Na trh konečně přichází solidní Windows notebooky s ARM procesory od Qualcommu. Vypadají zajímavě, slibují skvělý výkon a výdrž na baterii, a to všechno za přijatelnou cenu.
V podstatě se dá říct, že výrobci Windows notebooků konečně po několika letech začínají reagovat na Apple Silicon čipy u MacBooků. My se dnes na tyto nové ARM čipy podíváme, otestujeme si je a srovnáme s konkurencí.
Testované notebooky
Pro testování jsem vybral rovnou tři notebooky, abychom výkon nových ARM procesorů mohli lépe zkoumat. Těmito notebooky jsou:
- (procesor Snapdragon X Elite), nádherný 14″ kompaktní notebook s hezkým zpracováním. Je velmi lehký, mírně přes 1,2 kilogramu, a má krásný dotykový OLED panel.
- (procesor Snapdragon X Plus), vlastně MacBook pro Windows, který vyrábí přímo Microsoft a ukazuje ním, jak si představuje, aby notebooky s Windows vypadaly.
- (procesor Snapdragon X Plus), ideální notebook se stojánkem pro studenty, s odnímatelnou klávesnicí a podporou stylusu. Nádherné 2v1, které lze skvěle brát třeba právě do školy či na cesty.
V testech se převážně zaměříme na výkonnější variantu Snapdragon procesorů, a to Snapdragon X Elite, nicméně v grafech pro porovnání uvádím i Snapdragon X Plus. Za zapůjčení Surface notebooků mockrát děkuji našemu partnerovi Smarty.
Výkon procesoru
Začněme osvědčenou klasikou – Cinebench R23, ze kterého máme testy napříč už skoro 20 notebooky.
Na první pohled nevypadá jednojádrový výkon jakkoli zajímavě. Pohybujeme se zde v podstatě na úrovni Ryzenu 7520U, procesoru, který je založený na architektuře z roku 2019.
Až multijádrový výkon se přibližuje k mému současnému MacBooku Air s M1 čipem z roku 2020. Je zde nutné podotknout, že Cinebench je na architektuře x64, a tedy není 100% optimalizovaný pro ARM architekturu těchto procesorů.
Když si otestujeme novější Cinebench 2024, který má podporu ARM, jednojádrový výkon se posouvá na velmi hezkou úroveň nejlepších herních procesorů od Intelu a AMD, které najdete například v herních noteboocích ASUS Zephyrus. Multijádrový výkon je pak dokonce lepší než u podobně naceněného MacBooku Air s M3 čipem, kde je Snapdragon v Lenovo Yoga 7x výkonnější o 35 %.
Jak tedy můžete vidět, abychom získali plný výkon těchto nových Snapdragon procesorů, musí být aplikace napsány pro architekturu Windows ARM. Pokud v ní napsané nejsou, využívá se překladační vrstva „Prism“, která není zcela efektivní. V zákulisí mi Qualcomm sdělil, že se bude jednat o průměrně 10% až 15% horší výkon.
Z toho důvodu jsem si zkusil takový experiment. Modelovací program Blender je dostupný jak v nativní ARM verzi, tak v 64bitové verzi pro Intel a AMD procesory. Otestoval jsem obě verze, a když si porovnáme naměřený výkon, nativní ARM verze je rychlejší přibližně o 35 %. Jinými slovy, ztráta výkonu na překládací vrstvě Prism je daleko větší, než Qualcomm či Microsoft tvrdí. Samozřejmě se ale míra ztráty výkonu bude lišit podle programu.
Efektivita notebooků
Co mě ale na nových Snapdragon procesorech překvapilo nejvíce je jejich efektivita. Doposud jsem nenašel Windows notebook, který by vydržel tak dlouho, jako vydrží MacBooky postavené na Apple procesorech.
K MacBooku Air s M1 nebo M3 čipem a výdrží okolo 14 hodin se i ty z nejlepších Windows notebooků mohou jen přiblížit. Pro příklad jsem testoval třeba nový Huawei Matebook X s úsporným Intel Core 9 Ultra procesorem, který neměl vůbec špatnou výdrž 8 hodin a 42 minut, ale v porovnání s MacBookem je to stále málo. Paradoxem je, že MacBooky mají často i menší baterii než kdejaký notebook, ale jsou prostě až tak úsporné.
Pokud sledujete mé sociální sítě, víte, že jsem pár nocí výdrž Snapdragon notebooků testoval mým standardizovaným testem, kdy kalibruju obrazovky na jas 200 nitů a měřím jejich výdrž. Mám dobré výsledky. Výdrž je téměř na úrovni MacBooku Air, takže to vypadá na znovuzrození Windows notebooků s dlouhou výdrží.
Je opravdu příjemné nemuset třeba dva, tři dny na nabíjení notebooků myslet nebo si ho vzít do letadla a mít jistotu, že vydrží celý dlouhý let. Upřímně se mi ale na prezentaci nových Qualcomm procesorů něco nezdálo. Výrobce se pyšnil skvělou výdrží, kterou jsme si i teď potvrdili, ale vůbec nemluvil o výkonu na watt, kterým je Apple posedlý.
Zjistil jsem proč. Když jsem nechal vypočítávat scénu v DaVinci Resolve, tak zatímco Apple M3 čip v MacBook Air spotřebovával přibližně 22 wattů, Snapdragon procesory se spotřebou blížily spíše ke 27 wattům.
Výsledek je takový, že M3 čip vypočítal scénu za 5 minut a 30 sekund, o 30 % rychleji než procesory Snapdragon, a to ještě s nižší spotřebou, takže v efektivitě je Apple stále nepřekonaný.
To je přesně má zkušenost z testování těchto nových notebooků. Mají skvělou výdrž, když na notebooku nic moc neděláte, ale jakmile zatížíte procesor, efektivita klesá rapidním tempem. To vám potvrdí ještě jeden můj graf.
Výdrž notebooků testuji v prohlížeči, ale také v DaVinci Resolve, abyste věděli, jak dlouho vám počítač vydrží třeba při stříhání videa v autobuse. Při takovéto náročnější práci vydrží M3 MacBook Air naprosto obdivuhodných 9 hodin, zatímco Surface Laptop 7 jen polovinu tohoto času. Surface Pro a Lenovo Yoga 7x vydrží ještě méně, což opět podtrhuje špatnou efektivitu Snapdragon procesorů.
Skvělou zprávou ale za mě je, že se u těchto Windows notebooků udržuje identický výkon i po odpojení napájení. Moje předchozí zkušenost byla téměř vždy taková, že po odpojení nabíječky přišel notebook o velkou část svého výkonu. Výjimkou zde byly akorát MacBooky a třeba novější Zephyrusy.
Když si ale srovnáme výkon nových Snapdragonů na baterii a po zapojení do elektřiny, opravdu dostáváme stejný výkon, což je skvělá zpráva, hlavně pokud notebook často používáte vzdáleni od zdrojů elektřiny.
Používání běžných programů
Byl jsem překvapen, že většina věcí prostě funguje. Vůbec nepoznáte rozdíl mezi 64bitovými a ARM verzemi aplikací. Paradoxně, kdyby Lenovo notebook nepřicházel s reklamou na McAfee, všechny předinstalované aplikace by byly ve verzi ARM. Lenovo by se opravdu mělo trochu zamyslet nad touto spoluprací, ještě u takto prémiových notebooků.
Dnes už má většina základních aplikací, které pro Windows najdete, i nativní ARM verzi. Z prohlížečů to jsou třeba Chrome, Edge, Brave, Firefox nebo Opera, z produktivity se vám nabízí všechny aplikace od Microsoftu nebo třeba balík LibreOffice a z komunikačních nástrojů fungují velmi dobře Discord, Slack a WhatsApp. Všechny tyto aplikace byly přepsány právě pro ARM architekturu.
Potom tady ale máme 95 % zbylých programů, které většina lidí nepoužívá, ale techničtější uživatelé jako jsem já, jako jste vy, ano. Jen se zkuste zamyslet nad tím, jaké programy na Windows používáte.
V mém případě je to třeba aplikace Parsec, kterou používám pro připojení na vzdálené počítače. Pro tento účel je za mě Parsec nejlepší, jelikož přináší velmi nízkou odezvu a skvělou kvalitu obrazu. Nativní ARM verzi nemá a 64bitová nefunguje dobře. Sice program spustíte, ale při používání je hrozně zasekaný, a tedy nepoužitelný.
Používáte cloudové služby? Dropbox a OneDrive fungují dobře, ale při stažení Google Drive dostanete hlášku „Tato architektura není podporovaná“, takže ten nespustíte vůbec.
To stejné platí třeba i pro můj oblíbený nástroj Upscayl pro zlepšení kvality fotek. Sice ho rozjedete, ale při spuštění výpočtů aplikace vždy crashne. Jednoduše nejsou vytvořené ovladače pro výpočet na Snapdragon procesorech.
Funkčnost pracovních programů
Stříháte videa? S Adobe máte smůlu. DaVinci Resolve sice funguje, ale zatím pouze v beta verzi, a abych ho na ARMu vůbec zprovoznil, bylo zapotřebí využít nástroje kompatibility ve Windows. Přesto jsem pak ještě několikrát musel řešit různé problémy s funkčností.
U grafického designu je situace trochu lepší. Photoshop má ARM verzi, stejně tak i moje oblíbené Affinity Photo, taková alternativa Photoshopu, ale třeba u Illustrator verze pro ARM chybí.
Tato horší dostupnost programů je opravdu škoda, jelikož u nativních ARM verzí je výkon celkem pěkný. U DaVinci Resolve dávají Snapdragony ve stabilizaci jednominutového klipu jen nepatrně horší hodnoty než výkonné herní notebooky.
Magic Maska neboli vyklíčování mé osoby trvalo u Lenovo Yoga 7x přibližně 5,5 minuty, což je lepší než u nových Intel Core 9 Ultra procesorů.
Snapdragony ale určitě mají co dohánět. Náročnější render, kde máme efekty jako odšumění, přidání filmového zrna a třeba zostření, trval přes pět hodin, zatímco MacBook Air s M3 ho stihnul za něco málo přes dvě hodiny.
Jinak ale chválím funkčnost Blenderu, modelovacího softwaru, který na Snapdragon procesorech běží dobře, i když samozřejmě ne tak rychle, jako když máte v počítači RTX kartu.
Již zmíněné Affinity Photo také ukazuje celkem hezké výsledky na úrovni nejvýkonnějších procesorů herních notebooků.
Za mě jsme v takové přechodné fázi, kdy aplikace na tyto nové Windows ARM většinou fungují, ale úplně se na to spolehnout nedá. Jsme momentálně v podobné situaci, jako když Apple přišel s novými Apple Silicon procesory. První rok jste také museli často na stránkách vývojáře hlídat, zda už daná verze programu podporuje ARM nebo jestli ho budete muset emulovat.
Emulace, jak už jsem říkal, přináší nejen ztrátu výkonu, ale také ztrátu jisté kompatibility, takže programy často nemusí fungovat. Takže v takovýchto začátcích, i když Windows na ARMu existuje už relativně dlouho, ale teď dostal nový vítr do plachet, si to budete muset tak rok, rok a půl hlídat.
Během testování jsem také narazil na ještě jednu zajímavou věc. Zjistil jsem, že na nové verzi Windows programy nefungují moc dobře, když s nimi chcete pracovat hned po nainstalování. Ideálně musíte počítač nejprve restartovat a až pak budete mít v programu ideální výkon. To jsem si ověřil i v testech Cinebench, kdy právě po restartu získal počítač vyšší skóre. Nevím, proč se tomu tak děje, ale je to něco, co je dobré brát v potaz.
Výkon ve hrách
Na Qualcomm procesorech jsem si samozřejmě vyzkoušel zahrát i nějaké ty hry. Začal jsem Minecraftem, který se dneska už dá rozjet v podstatě na všem. Qualcomm notebooky ho zvládají také, sice pouze v HD a jen na 50 FPS, ale zahrajete si ho.
Následně jsem zkusil Counter-Strike 2. Spustí se, ale je kompletně nehratelný. Při každém výstřelu se hra začne příšerně sekat, takže hrát je opravdu nemožné.
Doom Eternal. Nějakou chvíli jsem si myslel, že se ani nespustí, ale po dlouhém záseku se mi hru podařilo rozjet s přibližně 50 FPS. Po nějaké chvíli ale přišlo vystřízlivění a hra se hrozně zabugovala. Takže ani Doom Eternal si na těchto noteboocích nejspíš nezahrajete.
Fortnite, jedna z nejpopulárnějších her současnosti, hned při spuštění hází chybu, že ARM není podporovaný, takže si ho taky nezahrajete.
League of Legends také nešlo, launcher neustále házel chybu a vyžadoval restart, avšak po restartu se nic nezměnilo.
Forza Horizon 5 se ani nespustila, takže opět chybí kompatibilita.
Na závěr jsem ozkoušel Shadow of The Tomb Raider, které se dokázalo držet na 30 až 40 FPS. Bylo hratelné při HD rozlišení, ale rozhodně to nebyl jakkoli skvělý zážitek.
Co přináší Qualcomm procesory?
Procesory Snapdragon mají v rukávu pár triků, které stojí za zmínku.
Třeba platforma Snapdragon Sound, kterou Qualcomm vyvíjí a dává se spíše do telefonů a sluchátek. Pro ni Qualcomm vytváří své kvalitní kodeky pro bezdrátový přenos audia, právě třeba pro přenos z telefonu do sluchátek. Bylo by skvělé, kdybychom toto dostali i na těchto laptopech. A dostaneme.
Ptal jsem se Qualcommu, jaká bude podpora a zda to bude součástí každého čipu. Obdržel jsem odpověď, že každý výrobce notebooků si sám rozhodne, jestli platformu Snapdragon Sound spolu s pokročilými bezdrátovými kodeky do svých notebooků dá.
Ono to samozřejmě zvýší cenu zařízení, ale přístup ke kodekům jako je aptX, aptX Low Latency nebo aptX Adaptive by byla naprosto skvělá věc, kterou tedy u některých notebooků dostaneme.
Na situaci jsem se dotazoval i Lenova, přičemž jsem zjistil, že Lenovo Yoga 7x bohužel Snapdragon Sound systém nemá. Mimochodem jsem se na Qualcomm akci také ptal na některé další detaily ohledně těchto novinek, nicméně to jsou opravdu pouze detaily, takže ty můžete najít jako bonus pro podporovatele na mém YouTube kanále.
Další věcí, o které se moc nemluví, je takzvaný Image Signal Processor (ISP). Jedná se o čip, který se stará o zpracování fotek a videa z webkamery a také o zvuk z mikrofonu. Rozdíl mezi kvalitou webkamery u notebooku s procesorem Snapdragon a jiným s Intelem či AMD je obrovský.
Také se za mě kompletně vyřešil problém se samovybíjením notebooku. Asi to znáte, když zaklapnete notebook a necháte ho pár dní ležet na stole. Vrátíte se a z kapacity baterie chybí třeba 30 %. To se u Windows notebooků doposud stávalo dost často. Byl to obrovský neduh, který se ale nyní se Snapdragon procesory podařilo vyřešit.
Při testování jsem pozoroval, že během noci ubudou pouze dvě, tři procenta, takže notebook se ve spánku téměř nevybíjí, což je opravdu skvělé.
Pokud byste se ptali na USB-C konektory, tak ty si stále ponechávají Thunderbolt 4 konektivitu, dokáží přenášet tři 4K obrazy, ale pozor, že Snapdragon procesory aktuálně neumožňují připojení externího docku s grafickou kartou.
To je za mě velká škoda, protože vám chci brzy ukázat hezké levné řešení, díky kterému můžete s externí grafickou kartou dostat z pracovního notebooku silný, herní výkon. Toto umožňují procesory Intel a AMD, ale Snapdragony zatím nikoli.
Závěr
Jak tedy tyto nové notebooky uzavřít? Já mohu říct, že testovat Lenovo Yoga 7x mě opravdu bavilo. Je to nádherný notebook s OLED obrazovkou, dotykovým panelem, je lehoučký a dobře přenosný, se skvělou výdrží baterie, ale ta kompatibilita programů není zatím zrovna skvělá.
Pokud jste techničtí nadšenci, rádi se v systému hrabete a kompatibilita pro vás nebude problém, klidně si tyto nové ARM notebooky kupte. Pokud ale s notebookem nechcete mít moc potíží, raději bych si ještě počkal, alespoň pár měsíců, než se celkově zlepší právě ta kompatibilita.
Co se mi ale líbí nejvíce u těchto notebooků je jejich cena, oproti ostatním jsou výrazně levnější. Dobře je to vidět u Surface a Surface Pro laptopů, kde verze s Intelem byly vždy hrozně drahé, ale s novými Snapdragon procesory jsou cenově dostupné.
Ještě u Lenova oceňuji, že si nemusíte pro navýšení RAM či úložiště připlácet tak enormní částky jako u MacBooků. V porovnání s MacBooky jsou totiž částky přibližně třetinové. Jelikož je RAM zapečená na desce, nemůžete ji ani v budoucnu upgradnout, takže musíte už na začátku přemýšlet, jakou velikost zvolíte. Naštěstí vás to tu ale nestojí tolik jako u Applu.
Osobně se těším na nové notebooky se Snapdragon procesory, které budou vycházet, protože třeba Lenovo Yoga 7x za mě rozhodně není perfektní. Touchpad je výrazně horší oproti Surface laptopům, reproduktory jsou spíše průměrné a notebook i celkem dost hučí. Oproti tomu je MacBook Air úplně tichý.
Na situaci jsem se ptal a prý budou vycházet i Windows notebooky kompletně bez ventilátorů, na ty si ale musíme ještě chvíli počkat. Na to se těším úplně nejvíc – notebooky se Snapdragon X Plus procesorem, protože jak jste mohli vidět v testech, výkony jsou hodně podobné, k tomu dostanete tu super výdrž na baterii, budou celkově dostupnější, a dokonce bez ventilátorů.
Takže počkejme třeba na podzim tohoto roku, kdy si myslím, že tu pro vás budu mít ještě nějaké zajímavější modely.
Pokud se vám líbilo toto detailnější testování, strávil jsem s ním docela dost času, můžete se stát členem YouTube kanálu za 150 korun měsíčně, a tím moji tvorbu podpořit. Dostanete i nějaké bonusy navíc, mimo jiné i mé vyzpovídání Qualcommu ohledně některých zajímavých detailů.
Co si o Snapdragon noteboocích myslíte vy? Své názory můžete napsat do komentářů pod článkem.