Yenkee powerbanka YPB 3010 - Vyplatí se? (Recenze)

Jakub ZichJakub Zich
Jakub | Upraveno 12.6.2023 Informace

O recenzi powerbanky Yenkee YPB 3010 jste si poměrně dlouho říkali, proto jsme se rozhodli, že ji konečně vydáme. Powerbanka je mezi uživateli velmi oblíbená, podívejte se proto, co vše vám powerbanka nabídne a zda se vyplatí do ní investovat peníze.

Zpracování
7,1/10
Účinnost
6,6/10
Výkon
2,7/10
Protokoly
3,2/10
Kompaktnost
2,7/10

Balení powerbanky

Powerbanka je dodávaná v menší krabičce, ze které vytáhnete prakticky pouze samotnou powerbanku. K dispozici pak máte také jednoduchou brožurku, která vám ale k ničemu moc není a také USB kabel.

USB kabel je na jedné straně zakončený USB-A konektorem a na druhé straně pak microUSB konektorem. Kabel pak můžete využít jak pro dobíjení samotné powerbanky, tak pro nabíjení konkrétního mobilu nebo sluchátek, které disponují microUSB nabíjením.

otestoval-jsem-yenkee-powerbanku-0-24-screenshot.webpotestoval-jsem-yenkee-powerbanku-0-29-screenshot.webp

Základní technické parametry

Powerbanka Yenkee YPB 3010 nabídne kapacitu 30 000 mAh, i možná proto je hodně robustní a poměrně těžká. Váží totiž 645 gramů. Její konkurenty se stejnou kapacitou pak váží od 485 do 540 gramů. Váha je zde opravdu enormní a je to poznat hned napoprvé, kdy powerbanku dostanete do ruky.

Podle uvedených technických specifikací by měla powerbanka Yenkee být schopná nabíjet rychlostí 10 wattů. Při měření jsme se ale dostali na hodnoty atakující hranici 12 wattů, což je ještě lepší výsledek, než jsme předpokládali.

Co u powerbanky zcela chybí, je podpora tzv. rychlodobíjecích protokolů, pomocí kterých byste byli schopni svou elektroniku dobíjet rychleji a efektivněji. Budete se tak muset spolehnout pouze na 10 až 12 wattů.

otestoval-jsem-yenkee-powerbanku-0-40-screenshot.webpotestoval-jsem-yenkee-powerbanku-0-45-screenshot.webpotestoval-jsem-yenkee-powerbanku-2-37-screenshot.webpotestoval-jsem-yenkee-powerbanku-0-54-screenshot.webp

Nabíjení dvou telefonů

Některé powerbanky mohou mít problém s nabíjením dvou telefonů. Yenkee powerbanka ale tímto problémem rozhodně netrpí. Dokáže rovnoměrně rozdělit nabíjecí výkon, takže jste schopni dobíjet dva telefony najednou. V tomto ohledu to znamená pro powerbanku velké plus.

Pamatujte ale na fakt, že powebanka vlastně stále dobíjí 10 až 12 watty. V případě, že budete nabíjet dva telefony, do každého půjde zhruba polovina výkonu. Tím se značně prodlouží doba nabíjení. Dva telefony tak budete spíše udržovat než reálně nabíjet.

otestoval-jsem-yenkee-powerbanku-5-14-screenshot.webpotestoval-jsem-yenkee-powerbanku-3-13-screenshot.webpotestoval-jsem-yenkee-powerbanku-3-8-screenshot.webp

Dobíjení a nabíjení

Pro powerbanku jsme si připravili také další poměrně náročný test. Zkusili jsme, zda je možné powerbanku dobíjet a zároveň z ní nabíjet telefon. Nabíjení powerbanky probíhalo přes USB-C konektor.

Při tomto testu jsme bohužel zjistili, že powerbanka není schopná se dobíjet a zároveň předávat energii do dalšího zařízení. Je to škoda, protože moderní powerbanky tuto schopnost obvykle mají. Zde je možné nabíjet powerbanku nebo nabíjet telefon. Oboje zaráz ale není možné.

otestoval-jsem-yenkee-powerbanku-3-40-screenshot.webp

Design a zpracování

Design powerbanky je černý, matný. A musíme uznat, že poměrně líbivý. Po vzhledové stránce se nám powerbanka líbí. Stejně tak je hezky zabudovaný také displej, který vás informuje o všem důležitém, co potřebujete vědět.

Praktický displej

Vedle informací o tom, jak je powerbanka nabita se na displeji také ukazují informace o aktuálním proudu a napětí, kterým probíhá nabíjení zařízení, jako je například mobilní telefon nebo třeba sluchátka a další elektronika.

Zde pro vás máme malý tip. V případě, že vynásobíte proud napětím, získáte informaci o tom, kolika watty momentálně své zařízení nabíjíte. To je rozhodně velmi šikovné a věříme, že tento výpočet využijete.

otestoval-jsem-yenkee-powerbanku-1-18-screenshot.webp

Konektory powerbanky

Je na čase se podívat na konektorovou výbavu samotné powerbanky. Konektorů je zde poměrně hodně. Na horní straně powebanky se objevují dvě USB-A. Jedno černé a druhé modré. To umí nabíjet vyšší rychlostí s proudem až 2,4 A.

Dále je zde USB-C konektor. U něj se chvíli zastavíme, abychom vás upozornili na to, že USB-C port slouží pouze pro dobíjení samotné powerbanky. Není tak možné s jeho pomocí dobíjet vaše zařízení, což je škoda. Dále mezi konektorovou výbavou najdeme microUSB a Lightning. Opět slouží jen pro dobíjení powerbanky.

otestoval-jsem-yenkee-powerbanku-1-30-screenshot.webp

Účinnost powerbanky

Protože se nejedná o první powerbanku, kterou testujeme, ale máme detailní tabulku s testem účinnosti powerbank, naměřili jsme účinnost také zde. Zjistili jsme, že powerbanka Yenkee YPB 3010 disponuje účinností 83,9 %, což není úplně ideální. Přesto ale najdeme také powerbanky s mnohem horší účinností.

otestoval-jsem-yenkee-powerbanku-3-56-screenshot.webp

Co to pro vás reálně znamená v praxi? Powerbanka sice disponuje kapacitou 30 000 mAh, ve skutečnosti díky účinnosti máte k dispozici pouze 25 165 mAh. I tak to není špatné a telefon nebo jinou elektroniku v pohodě nabijete.

Účinnost samotné powerbanky pak záleží na tzv. převodnících. Z článků baterii se musí přeměnit napětí z 3,7 voltů na vyšší hodnotu kvůli správnému nabíjení. Proto u těchto převodníků dochází ke ztrátám.

otestoval-jsem-yenkee-powerbanku-4-5-screenshot.webp

Hustota energie na kg

Připravili jsme si také srovnání hustoty energie na kilogram powerbanky. Obecně platí, že čím více energie na hmotnost získáte, tím je powerbanky lepší. Zde si Yenkee YPB 3010 nestojí nejlépe. Získáte totiž 138 Wh na kilogram.

Nejhorší powebanka, jakou jsme testovali byla Xiaomi Flashlight s hustotou 94 Wh na kilogram. Nejlepší pak byla AlzaPower Onyx, kde jsme se dostali na hodnotu 214 Wh na kilogram. Yenkee se tak drží spíše v té třetí třetině ve srovnání s ostatními pomocníky pro dobíjení.

otestoval-jsem-yenkee-powerbanku-4-45-screenshot.webp

Závěrečné hodnocení

Powerbanka Yenkee YPB 3010 se řadí mezi levnější příslušenství, a právě cena je jejím asi jediným pozitivem. Oproti powerbance Swissten má o polovinu menší výkon při nabíjení telefonu. Yenkee nedisponuje rychlonabíjecími protokoly, takže samotné nabíjení trvá delší dobu než u konkurenční značky.

Yenkee YPB 3010 má také horší účinnost a její rozměry a hmotnost není také úplně ideální. V tomto ohledu se powerbanka moc nevyplatí. Pokud máte pár stovek k dobru, rozhodně pro vás doporučujeme spíše powerbanku Swissten, kterou najdete odkázanou níže.

Výhody

  • Plus Pěkný design s praktickým displejem, který zobrazuje informace o nabíjení
  • Plus Zvládne nabíjet dva telefony najednou
  • Plus Bohatá konektorová výbava

Nevýhody

  • Mínus Horší účinnost nabíjení
  • Mínus Vyšší hmotnost
  • Mínus Powerbanka se nezvládne nabíjet a zároveň dodávat energii
  • Mínus Chybí rychlodobíjecí protokoly, takže ostatní zařízení budete dobíjet velmi pomalu
Zpracování
7,1/10
Účinnost
6,6/10
Výkon
2,7/10
Protokoly
3,2/10
Kompaktnost
2,7/10

Celkové skóre

Yenkee YPB 3010
Skóre
4,5/10
Průměrné
Zpracování
7,1/10
Účinnost
6,6/10
Výkon
2,7/10
Protokoly
3,2/10
Kompaktnost
2,7/10

Najít nejlepší cenu

Zajímavé alternativy

  • Plus Vyšší výkon
  • Plus Více protokolů
  • Plus Lepší účinnost
  • Mínus Nepatrně dražší
  • Plus Výkon 65 W
  • Plus Vyšší účinnost
  • Plus Rychlodobíjení
  • Mínus Vyšší cena