Powerbanky Tronic - Kvalita, nebo vyhozené peníze? (Recenze) Powerbanky Tronic - Kvalita, nebo vyhozené peníze? (Recenze)

Powerbanky Tronic - Kvalita, nebo vyhozené peníze? (Recenze)

Honza MalýHonza Malý
Honza | Upraveno 5.2.2023 Informace

Značka Lidl se snaží prosadit jako prodejce dostupné elektroniky, herního příslušenství a dalších vychytávek. Z e-shopu Lidl je nyní možné si objednat myši, klávesnice, sluchátka i nabíjecí zařízení. V naprosté většině se jedná o rebrand produktů z Číny. Ne všechny kousky však za nákup stojí a je nutné si kvalitu každého z nich před nákupem ověřit. Proto si dnes posvítíme na powerbanky značky Tronic s kapacitou 10 000 mAh za 389 Kč a 20 000 mAh za příjemných 489 Kč.

Zpracování
7,4/10
Účinnost
9,1/10
Výkon
5,5/10
Protokoly
8,5/10
Kompaktnost
7,6/10

Videorecenze

Powerbanky LIDL - Zklamání, nebo kvalita?

Design a zpracování

Obě powerbanky, které dnes budeme testovat, přijdou ve zcela stejném papírovém balení. To je zatavené v tvrdém plastu, který bez nůžek či ostrého nástoje jednoduše neotevřete. První dojem z balení tedy pokulhává. Kromě powerbank zde najdete nabíjecí kabel USB-A na USB-C a masivní manuál, který popisuje funkce powerbank.

Vyrobené jsou ze solidního černého plastu, který na pohled nevypadá vůbec zle. Bohužel však přitahuje otisky prstů a po pár dnech máte powerbanku viditělně ohmatanou. Pochvalu si ale zaslouží jednoduché logo výrobce, které nijak zvlášť nevystupuje. 

lidl-baleni3.webplidl-baleni.webplidl-manual.webplidl-otisky.webp

Po konektorové výbavě jsou na tom obě powerbanky totožně. Základem je USB-C s podporou Power Delivery a USB-A s podporou Quick Charge, těmto protokolům se budeme věnovat později. Zatímco USB-C je oboustranné, USB-A slouží pouze k výstupu, tedy dobíjení jiných zařízení.

Na boku pak najdete tlačítko, kterým si ověřujete stav baterie powerbanky. Hned nad tlačítkem najdete čtyři diody, které signalizují dobití powerbanky po 25 %. Powerbance by slušel zabudovaný displej, ale vzhledem k cenovce si nemůžeme na co stěžovat. 

lidl-baterie.webplidl-baterka.webp

Výkon

Obě powerbanky nabízí výkon až 18W, což se řadí spíše k průměru. Na trhu existují daleko silnější powerbanky, které zvládnou dobíjet notebook a další výkonnější zařízení. Pokud vám ale nejde o nejvyšší rychlost, 18 W je pro nabíjení telefonů naprosto dostačující. Při našem testování jsme z powerbanky dokázali vytáhnout až na 20 W, uvedené specifikace jsou tedy odpovídající realitě.

Rozdělení portů

Vstup
Vstupní porty

USB-C - max. 18 W

Výstup
Výstupní porty

USB-A - max. 18 W USB-C - max. 18 W

Dobíjení dvou zařízení samozřejmě funguje, jen pozor, že se výkon rozděluje. První zapojené zařízení Galaxy S21 si vzalo 9,7 W a druhé zapojení zařízení Galaxy S22 Ultra si vzalo 9,1 W. Při zapojení dvou zařízení současně tak dostáváme stále garantovaný výkon 18 W.

lidl-vykon.webplidl-20w.webplidl-vykon3.webp

Rychlodobíjecí protokoly

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru powerbanky jsou rychlodobíjecí protokoly. Ty určují, zda se zařízení bude nabíjet pomalu nebo rychle. Protokoly se starají o komunikaci mezi powerbankou a nabíjeným zařízením. Pokud se obě zařízení dokážou dorozumět, powerbanka může odesílat vyšší výkon a tím zrychlit dobu nabíjení. Pro správné fungování musí být rychlodobíjecí protokol zastoupený jak na straně dobíjeného zařízení (telefon nebo notebook), tak i na straně nabíjecího zařízení (powerbanka nebo nabíječka).

Krátké představení protokolů:

  • Power Delivery (PD) – Nejvyužívanější rychlodobíjecí protokol, který má zastoupení jak u zařízení Apple, tak Android. Jedná se o otevřený protokol, který nevyžaduje licenční poplatky jako jiné alternativy. Nejnovější verzí Power Delivery se dá přenést až 240 W.
  • Quick Charge (QC) – Nabíjecí protokol firmy Qualcomm, která vyrábí podstatnou část mobilních procesorů do Android telefonů. Označuje se verzemi a nejčastěji používané jsou starší verze QC 2.0 a QC 3.0. Tento protokol se dnes velmi často používá u telefonů značek Xiaomi, LG, Motorola a Samsung.
  • Adaptive Fast Charging (AFC) – Nabíjecí protokol pro mobily Samsung, adaptace protokolu Power Delivery.
  • Super Fast Charging (SFC) – Druhý, novější a rychlejší protokol pro zařízení Samsung, také se jedná o adaptaci Power Delivery.
  • Fast Charge Protocol (FCP) – Nabíjecí protokol pro zařízení Huawei. Umožňuje telefonům této značky využít rychlé nabíjení.
  • MediaTek Pump Express (MTK PE) – Je protokol od výrobce procesorů MediaTek.
  • Huawei Super Charge Protocol (SCP) – Rychlejší verze nabíjecího protokolu od Huawei.

My jsme powerbanky otestovali detailně a zjistili podporované rychlodobíjecí protokoly. Potěšilo nás bohaté zastoupení všech nejpoužívanějších protokolů, takže powerbanky jsou vhodné pro jakoukoliv značku telefonů

Zjištěné protokoly

Power Delivery 3.0
Power Delivery 3.0

Fixní: 5 V/2,4 A, 9 V/2 A, 12 V/1,5 A (max. 18 W)

Quick Charge 3
Quick Charge 3

Variabilní od 3,6 V do 12 V (max. 18 W)

Adaptive Fast Charging (Samsung)
Adaptive Fast Charging (Samsung)

5 V, 9 V (max. 18 W)

Fast Charge Protocol (Huawei)
Fast Charge Protocol (Huawei)

5 V, 9 V (max. 18 W)

MediaTek Pump Express 2.0
MediaTek Pump Express 2.0

Max. 18 W

Apple standardní nabíjení
Apple standardní nabíjení

5 V/2,4 A (max. 12 W)

Samsung standardní nabíjení
Samsung standardní nabíjení

5 V/2 A (max. 10 W)

lidl-protokoly.webplidl-protokoly2.webplidl-konektory2.webp

Účinnost powerbanky

Když přijde na reálnou kapacitu powerbanky, vždy testujeme její účinnost. Powerbanka při své činnosti převádí nižší napětí své vlastní baterie na vyšší napětí, kterým mobil nabíjí. U toho samozřejmě vznikají ztráty, protože každý převodník je jinak účinný. Tyto ztráty měříme tím, že baterii necháme několikrát vybít pomocí testovacího nástroje, který nám změří spotřebovanou kapacitu. Test by samozřejmě stačilo provést pouze jednou, ale pro co nejpřesnější výsledek jsme baterie nechali projít cyklem desetkrát. Zde samozřejmě platí, že by se účinnost měla pohybovat ideálně okolo 100 %. Z naší praxe se ale účinnost powerbank pohybuje v rozmezí 80 až 95 %.

V testu účinnosti předvedly obě powerbanky odlišný výkon. Levnější a menší zařízení Tronic s kapacitou 10 000 mAh skončilo s pouhými 85 % na dolních příčkách tabulky. To v praxi znamená, že na plné nabití vám powerbanka zvládne vydat nejvíce 8 500 mAh místo slibovaných 10 000 mAh. Rozdíl oproti srovnatelné konkurenci může být až 1 000 mAh. Za nás tedy zklamání.

lidl-realna-kapacity.webp

Na druhou stranu, powerbanka Tronic s kapacitou 20 000 mAh, naopak dosáhla na třetí místo v celém žebříčku s účinností rovných 96 %. Což je krásný výsledek. S pohledem na přímou konkurenci se tak řadí na jasné čelo a poráží například i powerbanky od značky AlzaPoweru nebo Samsungu. Shrnuté jednou větou, powerbanka Tronic s kapacitou 20 000 mAh má o 10 % menší ztrátu energie na cyklus, než menší varianta s kapacitou 10 000 mAh.

lidl-kapacita-3.webp

Hustota energie

Další možnost jak zohlednit kapacitu, je přepočet reálné kapacity na hustotu energie v objemu powerbanky. A stejně jako minule platí, že čím více energie dokáže powerbanka do svého objemu vměstnat, tím lépe. Chceme, aby powerbanka dodala co nejvíce energie v co nejmenší a nejlehčí možné verzi. A i zde vítězí větší powerbanka Tronic, která má solidních 269 Wh/l, což ji řadí do první třetiny testovaných zařízení.

Menší zařízení Tronic, se svými 10 000 mAh, se řadí těsně pod průměr s kompaktností 219 Wh/l. Vzhledem ke kapacitě vůči objemu má tedy horší poměr, ale dá se to ale částečně omluvit elektronikou. Tu mají obě powerbanky podobnou, jen v té menší zabírá poměrově více místa.

lidl-hustota.webp

Další srovnání je dle váhy, která je důležitým faktorem, pokud plánujeme powerbanku nosit celý den na zádech v batohu. Zde Tronic 10 000 mAh skončila ve spodku tabulky s 144 Wh/kg. To rozhodně není nijak zářivý výsledek, obzvláště když konkurenční powerbanky od Xiaomi či AlzaPower dokážou jít i přes 200 Wh/kg.

O trochu lépe je na tom powerbanka Tronic s 20 000 mAh, která s hodnotou 179 Wh/kg dosahuje kousek pod průměr. I tak se ale v porovnání s ostatními nejedná o nijak zářná čísla.

lidl-hustota2.webp

Cenové porovnání

Nesmíme samozřejmě zapomenout na jednu z hlavních a nejjednodušších metod srovnávání, tedy poměr ceny a výkonu. Podíváme-li se na cenu za 1 000 mAh, je v jasném čele powerbanka Tronic 20 000 mAh s cenou přes 25 Kč. To je krásné číslo, obzvláště když dobrá třetina srovnávaných zařízení je nad hranicí 100 Kč.

Poměrně dobrý výsledek má i menší powerbanka Tronic s 10 000 mAh, která se umístila s hodnotou přibližně 45 Kč na pátém místě. Je tak sice v poměru cena/výkon skoro o polovinu dražší, stále však patří mezi ty nejlevnější zařízení aktuálně na trhu.

lidl-cena.webplidl-cena2.webp

Závěrečné zhodnocení

Ač jsou obě powerbanky v mnoha aspektech rozdílné, pokud sáhnete po jakékoliv z nich, nebude se jednat o chybu. Za svou cenu nabízí skvělé parametry a velké množství nabíjecích protokolů, což znamená, že si s powerbankou bude rozumět téměř jakýkoliv telefon.

Naše jasné doporučení však získává větší verze, tedy powerbanka Tronic 20 000 mAh. Ta při veškerém porovnávání porazila nejen svého menšího sourozence, ale mnohdy i konkurenci. A to nejen v ceně, účinnosti, ale i testu kompaktnosti. Za nás se jedná o skvělé zařízení v poměru ceny/výkonu, které si těžko najde přirozenou konkurenci. Pod recenzí však najdete několik zajímavých alternativ, které také doporučujeme.

Výhody

  • Plus Úžasný poměr cena/výkon
  • Plus Bohatá podpora rychlodobíjecích protokolů
  • Plus Skvělá účinnost u 20 000 mAh verze
  • Plus Nabíjení 2 zařízení současně
  • Plus Zvládla vyšší výkon než garantovaný

Nevýhody

  • Mínus Průměrný výkon
  • Mínus Rychle se zašpiní
Zpracování
7,4/10
Účinnost
9,1/10
Výkon
5,5/10
Protokoly
8,5/10
Kompaktnost
7,6/10

Celkové skóre

TRONIC Powerbanka
Skóre
7,6/10
Doporučujeme
Zpracování
7,4/10
Účinnost
9,1/10
Výkon
5,5/10
Protokoly
8,5/10
Kompaktnost
7,6/10

Najít nejlepší cenu

Zajímavé alternativy

  • Plus Zabudovaný displej
  • Plus Více konektorů
  • Plus Vyšší výkon
  • Mínus Výrazně dražší
  • Plus Více konektorů
  • Plus Lépe dostupná
  • Plus Kompaktnější
  • Mínus Nepatrně dražší
  • Plus Vyšší výkon
  • Plus Lepší zpracování
  • Plus Umí až 20 V
  • Mínus Výrazně dražší