Xiaomi Smart Band 9 – Nejlepší chytrý náramek do tisícovky? (Recenze)

Mirek DvořákMirek Dvořák
Mirek | Publikace 22.11.2024

Chytré náramky jsou zajímavou alternativou pro chytré hodinky. Nabízí minimalistický design, dlouhou výdrž baterie a zpravidla jsou značně dostupnější než hodinkové varianty.

Dnes se podíváme na nový chytrý náramek od Xiaomi – Xiaomi Smart Band 9, který za ani ne tisícovku nabízí velmi zajímavou nabídku.

Design
7,5/10
Hardware
5,1/10
Měření zdraví
3,5/10
Funkce
3,9/10
Výdrž
9,1/10

Krása v maličkosti

U nové verze náramku asi už nikdo žádné zásadní změny neočekával. Xiaomi Smart Band 9 si zachovává ikonický pilulkový tvar, ve kterém najdeme zasazený krásný 1,62” AMOLED displej s rozlišením 490x192 pixelů. 

Tentokrát ale Xiaomi zapracovalo na jasu displeje, který nyní v adaptivním režimu dosáhne až 1200 nitů. To by tedy, oproti předchozímu modelu s maximálním jasem 600 nitů, mělo zajistit bezproblémovou čitelnost displeje i za slunečného počasí.

xiaomi-smart-band-97.webp

Stejně jako u předchozích generací nenajdeme na náramku jakákoli tlačítka či otočné korunky, veškeré interakce probíhají skrze displej.

Dále se na spodní straně skrývá, údajně vylepšený, optický snímač tepové frekvence a okysličení krve spolu s nabíjecími piny, které slouží k dobíjení náramku magnetickou nabíječkou.

xiaomi-smart-band-98.webp

Zajímavostí jsou pak řemínky. Od předchozí generace se už do nich totiž náramek nevsazuje a na místo toho jsou řemínky dva samostatné díly, které se na hodinky připevňují speciálním uchycením.

Použít můžete buď polyuretanový řemínek, který najdete v balení, řemínek předchozí generace či některou z řady vychytávek, které Xiaomi nabízí.

xiaomi-smart-band-99.webp

Omezené zdravotní funkce

Pokud jste majiteli chytrých hodinek a často využíváte jich pokročilých funkcí, možná vám budou možnosti tohoto náramku připadat poněkud nedostatečné.

Kromě zmíněného měření tepové frekvence a okysličení nabízí náramek už jen měření pohybu a rychlosti. Ve výbavě najdeme také senzor intenzity světla, ten ale slouží pouze pro adaptivní úpravu jasu. 

xiaomi-smart-band-96.webp

Neočekávejte tedy jakékoli pokročilejší metriky, které by vám daly hlubší vhled do vašeho zdraví. Náramek nicméně nabízí základní přehled o kvalitě vašeho spánku spolu s monitorováním sportovních aktivit a úrovní stresu.

Pro snadný přehled pak náramek nabízí skóre Vitalita. Jedná se o náhradu dříve používaného skóre PAI, která na základě naměřených dat z předchozího týdne, a to včetně zaznamenaných cvičení, srdeční frekvence a vašeho věku, vytvoří číselné skóre vaší aktivity

Hromada vychytávek

Náramek sice svými zdravotními funkcemi zrovna nezaujme, nabízí ale i různé vychytávky, které vám můžou zpříjemnit fungování s vaším telefonem. Mezi takové patří kupříkladu vzdálená spoušť, díky které můžete telefonem pořizovat fotografie na dálku, ovládání hudby či, díky vysokému jasu displeje, funkce svítilny.

Za zmínění stojí i funkce počasí, kalendář, budík, časovač a najít telefon. Poslední zmíněná vám na stisk tlačítka váš telefon rozezní, abyste ho mohli, v případě ztráty, snadno najtí. Tato funkce však funguje pouze v případě, že náramek je v Bluetooth dosahu telefonu.

Kompletně zapomenout můžete na bezkontaktní platby, protože náramek není vybaven NFC čipem. Rovněž si do náramku nemůžete instalovat další aplikace, musíte se spokojit s tím, co vám Xiaomi naservíruje.

xiaomi-smart-band-96.webp

Kvůli absenci reproduktoru a mikrofonu náramek nenabízí ani možnost telefonování, a dokonce vám nedovolí příchozí hovory ztišit či přijmout. Alespoň v aplikaci si tedy můžete omezit seznam kontaktů, na jejichž telefonáty vás mají hodinky upozorňovat.

Užitečnou funkcí jsou ale uložené textové odpovědi, které si v aplikaci můžete nastavit a následně je přímo z hodinek odeslat jako reakci na příchozí hovor. Tato funkce je nicméně dostupná pouze na telefonech s operačním systémem Android. 

Vybavená aplikace

Když si aplikaci náramku otevřete poprvé, působí značně strohým dojmem. Jakmile ji ale začnete plnit nejrůznějšími aktivitami, údaji o spánku, kaloriích a stresu, zjistíte, že je ve skutečnosti velmi přehledná a má vše, co potřebujete. 

V aplikaci najdeme čtyři základní sekce: Zdraví, Cvičení, Zařízení a Profil. V první zmíněné najdete detailní přehled zdravotních metrik – od kvality spánku přes čas strávený v pohybu až po míru stresu, tréninkovou zátěž nebo, dříve zmíněné, skóre vitality. 

zdravi-xiaomi-smart-band-9.webp

V záložce Zdraví si můžete zobrazit poslední uskutečněnou sportovní aktivitu s velmi obsáhlým přehledem o jejím průběhu. Konkrétně v případě chůze uvidíte kromě tepu také tempo, rytmus, délku kroku, tréninkový efekt a další zajímavé statistiky. 

chuze-smart-band-9.webp

Záložka Cvičení nabízí podobné rozhraní jako mobilní fitness aplikace Strava. Zde si můžete spustit různé tréninkové plány, včetně venkovního běhu, chůze, jízdy na kole a běhu na páse.

V sekci Zařízení pak můžete spravovat svůj náramek a případně další zařízení od Xiaomi, která používáte. Samozřejmostí je tu široký výběr designů ciferníků pro váš náramek, kterých jsem napočítal přes 200. Kromě toho si můžete do ciferníku přidat vlastní fotku, takže možností přizpůsobení je opravdu dost.

xiaomi-smart-band-9-ciferniky.webp

Na této záložce také můžete spravovat oznámení aplikací, příchozí hovory, budík, připomínky a nastavovat třeba frekvenci jednotlivých měření zdravotních metrik. 

Záložka Profil je pak určená na propojení aplikace s aplikacemi třetích stran, pokud například chcete údaje o svých aktivitách zasílat do aplikace Strava, správu oprávnění aplikace Mi Fitness a další pokročilejší nastavení. 

Všehovšudy je aplikace přehledná a intuitivní, takže s jejím ovládáním nebudou mít problém ani méně technicky zdatní lidé. 

Ohromující výdrž baterie

Díky tomu, že náramek nenabízí tolik funkcí a provádí jen omezené množství měření, je výdrž baterie Xiaomi Smart Band 9 úžasná. Pokud navíc vypnete pravidelné měření tepu a monitorování spánku, bez problému se dostanete na 20 dnů výdrže, což je opravdu bezkonkurenční hodnota.

I když ale budete mít zapnutý Always On Display a všechny monitorovací funkce, náramek bez problému vydrží celý týden, takže si ho můžete pohodlně dobíjet vždy o víkendech.

xiaomi-smart-band-92.webp

K tomu je samotné nabíjení velmi jednoduché a rychlé – nabíječku zkrátka přiložíte ke spodní straně hodinek a kontakty se sami pomocí zabudovaných magnetů připojí.

Druhý konec nabíječky, s konektorem USB-A, pak můžete buď zapojit do adaptéru přímo v zásuvce nebo třeba do vašeho notebooku. Nabíjení pak zabere pouze okolo jedné hodiny.

Překvapivě přesná měření

V rámci našeho testování jsme Xiaomi Smart Band 9 podrobili testu přesnosti, a to ve srovnání s hrudním pásem od společnosti Garmin.

Rotoped

Při měření na rotopedu jsem byl příjemně překvapen, jak přesné měření náramku po celou dobu tréninku bylo. Dokonce se výsledná minimální a maximální hodnota srdečního tepu naprosto shodovala s hrudním pásem.

Průměrný tep byl rovněž velmi podobný – rozdíl byl pouze jeden úder za minutu, takže zde se náramek opravdu předvedl.

xiaomi-smart-band-9-rotoped.webp

Nicméně výsledný graf tepu je u náramku výrazně hladší a je patrné, že na změny nedokáže reagovat tak hbitě jako hrudní pás. Přesto je ale výsledek velmi dobrý a náramek zvládl držet krok i s výrazně dražšími hodinkami Galaxy Watch 7.

Posilovna

Testování při tréninku v posilovně bývá na měření velmi náročné, protože střídání pracovních sérií a přestávek způsobuje značnou variabilitu v tepové frekvenci. Tady už si náramek nevede tak dobře, jako u předchozího měření, přesto jsou ale výsledky poměrně dobré.

xiaomi-smart-band-9-posilovna.webp

Průměrná tepová frekvence naměřená hrudním pásem je 104 BPM, zatímco náramek ukazuje 97 BPM. Podobnou odchylku vidíme i u maximálních hodnot, kde hrudní pás vykazuje 137 BPM, zatímco náramek naměřil pouze 134 BPM.

Když se pak podíváme na výsledný graf, můžeme vidět poměrně dost nepřesností, kdy se v některých extrémech lišily hodnoty až o 30 tepů za minutu.

Procházka

Při běžné procházce náramek chvílemi vykazoval větší odchylky. Zatímco hrudní pás opět reaguje na změny v tepu okamžitě, chytrému náramku trvá, než si jich všimne.

xiaomi-smart-band-9-prochazka.webp

Ve výsledku je ale třeba říct, že náramek měří až podivuhodně přesně, a v některých případech je dokonce lepší než mnohem dražší chytré hodinky.

Náramek je navíc, díky certifikaci voděodolnosti do 5 ATM, vhodný i pro rekreační plavání, avšak výrobce varuje před jakýmkoli vystavení vysoké teplotě. 

Zajímavé nepraktické doplňky

Podobně jako u předchozích modelů, je i u Xiaomi Smart Band 9 možné dokoupit celou řadu příslušenství. Samozřejmostí jsou náhradní řemínky, takže si základní silikonový můžete vyměnit třeba za kovový.

Zajímavým doplňkem je ale tzv. running clip, do kterého se tělo náramku vloží, a následně si jej připevníte třeba na botu. Díky tomu vám náramek při běhu či jízdě na kole nepřekáží, a naopak dokáže přesněji zaznamenávat aktivitu. Už však přicházíte o některé statistiky, jako je třeba průměrný tep.

Náramek samotný ale nemá zabudovanou GPS, takže pro zaznamenávání trasy s sebou musíte ve všech případech nosit telefon.

pebble-mode.webp
Zdroj: Xiaomi

Náramek také můžete s pomocí doplňků přetvořit v chytrý přívěsek a nosit ho na krku. Upřímně je to ale poněkud robustní “šperk” a nejspíš jen těžko najdete outfit, ke kterému by se hodil.

Stále ale poměrně přesně změří vaše kroky a poskytne informace o čase, osobně jsem však pro něj nenašel žádné rozumné využití.

xiaomi-smart-band-93.webp

Smart Band 8 vs. Smart Band 9

V porovnání s předchozí generací zůstala řada parametrů stejná. Displej i tělo náramku jsou stejně velké, oba modely mají stejnou certifikaci voděodolnosti 5 ATM, a i řemínky jsou mezi generacemi kompatibilní.

Xiaomi Smart Band 9 ale nabízí řadu vylepšení, a to v lepší výdrži baterie o několik dnů, díky zvýšené kapacitě z 190 na 233 mAh, změněném materiálu těla, polykarbonát nahradila slitina hliníku, zvýšeném jasu displeje a v údajně přesnějších senzorech.

xiaomi-smart-band-91.webp

Pokud vlastníte předchozí generaci náramku, Xiaomi Smart Band 9 pro vás nejspíše nepřináší nic zásadního. Pokud se ale rozhodujete mezí koupí této a předchozí generace, doporučili bychom vám připlatit si za Xiaomi Smart Band 9.  

Závěrečné zhodnocení 

Ve své cenové kategorii je náramek bez pochyby výjimečný. Přestože jsou některé funkce značně omezené, pro mnohé lidi budou zcela dostačující, a když k tomu přidáme skvělou výdrž baterie s velmi kompaktním formátem, je Xiaomi Smart Band 9 opravdu skvělou volbou.

Pokud vám ale nestačí jen informativní statistiky a chcete přesná měření, měli byste spíše zvážit koupi chytrých hodinek, které toho zpravidla zvládají více. 

Výhody

  • Plus Dostupná cena
  • Plus Jednoduché a intuitivní ovládání
  • Plus Přehledná aplikace
  • Plus Dlouhá výdrž baterie
  • Plus Krásný jasný displej

Nevýhody

  • Mínus Omezené funkce
  • Mínus Nepřesnosti v měření
Design
7,5/10
Hardware
5,1/10
Měření zdraví
3,5/10
Funkce
3,9/10
Výdrž
9,1/10

Celkové skóre

Xiaomi Smart Band 9
Skóre
5,8/10
Průměrné
Design
7,5/10
Hardware
5,1/10
Měření zdraví
3,5/10
Funkce
3,9/10
Výdrž
9,1/10

Zajímavé alternativy

Galaxy Watch7 44mm (BT)
  • Plus Elegantní hodinkový design
  • Plus Větší množství funkcí
  • Mínus Výrazně vyšší cena
  • Mínus Slabší výdrž baterie
RingConn 2
  • Plus Prstenové provedení
  • Plus Větší množství funkcí
  • Plus Dobrá výdrž
  • Mínus Výrazně vyšší cena