-7-19-screenshot.webp

Další situace, kde Samsung lehce zaostává, je detailnost ultraširokoúhlých fotek. Například u tohoto snímku si iPhone poradil lépe s detaily v okrajových částech, zatímco Galaxy S25 Ultra některé jemné prvky lehce rozmazal. Není to dramatické, ale pokud si potrpíte na maximální ostrost, může to být vidět.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-7-23-screenshot.webp

Vyzkoušeli jsme i portrétový režim, kde se potvrdilo, že výsledky jsou dost vyrovnané – někdy vychází lépe iPhone, jindy Samsung. Celkově to vnímám jako remízu, protože oba telefony mají trochu jiný přístup ke zpracování obličeje a pozadí, ale v praxi si vedou velmi dobře.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-7-36-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-7-40-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-7-44-screenshot.webp

Jsou ale situace, kde Samsung odvedl lepší práci. Například na tomto snímku se mi líbilo, že Samsung dokázal přirozeně zvýraznit osobu v popředí, zatímco iPhone nechal obličej příliš tmavý a nevýrazný. Pokud byste chtěli podobný výsledek na iPhonu, museli byste fotku ručně upravit.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-7-53-screenshot.webp

Další příklad je u portrétovéjo snímku, kde Samsung rozmazal pozadí postupně do ztracena, což působí přirozeněji. Naopak iPhone zde rozmazal celý povrch písku rovnoměrně, což někdy vede k nepřirozenému efektu, kdy fotka vypadá trochu uměle. Samsung v tomto ohledu zvládá lepší separaci objektu od pozadí a zachovává realističtější hloubku ostrosti.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-8-3-screenshot.webp

Má iPhone konkurenci v natáčení?

Samsung se u Galaxy S25 Ultra hodně chlubil vylepšenou kvalitou videa, takže jsem se snažil nasbírat co nejvíc ukázkových záběrů, abych zjistil, jestli jsou změny skutečně tak výrazné. A musím říct, že v mnoha situacích se videa z Galaxy S25 Ultra vyrovnají iPhonům – někdy dokonce vypadají ještě lépe.

Videoukázka

Porovnání kvality záběrů

Je vidět, že Samsung implementoval podobné principy zpracování jako u fotek, což se pozitivně projevilo i na videu. Celková ostrost, barevné podání a dynamický rozsah jsou rozhodně na lepší úrovni než dřív.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-8-45-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-8-50-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-8-56-screenshot.webp

Ale video je strašně složité dostat na top úroveň a v testech se ukázalo, že Samsung stále nemá úplně konzistentní výstup. V některých scénách mu chybí kontrast a obraz působí ploše. Jindy mu zase unikají detaily, což se projevilo v několika testovacích klipech. 

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-9-1-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-9-12-screenshot-1.webp

A pak tu jsou situace, kdy barvy jednoduše nejsou správně – když si video zastavíme, výsledek působí nepřirozeně.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-9-19-screenshot.webp

Co iPhone stále dělá výrazně lépe, je přepínání mezi objektivy během natáčení. Přechody mezi čočkami probíhají plynule, bez jakéhokoliv záseku nebo barevné odchylky. U Samsungu je vždy vidět mírné trhnutí a také drobný barevný skok mezi jednotlivými objektivy.

Videoukázka

Porovnání plynulosti změny objektivů

Není to nic zásadního, ale pokud vám jde o dokonalý a hladký výstup, je to věc, která vás může trochu rušit. A jak víme, právě tyhle malé detaily často rozhodují.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-4-49-screenshot.webp

Samsung se s vylepšováním videa opravdu snaží, ale když potřebuju rychle natočit kvalitní záběr – ať už na produkt do recenze nebo jen něco krátkého na Instagram – stále mám o něco větší důvěru v iPhone.

Rozdíl už ale není tak dramatický jako dřív, což je dobrá zpráva. A co víc, Samsung má dvě nová esa v rukávu, která ho můžou v určitých scénářích posunout ještě dál.

Překvapivé odstranění hluku

Jednou z nich je izolace zvuku při natáčení videa. Zkoušel jsem ji v různých podmínkách a musím říct, že Samsung odvádí v tomto ohledu lepší práci než iPhone.

Videoukázka

Ukázka funkce Mazání zvuku

Tuto funkci normálně používáme při střihu videí v DaVinci Resolve, kde si můžeme zvuk vyčistit ručně. Je ale skvělé, že se tahle technologie dostává přímo do telefonů, takže ji mohou využít i běžní uživatelé, kteří si chtějí natočit rodinná videa nebo vlogy na Instagram. A hlavně – funguje překvapivě dobře.

Videoukázka

Porovnání odstranění šumu

Pokud vám tedy záleží nejen na kvalitě obrazu, ale i zvuku ve videích, tohle je jednoznačně funkce, která dává Samsungu výhodu.

Nahrávání do formátu LOG

Další zajímavou novinkou je možnost natáčet video do formátu LOG, což je skvělá zpráva pro všechny, kteří chtějí ze svého telefonu dostat maximální kvalitu pro následnou postprodukci.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-11-16-screenshot.webp

V režimu Profesionálního videa si můžete zapnout LOG profil, což znamená, že výstupní video bude nízkokontrastní a našedlé, ale zároveň obsahuje mnohem více obrazových informací, se kterými se dá skvěle pracovat při barevných úpravách.

log-porovnani.webp
Nalevo záběr ve formátu LOG, dále doprava záběry obarvené

Tahle funkce je ideální pro kreativce, kteří chtějí svá videa obarvit a dodat jim unikátní filmový vzhled. Je to vlastně stejný princip jako u RAW fotek – zatímco běžný formát už má pevně nastavené barvy a kontrast, Log vám umožní v postprodukci upravit video podle vlastních představ, bez ztráty kvality.

Samozřejmě, i klasické video můžete upravit pomocí filtrů, ale problém je, že při výraznějších úpravách rychle ztrácí detaily a obraz se začne rozpadat. Log formát právě tohle řeší, protože uchovává větší dynamický rozsah a detaily ve světlech i stínech.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-11-47-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-11-50-screenshot.webp

Nicméně, pokud porovnám formát LOG u iPhonu a Samsungu, musím říct, že iPhone 16 Pro Max v tomto ohledu stále vede. Například v záběru níže je logo podniku na Samsungu úplně přepálené, což je věc, která už nejde v postprodukci opravit, ani když stáhnete expozici.

logo-porovnani.webp

Celkově platí, že záběry natáčené v Logu na Samsungu neumožňují tak rozsáhlé barevné úpravy jako na iPhonu 16 Pro Max. A hlavní důvod? Formát a komprese.

Samsung ukládá LOG videa do kodeku H.265, což je sice úsporný formát, ale zároveň neuchovává tolik detailů jako Apple ProRes. iPhone natáčí do náročnějšího, ale kvalitnějšího ProRes kodeku, který uchovává mnohem více obrazových informací, což dává větší prostor pro úpravy v postprodukci.

Rozdíl v souborové velikosti je pak obrovský – Samsung uloží Log video třeba jen jako 150MB soubor, zatímco na iPhonu má stejný klip přes 1 GB.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-12-30-screenshot.webp

Na druhou stranu Samsung přidal několik funkcí, které usnadní natáčení přímo v telefonu. Například zebra vzor a falešné barvy, což jsou nástroje, které pomáhají lépe kontrolovat expozici během natáčení. To je super pro ty, kdo chtějí mít jistotu, že se jim nepřepálí světlé části obrazu.

Další velkou výhodou je, že Samsung umožňuje nahrávat LOG video v rozlišení 4K/60 fps přímo do vnitřního úložiště. U iPhonu je v případě ProRes nutné použít externí SSD, protože interní paměť by se zaplnila příliš rychle.

To znamená, že pokud chcete natáčet ProRes na iPhonu, musíte s sebou nosit externí disk – já osobně používám kompaktní SSDčko, které je fajn, ale přeci jen je to další věc, kterou musíte řešit.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-13-4-screenshot.webp

Takže Samsung se v oblasti profesionálního videa posouvá správným směrem, ale tím, že používá H.265, dává přednost úspornosti před kvalitou, což se pak projeví v menších možnostech postprodukce.

Pokud by v budoucnu přidal podporu jiného formátu s menší kompresí, mohl by se Apple opravdu začít bát. Zatím je to ale dobrý krok postupu, který potřebuje ještě doladit.

Co na iPhonu nenajdete

Za mě jsou největší současnou výhodou Androidu, a hlavně Samsungu, pokročilé AI funkce, které jsou plně dostupné i v EU. A nejde o nějaké generování obrázků nebo kreslení omalovánek, ale o reálné nástroje, které využívám každý den.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-14-3-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-14-4-screenshot.webp

Jednou z nejzajímavějších novinek je Gemini Live. Stačí podržet zamykací tlačítko a vyvolat Gemini, což vám dá rychlý přístup k AI asistentovi, který rychle odpovídá a je ideální na brainstorming nápadů. Funguje plynule a přirozeně, což je přesně to, co by měl umět dobrý AI asistent.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-14-6-screenshot.webp

Ještě zajímavější mi ale přijde užší propojení Gemini s aplikacemi v telefonu. Například v YouTube se Gemini dostane do celého přepisu videí – a to i v češtině!

To znamená, že když sledujete přednášku nebo podcast, můžete okamžitě klást otázky k obsahu videa nebo si nechat shrnout hlavní myšlenky. To je něco, co iOS zatím nenabízí, a pro mě je to velké plus v každodenním používání.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-14-48-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-14-53-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-14-56-screenshot.webp

Gemini ale neumí jen analyzovat videa, ale dokáže vyřídit i základní rešerši, pomáhat s psaním zpráv nebo pracovat s kalendářem a poznámkami.

Třeba když jsem plánoval cestu do Abú Dhabí, skrze Gemini jsem si snadno přidal datum odletu a návratu do kalendáře a zároveň získal i pěkné tipy na místa, která stojí za návštěvu, a rovnou si je nechal uložit do Samsung poznámek.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-15-27-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-15-49-screenshot.webp

Další praktická věc? Budíky. Když opravdu potřebujete vstát včas, Gemini vám dokáže nastavit několik budíků po jedné minutě, takže máte jistotu, že vás telefon probudí. 

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-16-16-screenshot.webp

A pokud nemáte čas číst dlouhé články, Samsung prohlížeč nabízí funkci shrnutí – takže si můžete rychle vyzobat nejdůležitější informace, aniž byste museli procházet celý text. 

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-15-58-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-16-6-screenshot.webp

Další skvělou věcí na Gemini je jeho možnost pracovat s e-maily. Pokud potřebujete rychle vytáhnout nějakou informaci, Gemini se dokáže podívat do vaší e-mailové schránky a najít, co potřebujete.

To mi ušetřilo spoustu času – například když jsem hledal informace o pojistné události od Generali, nemusel jsem zdlouhavě procházet všemožné email a Gemini mi vše okamžitě našlo a zobrazilo.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-16-26-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-16-32-screenshot.webp

Další zajímavá novinka? Circle to Search dostalo menší upgrade, který opět rozšiřuje jeho využití. Když jsem třeba chtěl rychle zjistit, co za skladbu je v úvodu videa, které jsem sledoval, pouze jsem vyvolal funkci Circle to Search a použil nové tlačítko pro vyhledávání hudby.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-16-51-screenshot.webp

Co mě ale baví asi nejvíc, je fakt, že můžu s Gemini přirozeně mluvit česky a vše funguje bez problémů. Nemusím si lámat hlavu s angličtinou nebo složitými příkazy – prostě se zeptám normálně a dostanu odpověď.

A další velký posun – možnost nahrávat soubory a fotky přímo do Gemini. To se hodí v různých situacích, třeba když jsem byl v Kalifornii, nahrál jsem jídelní lístek a nechal si doporučit zdravou snídani. 

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-17-56-screenshot.webp

Podpora nepodpora Qi2

Jedna z věcí, na kterou jsem se u Samsung Galaxy S25 Ultra těšil, byla podpora Qi2. Na iPhonu miluju ekosystém magnetických doplňků – peněženky, stativy, držáky do auta nebo powerbanky, které se jen magneticky přicvaknou na záda telefonu. Všechny tyhle věci fungují díky MagSafe, což je právě technologie využívající Qi2 standard.

nejlepsi-powerbanky-v3-15-28-screenshot.webp

Když Samsung oznámil, že S25 Ultra podporuje Qi2, měl jsem radost. Konečně budu moct využívat stejné příslušenství i na Androidu! Qi2 je stále poměrně vzácná funkce, protože v dnešní době ji podporuje jen velmi málo telefonů. Výsledek je ale trochu jiný, než jsem čekal.

Samotná Qi2 podpora na Galaxy S25 Ultra ve skutečnosti není – a to z jednoduchého důvodu. Aby byl telefon skutečně certifikovaný jako Qi2 zařízení, musí mít v zádech integrované magnety, což Galaxy S25 Ultra nemá.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-18-57-screenshot.webp

Co jsem ale zjistil, je, že před pár týdny vzniklo něco nového – Qi2 Ready. To je protokol, který umožní využívat výhody Qi2, ale pouze pokud telefon použijete s oficiálně schváleným pouzdrem. A právě Qi2 Ready je ta certifikace, kterou S25 Ultra skutečně má.

Rozdíly v praxi

Qi2 by mělo zlepšit komunikaci mezi nabíječkou a telefonem. To by mělo znamenat rychlejší nabíjení a lepší kontrolu teploty, což jsem musel otestovat.

Zakoupil jsem dvě identické Qi2 nabíječky a k tomu oficiální Qi2 kryt od Samsungu, který je nutný k aktivaci Qi2 Ready protokolu. Test byl jednoduchý: dva telefony na 3 % baterie, nabíjené současně na stejných nabíječkách, a budeme sledovat, jak rychle se nabijí.

Videoukázka

Test rychlosti bezdrátového nabíjení

Po 50 minutách se Galaxy S25 Ultra nabil na 34%, zatímco Galaxy S24 Ultra dosáhl 31%. Rozdíl prakticky neznatelný, což znamená, že Qi2 Ready nepřináší žádné zrychlení.

Takže jaká je skutečná výhoda Qi2 Ready u S25 Ultra? Žádná. Telefon nemá magnety, nenabíjí se rychleji a pokud chcete využívat magnetické příslušenství, už dávno existují desítky krytů, které dodatečně přidávají magnety na záda telefonu – například Pitaka, kterou sám používám.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-19-43-screenshot.webp

Jak je na tom výdrž

Kromě testu nabíjení jsem se rozhodl porovnat výdrž baterie mezi Galaxy S24 Ultra a Galaxy S25 Ultra. Oba telefony jsem nakalibroval na stejný jas a pustil detailní test výdrže.

Výsledek? Telefony jsou na tom s výdrží velmi podobně – Galaxy S24 Ultra vydržel 14 hodin a 15 minut, zatímco S25 Ultra dosáhl 13,5 hodiny. Výdrž je tedy dokonce lehce horší, než měla předchozí genereace.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-21-4-screenshot.webp

Co je ale zajímavější, je výkonnostní skóre. Galaxy S25 Ultra se dostává na 20 000 bodů, zatímco S24 Ultra měl kolem 16 000 bodů. Takže i když novinka vydrží o pár minut méně, na druhou stranu přináší výrazný nárůst výkonu, což ukazuje nějaký technologický posun vpřed.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-21-1-screenshot.webp

Kromě toho je Galaxy S25 Ultra plnohodnotná vlajková loď a nabízí reverzní bezdrátové nabíjení, což znamená, že si přes záda telefonu můžete dobít třeba sluchátka nebo jiné zařízení.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-21-37-screenshot.webp

A jak je na tom rychlost drátového nabíjení? V praxi se přes USB-C dostáváme na 35 až 40 W, což je nepatrně rychlejší oproti iPhonu 16 Pro Max.

Novinky v systému

Samsung s One UI 7 udělal velký krok vpřed, hlavně co se týče plynulosti a vizuálních prvků. Nové animace vypadají přirozeněji, jsou plynulejší a celý systém působí svižněji než dřív. Není to jen kosmetická změna – telefon se díky tomu lépe ovládá a působí responzivněji.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-22-17-screenshot.webp

Další velká změna se týká widgetů. One UI 7 přidalo spoustu nových možností – různé velikosti widgetů, ale také nové způsoby zobrazení statistik v Samsung Health. Widgety už nejsou jen jednoduché panely s informacemi, ale můžete si je přesně přizpůsobit svým potřebám.

Novinkou je také možnost upravit tvar widgetů, což znamená, že si domovskou obrazovku můžete ještě lépe přizpůsobit podle svého stylu a způsobu používání.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-22-0-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-22-9-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-22-15-screenshot.webp

Jedno z nejpraktičtějších vylepšení je změna vyhledávacího okna pro aplikace. Když na domovské obrazovce swajpnete dolů, vyhledávací pole je nyní umístěné dole, takže na něj snadno dosáhnete jednou rukou. To je příjemné vylepšení oproti předchozí verzi One UI, kde bylo okno v horní části obrazovky, což nebylo úplně pohodlné.

app-drawer-down.webp

Uhlazenější notifikace

One UI 7 přináší menší, ale viditelná vylepšení v designu notifikací. Notifikační panel je nyní uhlazenější a přehlednější, což pomáhá celkově lepší orientaci v systému.

Zásadnější změnou je ale rozdělení notifikací a ovládacího panelu na dvě samostatné obrazovky.

  • Swajpnutím dolů na levé straně se zobrazí notifikace, tedy příchozí zprávy, e-maily a další upozornění.
  • Swajpnutím na pravé straně obrazovky se otevře rychlé ovládací menu s přepínači Wi-Fi, Bluetooth, režimu nerušit a dalšími funkcemi.
co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-22-39-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-22-45-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-22-41-screenshot.webp

Bude to chvíli nezvyk, protože jsme roky byli zvyklí na jednotný panel, ale v praxi to dává smysl – notifikace už nejsou přeplácané rychlými přepínači a obě sekce jsou přehlednější a snadněji dostupné.

Nejlepší novinka? Now Bar

Za nejlepší novinku v One UI 7 považuji Now Bar, což je malý panel na dolní straně zamykací obrazovky. Jedná se o něco jako Dynamic Island na iPhonu, ale na lepším místě a s lepším využitím.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-22-51-screenshot.webp

Příklad z praxe: Pustíte si podcast, vaříte a nastavíte si osmiminutový časovač. Now Bar vám v jednom panelu ukáže obě aplikace, takže vidíte odpočet a zároveň můžete rychle přeskočit reklamu v podcastu, aniž byste museli telefon odemykat.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-23-13-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-23-14-screenshot.webp

Ovládání je intuitivní, praktické a okamžité. Je to malá změna, ale v reálném používání přináší obrovské zjednodušení – důležité věci máte na dosah ruky bez zbytečného klikání a hledání.

Ekosystém mezi Samsungem, Googlem a Microsoftem

Jednou z věcí, která nemusí sednout každému, je spolupráce Samsungu s Microsoftem. To znamená, že v telefonu najdete předinstalované aplikace jako Office nebo Outlook, které většina lidí asi hned smaže, pokud je nepoužívá.

Další věcí je galerie, která vás bude vyzývat k předplatnému Microsoft OneDrive – což je otravné, zejména pokud už si i předplácíte jiné cloudové úložiště.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-23-58-screenshot-1.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-24-1-screenshot.webp

Samsung se ale zároveň snaží hrát i na stranu Googlu, takže v systému najdete spoustu funkcí umělé inteligence od Google. A tím nemyslím jen Gemini, ale i různé AI efekty na úpravu fotek, které jsou z velké části napojené na Google servery. Pokud jste citliví na soukromí a cloudové služby, je dobré to mít na paměti.

Aby toho nebylo málo, Samsung se snaží tlačit i své vlastní aplikace, třeba na vás občas vyskočí Bixby. Novinkou v Česku je Samsung Peněženka, která umožňuje ukládat věrnostní karty, letenky a poukázky – což je fajn, ale pokud už používáte Google Peněženku, budete si muset vybrat.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-24-10-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-24-31-screenshot.webp

Tím se dostáváme k hlavnímu rozdílu oproti Google Pixel telefonům. Pixel je čistý Android, kde všechny výchozí aplikace jsou od Googlu – poznámky se dělají v Google Keep, fotky se spravují v Google Fotkách.

U Samsungu je všechno zdvojené – Samsung Notes místo Google Keep, Samsung Galerie místo Google Fotek, a přestože některé AI funkce Samsungu používají Google servery, zbytek aplikace zůstává Samsungový.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-25-29-screenshot.webp

Takže pokud máte rádi jednoduchost a jednotný ekosystém, Pixel vám bude dávat větší smysl. U Samsungu máte sice větší možnosti, ale za cenu toho, že některé aplikace budete muset vyměnit, vypnout nebo ignorovat.

Nechci ale říct, že je všechno špatně – naopak, některé věci Samsung dělá opravdu skvěle a jsem rád, že se jich drží.

Třeba Samsung Notes ve spojení se stylusem je fantastická kombinace, která nemá na Androidu konkurenci. Psaní rukou je přirozené, přesné a funkce jako konverze rukopisu do textu nebo rychlé anotace dělají z Galaxy S25 Ultra skvělý nástroj pro produktivitu.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-24-25-screenshot.webp

Další funkce, kterou opravdu oceňuji, je Bixby Routines. Pomocí automatizací si můžete přizpůsobit telefon podle svého denního režimu. Já například mám nastaveno, že se mi po příchodu do práce automaticky vypne režim nerušit, abych byl k dispozici. To je jednoduchá, ale opravdu užitečná funkce, kterou by měl mít každý telefon.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-25-4-screenshot.webp

Problém ale vidím v tom, jak nejednotně celý ekosystém působí. Bixby je stále v telefonu, ale v marketingových materiálech a prezentacích se Samsung soustředí jen na Gemini od Googlu.

Na jednu stranu tlačí vlastní služby, na druhou stranu se opírá o Google, což ve výsledku působí chaoticky. Bylo by fajn, kdyby Samsung svůj přístup k ekosystému trochu sjednotil a ujasnil si, kam vlastně směřuje.

Překonal Samsung iPhone?

Každý z telefonů má své silné a slabé stránky a je spíš otázkou osobních preferencí, co vám bude vyhovovat víc.

Displej a AI funkce

Galaxy S25 Ultra má jedno velké eso v rukávu – antireflexní vrstvu na displeji, která výrazně snižuje odlesky. V porovnání s iPhonem 16 Pro Max je to opravdu značná výhoda, protože na slunci zůstává displej čitelný.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-26-14-screenshot.webp

K tomu má Samsung více AI funkcí přímo v systému, od chytrého asistenta Gemini po pokročilé úpravy fotek a automatizace. Apple v tomhle zaostává a většina jeho AI funkcí zatím není dostupná mimo USA.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-26-19-screenshot.webp

S-Pen a praktické využití

Stylus je něco, co iPhone vůbec nemá. Sice ho ne každý využije, ale pro mě osobně je skvělý na rychlé podepisování dokumentů nebo psaní poznámek. Pokud podobné funkce využíváte, Samsung má jasný náskok.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-26-44-screenshot.webp

Fotky a video

Apple stále vede v natáčení videí, hlavně díky plynulejším přechodům mezi objektivy a lepšímu Log formátu, který nabízí větší možnosti úprav.

Na druhou stranu fotky už jsou mezi oběma telefony dost podobné – někdy je lepší iPhone, někdy Samsung, ale v praxi se velké rozdíly ztrácí.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-27-20-screenshot.webp

Magnety na zádech a bezpečnost

iPhone má nativně magnety, takže MagSafe příslušenství funguje bez pouzdra. Samsung magnety nemá, ale s Qi2 Ready krytem je možné podporu přidat – což ale není úplně ideální řešení.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-27-33-screenshot.webp

V oblasti biometrického zabezpečení je iPhone bezpečnější díky Face ID, které funguje i v bankovních aplikacích. Samsung naopak sází na čtečku otisků prstů, která je rychlá a spolehlivá, takže záleží, co vám vyhovuje víc.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-26-59-screenshot.webpco-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-27-6-screenshot.webp

Android vs. iOS (a proč nezapomínat na Pixel)

Otevřenost proti uzavřenému ekosystému – Android vám umožní větší přizpůsobení, takže si můžete třeba udělat hezkou minimalistickou homepage s bílými ikonami a widgety. iOS je uzavřenější, ale má ucelenější a lépe optimalizovaný software, který někomu může vyhovovat víc.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-28-40-screenshot.webp

A nesmíme zapomenout na Google Pixel, který nabízí nejčistší verzi Androidu – bez Samsung aplikací, bez Microsoft bloatwaru, jen čistý systém přímo od Googlu. K tomu má několik unikátních funkcí, které na jiných Android telefonech nenajdete.

Pixely stále nejsou v ČR moc rozšířené, což je škoda, protože po pár měsících od vydání jdou koupit za skvělé ceny. 

Závěr

Po důkladném testování můžu říct, že Galaxy S25 Ultra je jeden z nejvybavenějších Android telefonů současnosti, ale není to bez kompromisů.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-0-43-screenshot.webp

Pokud hledáte absolutní špičku ve světě Androidu, Samsung si stále drží své místo na vrcholu. Má fantastický displej s nejlepší antireflexní vrstvou na trhu, širokou škálu AI funkcí, které iPhone zatím nenabízí, a S-Pen, který nemá konkurenci. Fotoaparát prošel evolučními vylepšeními, video se zlepšilo, ale v některých situacích na iPhone stále ztrácí.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-8-29-screenshot.webp

Na druhou stranu, Samsung se snaží hrát na více stranách – spolupracuje s Microsoftem, integruje Google AI a zároveň tlačí vlastní aplikace. Výsledkem je ekosystém, který může působit zmatečně. K tomu přidejte chybějící magnety pro nativní podporu Qi2 a stále stejné 45W nabíjení, které už v roce 2025 není nejrychlejší.

co-vam-nereknou-o-galaxy-s25-ultra-27-43-screenshot.webp

Pro koho je Galaxy S25 Ultra? Pokud chcete Android s nejširšími možnostmi, skvělým hardwarem a stylusem pro produktivitu, je to ideální volba. Pokud vám jde o čistotu systému, lepší video nebo lepší optimalizaci softwaru, může dávat smysl iPhone nebo Google Pixel.

Celkově je Galaxy S25 Ultra skvělý telefon, ale inovace jsou spíše postupné než revoluční. Pokud máte S24 Ultra, důvod k upgradu není zásadní. Pokud ale přicházíte z dvou až tří let starého modelu, rozdíl pocítíte.

Zpracování
8/10
Displej
8,6/10
Fotoaparáty
8,2/10
Výdrž
8,9/10
Funkce
8,7/10

Celkové skóre

Samsung Galaxy S25 Ultra
Skóre
8,5/10
Vynikající
Zpracování
8/10
Displej
8,6/10
Fotoaparáty
8,2/10
Výdrž
8,9/10
Funkce
8,7/10

Zajímavé alternativy

  • Plus Čistý Android
  • Plus Lepší cena
  • Mínus Absence stylusu
  • Mínus Horší výdrž
iPhone 16 Pro Max
  • Plus Apple ekosystém
  • Plus Lepší kamery
  • Plus Skutečné Qi2
  • Mínus Čitelnost displeje